مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

جنگل ها
وجود آب و هواي متفاوت در سطح استان سمنان سبب شده كه اين منطقه جنگل ها و مراتع متفاوت و زيبايي داشته باشد و مجموعه جاذبه هاي طبيعي خود را تكميل تر نمايد . پوشش گياهي استان سمنان را جنگل هاي طبيعي- كويري و جنگل هاي مصنوعي به همراه چشم انداز زيبايي از مراتع تشكيل مي دهند . از سوی دیگر استان سمنان به دليل موقعيت و امكانات مناسب طبيعی و وسعت كافی ، جايگاه مناسبی برای حيات وحش به شمار می آيد . اين گونه ها شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان كوهستاني و كويري و آبزيان پرورشي مي شوند . با توجه به تنوع آب و هوای استان می توان انواع حيوانات وحشی كمياب ، پرندگان ، خزندگان ، پستانداران را به صورت پراكنده در قسمت های ميانی (دشتی) و قسمت های جنوبی (كويری) مشاهده كرد . اين مناطق از لحاظ ضرورت حفظ و تكثير نسل جانوران وحشی و حفظ و احيا رستنی ها و وضع طبيعی آنها دارای اهميت خاصی هستند و تخت حفاظت قرار گرفته اند .
منطقه شکار ممنوع تپال : این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است . دره هاي طولاني و عميق ، صخره هاي بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پيوسته از جذابیت های آن است . قله بلند يخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره هاي افسانه اي خانه سوخته و خانه سيد ابهتي از آن جمله است . اهميت اين منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش می باشد . بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شكارگاهي معروف شناخته مي شود . زيبايي سنگ ها ، صخره ها و فرم زمين شناسي منطقه ، وجود چندین قلاده پلنگ، پرندگان كمياب ، كبك دري ، گله های قوچ و ميش و كل و بز اين كوهستان را به ذخيره گاه بسيار پر ارزشي تبديل كرده است . مساحت این منطقه سی هزار هكتار بوده و جزو مناطق شكار ممنوع است .
منطقه حفاظت شده پرور : منطقه حفاظت شده پرور در شمالي ترين نقاط استان سمنان و مرز اين استان با استان مازندران واقع است و داراي سيماي جذاب طبيعي و جلوه هاي زيبايياز شاهكارهاي خلقت است . كوههاي بلند و صخره هاي پوشيده از درختان ، جنگل هاي انبوه ،‌ دره هاي سرسبز و چشمه هاي شيرين ، رودها و جويبارهاي دائمي كه درجاي جاي منطقه وجود دارد . وجود حيات وحش و رويت آنها از جاده و به لحاظ برخورداري از امكانات اقامتي ، منطقه را به يكي از قطب هاي سياحتي و توريستي استان تبديل نموده است .
منطقه حفاظت شده خوارتوران : منطقه حفاظت شده خوارتوران در قسمت جنوب شرقی شاهرود قرار گرفته که از نظر وسعت مي‌توان آنرا بزرگترين منطقه حفاظت شده ايران ناميد. مساحت آن بيش از يك‌ميليون هکتار است و حيوانات عمده منطقه عبارتند از : خرگوش ، کبک ، تيهو ، هوبره ، تشی ، باقرقره ، شغال ، پلنگ ، گرگ ، کفتار ، قاراکل ، گورخر ، آهو ، جبير ، کل ، بز ، ميش و قوچ . اهميت اين منطقه به دليل وجود يک نوع گورخر معروف به نام گور خر ايرانی می باشد که همانگونه که از اسمش پيداست فقط در ايران يافت می شود .
منطقه حفاظت شده خوش ييلاق : منطقه حفاظت شده خوش ييلاق در قسمت شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مساحت آن در حدود 156 هکتار می باشد و حيوانات وحشی اين منطقه نيز عبارتند از آهو ، مرال، گورخر ، يوزپلنگ ، گربه وحشی ، قاراکل ، خرس ، روباه ، گرگ ، شغال ، تشی ، خرگوش ، ايبا ، هوبره، قرقاول ، تيهو و کبک
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:47  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دریاچه ها
دریاچه سد شیخ حسن جوری : این دریاچه در شش کیلومتری شمال شرقی روستای فرومد واقع شده است . وجود دریاچه در محدوده کویری استان سمنان جایگاه گردشگری ویژه ای می تواند داشته باشد . در بررسی های میدانی و بازدید از دریاچه سد،امکان طراحی ویژه در این محدوده به شکلی مناسب وجود دارد . وجود کوه سنگی که به شکل سر تمساح داخل آب شده است ، جلوه ویژه ای دارد که می تواند مورد طراحی قرار گیرد . امکان شنا و نیز ماهی گیری در این دریاچه قابل توجه است .
سد شهید شاهچراغی : در 12 کیلومتری شمال شهر دامغان و در کنار تنگه ای موسوم به بز پل و مجاور کوه و چکل شیر و بر روی رودخانه چشمه علی بسته شده است . طرح ساختمان سد و انتقال آب رودخانه چشمه علی جهت آبیاری قسمتی از اراضی دشت جنوبی شهرستان و نیز کنترل و جلوگیری از سیلابهای شمالی دامغان و نیز در آینده جهت تأمین کمبود آب آشامیدنی شهر دامغان است . این سد چند منظوره علاوه بر ویژگیهای بالا آب مورد احتیاج زراعی حدود 1500 هکتار از اراضی دشت را که از نظر کشاورزی فوق العاده مستعد و حاصلخیز می باشد را نیز تنظیم می نماید . این سد از نوع شنی با هسته رسی می باشد که ارتفاع آن از کف رودخانه 57 متر و ظرفیت آبگیری آن متر مکعب است طول تاج آن 277 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 1500 متر و طول مسیر آب پشت سد حدود شش کیلومتر است .
قنات های روستای فرومد : قنات های زیادی در محدوده داخلی و بیرونی روستای فرومد وجود دارد که تعدادی از آنها فعال بوده و آب بسیار خوبی دارند . امکان طراحی حوضچه هایی مناسب در دهانه قنات ها و ایجاد آب نما ، می تواند قابلیت گردشگری آن را ارتقا بخشد . یکی از این قنات ها که به استخری ختم می شود ، جهت مصارف کشاورزی مورد بهره برداری است . این بهره برداری می تواند ادامه پیدا کند ، اما با نما سازی و ایجاد آب نما ، فضا سازی های مناسب و امثال آن ، می توان بهره برداری از قنات را چند منظوره نمود .
رودها
رودخانه گل رودبار : اين رودخانه از ارتفاعات شمال شهميرزاد سرچشمه می گيرد و در نزديکی بند مهدی شهربا دريافت شعبه های ده صوفيان و شهميرزاد حوزه ای وسيع را مشروب مشروب مي کند . در شمال روستای درجزين شعبی ديگر به آن متصل مي شود که پس از گذشتن از غرب سمنان در دشت فرو مي‌رود . حواشی بالادست اين رودخانه گردشگاه‌های بهاری و تابستاني مناسبي دارند .
رودخانه چشمه علی دامغان : رودخانه چشمه علی دامغان از دره های جنوبی شاه کوه گرگان واقع در استان گلستان سرچشمه می گيرد و به دشت کوير منتهی می گردد .
رودخانه سفيد رود : رودخانه سفيد رود که يکی از سرشاخه های رود تجن است ، از چند رود خانه فرعی تشکيل گرديده است و به طرف شمال شرق جريان می يابد . آبراهه های اصلی تشکيل دهنده سفيد رود عبارتند از : آبرود ، سياه رودبار ، تويسن دره و آبراهه شلی . رودخانه سفيد رود پس از پيوستن به اين آبراهه ها، با جريان پايه ای معادل 900 تا 1000 ليتر توان آبی قابل توجهی پيدا می کند . اين ميزان خروجی آب پس از آبياری مزارع حاشيه رودخانه به طرف تجن جاری می شود .
رودخانه تاش يا شاهرود : رودخانه تاش يا شاهرود از کانون های آبگير شاه کوه و شاه وار حد فاصل تاش و مجن در فصول فراوانی نزولات جوی سرچشمه می گيرد . اين رود پس از دريافت چندين رشته فرعی در ناحيه کوهستانی و پس از آبياری بخشی از زمينهای بسطام و زيراستاق ، به سوی کوير نمک جاری می گردد. بالادست اين رودخانه گردشگاههای محدودی در فصل بهار و تابستان موجود می باشد .
رودخانه کال شور : رودخانه کال شور از کوههای شمال شرقی ميامی ( کوه چاه بيد ) سر چشمه می گيرد و پس از گذشتن از شمال ميامی از زير پل ابريشم وارد کوير می گردد .
رودخانه احمد آباد‌ : رودخانه احمد آباد در نود کيلومتری بيارجمند در پشت روستای احمد آباد جريان دارد . منبع آب آن چشمه های گسترده است که در کف بستر می جوشند . اين رودخانه در زمين های کم شيب جريان دارد که دشتی از ماسه های روان آن را در بر گرفته است. عمق اين رودخانه در بعضی از نقاط به حدود دو متر مي رسد و در بعضی از نقاط مسير جريان به صورت آبشار در می آيد . در کف بستر رودخانه گياهان آبزی نيز به چشم می خورد .
چشمه قلقل : چشمه دیدنی و خاطره انگیز قلقل در 60 کیلومتری شمال غربی شهرستان دامغان واقع گردیده است . برای رفتن به این چشمه با صفا ابتدا روستاهای کوهستانی صح ، دروار ، تویه و دهخدا را طی نموده سپس جاده حاشیه دفتر مخابراتی روستای دهخدا را 5/1 کیلومتر به طرف شمال غربی پیموده تا به محل چشمه برسید چشمه در میان یک تنگه کوچک اما سر سبز و زیبا واقع شده است . آب چشمه از انتهای شکاف 7 متری یک کوه سنگی قلقل کنان می جوشد و خارج می شود . بهمین مناسبت اهالی منطقه از گذشته های دور به آن چشمه قلقل یا قلقله می گویند . این چشمه با آب دهی 45 لیتر در ثانیه بالاترین حجم آبدهی را در مجموعه چشمه های تویه دروار تشکیل می دهد . آب این چشمه سرد و خوشگوار می باشد و چون در بالترین نقطعه منطقه تویه دروار واقع شده است . از چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی از کوهستان منطقه برخوردار است این چشمه روح بخش همراه با درختان کهنسال و سبزه زارها و گلزارها عطر آفرین و هوای معتدل و مطبوع تنگه و نوای دلنشین شرشر آب که از بالا به پائین فرو می ریزد و آهنگ شور انگیز پرندگان در بهار و تابستان و اوایل پائیز می تواند تفرجگاهی خاطره انگیز برای عموم مردم و گردشگران باشد...... ادامه مطلب
میراث فرهنگی استان سمنان
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:46  توسط اطلس ایران وجهان  | 

غارها
دره پیر خوشدر : این دره در 5/1 کیلومتری شمال روستا واقع شده و مسیر روستا تا چشمه یک محور گردشگری زیبا و مفرح با مناظر بدیع و مسیر حرکت آب است .
تنگه زندان : تنگه زندان از جمله جاذبه های بی بدیل و نمونه کوهستان شمالی شهرستان دامغان است که در طی سال گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به سوی دیدنی های بی شمار خود جذب می کند . این تنگه در 17 کیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده است و دسترسی به آن آسان است جهت اصلی این تنگه رویایی و خیال انگیز جنوبی و شمالی می باشد و در دامنه های جنوبی کوه سترگ کهکشان واقع شده است . تنگه دارای دیوارهای صخره ای و سنگی مرتفعی است که بسیار جذاب و سحر انگیز است . آب بسیار خنک و گوارائی در مسیر تنگه جریان دارد وجود این آب و فراز و نشیب تنگه زمینه ایجاد آبشارک و آبشار زیبایی را فراهم آورده است که بر جذابیت های بی شماره تنگه افزوده است . در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه جا مثحون ار علفزارهای سر سبز و گیاهان معطر و رنگا رنگ کوهستانی است که بی تردید از دیدن آن همه تنوع و بوهای شامه نواز خیره و مسحور می شوید . از این تنگه بعنوان بازداشتگاه مخالفان فرقه اسماعیلیه مورد استفاده قرار می گرفته است از زیبایی و تناسب خاصی برخوردار است .
غار شیر بند : غار شیر بند یکی از زیباترین نمونه های غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان دامغان واقع شده است . برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید سپس 5/1 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیماید . دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است . ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگیهای فوق العاده شدید می باشد . مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند . در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگه و ستونهای این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند . در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچبری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است .
غار دربند : اين غار در 18 كيلومتري شمال سمنان واقع است و يكي از زيباترين غارهاي ايران به شمار مي رود كه مي توان ستون هاي بلند استلا كميت ر ا در آن ديد . طول اين غار 91 متر و عريض ترين قسمت آن 36 متر و بلندترين نقطه سقف آن به 20 متر مي رسد
کوه ها
استان سمنان را مي توان به دو بخش كوهستانی و دشت پايكوهی تقسيم كرد كه نواحی كوهستانی از مهم ترين ناحيه های دارای امكانات معدنی هستند كه برای گذراندن اوقات فراغت مردم نيز مناسب بوده و جاذبه هاي بسياري را در خود جا داده اند .
كوه آبكش : اين كوه را ارتفاع 3525 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش مركزي ، دهستان دامن كوه و در 34 كيلومتري شمال مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال خاوري ـ جنوب باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن به درازاي َ 27 º 54 و پهناي َ 28 º 36 است .
كوه آرسك : كوه آرسك با ارتفاع 2741 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد و دهستان تويه‌دروار و در 30 كيلومتري غرب مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال خاوري ـ جنوب باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 58 º 53 و پهناي َ 09 º 36 واقع شده است .
كوه بادله كوه : بادله كوه با ارتفاع 3211 متر در محدوده شهرستان دامغان، بخش مركزي ، دهستان رودبار و در 43 كيلومتري شمال باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت اين كوه خاوري ـ باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 56 º 53 و پهناي َ 24 º 36 واقع شده است .
كوه بابا احمد : كوه بابا احمد داري ارتفاع 2307 متر است و در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان قساب رساق و در 90 كيلومتري جنوب خاوري مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال باختري ـ جنوب خاوري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 33 º 54 و پهناي َ 23 º 35 واقع شده است .
كوه پمه نسام : اين كوه با ارتفاع 2854 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش مركزي ،‌ دهستان رودبار، و در 40 كيلوتري شمال باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است .
كوه وروري : اين كوه با ارتفاع 2001 متر در محدوده شهرستان دامغان، بخش مركزي، دهستان رودبار و در 30 كيلومتري شمال مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه جنوب باختري ـ شمال خاوري است .
كوه تنوره : اين كوه با ارتفاع 2043 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان قهاب رستاق و در 90 كيلومتري جنوب مركز شهرستان واقع شده و جهت آن جنوب خاوري ـ شمال باختري است .
كوه لفارد : اين كوه با ارتفاع 2642 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان تويه دروار ، و در 50 كيلومتري جنوب باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است .
آتشگاه : اين كوه با ارتفاع 2985 متر در محدوده شهرستان گرمسار ، بخش مركزی ، دهستان كهن آباد و در 60 كيلومتری شمال خاوری مركز شهرستان گرمسار واقع شده است .
‌اژدها كوه : اين كوه با ارتفاع 1265 متر در محدوده شهرستان گرمسار ، بخش مركزی ، دهستان لجران و در 11 كيلومتری باختر مركز شهرستان گرمسار واقع شده است .....ادامه مطلب
منبع- میراث فرهنگی استان سمنان
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:45  توسط اطلس ایران وجهان  | 

غارها
دره پیر خوشدر : این دره در 5/1 کیلومتری شمال روستا واقع شده و مسیر روستا تا چشمه یک محور گردشگری زیبا و مفرح با مناظر بدیع و مسیر حرکت آب است .
تنگه زندان : تنگه زندان از جمله جاذبه های بی بدیل و نمونه کوهستان شمالی شهرستان دامغان است که در طی سال گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به سوی دیدنی های بی شمار خود جذب می کند . این تنگه در 17 کیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده است و دسترسی به آن آسان است جهت اصلی این تنگه رویایی و خیال انگیز جنوبی و شمالی می باشد و در دامنه های جنوبی کوه سترگ کهکشان واقع شده است . تنگه دارای دیوارهای صخره ای و سنگی مرتفعی است که بسیار جذاب و سحر انگیز است . آب بسیار خنک و گوارائی در مسیر تنگه جریان دارد وجود این آب و فراز و نشیب تنگه زمینه ایجاد آبشارک و آبشار زیبایی را فراهم آورده است که بر جذابیت های بی شماره تنگه افزوده است . در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه جا مثحون ار علفزارهای سر سبز و گیاهان معطر و رنگا رنگ کوهستانی است که بی تردید از دیدن آن همه تنوع و بوهای شامه نواز خیره و مسحور می شوید . از این تنگه بعنوان بازداشتگاه مخالفان فرقه اسماعیلیه مورد استفاده قرار می گرفته است از زیبایی و تناسب خاصی برخوردار است .
غار شیر بند : غار شیر بند یکی از زیباترین نمونه های غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان دامغان واقع شده است . برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید سپس 5/1 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیماید . دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است . ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگیهای فوق العاده شدید می باشد . مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند . در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگه و ستونهای این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند . در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچبری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است .
غار دربند : اين غار در 18 كيلومتري شمال سمنان واقع است و يكي از زيباترين غارهاي ايران به شمار مي رود كه مي توان ستون هاي بلند استلا كميت ر ا در آن ديد . طول اين غار 91 متر و عريض ترين قسمت آن 36 متر و بلندترين نقطه سقف آن به 20 متر مي رسد
کوه ها
استان سمنان را مي توان به دو بخش كوهستانی و دشت پايكوهی تقسيم كرد كه نواحی كوهستانی از مهم ترين ناحيه های دارای امكانات معدنی هستند كه برای گذراندن اوقات فراغت مردم نيز مناسب بوده و جاذبه هاي بسياري را در خود جا داده اند .
كوه آبكش : اين كوه را ارتفاع 3525 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش مركزي ، دهستان دامن كوه و در 34 كيلومتري شمال مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال خاوري ـ جنوب باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن به درازاي َ 27 º 54 و پهناي َ 28 º 36 است .
كوه آرسك : كوه آرسك با ارتفاع 2741 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد و دهستان تويه‌دروار و در 30 كيلومتري غرب مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال خاوري ـ جنوب باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 58 º 53 و پهناي َ 09 º 36 واقع شده است .
كوه بادله كوه : بادله كوه با ارتفاع 3211 متر در محدوده شهرستان دامغان، بخش مركزي ، دهستان رودبار و در 43 كيلومتري شمال باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت اين كوه خاوري ـ باختري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 56 º 53 و پهناي َ 24 º 36 واقع شده است .
كوه بابا احمد : كوه بابا احمد داري ارتفاع 2307 متر است و در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان قساب رساق و در 90 كيلومتري جنوب خاوري مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه شمال باختري ـ جنوب خاوري بوده و مختصات جغرافيايي قله آن در درازاي َ 33 º 54 و پهناي َ 23 º 35 واقع شده است .
كوه پمه نسام : اين كوه با ارتفاع 2854 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش مركزي ،‌ دهستان رودبار، و در 40 كيلوتري شمال باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است .
كوه وروري : اين كوه با ارتفاع 2001 متر در محدوده شهرستان دامغان، بخش مركزي، دهستان رودبار و در 30 كيلومتري شمال مركز شهرستان دامغان واقع شده است . جهت كوه جنوب باختري ـ شمال خاوري است .
كوه تنوره : اين كوه با ارتفاع 2043 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان قهاب رستاق و در 90 كيلومتري جنوب مركز شهرستان واقع شده و جهت آن جنوب خاوري ـ شمال باختري است .
كوه لفارد : اين كوه با ارتفاع 2642 متر در محدوده شهرستان دامغان ، بخش اميرآباد ، دهستان تويه دروار ، و در 50 كيلومتري جنوب باختري مركز شهرستان دامغان واقع شده است .
آتشگاه : اين كوه با ارتفاع 2985 متر در محدوده شهرستان گرمسار ، بخش مركزی ، دهستان كهن آباد و در 60 كيلومتری شمال خاوری مركز شهرستان گرمسار واقع شده است .
‌اژدها كوه : اين كوه با ارتفاع 1265 متر در محدوده شهرستان گرمسار ، بخش مركزی ، دهستان لجران و در 11 كيلومتری باختر مركز شهرستان گرمسار واقع شده است .....ادامه مطلب
منبع- میراث فرهنگی استان سمنان
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:45  توسط اطلس ایران وجهان  | 

حیات وحش و جنگلهاو مراتع Minimize

استان زنجان به دليل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اكوسيستم هاى ويژه در منطقه و ارتباطات بيولوژيكى آن با استان هاى هم جوار ازغناى حيات وحش خوبى برخوردار است . در اين استان انواع پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، آبزيان ، دوزيستان ، حشرات و بندپايان يافت مى شوند . البته در گذشته اى نه چندان دور ، تنوع گونه ها و وضعيت جمعيت جانورى اين منطقه تا اندازه اى بوده كه يكى از مناطق مهم ايران در زمينه حيات وحش به شمار مى آمده است . در 30 سال گذشته روند تخريب ها و دگرگونى هاى انجام شده در قلمروهاى زيستگاهى به تدريج كاهش جمعيت وحوش را به دنبال داشته است به خصوص در10 سال اخير سير قهقرايى شديدی در ميزان جمعيت جانوران منطقه مشاهده می شود . گونه هاى جانورى كه در مناطق كوهستانى و سخت گذر و به دور از مکان های دسترسى انسان زندگى مى كنند ، مانند منطقه سرخ آباد و طارم عليا دگرگونى چندانى نيافته اند ولى از بين رفتن گونه يوزپلنگ و مشاهده نشدن آن در 20 سال گذشته در دشت قزوين و سطح استان زنجان و به حد صفر رسيدن هزاران راس جمعيت آهو در نقاط مركزى و خاورى استان ، نشانه يک روند نزولى براى اين منابع طبيعى و زنگ خطرى براى همه دوست داران طبيعت و حيات وحش است . در ايران تا كنون حدود 151 گونه از پستانداران شامل 140 گونه در خشكى و 11 گونه در آب ، شناسايى شده است . در حال حاضر بيش از 37 گونه از پستانداران ، 110 گونه از پرندگان ، 13 گونه از آبزيان ، 32 گونه از خزندگان و هفت گونه از دوزيستان و تنوع بسيار زيادى از حشرات ، حيات وحش استان زنجان را تشكيل مى دهند . از انواع پستانداران منطقه می توان به موارد زير اشاره كرد . گوسفند وحشى كه به نرآن قوچ و ماده آن ميش گفته مى شود ، در كوهستان ها زندگى مى كند و بيشتر در قسمت هاى جنوب باخترى و كوهپايه اى جنوبى استان ، البرز مركزى و در منطقه انگوران يافت مى شود . بز وحشى يا بز كوهى با نام محلى پازن در سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى شمالى به خصوص در نواحى طارم و در باختر استان در نواحى انگوران و ماه نشان ديده شده اند . يوزپلنگ كه سريع ترين حيوان جهان است و مى تواند با سرعتى معادل 110 كيلومتر در ساعت حركت كند ، بيشتر در زمين هاى باز و تپه اى كم ارتفاع و ميان بوته زارها زندگى مى كند . امروزه متاسفانه به دليل به هم خوردن چرخه غذايى مدت زيادى است كه هيچ يوزپلنگی در سطح استان مشاهده نشده است . پلنگ در نقاط جنگلى كوهستان ها و تا ارتفاع 3500 مترى ديده مى شود و پراكندگى آن در سطح استان بيشتر در اطراف طارم و كوه قافلان است . متاسفانه به علت عدم توجه از شمار اين حيوان ارزشمند روز به روز كاسته مى شود . آهو با نام محلى جيران از ديگر پستانداران با ارزش منطقه است كه زيستگاه عمده آن را دشت های سهرين و سارمساقلو تشکیل می دهد . آن چه كه در مورد اين گونه اهميت دارد اين است كه تمام زيستگاه هاى شمال باختر كشور يعنى دشت مغان و دشت هاى آذربايجان خاورى و باخترى از وجود اين حيوان تهى شده ولى در سطح استان زنجان از گونه هاى غالب به شمار آمده و اهميت زيادى دارد . گربه وحشى معروف به اروپايى معمولاً در جلگه ها و زمين هاى سبز و كم ارتفاع زندگى مى كند و پراكندگى آن در سطح استان زنجان بيشتر در اطراف انگوران و ابهر است . سياه گوش بيشتر شبيه گربه وحشى اروپايى است و تا ارتفاع 2500 مترى كوهستان ها ديده مى شود و از نظر پراكندگى در منطقه انگوران و طارم ديده شده است . خوک وحشى يا گراز با نام محلى دونقوز يا دووز ، بيشتر در جنگل هاى پست و بيشه زارها زندگى كرده و پراكندگى آن در سطح استان به خصوص در انگوران و طارم زياد است . كفتار نيز معمولاً در منطقه طارم وانگوران يافت مى شود . همستر خاكسترى نيز در سطح استان و به خصوص در اطراف شهر زنجان پراكنده شده است . گوركن با نام محلى پورسوخ كه در شرايط مختلف زيست ، مانند دره هاى تنگ و جلگه ها و زمين هاى نيمه بيابانى و كوهستانى زندگى مى كند ، بيشتر در اطراف شهر زنجان ديده مى شود . سمور ( با نام محلى دله ) كه در ايران بسيار كمياب بوده و بيشتر در جنگل ها و در ميان گياهان انبوه زندگى مى كند ، اين نوع سمورها ماهيان بيمار و ضعيف رودخانه ها را صيد كرده و دسته هاى ماهيان را از سرايت بيمارى مصون مى دارند . شنگ (با نام محلى سوايتى) از خانواده سمور است كه در اطراف رودخانه هاى استان زنجان فراوان است . خرس قهوه اى در تمام سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى طارم و ماه نشان و به خصوص در منطقه حفاظت شده انگوران يافت مى شود . شغال در اطراف شهرستان طارم و مناطق شمال خاور استان ديده شده است ، موش دو پاى پنج انگشتى از تيره موش هاى جهنده بيشتر در تپه ماهورهاى استان وجود دارد . خفاش با نام محلى كوراشپلک كه در سطح استان و به خصوص ناحيه سرچم زنجان به وفور يافت مى شود ، بيشتر در غارها و شكاف ديوارها ديده مى شود .

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:38  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دریاچه ها Minimize

دریاچه سد تهم : در شمال باختری شهر زنجان و پشت سد خاکی تهم يك دریاچه مصنوعی به وجود آمده است كه به تازگی و به منظور تامین آب مردم شهر زنجان تأسیس شده است که امروزه به یکی از تفریحگاه های طبیعی بزرگ و معروف منطقه تبدیل شده است .

دریاچه پری ماه نشان : دریاچه زیبای پری که در محدوده شهرستان ماه‌نشان واقع شده ، زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان ماه نشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی کل استان به حساب می آيد که با چشم انداز بسیار زیبایی در میان یک دشت وسیع گسترده شده است . خرداد ماه و تیر ماه بهترین ماه های سفر به این منطقه هستند .

 

رودخانه ها Minimize
آق زوج چای طارم : یک رود فصلی به طول 20 کیلومتر و شیب متوسط 11 درصد است که در روستای دستجرده از بخش چورزق در محدوده شهرستان طارم جاری است . رودخانه آب لار از دامنه جنوبی كوه فشم و دامنه باختری كوه چیلاوی در 66 كيلومتری شمال خاوری شهر زنجان سرچشمه می گيرد و ارتفاع سرچشمه آن 2500 متر است .
ابهر رود : مهم ترين رودخانه جاری در سرتاسر شهرستان ابهر و شریان حیاتی این منطقه است . اين رود شاخه ‌ای از رودخانه شور فشاپويه بوده و در شهرستان‌های ابهر ، تاكستان ، قزوين ، كرج ، تهران و قم جريان دارد و از دو شاخه فصلی و دایمی تشکیل شده است . سرچشمه شاخه فصلی آن از كوه سرآهند در حوالی گردنه الله اكبر سلطانيه است . شاخه دایمی آن به نام كينه ورس نيز از كوه های رستم، سالارداغی و سندان سرچشمه می گيرد . اين شاخه از شعبات متعددی تشكيل شده و با جهت شمال باختری به جنوب خاوری در نزديكی ابهر به شاخه فصلی می پيوندد و با نام ابهررود جريان می يابد .
چمل گین : یک رود دایمی به طول 20 کیلومتر و شیب متوسط 4/9 درصد است که دارای مسیر جنوب باختری بوده و در محدوده شهرستان طارم جریان دارد . این رودخانه از کوه ولان در 16 کیلومتری باختر شمالی ماسوله سرچشمه می گیرد و تا محدوده شهرستان طارم ادامه پیدا می کند . ارتفاع سرچشمه رودخانه چمل گیر 2350 متر و ارتفاع ریزشگاه آن 480 متر است .
خررود : ازبلندی های خدابنده سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از زمین های محمودآباد و نورآباد به رود آوج می پیوندد .
سجاس رود : یک رودخانه فصلی به طول 60 کیلومتر است که در دهستان سجاس رود از بخش سجاس رود شهرستان خدابنده جريان دارد . این رودخانه از دامنه های جنوبی کوه آق داغ در 28 کیلومتری شمال خاوری خدابنده سرچشمه می گیرد و ارتفاع سرچشمه آن1900 متر است .
رود خانه شور سهرورد : یک رودخانه فصلی به طول تقریبی 45 کیلومتر و شیب متوسط 3/1 درصد است که در دهستان های حومه و سهرورد از بخش مرکزی شهرستان خدابنده جریان دارد . این رودخانه از دامنه شمالی ارتفاعات خاوری روستای حسام آباد در 25 کیلومتری جنوب قیدار سرچشمه می گیرد و ارتفاع سرچشمه آن 2050 متراست .
رود شور همدان خدابنده : یک رود فصلی به طول 120 کیلومتر و شیب متوسط 7/0 درصد است که در دهستان مهربان (شهرستان همدان) و دهستان گرماب از بخش افشار (شهرستان خدابنده) جريان دارد . این رودخانه از دامنه باختری كوه های سيد مزار و سوباشی در شش كيلومتری جنوب خاوری گل‌ تپه و در 52 كيلومتری شمال باختری همدان سرچشمه می گیرد و ارتفاع سرچشمه آن 2300 متر است ......  ادامه مطلب
منبع- میراث فرهنگی استان زنجان
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:37  توسط اطلس ایران وجهان  | 

زنجان يک استان كوهستانى است كه مطالعه ارتفاعات متعدد آن اطلاعات زیادی به دست می دهد . شهرها و روستاهاى این استان ؛ در دامنه ها و دشت هاى بين رشته كوه ها قرار گرفته اند و اغلب با آب هایی که از این کوه ها جاری می شوند ، آباد شده اند . رشته كوه هاى محدوده استان زنجان از نظر زمان پيدايش به دوران سوم زمين شناسى منسوب مى شوند كه فرسايش دوران چهارم سبب تغيير چهره آن ها شده است. جهت و امتداد عمومى كوه هاى استان ، شمال باخترى ، جنوب خاوری و در بعضى نقاط خاوری ، باختری است . اين استان به طور متوسط حدود 1500 متر از سطح دريا ارتفاع دارد . پست ترين نقطه داخل آن با ارتفاع 300 متر در منطقه طارم و بلندترين قله آن با ارتفاع بيش از 3000 متر در كوه هاى تخت سليمان در ارتفاعات شهرستان ماه نشان واقع شده است . حدود60 درصد از ارتفاعات منطقه در شهرستان زنجان ، طارم و ماه نشان قرارگرفته اند و برخى از ارتفاعات مهم نيز در شهرستان هاى ابهر و خرم دره واقع شده اند. ارتفاعات بيش از 3000 متری منطقه در باخترى ترين بخش استان (شهرستان ماه نشان) قرار گرفته است. قيز قالاسى با ارتفاع 3214 متر در بخش انگوران شهرستان ماه نشان واقع شده و از بلند ترين قله هاى استان زنجان به شمار می آيد . بيش از 274 كوه در استان زنجان شناسايى شده اند كه قسمتى از اين ارتفاعات به طور سلسله وار دامنه های حاصلخيزی دارند . تركيب قرار گرفتن آن ها عبارتند از: رشته شمالى (رشته كوه هاى البرز) كه در قسمت شمال رودخانه قزل اوزن قرار گرفته و جهت خاوری ، باختری دارد . كوه هاى مهم آن از خاور به باختر عبارتند از : كوه هاى طالقان ، سيالان و الموت . مرتفع ترين نقطه اين رشته كوه تخت سليمان به ارتفاع 4400 متر است که دارای يخچال طبيعى نيز است . رشته ديگر موازى با رشته اول و در قسمت جنوبى رودخانه واقع شده و خط الراس آن حد طبيعى طارم ، زنجان و ابهر را تشكيل می دهد . رشته سوم تقريباً موازى رشته دوم و در جنوب شهر زنجان كشيده شده كه خط الراس آن حد طبيعى قيدار با بخش حومه زنجان و ابهر محسوب مى شود . رشته چهارم تقريباً موازى با رشته سوم ، بين دهستان هاى ايجرود ، سجاس رود ، قشلاقات و شهرها واقع شده و به كوه ققدارمعروف است . رشته پنجم در قسمت باختری شهرستان زنجان و موازى با رودخانه قزل اوزن واقع شده و جهت آن از جنوب خاوری به شمال باختری كشيده شده است . خط الراس آن حد طبيعى تكاب و همدان بوده و اين رشته بين زنجان و ميانه به قافلانكوه مشهور است.

قافلان كوه : قافلان كوه كوه جوانی است که در دوران سوم زمين شناسی به علت فشارهای زیر زمینی به وجود آمده است . اين كوه به علت واقع شدن در جنوب و جنوب خاوری ميانه و هم چنين جريان داشتن رود قزل اوزن در خاور آن دارای اهميت ويژه ای است . اين کوه با ارتفاع 1535 متر در محدوده شهرستان ميانه بخش مركزی ، دهستان قافلان كوه باختری و در نه كيلومتری جنوب خاوری مركز شهرستان ميانه واقع شده است .

ابدال : اين كوه كه از كوه هاي بلند استان به شمار مي رود، در شمال روستاي خورجهان ، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و 3099 متر ارتفاع دارد . رودخانه هاي انگوران چاي ، تخته يورد و دربند از اين كوه سرچشمه مي گيرند .

باباگيلدر : اين كوه با ارتفاع 2850 متر، در 95 كيلومتري جنوب غربي زنجان و در غرب روستاي حلب از توابع دهستان انگوران واقع شده و سرچشمۀ اصلي رود حلب است .

بلقيس : اين كوه در 12 كيلومتري روستاي ياستي قلعه ، از توابع دهستان انگوران قرار گرفته است و 3332 متر ارتفاع دارد . اين كوه سرچشمه رودخانه هاي بالاجوجه و انگوران چاي ، و بلندترين قله كوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) است .

چال : اين كوه در قسمت شمال غربي روستاي خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و 3050 متر ارتفاع دارد . اين كوه سرچشمه رودخانه هاي انگوران چاي و تخته يورد است .

صندوق سندران : اين كوه با ارتفاع 3214 متر ، در جنوب روستاي علم كندي، از توابع دهستان اورياد واقع شده است و سرچشمه رودخانه هاي انگوران چاي ، قلعه چاي ، تخته يورد و بالاجوجه است . اين كوه ، از نظر ارتفاع ، دومين قله مرتفع كوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) محسوب مي شود .

قبله داغ : اين كوه با ارتفاع 3205 متر ، در غرب روستاي زرين آباد از توابع دهستان اورياد واقع شده است و سرچشمه رود قلعه چاي است .

لعل كان : اين كوه با ارتفاع 3050 متر ، در جنوب غربي روستاي ياستي قلعه ، از توابع انگوران واقع شده است و سرچشمه رودخانه هاي كاكا ، انگوران چاي و قره قيه است .

سایر کوه ها : كوه هاي يان بلاغ (2972 متر) ، داغي (2861 متر) ، سندان داغ (2850 متر) ، آرگون (2924 متر) ، جانقورتاران (2850 متر) ، چال خاتـون  (2993 متر) ، چنوباشي (2950 متر) و سفيد (2933 متر) از دیگر کوه های موجود در استان زنجان می باشد .

  کتله خور : غار تاریخی و زیبای کتله خور یا نور خورشيد که يك غار خشكی - آبی است جدیدترین غار کشف شده در محدوده استان زنجان می باشد . این غار یکی از زیباترین شگفتی های استان است که در دامنه کوه ساقیزلو در محدوده شهرستان خدابنده و پنج کیلومتری شهر گرماب ، 155 کیلومتری جنوب شهر زنجان ، 173 کیلومتری شمال همدان و 410 کیلومتری تهران واقع شده است . تحقیقات انجام شده بر روی غار ، نشان از شکل گیری آن در دوران ژوراسیک (70 تا 120 میلیون سال پیش) دارد . این غار قبل از سال 1300 هجری شمسی کشف و در سال 1330 هجری شمسی به ثبت رسیده است . غار كتله خور از لحاظ زيبايی ، تعدد طبقات ، كيفيت بلورها و قنديل ها ، اولين غار آهكی جهان محسوب می شود . غار كتله‌خور ، يك غار آهكی است كه در برخی نقاط آن گل‌ رس و خاک های حاوی اكسيد آهن قابل مشاهده‌ است . اين غار از نظر سنی تقريباً با غار عليصدر همدان هم سن است . غار كتله خور شباهت بسياری به غار عليصدر دارد ولی از دو جهت با هم تفاوت دارند . يكی اين كه غار عليصدر غاری كاملاً آبی و غار كتله‌خور غار تقريباً خشكی است و دوم اين كه آهک های غار كتله‌خور نسبت به آهک های غار عليصدر بسيار خالص‌ تر هستند ، به همین دلیل قندیل ها شفاف بوده و نور به راحتی می تواند از آن ها عبور كند و اين نکته به زيباتر شدن غار كمک زيادی می كند . شواهد و بررسی های انجام شده تاييد می كند كه اين غار در نهايت به غار عليصدر همدان متصل است . يكی از عجايب و زيبايی ‌های اين غار تعدد طبقات آن است . اين گونه غارها در جهان بسيار كم‌نظير هستند . به نظر می رسد كه اين غار دارای هفت طبقه باشد ، البته تاكنون تنها سه طبقه آن كشف شده‌ است . تشكيل طبقات متعدد اين غار باعث شده‌ كه آب به طبقات زيرين نفوذ كرده و غار به یک غار خشک تبدیل شود . بر اساس نظر پژوهشگران این غار در مراحل اوليه تشكيل خود يك غار آبی بوده و در اثر انحلال آبی ، گاهی اوقات توده‌های بزرگی از سنگ ها از توده اصلی جدا شده‌ و به مرور سبب خشك شدن غار شده اند . در حدود 700 متر اوليه غار ، قطری حدود 70 سانتی متر دارد، به ‌طوری كه كوهنوردان اوليه غار ، اين مسير 700 متری را به شکل سينه‌خيز طی كرده و مسير خود را با علامت گذاری مشخص كرده‌اند . شواهد به دست آمده از اين غار نشان دهنده این است که 100 متر ابتدایی غار محل زندگی انسان های نخستين بوده است . اين موضوع را 80 اسكلت انسانی كه در اين محل پيدا شده و هنوز همان جا نگهداری می شوند ، تأييد می ‌كند . غار کتله خور در یک مستطیل به ابعاد 2000×1500 متر به ‌وجود آمده و دهانه آن در ارتفاع 1700 متری از سطح دريا قرار گرفته است . اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه‌ای كه آب های فرورو حاصل از ريزش جوی غار را خارج ‌كرده و به رود شور می ‌ريزد ، 50 متر است . ورودی غار يک دهليز 4000 متری با سقفی كوتاه و چند دهليز فرعی است و پس از دهليز فرعی يک دالان وسيع 950 متری با سربالايی ‌هايی به ارتفاع دو متر با گودال های خشک قرار دارد كه با دو شاخه 50 متری ادامه پيدا می ‌كند. پس از عبور از يک سربالايی تالار وسيعی پوشيده از ستون ، چكنده و چكيده (استالاكتيت و استالاكميت) نمايان می شود . در داخل تالار كوچک بلورين كه به تالار ستون ها چسبيده ، چاهی به عمق هشت متر وجود دارد كه احتمالاً محل خروج آب های فرورو سازنده غار است . چشمه‌های آب بسيار زلال در اطراف اين غار، حفره‌های متعدد طبيعی قنديل های زيبا و شفاف آهكی و استالاكتيت‌های گُل‌كلمی از ويژگی های بارز اين غار است . در حال حاضر اين غار از سه قسمت ورزشی ، تفريحی وفرهنگی تشكيل شده‌ است . بخش ورزشی آن كه حدود چهار كيلومتر است تنها مورد استفاده غارنوردان و صخره ‌نوردان قرارمی ‌گيرد البته هنوز انتهای آن كشف نشده ‌است . بخش تفريحی غار كه گفته می شود تنها يک سوم كل غار و حدود دو كيلومتر مسير مستقيم است مورد بازديد عموم مردم قرار می ‌گيرد . بخش فرهنگی غار كه در بخش جنوبی آن قرار گرفته، دالانی طبيعی است و جهت برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده قرار می ‌گيرد . اين دالان هيچ گونه راه خروجی به بيرون ندارد و راه خروجی آن به صورت مصنوعی كنده شده اما خود دالان طبيعی است . غار كتله خور از جمله ديد نی های جالب استان زنجان است كه در منطقه خدابنده واقع شده است و بازديد كنندگان آن معتقدند كه غار مزبور بسيار شگفت انگيز بوده و سفر به اين منطقه بدون بازديد از اين غار ، سفری ابتر به شمار می آيد .

غار خرمنه سر : غار خرمنه‌سر از غارهای معروف استان زنجان است كه در ارتفاعات 1600 متری خرمنه سر در شمال روستای شاه نشين در دل كوه ها واقع شده است . مسیر دسترسی به دهانه غار بسیار زیبا و مفرح بوده و برای رسیدن به آن باید از میان رودخانه پر آب و انبوه درختان زیتون و انجیر گذشت . در بررسی های باستان شناسان بر روی سفال هایی که از دهلیزهای این غار به دست آمده ، روشن شده که غار خرمنه سر در دو دوره مختلف تاریخی، یکی پیش از تاریخ و دیگری پس از اسلام در قرن چهارم هجری، زیستگاه انسان ها بوده است، ولی نشانه ای از تمدن کهن خاصی که مربوط به پیش از تاریخ باشد، در آن یافت نشده است . سنگ های آهکی که به صورت ستون های استالاکتیت و آویزه های استالاگمیت در اين غار وجود دارند ، منظره زیبایی به داخل غار داده اند . در فاصله 50 متری دهانه بزرگ غار ، حفره ای شبيه به دهانه چاه وجود دارد كه برای ورود به اين حفره بايد به حالت خزيده و درازكش حركت كرد. پس از ورود به داخل اين حفره پر رمز و راز، دنيایی پر از ديدنی ها و شگفتی ها در برابر بازدید كنندگان پديدارمی شود . كف دهليزی كه در غار وجود دارد، شباهت زيادی به بنای بازارهای قديمی داشته و چاه عميقی در كف آن وجود دارد . در چند نقطه از اين دهليز در فاصله های 20 تا 30 متری طاقچه های كوچكی با دست كنده و حفر شده است . اين غار قديمي و تاريخي با قلعه شميران يا سميران كه امروزه به نام مجموعه تاريخي قاسم آباد معروف است و در ساحل راست قزل اوزن واقع شده است ، مرتبط است و به نظر مي رسد سركردگان حكومت كنگريان ، از اين غار به عنوان پناهگاهي امن در مقابله با فشارهاي سياسي حكومت بغداد استفاده مي كرده اند .

غار تاريخي گلجيك : غار تاریخی گلیجک که مسکن و پناهگاه انسان در دوره های پیش از تاریخ بوده است در 38 کیلومتری جنوب باختری شهرستان زنجان و در ارتفاعات مشرف به روستای حاج ارش از توابع شهرستان زنجان قرار گرفته است . درون اين غار آثاری از زندگی انسان های دوره آشولين تا بردوستين متعلق به 16 تا 30 هزار سال پيش از ميلاد كشف شده است . این غار یکی از مناطقی است که برای تعیین قدمت و تاریخ منطقه زنجان به آن استناد می شود . غار گلیجک پديده ای طبیعی بوده و از فرسایش سنگ های آهکی به وجود آمده است . اين غار كه ابعاد تقریبی آن 700 × 100 متر و ارتفاع تقريبی آن 50 متر است ، دارای آب و هوای مناسبی می باشد . از درون این غار آثاری چون ابزار و ادوات جنگی ، تيغه های سنگی و استخوان حيوانات شكاری به دست آمده است که نمایاننده حضور انسان های نخستین در این منطقه بوده است .

مجموعه غارهاي داش كسن : اين مجموعه در 10 كيلومتري جنوب شرقي سلطانيه ، در نزديكي روستاي وير ، از توابع همين بخش قرار گرفته است . اين مجموعه در محوطه اي به شكل مستطيلي ناقص ، به طول 400 متر و عرض 50 تا 300 متر، ديده مي شود . در درون اين مجموعه ، سه غار نسبتاً عميق در دل كوه كنده شده است كه كنده كاري هاي زيبايي دارند .

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:36  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دریاچه ها :

  دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان:

دریاچة دوگانه سیاه گاو در فاصلة 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است . اطراف این دریاچه را دشت ها و کوه های نسبتاً مرتفع فرا گرفته است . جلوه های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است. گلزارهای حاشیة دریاچه و پرندگان وحشی آب، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده اند.

 

درياچه سد ايلام:

سد ايلام كه در سالهاي اخير با هدف اصلي تامين اب شرب شهر ايلام به بهره برداري رسيده است در كليه فصول سال به خصوص بهار و تابستان مملو از جمعيتي است كه به قصد كذراندن اوقات فراغت خود اين محل زيبا راانتخاب ميكنند.

با وجود اينكه هيج كونه امكانات و يا خدماتي در حاشيه سد انجام نمكيرد ولي اين امر مانع از هجوم مردم به اين منطقه نشده

چشمه ها:

از دیگر منابع طبيعی كردشكري استان ایلام چشمه ها  هستند که معمولاً در دامنه ارتفاعات جریان دارند . با توجه به شرایط طبیعی تعداد چشمه ها در مناطق کوهستانی زیادتر و در نواحی جلگه ای کمتر است . ولی از تعداد واقعی چشمه ها آماری در دست نیست .معمولاً از آب چشمه به عنوان آب زراعی استفاده می شود و چنانچه آب چشمه زیاد باشد ، چشمه به طور مستقیم به باغ ها ، و مزارع هدایت می شود بعضی از چشمه ها معمولاً به وسیلة آبراهه هایی که در مجموع رودهای کوچکی را تشکیل می دهند و در اصطلاح محلی به آنها " گلال " گفته می شود ، به منظور آبیاری کشتزارها به سوی روستاها هدایت می شوند .

مهمترين چشمه هاي استان با قابليت جذب حداقل جمعيت به قرار زير ميباشند:

 

چشمه آبگرم دهلران:

در فاصلة 3 کیلومتری شهر دهلران چشمة آب گرممی با خواص گوگردی قرار گرفته که از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در چند سال گذشته هم با تجهیز آن و سرو سامان گرفتن این آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتی مثبت انجام گرفته است .

دیگر چشمه های استان:

از دیگر چشمه های استان  ایلام میتوان به چشمه قیر دهلران اشاره کرد که به علت عبور از سنگ های حاوی مواد آلی آب آن آغشته به قیر است و چشمه همانطور که از اسمش برمی آید چشمه ای از قیر طبیعی است.

همچنین در حاشیه رودخانه چنگوله در شهرستان مهران چشمه آب گرم چنگوله ، در کناره راست رود کنجانچم نیز چشمه آبگرم کنجانچم،در ساحل سمت راست رود خانه تلخاب آبگرم تنگ حمام بولی با دمای تقریبی 40 درجه سانتیگراد قرار دارند.

  تالاب ها:

 تالاب سیاب دریوش:

این تالاب در جنوب غربی بخش ملکشاهی واقع شده است . مساحت آن در حدود چهار (4) هکتار وارتفاع آن 2740 متر از سطح دریا های آزاد میباشد. حداقل درجه حرارت در این تالاب 14 درجه سانتی گراد ومتوسط بارندگی سالیانه آن بیش از 600 میلیمتر است.تالاب فوق الذکر دارای آب دایمی و شکل آن دایره ای میباشد. به دلیل قرار گیری در ناحیه کوهستانی  جزو منطقه سردسیری و ییلاقی استان محسوب میشود.

 

 تالاب زمزم:

تالاب زمزم در 74 کیلومتری شرق شهر ایلام واقع گردیده است. مساحت آن در حدود یک هکتار و ارتفاع آن ازسطح دریاهای آزاد 675 متر است. آب آن به صورت چشمه بوده و دارای آب دایمی است. پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را بوجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.

 

 تالاب چکر:

درغرب شهرستان ایلام ودر منطقه بولی  و در ناحیه چکر تالاب زیبای چکر قرار دارد. مساحت آن در حدود 3 هکتار و ارتفاع آن 600 متر است. عمق آن در حدود 5/2 متر است . این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد ولی آب آن دایمی است .عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن نزولات جوی  و چند چشمه جوشان میباشد .متوسط دمای آن 24 درجه سانتی گراد است. نیزارهای اطراف آن به همراه طبیعت بکر زیبای اطاف آن واقعا دلنشین است.

آبشارها:

دراستان ایلام تعداد محدودی آبشار وجود دارد که هر کدام فضای طبیعی دلنشینی را ایجاد کرده اند. که با وجود محدودیت و سختی دسترسی به آنها جاذب جمعیت هستند:

 

آبشار چم آو:

این آبشار در فاصلة 18 کیلومتری مسیر ایلام به صالح و درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره در میان تخته سنگ ها جریان دارد آب این آبشار که از کوه های ایلام سرچشمه می گیرد ، پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدارخوش می ریزد.

 

آبشار آبتاف :

آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران واقع شده است . آبشار آبتاف در زمرة آبشارهای زیبای استان ایلام است که از پیرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده می شود .

 

آبشار سرطاف :

آبشار سرطاف در شهرستان ایلام واقع شده است و یکی از تفرجگاه های عمومی مردم ایلام می باشد .

                                    

آبشار گچان:

آبشار گچان در 15 کیلو متری شمال شهر ایلام و در میان تنگ که خود یکی از تفرجگاه های ایلام است قرار دارد. در این منطقه که کوه های زیبا و معظم مانشت و قلارنگ به همراه گچان گویی به هم رسیده اند منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.به گونه ای که در فصول بهار ، تابستان و پاییز و حتی زمستان بعلت دسترسی تقریبا راحت آن پذیرای خیل عظیم دوستداران طبیعت است.

منبع= میراث فرهنگی ایلام

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ارتفاعات و کوهها:

 

کبیرکوه:

کبیرکوه به مجموعه کوه های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس است گفته می شود . این رشته از دیوارهای جنوبی درة رودخانة آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به رودخانة کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه می یابد . دامنه های شمال و شمال شرقی آن به دره های رودخانه سیمره ، کرخه و دامنه های جنوب  و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود.

درة کنجان چم تا درة رودخانه کرخه 175 کیلومتر و عرض آن در حد فاصل رودخانه سیمره یا کرخه تا مرز ایران و عراق بین 45 تا 80 کیلومتر است . این کوهستان پهنه ای به وسعت 9500 کیلومتر مربع را زیر پوشش قرارداده است .

این رشته کوه از شاخه های بسیاری تشکیل یافته که به سمت غرب و جنوب غربی از ارتفاع آن ها کاسته می شود و بلند ترین آنها که خط الرأس رشتة مزبور را تشکیل می دهند دربخش شرقی آن واقع شده اند . بلندترین این کوه ها ، قله ای به نام کبیرکوه است که 2790 متر ارتفاع دارد و در 18 کیلومتری شرق روستای ارکواز واقع شده است . از این رشته که کوهستان وسیعی را تشکیل داده است رودخانه های فراوانی سرچشمه می گیرند. و اکثراً به خاک عراق وارد می شود و تعداد دیگری ازرودخانه ها نیز به رودخانه سیمره و کرخه می پیوندند.

 برای صعود به بلندترین قلة این کوه می توان از راه اتومبیل رو ایلام به دره شهر و از طریق روستای بهرام خانی و راه کولم به روستای گوران  و پس از طی گردنة پینه به خط الرأس  رشته مزبور دست یافت به طول 5/12  کیلومتر طی کرد تا به قله رسید.

                                                  

اهوران:

کوه اهوران در 83 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده است . ارتفاع این کوه 2120 متراست. این کوه از درة جزمان رود در غرب  شروع شده و به طول 24 کیلومتر رو به سوی جنوب شرقی کشیده می شود و در آن جا به کوه های کولیته و کازه تر می پیوندد.

 

بانکول:

کوه بانکول درناحیة مهراب ، در10 کیلومتری شمال ایلام شده است . ارتفاع این کوه 2304 متراست.

رودخانه های مورت ، کنگیر و آب زنگان از کوه بانکول سرچشمه می گیرند . این کوه نیمه جنگلی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر و با عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده و از سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است . راه اتومبیل رو کرمانشاه به ایلام از غرب آن می گذرد .

 

چمن گیر:

کوه چمن گیر درناحیة شیروان و در فاصلة 22 کیلومتری جنوب شرقی ایلام واقع شده است . ارتفاع کوه چمن گیر 2578 متراست . این کوه سرچشمه رودخانه های گراب و چرداول می باشد . این کوه از جنوب شرقی  به کوه سیوان و از شمال غربی به کوه قلارنگ متصل می شود و جزو رشتة کبیرکوه از کوهستان زاگرس بشمار می آید.

سامله:

کوه سامله درناحیه زردلان درفاصلة 84 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود 2150 متراست  رودخانة گشتانی ازاین کوه سرچشمه می گیرد .

 

سرخ خانی:

کوه سرخ خانی درناحیة چرداول و در فاصلة 33 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده است . ارتفاع کوه سرخ خانی 2-30 متر می باشد .

 سرکب:

کوه سرکب در ناحیه میشخاص و در فاصلة 8 کیلومتری جنوب شرقی ایلام واقع شده است . ارتفاع کوه سرکب 2120 متراست و جزو رشتة کبیرکوه از کوهستان زاگرس بشمار می رود و رودخانه آب آفتاب از این کوهستان سرچشمه می گیرد .

 

شره زول:

کوه شره زول در ناحیة چوار در 23 کیلومتری شمال غربی  شهرستان ایلام واقع شده است . ارتفاع این کوه حدود 2050 متراست و به صورت رشته نسبتاً طویلی به درازای 41 و پهنای متوسط آن 15 کیلومتر از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد و گسترش یافته است.دهستان چوار در جنوب و دهستان های سهراب و مرکزی در دامنه های شمالی این کوه جای گرفته اند . بخش شمال غربی آن از جنگل های بلوط پوشیده شده است . رودخانه های کنگیر ، گلال رود ، کزاب و مورت ازاین کوه سرچشمه می گیرند.

 

شلم:

 کوه شلم در 5 کیلومتری جنوب شرقی ایلام واقع شده و 2174 متر ارتفاع دارد . این کوه از جنوب شرقی به کوه سرکب متصل است و سرچشمة اصلی رودخانه کنجانچم می باشد.

 قلاجه:

کوه قلاجه در41کیلومتری شمال غربی ایلام واقع شده است . ارتفاع این کوه از سطح دریا حدود 2050 متراست .

این کوه از سوی شمال غربی به طرف جنوب شرقی کشیده شده از سوی جنوب شرقی به کوه کله جمن متصل می شود.

این کوهستان دهستان آسمان آباد رادر دامنه های جنوبی خود جای داده است و جادة کرمانشاه – ایلام آن را قطع می کند . رودخانه آب چیکا از دامنه های شمال و رودخانه آب آسمان آباد از دامنه های جنوبی این کوه سرچشمه می گیرند . بخشی از این کوه به وسیلة جنگل های بلوط پوشیده شده است.

 

قلارنگ:

کوه قلارنگ درفاصلة 11 کیلومتری شمال ایلام واقع شده  و 2473 متر ارتفاع دارد . رودخانه های آب آفتاب و آب زنگوان ازاین کوه سرچشمه می گیرند . این کوه از غرب به کوه مانشت و از جنوب شرقی به کوه چمن گیر متصل است و جزو رشتة کبیرکوه بشمار می رود.

مانشت:

کوه مانشت در 6 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع آن 2629 متراست از این کوه ، رودخانه های مورت و آسا زنگان سرچشمه می گیرند . این کوه از شمال

 غربی به کوه بانکول و از جنوب غربی به کوه گاوه راه متصل است و دامنه های شرقی و غربی آن را جنگل های بلوط پوشانیده است .

کوه ملینجه:

کوه ملینجه درناحیة چرداول ، در 34 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع آن 2193 متراست . رودخانه آب چیکا ازاین کوه سرچشمه می گیرد.

 

دینارکوه:

دینارکوه در 25 کیلومتری شمال دهلران واقع شده  و ارتفاع آن 1955 متراست . این کوه به صورت قوسی از شمال به جنوب کشیده شده و ناحیه آبدانان را در دامنه شرقی خود جای داده است . رودخانه های ده بانه ، آب سیول ، آب خزینه و آب گل گل ازاین کوه سرچشمه می گیرند. این کوه از جنوب شرقی به سیاه کوه متصل می شود و کوه دال دردامنه شمال غربی آن واقع شده است .

 

بهار آب :

کوه بهارآب درناحیة چرداول در34 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ایلام واقع شده است . این کوه با ارتفاع 1970 متر جزء کوهستان زاگرس بشمار می رود.

 بانهراز:

کوه بانهراز در ناحیة چرداول ، در 28 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ایلام واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 1820 متراست . این کوه از جنوب به کوه بهارآب متصل می شود و دامنه های غربی آن به درة رودخانة چنارچ منتهی می شود.

 

کلک :

کوه کلک در 43 کیلومتری شمال شرقی مهران واقع شده  و ارتفاع آن از سطح دریا 1820 متراست . رودخانه های پیرمحمد و کل کلا ازاین کوه سرچشمه می گیرند.

 

سایر کوه های استان ایلام برحسب شهرستانها به قرار زیر می باشند.شهرستان ایلام :

کوه های الله خدا ، بایه ، تالوار ، جمالگیر ، چیق باباخان ، چکبوره ، سفید ، سم خر ، کته پیفک ، ملدشاده ، گنو ، و...

شهرستان دره شهر :

کوه های بنهر ، دروند ، راوندی ، سرگچ ، سرگچ کوه ، مرزو ، هفت کلک و ...

شهرستان دهلران :

کوه های باریک آب ، برک کروی ، بته انش ، پشته گلاب ، تپه علی کشت ، خرگهی ، دالپری ، تنیلا ، کلاوندی ، کلویز ، کولونرمه ، گوتبه ، ممله و...

شهرستان مهران :

کوه های بلواند ، بلیجان ، چقال زرد سیاه کوه ، زالوآب ، چنچر ، سرخ ، سه کورند ، سیاه ، سیاه اردلان ، یک شبه و

سایت میراث فرهنگی

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران    نام بخش    نام    شهرستان   نام استان جمعیت      رتبه در شهرستان رتبه دراستان
۱۴۱ بخش مرکزی شهرستان علی آباد علی آباد گلستان ۸۹۲۰۴ ۱ ۴
۱۴۲ بخش مرکزی شهرستان تویسرکان تویسرکان همدان ۸۸۲۵۱ ۱ ۲
۱۴۳ بخش مرکزی شهرستان لارستان لارستان فارس ۸۷۹۸۸ ۱ ۷
۱۴۴ بخش مرکزی شهرستان آباده آباده فارس ۸۷۲۰۳ ۱ ۷
۱۴۵ بخش محمدیه البرز قزوین ۸۷۱۹۳ ۱ ۱
۱۴۶ بخش مرکزی شهرستان دشت آزادگان دشت آزادگان خوزستان ۸۶۵۱۹ ۱ ۱۴
۱۴۷ بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد فیروزآباد فارس ۸۶۲۰۸ ۱ ۳
۱۴۸ بخش مرکزی شهرستان تنکابن تنکابن مازندران ۸۵۷۳۹ ۱ ۸
۱۴۹ بخش مرکزی شهرستان تالش تالش گیلان ۸۵۲۵۸ ۱ ۵
۱۵۰ بخش مرکزی شهرستان پیرانشهر پیرانشهر آذربایجان غربی ۸۴۹۲۰ ۱ ۸
۱۵۱ بخش مرکزی شهرستان ماکو ماکو آذربایجان غربی ۸۴۵۱۶ ۱ ۸
۱۵۲ بخش مرکزی شهرستان خدابنده خدابنده زنجان ۸۴۳۶۱ ۱ ۳
۱۵۳ بخش مرکزی شهرستان آق قلا آق قلا گلستان ۸۴۲۹۱ ۱ ۳
۱۵۴ بخش مرکزی شهرستان چالوس چالوس مازندران ۸۳۱۰۱ ۱ ۹
۱۵۵ بخش مرکزی شهرستان گلپایگان گلپایگان اصفهان ۸۲۶۰۱ ۱ ۳
۱۵۶ بخش باوی اهواز خوزستان ۸۱۶۶۵ ۲ ۱۵
۱۵۷ بخش مرکزی شهرستان فومن فومن گیلان ۸۱۴۴۹ ۱ ۶
۱۵۸ بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب سرپل ذهاب کرمانشاه ۸۱۴۲۸ ۱ ۲
۱۵۹ بخش سرباز سرباز سیستان و بلوچستان ۸۰۵۷۰ ۱ ۷
۱۶۰ بخش مرکزی شهرستان سنقر سنقر کرمانشاه ۸۰۳۰۴ ۱ ۴
۱۶۱ بخش مرکزی شهرستان کنگاور کنگاور کرمانشاه ۸۰۲۱۵ ۱ ۳
۱۶۲ بخش مرکزی شهرستان بندرلنگه بندرلنگه هرمزگان ۷۸۳۶۸ ۱ ۳
۱۶۳ بخش مرکزی شهرستان بانه بانه کردستان ۷۸۰۱۶ ۱ ۵
۱۶۴ بخش مرکزی شهرستان بروجن بروجن چهارمحال و بختیاری ۷۷۸۸۴ ۱ ۴
۱۶۵ بخش مرکزی شهرستان آران وبیدگل آران وبیدگل اصفهان ۷۷۱۵۰ ۱ ۱۲
۱۶۶ بخش مرکزی شهرستان ملکان ملکان آذربایجان شرقی ۷۷۱۳۲ ۱ ۲
۱۶۷ بخش مرکزی شهرستان تایباد تایباد خراسان رضوی ۷۵۸۹۳ ۱ ۸
۱۶۸ بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا صومعه سرا گیلان ۷۵۴۱۲ ۱ ۴
۱۶۹ بخش مرکزی شهرستان بردسیر بردسیر کرمان ۷۵۰۷۰ ۱ ۷
۱۷۰ بخش دابودشت آمل مازندران ۷۴۶۸۷ ۱ ۶
۱۷۱ بخش مرکزی شهرستان شهربابک شهربابک کرمان ۷۴۵۵۱ ۱ ۷
۱۷۲ بخش مرکزی شهرستان چناران چناران خراسان رضوی ۷۳۹۷۷ ۱ ۲
۱۷۳ بخش مرکزی شهرستان کامیاران کامیاران کردستان ۷۳۸۲۰ ۱ ۴
۱۷۴ بخش میان کنگی زابل سیستان و بلوچستان ۷۳۲۵۴ ۱ ۳
۱۷۵ بخش مرکزی شهرستان دامغان دامغان سمنان ۷۲۹۶۷ ۱ ۳
۱۷۶ بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه آستانه اشرفیه گیلان ۷۲۸۶۷ ۱ ۸
۱۷۷ بخش مرکزی شهرستان سردشت سردشت آذربایجان غربی ۷۲۷۷۷ ۱ ۴
۱۷۸ بخش مرکزی شهرستان آزادشهر آزادشهر گلستان ۷۲۶۰۳ ۱ ۴
۱۷۹ بخش کوار شیراز فارس ۷۲۴۲۳ ۲ ۱۱
۱۸۰ بخش ریگان بم کرمان ۷۰۹۰۸ ۲ ۹
۱۸۱ بخش مرکزی شهرستان میبد میبد یزد ۷۰۷۲۸ ۱ ۱
۱۸۲ بخش مرکزی شهرستان کهنوج کهنوج کرمان ۷۰۶۶۴ ۱ ۹
۱۸۳ بخش مرکزی شهرستان گناوه گناوه بوشهر ۷۰۱۱۰ ۱ ۲
۱۸۴ بخش مرکزی شهرستان امیدیه امیدیه خوزستان ۷۰۰۳۷ ۱ ۱
۱۸۵ بخش پیشوا ورامین تهران ۶۹۹۹۵ ۱ ۱۴
۱۸۶ بخش مرکزی شهرستان دماوند دماوند تهران ۶۹۸۲۹ ۱ ۱۵
۱۸۷ بخش مرکزی شهرستان بستان آباد بستان آباد آذربایجان شرقی ۶۹۵۰۴ ۱ ۹
۱۸۸ بخش مرکزی شهرستان سرخس سرخس خراسان رضوی ۶۹۴۰۴ ۱ ۳
۱۸۹ بخش مرکزی شهرستان مینودشت مینودشت گلستان ۶۹۲۷۲ ۱ ۵
۱۹۰ بخش مرکزی شهرستان آبیک آبیک قزوین ۶۸۳۵۰ ۱ ۴
۱۹۱ بخش مرکزی شهرستان شاهین دژ شاهین دژ آذربایجان غربی ۶۸۲۸۶ ۱ ۶
۱۹۲ بخش مرکزی شهرستان بافت بافت کرمان ۶۸۲۷۰ ۱ ۱۰
۱۹۳ بخش مرکزی شهرستان قشم قشم هرمزگان ۶۸۰۷۰ ۱ ۲
۱۹۴ بخش بندرامام خمینی بندرماهشهر خوزستان ۶۸۰۰۰ ۱ ۲
۱۹۵ بخش مرکزی شهرستان رامسر رامسر مازندران ۶۷۶۷۵ ۱ ۶
۱۹۶ بخش مرکزی شهرستان کردکوی کردکوی گلستان ۶۷۴۲۷ ۱ ۶
۱۹۷ بخش مرکزی شهرستان بابلسر بابلسر مازندران ۶۷۲۱۱ ۱ ۵
۱۹۸ بخش رضویه مشهد خراسان رضوی ۶۷۰۹۳ ۱ ۲
۱۹۹ بخش مرکزی شهرستان بیجار بیجار کردستان ۶۶۸۳۳ ۱ ۷
۲۰۰ بخش جلگه زاوه تربت حیدریه خراسان رضوی ۶۶۲۰۶ ۱ ۳
۲۰۱ بخش مرکزی شهرستان اقلید اقلید فارس ۶۵۷۹۸ ۱ ۱۰
۲۰۲ بخش مرکزی شهرستان رودبار رودبار گیلان ۶۵۷۹۷ ۱ ۸
۲۰۳ بخش مرکزی شهرستان هرسین هرسین کرمانشاه ۶۵۶۵۹ ۱ ۴
۲۰۴ بخش مرکزی شهرستان گناباد گناباد خراسان رضوی ۶۴۸۴۹ ۱ ۲
۲۰۵ بخش حومه آذرشهر آذربایجان شرقی ۶۴۷۹۶ ۱ ۱۰
۲۰۶ بخش مرکزی شهرستان شبستر شبستر آذربایجان شرقی ۶۴۳۱۲ ۱ ۸
۲۰۷ بخش مرکزی شهرستان خلخال خلخال اردبیل ۶۴۰۳۷ ۱ ۴
۲۰۸ بخش مرکزی شهرستان فریمان فریمان خراسان رضوی ۶۳۶۹۴ ۱

 

باکلیک برروی هریک ازبخشها اطلاعات لازم را می یابید

 منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/10ساعت 14:17  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران

نام بخش

نام شهرستان

نام استان

جمعیت

رتبه درشهرستان

رتبه دراستان

۶۴۶

بخش انزاب

شبستر

آذربایجان شرقی

۱۸۷۰۸

۱

۳

۶۴۷

بخش اشکنان

لامرد

فارس

۱۸۶۸۵

۲

۴۳

۶۴۸

بخش چهاردولی

قروه

کردستان

۱۸۶۴۹

۳

۱۰

۶۴۹

بخش کوهمره

کازرون

فارس

۱۸۶۳۵

۴

۳۹

۶۵۰

بخش نظرکهریزی

هشترود

آذربایجان شرقی

۱۸۶۲۹

۱

۳

۶۵۱

بخش میداود

باغ ملک

خوزستان

۱۸۵۸۸

۱

۳

۶۵۲

بخش میلاجرد

کمیجان

مرکزی

۱۸۵۴۷

۱

۳

۶۵۳

بخش بوژگان

تربت جام

خراسان رضوی

۱۸۴۰۰

۳

۳۱

۶۵۴

بخش نیمبلوک

قائنات

خراسان جنوبی

۱۸۳۹۶

۱

۱

۶۵۵

بخش ششطراز

خلیل آباد

خراسان رضوی

۱۸۲۲۳

۱

۳

۶۵۶

بخش عقیلی

گتوند

خوزستان

۱۸۱۰۵

۱

۷

۶۵۷

بخش رامند

بوئین زهرا

قزوین

۱۸۰۵۴

۴

۸

۶۵۸

بخش مرکزی شهرستان گاوبندی

گاوبندی

هرمزگان

۱۸۰۴۱

۲

۷

۶۵۹

بخش سرولایت

نیشابور

خراسان رضوی

۱۷۹۶۲

۱

۵

۶۶۰

بخش ایواوغلی

خوی

آذربایجان غربی

۱۷۹۱۵

۱

۱

۶۶۱

بخش کیاکلا

قائم شهر

مازندران

۱۷۹۱۴

۱

۱۶

۶۶۲

بخش انگوران

ماهنشان

زنجان

۱۷۷۹۹

۲

۸

۶۶۳

بخش خلیفان

مهاباد

آذربایجان غربی

۱۷۷۴۴

۱

۲

۶۶۴

بخش شهرآباد

بردسکن

خراسان رضوی

۱۷۷۱۹

۱

۵

۶۶۵

بخش مشهدمرغاب

خرم بید

فارس

۱۷۶۷۳

۱

۱

۶۶۶

بخش چورزق

طارم

زنجان

۱۷۶۵۵

۱

۲

۶۶۷

بخش رحمت آبادوبلوکات

رودبار

گیلان

۱۷۶۵۲

۱

۳

۶۶۸

بخش طرهان

کوهدشت

لرستان

۱۷۶۴۸

۱

۱

۶۶۹

بخش مشکین شرقی

مشگین شهر

اردبیل

۱۷۶۲۷

۱

۲

۶۷۰

بخش رودخانه

رودان

هرمزگان

۱۷۶۲۰

۱

۴

۶۷۱

بخش انابد

بردسکن

خراسان رضوی

۱۷۵۶۸

۲

۷

۶۷۲

بخش سده

اقلید

فارس

۱۷۵۰۷

۱

۷

۶۷۳

بخش خوروبیابانک

نائین

اصفهان

۱۷۴۸۸

۱

۱

۶۷۴

بخش کوهین

قزوین

قزوین

۱۷۴۱۱

۱

۹

۶۷۵

بخش گیان

نهاوند

همدان

۱۷۲۵۳

۲

۱۵

۶۷۶

بخش منج

لردگان

چهارمحال و بختیاری

۱۷۲۳۲

۱

۱

۶۷۷

بخش فیروزآباد

سلسله

لرستان

۱۷۲۰۱

۱

۶

۶۷۸

بخش شیروان

شیروان وچرداول

ایلام

۱۷۱۹۷

۱

۶

۶۷۹

بخش سرعین

اردبیل

اردبیل

۱۷۱۹۷

۲

۱۰

۶۸۰

بخش قلعه قاضی

بندرعباس

هرمزگان

۱۷۱۹۵

۱

۵

۶۸۱

بخش بنارویه

لارستان

فارس

۱۷۱۷۴

۲

۱۶

۶۸۲

بخش قره پشتلو

زنجان

زنجان

۱۷۱۵۳

۱

۱

۶۸۳

بخش سیمکان

جهرم

فارس

۱۶۹۷۳

۲

۴۸

۶۸۴

بخش پاپی

خرم آباد

لرستان

۱۶۸۹۸

۲

۴

۶۸۵

بخش نصرت آباد

زاهدان

سیستان و بلوچستان

۱۶۸۹۰

۱

۱

۶۸۶

بخش میانکوه

اردل

چهارمحال و بختیاری

۱۶۷۸۰

۱

۲

۶۸۷

بخش هیدوچ

سراوان

سیستان و بلوچستان

۱۶۷۴۳

۱

۲

۶۸۸

بخش زاوین

کلات

خراسان رضوی

۱۶۶۳۲

۲

۲۲

۶۸۹

بخش پائین جام

تربت جام

خراسان رضوی

۱۶۵۵۵

۴

۳۳

۶۹۰

بخش مرکزی شهرستان دنا

دنا

کهگیلویه و بویراحمد

۱۶۴۹۸

۲

۹

۶۹۱

بخش بدره

دره شهر

ایلام

۱۶۴۷۸

۱

۲

۶۹۲

بخش سارال

دیواندره

کردستان

۱۶۴۶۸

۲

۹

۶۹۳

بخش رانکوه

املش

گیلان

۱۶۳۹۲

۱

۱

۶۹۴

بخش افشار

خدابنده

زنجان

۱۶۳۰۴

۴

۱۳

۶۹۵

بخش موسیان

دهلران

ایلام

۱۶۲۷۵

۱

۳

۶۹۶

بخش رودبارشهرستان

قزوین

قزوین

۱۶۲۵۵

۲

۲

۶۹۷

بخش گندمان

بروجن

چهارمحال و بختیاری

۱۶۲۰۳

۱

۴

۶۹۸

بخش گله دار

مهر

فارس

۱۶۱۹۴

۱

۲۴

۶۹۹

بخش مرزداران

سرخس

خراسان رضوی

۱۶۱۲۰

۱

۳۳

۷۰۰

بخش یزدان آباد

زرند

کرمان

۱۵۹۳۶

۱

۱

۷۰۱

بخش شادمهر

مه ولات

خراسان رضوی

۱۵۸۵۷

۲

۲۹

۷۰۲

بخش آبگرم

بوئین زهرا

قزوین

۱۵۸۲۳

۶

۱۲

۷۰۳

بخش لیردف

جاسک

هرمزگان

۱۵۷۲۷

۱

۶

۷۰۴

بخش حسن آباد

اقلید

فارس

۱۵۶۹۸

۲

۵

۷۰۵

بخش چشمه ساران

آزادشهر

گلستان

۱۵۶۴۸

۱

۱

۷۰۶

بخش قطرویه

نی ریز

فارس

۱۵۶۰۵

۱

۲

۷۰۷

بخش کلیائی

سنقر

کرمانشاه

۱۵۶۰۰

۱

۱۴

۷۰۸

بخش زرآباد

کنارک

سیستان و بلوچستان

۱۵۴۹۲

۱

۲۴

۷۰۹

بخش رودبارقصران

شمیرانات

تهران

۱۵۴۸۹

۲

۲۵

۷۱۰

بخش آرادان

گرمسار

سمنان

۱۵۴۱۸

۱

۱

۷۱۱

بخش طارم سفلی

قزوین

قزوین

۱۵۴۰۹

۳

۱۲

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 19:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران

نام بخش

نام شهرستان

نام استان

جمعیت

رتبه درشهرستان

رتبه دراستان

۷۱۲

بخش سردارجنگل

فومن

گیلان

۱۵۳۳۹

۱

۲۷

۷۱۳

بخش خبوشان

فاروج

خراسان شمالی

۱۵۳۳۴

۱

۱

۷۱۴

بخش جعفراباد

قم

قم

۱۵۳۳۴

۱

۱

۷۱۵

بخش شهداد

کرمان

کرمان

۱۵۳۳۳

۳

۱۳

۷۱۶

بخش نالوس

اشنویه

آذربایجان غربی

۱۵۳۱۶

۱

۱

۷۱۷

بخش قهستان

درمیان

خراسان جنوبی

۱۵۲۹۵

۲

۱۱

۷۱۸

بخش زارچ

یزد

یزد

۱۵۲۳۶

۱

۱

۷۱۹

بخش هلیلان

شیروان وچرداول

ایلام

۱۵۱۹۱

۱

۱

۷۲۰

بخش کوزران

کرمانشاه

کرمانشاه

۱۵۱۶۲

۱

۲

۷۲۱

بخش جایزان

امیدیه

خوزستان

۱۵۱۵۸

۱

۸

۷۲۲

بخش نوکنده

بندرگز

گلستان

۱۵۱۳۳

۱

۲

۷۲۳

بخش گزیک

درمیان

خراسان جنوبی

۱۵۰۸۹

۳

۱۲

۷۲۴

بخش اطاقور

لنگرود

گیلان

۱۵۰۱۰

۱

۴

۷۲۵

بخش فردوس

رفسنجان

کرمان

۱۴۹۵۹

۳

۲۱

۷۲۶

بخش علامرودشت

لامرد

فارس

۱۴۹۱۵

۲

۲۷

۷۲۷

بخش سیلاخور

دورود

لرستان

۱۴۸۹۶

۱

۵

۷۲۸

بخش زیدون

بهبهان

خوزستان

۱۴۸۳۹

۱

۲

۷۲۹

بخش کمره

خمین

مرکزی

۱۴۷۳۴

۱

۱۱

۷۳۰

بخش لوداب

بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد

۱۴۶۸۷

۱

۱

۷۳۱

بخش جنگل

رشتخوار

خراسان رضوی

۱۴۶۲۶

۲

۴۴

۷۳۲

بخش نوفل لوشاتو

قم

قم

۱۴۶۲۱

۲

۲

۷۳۳

بخش روداب

سبزوار

خراسان رضوی

۱۴۶۱۱

۱

۴

۷۳۴

بخش خورش رستم

خلخال

اردبیل

۱۴۵۷۷

۱

۱۲

۷۳۵

بخش بهاباد

بافق

یزد

۱۴۵۷۷

۱

۲

۷۳۶

بخش ارم

دشتستان

بوشهر

۱۴۵۵۱

۱

۱

۷۳۷

بخش مرکزی شهرستان کوهبنان

کوهبنان

کرمان

۱۴۵۳۵

۱

۴

۷۳۸

بخش نیر

تفت

یزد

۱۴۵۳۱

۱

۳

۷۳۹

بخش سربند

شازند

مرکزی

۱۴۴۹۲

۱

۷

۷۴۰

بخش زرین دشت

نهاوند

همدان

۱۴۴۳۵

۳

۱۹

۷۴۱

بخش زند

ملایر

همدان

۱۴۴۲۶

۲

۱۴

۷۴۲

بخش چنگ الماس

بیجار

کردستان

۱۴۳۵۷

۱

۲

۷۴۳

بخش کرانی

بیجار

کردستان

۱۴۲۷۱

۲

۲

۷۴۴

بخش بازفت

کوهرنگ

چهارمحال و بختیاری

۱۴۲۷۰

۲

۱۳

۷۴۵

بخش رستاق

داراب

فارس

۱۴۲۴۱

۱

۹

۷۴۶

بخش تازه کند

پارس آباد

اردبیل

۱۴۲۳۵

۱

۷

۷۴۷

بخش کجور

نوشهر

مازندران

۱۴۲۰۳

۱

۱

۷۴۸

بخش سرخه

سمنان

سمنان

۱۴۱۹۴

۱

۲

۷۴۹

بخش شوسف

نهبندان

خراسان جنوبی

۱۴۱۸۳

۱

۱

۷۵۰

بخش هزارجریب

نکا

مازندران

۱۴۱۶۵

۱

۲

۷۵۱

بخش فتح المبین

شوش

خوزستان

۱۴۱۳۵

۱

۲۰

۷۵۲

بخش جرقویه علیا

اصفهان

اصفهان

۱۴۰۹۹

۱

۱

۷۵۳

بخش افزر

قیروکارزین

فارس

۱۴۰۴۰

۱

۴۳

۷۵۴

بخش کردیان

جهرم

فارس

۱۴۰۲۵

۲

۳۱

۷۵۵

بخش راین

کرمان

کرمان

۱۳۹۰۳

۲

۴

۷۵۶

بخش تشان

بهبهان

خوزستان

۱۳۸۲۹

۲

۴

۷۵۷

بخش قوشخانه

شیروان

خراسان شمالی

۱۳۸۱۹

۱

۱

۷۵۸

بخش مرادلو

مشگین شهر

اردبیل

۱۳۷۵۰

۱

۴

۷۵۹

بخش شاهرود

خلخال

اردبیل

۱۳۷۰۱

۱

۳

۷۶۰

بخش شیبکوه

بندرلنگه

هرمزگان

۱۳۶۲۰

۲

۲۱

۷۶۱

بخش بزمان

ایرانشهر

سیستان و بلوچستان

۱۳۴۰۹

۱

۸

۷۶۲

بخش صحرای باغ

لارستان

فارس

۱۳۳۸۹

۲

۱۵

۷۶۳

بخش پاریز

سیرجان

کرمان

۱۳۳۸۲

۱

۳۳

۷۶۴

بخش مرکزی شهرستان مهر

مهر

فارس

۱۳۲۶۵

۲

۱۳

۷۶۵

بخش مشراگه

رامشیر

خوزستان

۱۳۲۱۶

۱

۵

۷۶۶

بخش کوخرد

بستک

هرمزگان

۱۳۲۰۱

۲

۱۳

۷۶۷

بخش ایوانکی

گرمسار

سمنان

۱۳۱۸۷

۲

۳

۷۶۸

بخش آغاجاری

بهبهان

خوزستان

۱۳۱۵۵

۳

۶

۷۶۹

بخش کلیجان رستاق

ساری

مازندران

۱۳۱۴۳

۱

۱

۷۷۰

بخش ایزدخواست

زرین دشت

فارس

۱۳۱۲۱

۱

۷

۷۷۱

بخش ویسیان

خرم آباد

لرستان

۱۳۰۲۹

۱

۱

۷۷۲

بخش فارغان

حاجی اباد

هرمزگان

۱۳۰۲۴

۲

۲۳

۷۷۳

بخش اسیر

مهر

فارس

۱۳۰۲۴

۳

۳۸

۷۷۴

بخش درب گنبد

کوهدشت

لرستان

۱۳۰۱۷

۴

۱۳

۷۷۵

بخش بهمن

ابرکوه

یزد

۱۳۰۰۱

۱

۶

۷۷۶

بخش گلباف

کرمان

کرمان

۱۲۹۷۹

۳

۷

۷۷۷

بخش موران

گرمی

اردبیل

۱۲۹۶۴

۱

۵

۷۷۸

بخش خاروانا

ورزقان

آذربایجان شرقی

۱۲۸۷۸

۲

۲۳

۷۷۹

بخش بهمئی گرمسیری

بهمئی

کهگیلویه و بویراحمد

۱۲۸۷۴

۱

۲

۷۸۰

بخش ریگ

گناوه

بوشهر

۱۲۸۲۷

۱

۲

۷۸۱

بخش کویرات

آران وبیدگل

اصفهان

۱۲۸۱۱

۱

۲

۷۸۲

بخش شادیان

چاراویماق

آذربایجان شرقی

۱۲۷۸۵

۱

۲

۷۸۳

بخش مروست

خاتم

یزد

۱۲۷۷۳

۱

۵

۷۸۴

بخش کلباد

گلوگاه

مازندران

۱۲۷۵۶

۲

۱۶

۷۸۵

بخش زواره

اردستان

اصفهان

۱۲۷۴۷

۲

۲۶

۷۸۶

بخش دیلمان

سیاهکل

گیلان

۱۲۷۲۱

۱

۱

۷۸۷

بخش ارشق

مشگین شهر

اردبیل

۱۲۶۳۶

۳

۱۸

۷۸۸

بخش مرکزی شهرستان نیر

نیر

اردبیل

۱۲۶۰۷

۱

۶

۷۸۹

بخش رودبارالموت

قزوین

قزوین

۱۲۵۱۹

۱

۱

۷۹۰

بخش ایرندگان

خاش

سیستان و بلوچستان

۱۲۴۳۲

۱

۱

۷۹۱

بخش بیرم

لارستان

فارس

۱۲۳۸۹

۱

۱

۷۹۲

بخش بوشکان

دشتستان

بوشهر

۱۲۲۴۲

۱

۲

۷۹۳

بخش جبالبارز

جیرفت

کرمان

۱۲۲۲۵

۲

۳۰

۷۹۴

بخش آشار

سرباز

سیستان و بلوچستان

۱۲۰۷۰

۲

۱۷

۷۹۵

بخش زهان

قائنات

خراسان جنوبی

۱۱۹۲۶

۴

۱۴

۷۹۶

بخش چوار

ایلام

ایلام

۱۱۸۶۰

۱

۱

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 19:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

رتبه درایران

نام بخش

نام شهرستان

نام استان

جمعیت

رتبه درشهرستان

رتبه دراستان

۷۹۷

بخش کدکن

تربت حیدریه

خراسان رضوی

۱۱۸۵۵

۲

۲۸

۷۹۸

بخش خاوومیرآباد

مریوان

کردستان

۱۱۸۴۹

۱

۱۱

۷۹۹

بخش کاخک

گناباد

خراسان رضوی

۱۱۸۱۴

۲

۳۷

۸۰۰

بخش مود

سربیشه

خراسان جنوبی

۱۱۸۰۳

۱

۳

۸۰۱

بخش جاپلق

ازنا

لرستان

۱۱۷۸۲

۱

۸

۸۰۲

بخش چاپشلو

درگز

خراسان رضوی

۱۱۷۷۴

۱

۳

۸۰۳

بخش سرحد

شیروان

خراسان شمالی

۱۱۷۴۶

۱

۱

۸۰۴

بخش نوبندگان

فسا

فارس

۱۱۶۷۹

۱

۲

۸۰۵

بخش دستگردان

طبس

یزد

۱۱۶۵۹

۱

۵

۸۰۶

بخش رویدر

خمیر

هرمزگان

۱۱۶۲۸

۱

۴

۸۰۷

بخش وراوی

مهر

فارس

۱۱۶۱۱

۱

۲

۸۰۸

بخش ززوماهرو

الیگودرز

لرستان

۱۱۴۴۰

۱

۱۲

۸۰۹

بخش چغلوندی

خرم آباد

لرستان

۱۱۳۷۸

۱

۲

۸۱۰

بخش نوق

رفسنجان

کرمان

۱۱۳۶۱

۱

۲

۸۱۱

بخش سه قلعه

سرایان

خراسان جنوبی

۱۱۳۳۴

۱

۲

۸۱۲

بخش جغین

رودان

هرمزگان

۱۱۲۵۴

۱

۳

۸۱۳

بخش سرفاریاب

کهگیلویه

کهگیلویه و بویراحمد

۱۱۲۴۹

۵

۱۲

۸۱۴

بخش کاغذکنان

میانه

آذربایجان شرقی

۱۱۱۰۱

۲

۱۳

۸۱۵

بخش نوخندان

درگز

خراسان رضوی

۱۱۰۹۴

۲

۴

۸۱۶

بخش کوراییم

نیر

اردبیل

۱۰۹۶۶

۲

۱۸

۸۱۷

بخش ممقان

آذرشهر

آذربایجان شرقی

۱۰۸۷۴

۱

۴

۸۱۸

بخش قمصر

کاشان

اصفهان

۱۰۸۱۲

۱

۲۴

۸۱۹

بخش احمدی

حاجی اباد

هرمزگان

۱۰۸۰۸

۲

۶

۸۲۰

بخش سرشیو

مریوان

کردستان

۱۰۶۳۲

۱

۱

۸۲۱

بخش یانه سر

بهشهر

مازندران

۱۰۶۲۵

۱

۱

۸۲۲

بخش عنبران

نمین

اردبیل

۱۰۵۹۳

۱

۱۲

۸۲۳

بخش اورامان

سروآباد

کردستان

۱۰۵۰۰

۱

۱۳

۸۲۴

بخش خورگام

رودبار

گیلان

۱۰۴۶۵

۲

۱۰

۸۲۵

بخش زرین آباد

دهلران

ایلام

۱۰۴۰۷

۱

۲

۸۲۶

بخش الوت

بانه

کردستان

۱۰۳۹۴

۱

۴

۸۲۷

بخش کبگیان

دنا

کهگیلویه و بویراحمد

۱۰۳۹۱

۳

۱۳

۸۲۸

بخش لطف آباد

درگز

خراسان رضوی

۱۰۳۷۴

۲

۲

۸۲۹

بخش سرشیو

سقز

کردستان

۱۰۳۳۹

۱

۱۳

۸۳۰

بخش برزک

کاشان

اصفهان

۱۰۲۶۷

۲

۲۱

۸۳۱

بخش دشمن زیاری

ممسنی

فارس

۱۰۱۹۶

۱

۴۰

۸۳۲

بخش سراب باغ

آبدانان

ایلام

۱۰۱۰۲

۲

۹

۸۳۳

بخش باجگیران

قوچان

خراسان رضوی

۱۰۰۳۸

۱

۳

۸۳۴

بخش طغرل الجرد

کوهبنان

کرمان

۹۹۳۰

۱

۳

۸۳۵

بخش ماهورمیلانی

ممسنی

فارس

۹۹۱۵

۲

۳۸

۸۳۶

بخش بشارت

الیگودرز

لرستان

۹۹۰۷

۲

۱۷

۸۳۷

بخش جلگه شوقان

جاجرم

خراسان شمالی

۹۸۴۷

۱

۱

۸۳۸

بخش بستان

دشت آزادگان

خوزستان

۹۵۹۶

۱

۱

۸۳۹

بخش خلجستان

قم

قم

۹۵۳۴

۳

۳

۸۴۰

بخش زرنه

ایوان

ایلام

۹۵۲۲

۲

۱۵

۸۴۱

بخش لاله زار

بردسیر

کرمان

۹۴۷۳

۱

۴

۸۴۲

بخش ریز

جم

بوشهر

۹۴۶۴

۲

۹

۸۴۳

بخش بردخون

دیر

بوشهر

۹۳۶۹

۱

۶

۸۴۴

بخش ننور

بانه

کردستان

۹۳۴۵

۱

۱

۸۴۵

بخش خرقان

زرندیه

مرکزی

۹۲۷۶

۱

۳

۸۴۶

بخش کلاشی

جوانرود

کرمانشاه

۹۲۱۱

۱

۱۳

۸۴۷

بخش دشتک

چالدران

آذربایجان غربی

۹۰۶۹

۱

۶

۸۴۸

بخش امیراباد

دامغان

سمنان

۹۰۲۶

۱

۷

۸۴۹

بخش نیاسر

کاشان

اصفهان

۹۰۰۰

۲

۲

۸۵۰

بخش باینگان

پاوه

کرمانشاه

۸۹۸۷

۱

۲

۸۵۱

بخش پشتکوه

نی ریز

فارس

۸۸۷۵

۱

۱۰

۸۵۲

بخش سلفچگان

قم

قم

۸۷۶۳

۲

۲

۸۵۳

بخش سیه رود

جلفا

آذربایجان شرقی

۸۵۰۷

۱

۱

۸۵۴

بخش حتی

لالی

خوزستان

۸۳۹۳

۲

۲۲

۸۵۵

بخش ارجمند

فیروزکوه

تهران

۸۳۸۰

۲

۲۶

۸۵۶

بخش بایک

تربت حیدریه

خراسان رضوی

۸۳۲۷

۳

۲۹

۸۵۷

بخش دیهوک

طبس

یزد

۸۲۰۰

۱

۱

۸۵۸

بخش خارک

بوشهر

بوشهر

۸۱۹۶

۱

۸

۸۵۹

بخش دودانگه

ساری

مازندران

۸۱۴۰

۱

۲

۸۶۰

بخش شاهو

روانسر

کرمانشاه

۸۱۱۹

۱

۱۶

۸۶۱

بخش لاریجان

آمل

مازندران

۸۰۸۹

۱

۱۷

۸۶۲

بخش نوسود

پاوه

کرمانشاه

۷۹۸۴

۲

۴

۸۶۳

بخش عمارلو

رودبار

گیلان

۷۹۷۰

۲

۲

۸۶۴

بخش بیارجمند

شاهرود

سمنان

۷۸۸۵

۳

۸

۸۶۵

بخش دهرم

فراشبند

فارس

۷۸۶۲

۱

۶

۸۶۶

بخش جلگه سنخواست

جاجرم

خراسان شمالی

۷۷۹۶

۳

۱۲

۸۶۷

بخش مینو

خرمشهر

خوزستان

۷۵۸۲

۱

۳

۸۶۸

بخش کوهساران

راور

کرمان

۷۳۹۹

۲

۲۳

۸۶۹

بخش شنبه وطسوج

دشتی

بوشهر

۷۳۰۸

۳

۱۷

۸۷۰

بخش چم خلف عیسی

هندیجان

خوزستان

۷۲۱۷

۲

۲۲

۸۷۱

بخش محمله

خنج

فارس

۷۱۹۹

۱

۱

۸۷۲

بخش ازگله

ثلاث باباجانی

کرمانشاه

۷۱۲۵

۱

۳

۸۷۳

بخش چنارود

چادگان

اصفهان

۶۹۲۵

۱

۸

۸۷۴

بخش کلات

آبدانان

ایلام

۶۸۱۲

۲

۴

۸۷۵

بخش فیروز

کوثر

اردبیل

۶۷۹۸

۲

۲۰

۸۷۶

بخش بلده

نور

مازندران

۶۵۹۴

۱

۱۸

۸۷۷

بخش حلب

ایجرود

زنجان

۶۳۴۲

۱

۸

۸۷۸

بخش هخامنش

پاسارگاد

فارس

۶۱۷۱

۱

۳

۸۷۹

بخش خضرآباد

صدوق

یزد

۵۸۷۲

۱

۲

۸۸۰

بخش هرمز

قشم

هرمزگان

۵۶۹۹

۱

۱

۸۸۱

بخش ماژین

دره شهر

ایلام

۴۸۸۵

۱

۷

۸۸۲

بخش عقدا

اردکان

یزد

۴۵۷۸

۱

۳

۸۸۳

بخش امام حسن

دیلم

بوشهر

۴۳۸۳

۲

۱۸

۸۸۴

بخش صالح آباد

مهران

ایلام

۳۸۵۹

۱

۳

۸۸۵

بخش خرانق

اردکان

یزد

۳۱۹۵

۲

۴

۸۸۶

بخش انارک

نائین

اصفهان

۲۹۰۴

۲

۲۱

۸۸۷

بخش مرکزی شهرستان ابوموسی

ابوموسی

هرمزگان

۱۷۰۵

۱

۱۹

۸۸۸

بخش سومار

قصرشیرین

کرمانشاه

۲۴۷

۲

۱۸

۸۸۹

بخش تنب

ابوموسی

هرمزگان

۱۵۵

۲

۳

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

 

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 19:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران

نام بخش

نام شهرستان

نام استان

جمعیت

رتبه درشهرستان

رتبه دراستان

۵۷۱

بخش قلندرآباد

فریمان

خراسان رضوی

۲۲۷۳۴

۲

۳۵

۵۷۲

بخش هفتگل

رامهرمز

خوزستان

۲۲۶۳۳

۱

۱

۵۷۳

بخش طاغنکوه

نیشابور

خراسان رضوی

۲۲۵۶۲

۱

۳

۵۷۴

بخش بیکاه

رودان

هرمزگان

۲۲۵۳۲

۱

۲

۵۷۵

بخش هوراند

اهر

آذربایجان شرقی

۲۲۵۲۸

۱

۱

۵۷۶

بخش سراجو

مراغه

آذربایجان شرقی

۲۲۴۹۸

۱

۲۱

۵۷۷

بخش صیدون

باغ ملک

خوزستان

۲۲۴۱۲

۱

۴

۵۷۸

بخش داورزن

سبزوار

خراسان رضوی

۲۲۴۰۶

۱

۳

۵۷۹

بخش لواسانات

شمیرانات

تهران

۲۲۲۸۹

۱

۲۴

۵۸۰

بخش آوج

بوئین زهرا

قزوین

۲۲۲۷۳

۴

۱۰

۵۸۱

بخش مرکزی شهرستان صدوق

صدوق

یزد

۲۲۲۰۰

۱

۲

۵۸۲

بخش مرکزی شهرستان بهمئی

بهمئی

کهگیلویه و بویراحمد

۲۲۱۹۳

۱

۴

۵۸۳

بخش باشت

گچساران

کهگیلویه و بویراحمد

۲۲۱۷۰

۲

۷

۵۸۴

بخش جناح

بستک

هرمزگان

۲۲۱۱۶

۲

۱۰

۵۸۵

بخش بهنمیر

بابلسر

مازندران

۲۲۰۹۰

۴

۲۸

۵۸۶

بخش کشکوئیه

رفسنجان

کرمان

۲۲۰۴۸

۱

۱

۵۸۷

بخش داشلی برون

گنبدکاووس

گلستان

۲۱۸۳۹

۲

۱۹

۵۸۸

بخش کونانی

کوهدشت

لرستان

۲۱۷۸۶

۲

۹

۵۸۹

بخش کوهپایه

اصفهان

اصفهان

۲۱۷۶۰

۲

۲۲

۵۹۰

بخش محمدیار

نقده

آذربایجان غربی

۲۱۷۴۴

۱

۲۰

۵۹۱

بخش مرکزی شهرستان دالاهو

دالاهو

کرمانشاه

۲۱۷۳۴

۱

۱

۵۹۲

بخش خرمدشت

تاکستان

قزوین

۲۱۶۸۵

۲

۶

۵۹۳

بخش چاروسا

کهگیلویه

کهگیلویه و بویراحمد

۲۱۶۶۰

۲

۶

۵۹۴

بخش کیش

بندرلنگه

هرمزگان

۲۱۶۳۷

۲

۱۶

۵۹۵

بخش شاندرمن

ماسال

گیلان

۲۱۵۸۵

۱

۱

۵۹۶

بخش میمه

برخوارومیمه

اصفهان

۲۱۴۹۱

۱

۴

۵۹۷

بخش مرکزی شهرستان درمیان

درمیان

خراسان جنوبی

۲۱۴۰۹

۱

۴

۵۹۸

بخش ماهیدشت

کرمانشاه

کرمانشاه

۲۱۳۹۹

۲

۱۱

۵۹۹

بخش چندار

ساوجبلاغ

البرز

۲۱۲۹۱

۱

۸

۶۰۰

بخش بنت

نیک شهر

سیستان و بلوچستان

۲۱۲۵۹

۱

۱

۶۰۱

بخش لنده

کهگیلویه

کهگیلویه و بویراحمد

۲۱۱۵۱

۳

۷

۶۰۲

بخش ضیاءآباد

تاکستان

قزوین

۲۱۱۴۹

۳

۶

۶۰۳

بخش مرکزی شهرستان چاراویماق

چاراویماق

آذربایجان شرقی

۲۱۱۳۶

۱

۱

۶۰۴

بخش کشاورز

شاهین دژ

آذربایجان غربی

۲۱۰۷۰

۲

۲۵

۶۰۵

بخش جزینک

زهک

سیستان و بلوچستان

۲۱۰۲۶

۱

۲

۶۰۶

بخش فورگ

داراب

فارس

۲۱۰۲۰

۱

۲

۶۰۷

بخش قلقل رود

تویسرکان

همدان

۲۱۰۱۱

۱

۱

۶۰۸

بخش بشاریات

آبیک

قزوین

۲۰۹۸۴

۱

۴

۶۰۹

بخش جرقویه سفلی

اصفهان

اصفهان

۲۰۹۷۰

۳

۱۰

۶۱۰

بخش گیل خوران

جویبار

مازندران

۲۰۸۷۵

۲

۲۲

۶۱۱

بخش مرکزی شهرستان نطنز

نطنز

اصفهان

۲۰۷۳۶

۲

۷

۶۱۲

بخش لوندویل

آستارا

گیلان

۲۰۷۲۱

۲

۲۸

۶۱۳

بخش مرکزی شهرستان کوثر

کوثر

اردبیل

۲۰۶۷۴

۱

۳

۶۱۴

بخش دیشموک

کهگیلویه

کهگیلویه و بویراحمد

۲۰۶۴۶

۳

۶

۶۱۵

بخش سملقان

مانه وسملقان

خراسان شمالی

۲۰۶۲۱

۳

۷

۶۱۶

بخش گهواره

دالاهو

کرمانشاه

۲۰۵۷۶

۲

۳

۶۱۷

بخش شادروان

شوشتر

خوزستان

۲۰۵۶۸

۱

۴

۶۱۸

بخش نوبران

ساوه

مرکزی

۲۰۴۳۰

۱

۱

۶۱۹

بخش سریش آباد

قروه

کردستان

۲۰۲۶۳

۲

۷

۶۲۰

بخش صفائیه

خوی

آذربایجان غربی

۲۰۱۷۲

۱

۵

۶۲۱

بخش مرکزی شهرستان مهران

مهران

ایلام

۲۰۰۱۹

۱

۱

۶۲۲

بخش دینور

صحنه

کرمانشاه

۱۹۹۷۳

۱

۴

۶۲۳

بخش چهاردانگه

ساری

مازندران

۱۹۹۶۹

۲

۳۰

۶۲۴

بخش حمیل

اسلام آبادغرب

کرمانشاه

۱۹۸۷۳

۱

۲

۶۲۵

بخش بام وصفی آباد

اسفراین

خراسان شمالی

۱۹۷۷۱

۱

۸

۶۲۶

بخش سنگان

خواف

خراسان رضوی

۱۹۷۲۶

۳

۳۶

۶۲۷

بخش بلداجی

بروجن

چهارمحال و بختیاری

۱۹۷۰۸

۱

۶

۶۲۸

بخش جویم

لارستان

فارس

۱۹۶۰۱

۳

۳۶

۶۲۹

بخش مرکزی شهرستان قصرشیرین

قصرشیرین

کرمانشاه

۱۹۵۷۴

۱

۱

۶۳۰

بخش جلگه

اصفهان

اصفهان

۱۹۵۲۷

۳

۸

۶۳۱

بخش سندرک

میناب

هرمزگان

۱۹۵۰۱

۳

۱۶

۶۳۲

بخش کوشکنار

گاوبندی

هرمزگان

۱۹۳۲۸

۱

۱۷

۶۳۳

بخش زاغه

خرم آباد

لرستان

۱۹۲۷۳

۱

۴

۶۳۴

بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ

کوهرنگ

چهارمحال و بختیاری

۱۹۱۹۸

۱

۲

۶۳۵

بخش الوارگرمسیری

اندیمشک

خوزستان

۱۹۱۶۵

۱

۱۹

۶۳۶

بخش گوار

گیلانغرب

کرمانشاه

۱۹۰۲۳

۱

۷

۶۳۷

بخش نمشیر

بانه

کردستان

۱۹۰۱۸

۱

۲

۶۳۸

بخش مرکزی شهرستان آشتیان

آشتیان

مرکزی

۱۹۰۱۱

۱

۷

۶۳۹

بخش کرفتو

دیواندره

کردستان

۱۸۹۳۸

۱

۶

۶۴۰

بخش سرچهان

بوانات

فارس

۱۸۹۳۳

۱

۳

۶۴۱

بخش جلگه زوزن

خواف

خراسان رضوی

۱۸۹۲۸

۴

۳۵

۶۴۲

بخش مرکزی شهرستان خاتم

خاتم

یزد

۱۸۹۲۲

۱

۲

۶۴۳

بخش آسارا

کرج

البرز

۱۸۸۵۶

۳

۹

۶۴۴

بخش سده

قائنات

خراسان جنوبی

۱۸۷۹۲

۲

۷

۶۴۵

بخش قلعه چای

عجب شیر

آذربایجان شرقی

۱۸۷۲۴

۲

۲۸

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 19:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در ایران نام بخش   نام شهرستان نام استان             جمعیت       رتبه       درشهرستان رتبه دراستان
۶۰۲ بخش ضیاءآباد تاکستان قزوین ۲۱۱۴۹ ۳ ۶
۶۰۳ بخش مرکزی شهرستان چاراویماق چاراویماق آذربایجان شرقی ۲۱۱۳۶ ۱ ۱
۶۰۴ بخش کشاورز شاهین دژ آذربایجان غربی ۲۱۰۷۰ ۲ ۲۵
۶۰۵ بخش جزینک زهک سیستان و بلوچستان ۲۱۰۲۶ ۱ ۲
۶۰۶ بخش فورگ داراب فارس ۲۱۰۲۰ ۱ ۲
۶۰۷ بخش قلقل رود تویسرکان همدان ۲۱۰۱۱ ۱ ۱
۶۰۸ بخش بشاریات آبیک قزوین ۲۰۹۸۴ ۱ ۴
۶۰۹ بخش جرقویه سفلی اصفهان اصفهان ۲۰۹۷۰ ۳ ۱۰
۶۱۰ بخش گیل خوران جویبار مازندران ۲۰۸۷۵ ۲ ۲۲
۶۱۱ بخش مرکزی شهرستان نطنز نطنز اصفهان ۲۰۷۳۶ ۲ ۷
۶۱۲ بخش لوندویل آستارا گیلان ۲۰۷۲۱ ۲ ۲۸
۶۱۳ بخش مرکزی شهرستان کوثر کوثر اردبیل ۲۰۶۷۴ ۱ ۳
۶۱۴ بخش دیشموک کهگیلویه کهگیلویه و بویراحمد ۲۰۶۴۶ ۳ ۶
۶۱۵ بخش سملقان مانه وسملقان خراسان شمالی ۲۰۶۲۱ ۳ ۷
۶۱۶ بخش گهواره دالاهو کرمانشاه ۲۰۵۷۶ ۲ ۳
۶۱۷ بخش شادروان شوشتر خوزستان ۲۰۵۶۸ ۱ ۴
۶۱۸ بخش نوبران ساوه مرکزی ۲۰۴۳۰ ۱ ۱
۶۱۹ بخش سریش آباد قروه کردستان ۲۰۲۶۳ ۲ ۷
۶۲۰ بخش صفائیه خوی آذربایجان غربی ۲۰۱۷۲ ۱ ۵
۶۲۱ بخش مرکزی شهرستان مهران مهران ایلام ۲۰۰۱۹ ۱ ۱
۶۲۲ بخش دینور صحنه کرمانشاه ۱۹۹۷۳ ۱ ۴
۶۲۳ بخش چهاردانگه ساری مازندران ۱۹۹۶۹ ۲ ۳۰
۶۲۴ بخش حمیل اسلام آبادغرب کرمانشاه ۱۹۸۷۳ ۱ ۲
۶۲۵ بخش بام وصفی آباد اسفراین خراسان شمالی ۱۹۷۷۱ ۱ ۸
۶۲۶ بخش سنگان خواف خراسان رضوی ۱۹۷۲۶ ۳ ۳۶
۶۲۷ بخش بلداجی بروجن چهارمحال و بختیاری ۱۹۷۰۸ ۱ ۶
۶۲۸ بخش جویم لارستان فارس ۱۹۶۰۱ ۳ ۳۶
۶۲۹ بخش مرکزی شهرستان قصرشیرین قصرشیرین کرمانشاه ۱۹۵۷۴ ۱ ۱
۶۳۰ بخش جلگه اصفهان اصفهان ۱۹۵۲۷ ۳ ۸
۶۳۱ بخش سندرک میناب هرمزگان ۱۹۵۰۱ ۳ ۱۶
۶۳۲ بخش کوشکنار گاوبندی هرمزگان ۱۹۳۲۸ ۱ ۱۷
۶۳۳ بخش زاغه خرم آباد لرستان ۱۹۲۷۳ ۱ ۴
۶۳۴ بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ کوهرنگ چهارمحال و بختیاری ۱۹۱۹۸ ۱ ۲
۶۳۵ بخش الوارگرمسیری اندیمشک خوزستان ۱۹۱۶۵ ۱ ۱۹
۶۳۶ بخش گوار گیلانغرب کرمانشاه ۱۹۰۲۳ ۱ ۷
۶۳۷ بخش نمشیر بانه کردستان ۱۹۰۱۸ ۱ ۲
۶۳۸ بخش مرکزی شهرستان آشتیان آشتیان مرکزی ۱۹۰۱۱ ۱ ۷
۶۳۹ بخش کرفتو دیواندره کردستان ۱۸۹۳۸ ۱ ۶
۶۴۰ بخش سرچهان بوانات فارس ۱۸۹۳۳ ۱ ۳
۶۴۱ بخش جلگه زوزن خواف خراسان رضوی ۱۸۹۲۸ ۴ ۳۵
۶۴۲ بخش مرکزی شهرستان خاتم خاتم یزد ۱۸۹۲۲ ۱ ۲
۶۴۳ بخش آسارا کرج البرز ۱۸۸۵۶ ۳ ۹
۶۴۴ بخش سده قائنات خراسان جنوبی ۱۸۷۹۲ ۲ ۷
۶۴۵ بخش قلعه چای عجب شیر آذربایجان شرقی ۱۸۷۲۴ ۲ ۲۸
۶۴۶ بخش انزاب شبستر آذربایجان شرقی ۱۸۷۰۸ ۱ ۳
۶۴۷ بخش اشکنان لامرد فارس ۱۸۶۸۵ ۲ ۴۳
۶۴۸ بخش چهاردولی قروه کردستان ۱۸۶۴۹ ۳ ۱۰
۶۴۹ بخش کوهمره کازرون فارس ۱۸۶۳۵ ۴ ۳۹
۶۵۰ بخش نظرکهریزی هشترود آذربایجان شرقی ۱۸۶۲۹ ۱ ۳
۶۵۱ بخش میداود باغ ملک خوزستان ۱۸۵۸۸ ۱ ۳
۶۵۲ بخش میلاجرد کمیجان مرکزی ۱۸۵۴۷ ۱ ۳
۶۵۳ بخش بوژگان تربت جام خراسان رضوی ۱۸۴۰۰ ۳ ۳۱
۶۵۴ بخش نیمبلوک قائنات خراسان جنوبی ۱۸۳۹۶ ۱ ۱
۶۵۵ بخش ششطراز خلیل آباد خراسان رضوی ۱۸۲۲۳ ۱ ۳
۶۵۶ بخش عقیلی گتوند خوزستان ۱۸۱۰۵ ۱ ۷
۶۵۷ بخش رامند بوئین زهرا قزوین ۱۸۰۵۴ ۴ ۸
۶۵۸ بخش مرکزی شهرستان گاوبندی گاوبندی هرمزگان ۱۸۰۴۱ ۲ ۷
۶۵۹ بخش سرولایت نیشابور خراسان رضوی ۱۷۹۶۲ ۱ ۵
۶۶۰ بخش ایواوغلی خوی آذربایجان غربی ۱۷۹۱۵ ۱ ۱
۶۶۱ بخش کیاکلا قائم شهر مازندران ۱۷۹۱۴ ۱ ۱۶
۶۶۲ بخش انگوران ماهنشان زنجان ۱۷۷۹۹ ۲ ۸
۶۶۳ بخش خلیفان مهاباد آذربایجان غربی ۱۷۷۴۴ ۱ ۲
۶۶۴ بخش شهرآباد بردسکن خراسان رضوی ۱۷۷۱۹ ۱ ۵
۶۶۵ بخش مشهدمرغاب خرم بید فارس ۱۷۶۷۳ ۱ ۱
۶۶۶ بخش چورزق طارم زنجان ۱۷۶۵۵ ۱ ۲
۶۶۷ بخش رحمت آبادوبلوکات رودبار گیلان ۱۷۶۵۲ ۱ ۳
۶۶۸ بخش طرهان کوهدشت لرستان ۱۷۶۴۸ ۱ ۱
۶۶۹ بخش مشکین شرقی مشگین شهر اردبیل ۱۷۶۲۷ ۱ ۲
۶۷۰ بخش رودخانه رودان هرمزگان ۱۷۶۲۰ ۱ ۴
۶۷۱ بخش انابد بردسکن خراسان رضوی ۱۷۵۶۸ ۲ ۷
۶۷۲ بخش سده اقلید فارس ۱۷۵۰۷ ۱ ۷
۶۷۳ بخش خوروبیابانک نائین اصفهان ۱۷۴۸۸ ۱ ۱
۶۷۴ بخش کوهین قزوین قزوین ۱۷۴۱۱ ۱ ۹
۶۷۵ بخش گیان نهاوند همدان ۱۷۲۵۳ ۲ ۱۵

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 19:5  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در ایران نام بخش نام شهرستان نام استان        جمعیت      رتبه             درشهرستان رتبه دراستان۱۰
۵۳۱ بخش مهردشت نجف آباد اصفهان ۲۴۳۴۲ ۱ ۳
۵۳۲ بخش دشتابی بوئین زهرا قزوین ۲۴۱۳۹ ۲ ۳
۵۳۳ بخش مرکزی شهرستان سپیدان سپیدان فارس ۲۴۰۵۹ ۲ ۷
۵۳۴ بخش معمولان پلدختر لرستان ۲۳۹۴۱ ۱ ۱
۵۳۵ بخش ویلکیج نمین اردبیل ۲۳۹۴۰ ۱ ۱
۵۳۶ بخش مرکزی شهرستان تفرش تفرش مرکزی ۲۳۹۳۸ ۱ ۶
۵۳۷ بخش شال بوئین زهرا قزوین ۲۳۹۳۵ ۲ ۲
۵۳۸ بخش جبالبارزجنوبی عنبرآباد کرمان ۲۳۹۱۲ ۱ ۳
۵۳۹ بخش شیرگاه سوادکوه مازندران ۲۳۷۵۱ ۲ ۲۷
۵۴۰ بخش دهدز ایذه خوزستان ۲۳۷۴۵ ۱ ۲
۵۴۱ بخش مرحمت آباد میاندوآب آذربایجان غربی ۲۳۷۰۰ ۱ ۳
۵۴۲ بخش باروق میاندوآب آذربایجان غربی ۲۳۶۶۲ ۲ ۲۱
۵۴۳ بخش مرکزی شهرستان پاسارگاد پاسارگاد فارس ۲۳۶۵۴ ۱ ۳۱
۵۴۴ بخش گل تپه کبودرآهنگ همدان ۲۳۶۴۷ ۱ ۲
۵۴۵ بخش چاه دادخدا قلعه گنج کرمان ۲۳۶۴۱ ۱ ۶
۵۴۶ بخش گوگان آذرشهر آذربایجان شرقی ۲۳۶۱۶ ۱ ۸
۵۴۷ بخش اشتهارد کرج البرز ۲۳۶۰۱ ۲ ۷
۵۴۸ بخش کاکاوند دلفان لرستان ۲۳۵۹۸ ۱ ۳
۵۴۹ بخش هیر اردبیل اردبیل ۲۳۵۴۷ ۱ ۱
۵۵۰ بخش فین بندرعباس هرمزگان ۲۳۵۱۴ ۲ ۱۴
۵۵۱ بخش فهرج بم کرمان ۲۳۴۴۲ ۵ ۳۱
۵۵۲ بخش مرکزی شهرستان ماهنشان ماهنشان زنجان ۲۳۴۲۴ ۱ ۵
۵۵۳ بخش مرکزی شهرستان سرایان سرایان خراسان جنوبی ۲۳۳۰۲ ۱ ۱
۵۵۴ بخش لیلان ملکان آذربایجان شرقی ۲۳۲۳۴ ۲ ۲۴
۵۵۵ بخش جالق سراوان سیستان و بلوچستان ۲۳۲۱۱ ۲ ۳
۵۵۶ بخش امام زاده نطنز اصفهان ۲۳۲۱۱ ۱ ۲۹
۵۵۷ بخش پادنا سمیرم اصفهان ۲۳۲۰۰ ۱ ۳
۵۵۸ بخش ارژن شیراز فارس ۲۳۱۶۶ ۱ ۱
۵۵۹ بخش کورین زاهدان سیستان و بلوچستان ۲۳۱۳۸ ۱ ۲
۵۶۰ بخش بشرویه فردوس خراسان جنوبی ۲۳۰۴۵ ۱ ۲
۵۶۱ بخش مارگون بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد ۲۳۰۱۹ ۱ ۳
۵۶۲ بخش شیرین سو کبودرآهنگ همدان ۲۳۰۱۵ ۲ ۵
۵۶۳ بخش تخت سلیمان تکاب آذربایجان غربی ۲۲۹۹۶ ۲ ۱۹
۵۶۴ بخش مرکزی شهرستان کلات کلات خراسان رضوی ۲۲۹۲۸ ۱ ۲
۵۶۵ بخش آفتاب تهران تهران ۲۲۸۹۸ ۳ ۲۳
۵۶۶ بخش کلاترزان سنندج کردستان ۲۲۸۹۰ ۱ ۳
۵۶۷ بخش رونیز استهبان فارس ۲۲۸۰۹ ۱ ۳
۵۶۸ بخش کاکی دشتی بوشهر ۲۲۷۹۸ ۱ ۴
۵۶۹ بخش لاجان پیرانشهر آذربایجان غربی ۲۲۷۵۷ ۱ ۵
۵۷۰ بخش فراهان تفرش مرکزی ۲۲۷۴۲ ۲ ۷
۵۷۱ بخش قلندرآباد فریمان خراسان رضوی ۲۲۷۳۴ ۲ ۳۵
۵۷۲ بخش هفتگل رامهرمز خوزستان ۲۲۶۳۳ ۱ ۱
۵۷۳ بخش طاغنکوه نیشابور خراسان رضوی ۲۲۵۶۲ ۱ ۳
۵۷۴ بخش بیکاه رودان هرمزگان ۲۲۵۳۲ ۱ ۲
۵۷۵ بخش هوراند اهر آذربایجان شرقی ۲۲۵۲۸ ۱ ۱
۵۷۶ بخش سراجو مراغه آذربایجان شرقی ۲۲۴۹۸ ۱ ۲۱
۵۷۷ بخش صیدون باغ ملک خوزستان ۲۲۴۱۲ ۱ ۴
۵۷۸ بخش داورزن سبزوار خراسان رضوی ۲۲۴۰۶ ۱ ۳
۵۷۹ بخش لواسانات شمیرانات تهران ۲۲۲۸۹ ۱ ۲۴
۵۸۰ بخش آوج بوئین زهرا قزوین ۲۲۲۷۳ ۴ ۱۰
۵۸۱ بخش مرکزی شهرستان صدوق صدوق یزد ۲۲۲۰۰ ۱ ۲
۵۸۲ بخش مرکزی شهرستان بهمئی بهمئی کهگیلویه و بویراحمد ۲۲۱۹۳ ۱ ۴
۵۸۳ بخش باشت گچساران کهگیلویه و بویراحمد ۲۲۱۷۰ ۲ ۷
۵۸۴ بخش جناح بستک هرمزگان ۲۲۱۱۶ ۲ ۱۰
۵۸۵ بخش بهنمیر بابلسر مازندران ۲۲۰۹۰ ۴ ۲۸
۵۸۶ بخش کشکوئیه رفسنجان کرمان ۲۲۰۴۸ ۱ ۱
۵۸۷ بخش داشلی برون گنبدکاووس گلستان ۲۱۸۳۹ ۲ ۱۹
۵۸۸ بخش کونانی کوهدشت لرستان ۲۱۷۸۶ ۲ ۹
۵۸۹ بخش کوهپایه اصفهان اصفهان ۲۱۷۶۰ ۲ ۲۲
۵۹۰ بخش محمدیار نقده آذربایجان غربی ۲۱۷۴۴ ۱ ۲۰
۵۹۱ بخش مرکزی شهرستان دالاهو دالاهو کرمانشاه ۲۱۷۳۴ ۱ ۱
۵۹۲ بخش خرمدشت تاکستان قزوین ۲۱۶۸۵ ۲ ۶
۵۹۳ بخش چاروسا کهگیلویه کهگیلویه و بویراحمد ۲۱۶۶۰ ۲ ۶
۵۹۴ بخش کیش بندرلنگه هرمزگان ۲۱۶۳۷ ۲ ۱۶
۵۹۵ بخش شاندرمن ماسال گیلان ۲۱۵۸۵ ۱ ۱
۵۹۶ بخش میمه برخوارومیمه اصفهان ۲۱۴۹۱ ۱ ۴
۵۹۷ بخش مرکزی شهرستان درمیان درمیان خراسان جنوبی ۲۱۴۰۹ ۱ ۴
۵۹۸ بخش ماهیدشت کرمانشاه کرمانشاه ۲۱۳۹۹ ۲ ۱۱
۵۹۹ بخش چندار ساوجبلاغ البرز ۲۱۲۹۱ ۱ ۸
۶۰۰ بخش بنت نیک شهر سیستان و بلوچستان ۲۱۲۵۹ ۱
+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در ایران نام بخش  شهرستان    استان جمعیت    رتبه درشهرستان رتبه در استان
۴۰۷ بخش ملکشاهی مهران ایلام ۳۱۳۹۳ ۱ ۱
۴۰۸ بخش وزینه سردشت آذربایجان غربی ۳۱۳۶۹ ۱ ۱
۴۰۹ بخش کامفیروز مرودشت فارس ۳۱۳۴۱ ۳ ۳۱
۴۱۰ بخش خانمیرزا لردگان چهارمحال و بختیاری ۳۱۳۲۰ ۲ ۹
۴۱۱ بخش بشاگرد جاسک هرمزگان ۳۱۲۳۵ ۱ ۹
۴۱۲ بخش مرکزی شهرستان مه ولات مه ولات خراسان رضوی ۳۱۲۱۱ ۱ ۱۰
۴۱۳ بخش رودبنه لاهیجان گیلان ۳۱۲۰۳ ۲ ۲۲
۴۱۴ بخش مرکزی شهرستان راور راور کرمان ۳۱۱۴۰ ۱ ۱۷
۴۱۵ بخش کرون تیران وکرون اصفهان ۳۱۱۲۶ ۲ ۱۴
۴۱۶ بخش دوره چگنی خرم آباد لرستان ۳۱۱۱۷ ۱ ۱
۴۱۷ بخش مرکزی شهرستان بندرگز بندرگز گلستان ۳۱۰۴۶ ۱ ۱۵
۴۱۸ بخش زیویه سقز کردستان ۳۰۹۱۲ ۲ ۱۱
۴۱۹ بخش خزل نهاوند همدان ۳۰۹۰۳ ۱ ۱
۴۲۰ بخش موچش کامیاران کردستان ۳۰۸۸۴ ۱ ۲
۴۲۱ بخش مرکزی شهرستان اردستان اردستان اصفهان ۳۰۸۳۸ ۱ ۶
۴۲۲ بخش مرکزی شهرستان تفت تفت یزد ۳۰۸۲۶ ۱ ۲
۴۲۳ بخش مرکزی شهرستان فراشبند فراشبند فارس ۳۰۸۱۷ ۱ ۱۹
۴۲۴ بخش مرکزی شهرستان خنج خنج فارس ۳۰۷۷۹ ۱ ۲
۴۲۵ بخش مهربان سراب آذربایجان شرقی ۳۰۷۵۲ ۱ ۳
۴۲۶ بخش هویزه دشت آزادگان خوزستان ۳۰۷۵۰ ۱ ۱
۴۲۷ بخش سرخرود محمودآباد مازندران ۳۰۶۵۷ ۱ ۲
۴۲۸ بخش کوهسار سلماس آذربایجان غربی ۳۰۴۵۲ ۲ ۲۲
۴۲۹ بخش زنجانرود زنجان زنجان ۳۰۴۲۶ ۲ ۶
۴۳۰ بخش مرکزی شهرستان بستک بستک هرمزگان ۳۰۳۹۹ ۱ ۲
۴۳۱ بخش حویق تالش گیلان ۳۰۳۴۸ ۳ ۲۲
۴۳۲ بخش فلارد لردگان چهارمحال و بختیاری ۳۰۲۵۴ ۳ ۱۰
۴۳۳ بخش خشت وکمارج کازرون فارس ۳۰۲۲۷ ۳ ۲۴
۴۳۴ بخش خواجه هریس آذربایجان شرقی ۳۰۱۵۱ ۲ ۶
۴۳۵ بخش شهاب قشم هرمزگان ۳۰۱۱۲ ۱ ۷
۴۳۶ بخش پره سر رضوانشهر گیلان ۳۰۰۳۳ ۲ ۸
۴۳۷ بخش مرکزی شهرستان ثلاث باباجانی ثلاث باباجانی کرمانشاه ۲۹۹۳۱ ۱ ۳
۴۳۸ بخش ماهان کرمان کرمان ۲۹۹۲۳ ۱ ۱۸
۴۳۹ بخش مرکزی شهرستان بیله سوار بیله سوار اردبیل ۲۹۷۸۶ ۱ ۳
۴۴۰ بخش مرکزی شهرستان املش املش گیلان ۲۹۷۱۶ ۱ ۲۴
۴۴۱ بخش سلامی خواف خراسان رضوی ۲۹۶۵۸ ۲ ۱۴
۴۴۲ بخش مرکزی شهرستان ابرکوه ابرکوه یزد ۲۹۶۰۹ ۱ ۳
۴۴۳ بخش پیشین سرباز سیستان و بلوچستان ۲۹۵۸۰ ۲ ۹
۴۴۴ بخش بجستان گناباد خراسان رضوی ۲۹۴۹۵ ۲ ۲۸
۴۴۵ بخش تولم صومعه سرا گیلان ۲۹۳۵۵ ۲ ۲۶
۴۴۶ بخش فشاپویه ری تهران ۲۹۳۴۳ ۲ ۱۹
۴۴۷ بخش مرکزی شهرستان ایجرود ایجرود زنجان ۲۹۳۱۹ ۱ ۲
۴۴۸ بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه فیروزکوه تهران ۲۹۰۳۶ ۱ ۲۰
۴۴۹ بخش سیدان مرودشت فارس ۲۹۰۲۹ ۴ ۳۵
۴۵۰ بخش مرکزی شهرستان آبدانان آبدانان ایلام ۲۸۹۱۶ ۱ ۶
۴۵۱ بخش اسفرورین تاکستان قزوین ۲۸۸۴۵ ۱ ۱
۴۵۲ بخش تخت بندرعباس هرمزگان ۲۸۸۴۲ ۲ ۱۲
۴۵۳ بخش مرکزی شهرستان جاسک جاسک هرمزگان ۲۸۸۰۷ ۲ ۱۱
۴۵۴ بخش مرکزی شهرستان هندیجان هندیجان خوزستان ۲۸۷۱۵ ۱ ۲
۴۵۵ بخش آباده طشک نی ریز فارس ۲۸۶۶۴ ۲ ۳۶
۴۵۶ بخش مرکزی شهرستان جم جم بوشهر ۲۸۵۳۵ ۱ ۲
۴۵۷ بخش شیبکوه فسا فارس ۲۸۴۲۲ ۲ ۱۲
۴۵۸ بخش روداب بم کرمان ۲۸۳۷۰ ۴ ۲۵
۴۵۹ بخش چغامیش دزفول خوزستان ۲۸۳۶۱ ۳ ۲۷
۴۶۰ بخش سلطانیه ابهر زنجان ۲۸۲۶۶ ۱ ۴
۴۶۱ بخش گرمخان بجنورد خراسان شمالی ۲۸۲۵۹ ۱ ۲
۴۶۲ بخش احمدسرگوراب شفت گیلان ۲۸۰۵۶ ۲ ۲۷
۴۶۳ بخش خشکبیجار رشت گیلان ۲۸۰۵۱ ۱ ۷
۴۶۴ بخش دلوار تنگستان بوشهر ۲۸۰۱۷ ۱ ۲
۴۶۵ بخش صالح اباد بهار همدان ۲۷۸۸۴ ۳ ۱۶
۴۶۶ بخش ایلخچی اسکو آذربایجان شرقی ۲۷۸۰۸ ۱ ۵
۴۶۷ بخش گرکن جنوبی مبارکه اصفهان ۲۷۷۹۱ ۲ ۲۳
۴۶۸ بخش بن شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۲۷۷۳۱ ۱ ۱
۴۶۹ بخش مرکزی شهرستان کلیبر کلیبر آذربایجان شرقی ۲۷۶۷۶ ۲ ۹
۴۷۰ بخش رحیم آباد رودسر گیلان ۲۷۶۵۳ ۳ ۲۶
۴۷۱ بخش بوئین ومیاندشت فریدن اصفهان ۲۷۵۸۶ ۲ ۲۵
۴۷۲ بخش انگوت گرمی اردبیل ۲۷۴۹۴ ۱ ۱
۴

 

بخش یامچی مرند آذربایجان شرقی ۲۷۴۶۸ ۱

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:55  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در ایران    نام بخش شهرستان استان جمعیت        رتبه درشهرستان رتبه در استان
۴۷۱ بخش بوئین ومیاندشت فریدن اصفهان ۲۷۵۸۶ ۲ ۲۵
۴۷۲ بخش انگوت گرمی اردبیل ۲۷۴۹۴ ۱ ۱
۴۷۳ بخش یامچی مرند آذربایجان شرقی ۲۷۴۶۸ ۱ ۲
۴۷۴ بخش اصلاندوز پارس آباد اردبیل ۲۷۴۱۸ ۱ ۲
۴۷۵ بخش کومله لنگرود گیلان ۲۷۳۹۴ ۲ ۲۹
۴۷۶ بخش سجاس رود خدابنده زنجان ۲۷۳۴۴ ۳ ۸
۴۷۷ بخش رودبست بابلسر مازندران ۲۷۲۴۴ ۳ ۲۳
۴۷۸ بخش میان ولایت تایباد خراسان رضوی ۲۷۲۳۶ ۱ ۳
۴۷۹ بخش بم پشت سراوان سیستان و بلوچستان ۲۷۲۲۱ ۱ ۲
۴۸۰ بخش مرکزی شهرستان لالی لالی خوزستان ۲۷۱۵۶ ۱ ۶
۴۸۱ بخش تیکمه داش بستان آباد آذربایجان شرقی ۲۷۰۵۱ ۱ ۶
۴۸۲ بخش همایجان سپیدان فارس ۲۷۰۴۸ ۱ ۱
۴۸۳ بخش رودهن دماوند تهران ۲۷۰۳۱ ۲ ۲۱
۴۸۴ بخش کوهسرخ کاشمر خراسان رضوی ۲۷۰۲۹ ۱ ۲۱
۴۸۵ بخش مرکزی شهرستان خرم بید خرم بید فارس ۲۶۹۹۶ ۱ ۲
۴۸۶ بخش مرکزی شهرستان خلیل آباد خلیل آباد خراسان رضوی ۲۶۷۷۰ ۱ ۳
۴۸۷ بخش مرکزی شهرستان چادگان چادگان اصفهان ۲۶۷۵۹ ۱ ۹
۴۸۸ بخش مرکزی شهرستان کمیجان کمیجان مرکزی ۲۶۷۴۹ ۱ ۱
۴۸۹ بخش مرکزی شهرستان گلوگاه گلوگاه مازندران ۲۶۶۹۴ ۱ ۲
۴۹۰ بخش مانه مانه وسملقان خراسان شمالی ۲۶۴۵۹ ۲ ۸
۴۹۱ بخش بن رود اصفهان اصفهان ۲۶۲۸۵ ۱ ۳
۴۹۲ بخش زیرکوه قائنات خراسان جنوبی ۲۶۲۰۳ ۲ ۴
۴۹۳ بخش توکهور میناب هرمزگان ۲۶۱۳۳ ۲ ۱۱
۴۹۴ بخش جوادآباد ورامین تهران ۲۶۱۰۵ ۲ ۲۲
۴۹۵ بخش مرکزی شهرستان ماسال ماسال گیلان ۲۶۰۶۳ ۱ ۱۰
۴۹۶ بخش مرکزی شهرستان سربیشه سربیشه خراسان جنوبی ۲۵۷۸۸ ۱ ۲
۴۹۷ بخش مرکزی طالقان طالقان البرز ۲۵۷۸۱ ۱ ۵
۴۹۸ بخش میمند فیروزآباد فارس ۲۵۷۶۵ ۱ ۴
۴۹۹ بخش دهج شهربابک کرمان ۲۵۶۴۱ ۱ ۸
۵۰۰ بخش بندپی غربی بابل مازندران ۲۵۵۷۷ ۵ ۲۹
۵۰۱ بخش شرا همدان همدان ۲۵۵۰۹ ۱ ۵
۵۰۲ بخش ساردوئیه جیرفت کرمان ۲۵۴۸۵ ۱ ۲
۵۰۳ بخش سیمینه بوکان آذربایجان غربی ۲۵۴۰۱ ۱ ۱
۵۰۴ بخش پاتاوه دنا کهگیلویه و بویراحمد ۲۵۳۵۳ ۱ ۴
۵۰۵ بخش مرکزی شهرستان طارم طارم زنجان ۲۵۲۸۴ ۱ ۶
۵۰۶ بخش ترکمانچای میانه آذربایجان شرقی ۲۵۲۸۱ ۱ ۱
۵۰۷ بخش ششتمد سبزوار خراسان رضوی ۲۵۲۷۳ ۲ ۱۵
۵۰۸ بخش انزل ارومیه آذربایجان غربی ۲۵۲۵۲ ۴ ۱۸
۵۰۹ بخش تنکمان نظرآباد البرز ۲۵۱۹۰ ۲ ۶
۵۱۰ بخش وشمگیر آق قلا گلستان ۲۵۱۴۹ ۱ ۱
۵۱۱ بخش چابکسر رودسر گیلان ۲۵۱۴۶ ۳ ۲۰
۵۱۲ بخش مرکزی شهرستان بوانات بوانات فارس ۲۵۱۳۶ ۱ ۴
۵۱۳ بخش آبش احمد کلیبر آذربایجان شرقی ۲۵۱۲۲ ۳ ۲۲
۵۱۴ بخش اروندکنار آبادان خوزستان ۲۵۰۱۰ ۱ ۷
۵۱۵ بخش چرام کهگیلویه کهگیلویه و بویراحمد ۲۴۹۸۹ ۱ ۲
۵۱۶ بخش بابل کنار بابل مازندران ۲۴۹۴۶ ۱ ۱
۵۱۷ بخش خوسف بیرجند خراسان جنوبی ۲۴۹۲۲ ۱ ۳
۵۱۸ بخش جلگه رخ تربت حیدریه خراسان رضوی ۲۴۸۸۶ ۳ ۳۷
۵۱۹ بخش میرزاکوچک جنگلی صومعه سرا گیلان ۲۴۸۶۲ ۱ ۴
۵۲۰ بخش فیروزاباد کرمانشاه کرمانشاه ۲۴۸۴۹ ۱ ۱
۵۲۱ بخش کندوان میانه آذربایجان شرقی ۲۴۸۲۰ ۲ ۲۲
۵۲۲ بخش کرگان رود تالش گیلان ۲۴۸۰۴ ۱ ۹
۵۲۳ بخش بیستون هرسین کرمانشاه ۲۴۷۹۳ ۱ ۲
۵۲۴ بخش مرکزی شهرستان نمین نمین اردبیل ۲۴۷۰۹ ۱ ۴
۵۲۵ بخش مرکزی شهرستان دیلم دیلم بوشهر ۲۴۶۹۶ ۱ ۹
۵۲۶ بخش قشلاق دشت بیله سوار اردبیل ۲۴۶۸۵ ۲ ۹
۵۲۷ بخش چترود کرمان کرمان ۲۴۶۷۸ ۲ ۲۵
۵۲۸ بخش نشتا تنکابن مازندران ۲۴۵۸۳ ۱ ۳
۵۲۹ بخش آسمینون منوجان کرمان ۲۴۵۶۱ ۱ ۱۰
۵۳۰ بخش قطور خوی آذربایجان غربی ۲۴۴۰۷ ۲ ۱۰
۵۳۱ بخش مهردشت نجف آباد اصفهان ۲۴۳۴۲ ۱ ۳
۵۳۲ بخش دشتابی بوئین زهرا قزوین ۲۴۱۳۹ ۲ ۳

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:46  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران نام بخش مرکزی شهرستان   استان جمعیت     رتبه درشهرستان رتبه دراستان
۳۳۸ بخش فنوج نیک شهر سیستان و بلوچستان ۳۸۴۵۹ ۱ ۵
۳۳۹ بخش نوک آباد خاش سیستان و بلوچستان ۳۸۳۷۲ ۱ ۴
۳۴۰ بخش مرکزی شهرستان فردوس فردوس خراسان جنوبی ۳۸۳۰۱ ۱ ۳
۳۴۱ بخش بیابان میناب هرمزگان ۳۸۲۵۱ ۲ ۷
۳۴۲ بخش مرکزی شهرستان ایوان ایوان ایلام ۳۷۸۵۸ ۱ ۲
۳۴۳ بخش شریف آباد پاکدشت تهران ۳۷۷۹۱ ۲ ۱۸
۳۴۴ بخش قصرقند نیک شهر سیستان و بلوچستان ۳۷۷۲۲ ۳ ۲۰
۳۴۵ بخش بسطام شاهرود سمنان ۳۷۶۳۵ ۱ ۱
۳۴۶ بخش خوشاب سبزوار خراسان رضوی ۳۷۶۰۰ ۱ ۴
۳۴۷ بخش خرم آباد تنکابن مازندران ۳۷۵۱۷ ۳ ۲۳
۳۴۸ بخش مرکزی شهرستان هریس هریس آذربایجان شرقی ۳۷۴۷۵ ۱ ۲
۳۴۹ بخش نصرآباد تربت جام خراسان رضوی ۳۷۴۲۹ ۱ ۳
۳۵۰ بخش جره وبالاده کازرون فارس ۳۷۳۱۵ ۳ ۲۴
۳۵۱ بخش میان جلگه نیشابور خراسان رضوی ۳۷۱۱۷ ۱ ۸
۳۵۲ بخش نرماشیر بم کرمان ۳۷۰۷۸ ۱ ۲
۳۵۳ بخش لاشار نیک شهر سیستان و بلوچستان ۳۷۰۷۳ ۳ ۶
۳۵۴ بخش اسماعیلی عنبرآباد کرمان ۳۷۰۶۲ ۲ ۱۷
۳۵۵ بخش مرکزی شهرستان بافق بافق یزد ۳۶۹۳۰ ۱ ۳
۳۵۶ بخش مرکزی شهرستان روانسر روانسر کرمانشاه ۳۶۸۶۴ ۱ ۲
۳۵۷ بخش ارزوئیه بافت کرمان ۳۶۸۵۹ ۱ ۴
۳۵۸ بخش میامی شاهرود سمنان ۳۶۸۲۴ ۲ ۲
۳۵۹ بخش نازلو ارومیه آذربایجان غربی ۳۶۷۳۲ ۲ ۳
۳۶۰ بخش بیضا سپیدان فارس ۳۶۶۹۴ ۱ ۲۷
۳۶۱ بخش کلاردشت چالوس مازندران ۳۶۴۵۸ ۱ ۳
۳۶۲ بخش جازموریان رودبارجنوب کرمان ۳۶۴۵۵ ۲ ۱۹
۳۶۳ بخش لشت نشاء رشت گیلان ۳۶۳۱۶ ۴ ۸
۳۶۴ بخش مهدی شهر سمنان سمنان ۳۶۰۹۳ ۱ ۳
۳۶۵ بخش مرکزی شهرستان رامشیر رامشیر خوزستان ۳۶۰۲۲ ۱ ۶
۳۶۶ بخش خسروشهر تبریز آذربایجان شرقی ۳۶۰۰۲ ۲ ۱۸
۳۶۷ بخش مرکزی شهرستان خمیر خمیر هرمزگان ۳۵۹۱۷ ۱ ۶
۳۶۸ بخش رومشکان کوهدشت لرستان ۳۵۵۹۵ ۲ ۱۰
۳۶۹ بخش مرکزی شهرستان چالدران چالدران آذربایجان غربی ۳۵۵۰۳ ۱ ۱۳
۳۷۰ بخش اشترینان بروجرد لرستان ۳۵۳۶۸ ۲ ۱۱
۳۷۱ بخش مرکزی شهرستان شفت شفت گیلان ۳۵۳۱۹ ۱ ۲
۳۷۲ بخش مرکزی شهرستان تنگستان تنگستان بوشهر ۳۵۲۵۹ ۱ ۳
۳۷۳ بخش سردشت دزفول خوزستان ۳۵۲۴۶ ۱ ۱۱
۳۷۴ بخش مرکزی شهرستان دره شهر دره شهر ایلام ۳۴۹۸۳ ۱ ۲
۳۷۵ بخش کیاشهر آستانه اشرفیه گیلان ۳۴۹۳۴ ۱ ۳
۳۷۶ بخش مرکزی شهرستان پاوه پاوه کرمانشاه ۳۴۷۸۴ ۱ ۱۰
۳۷۷ بخش کمالان علی آباد گلستان ۳۴۷۱۹ ۱ ۱
۳۷۸ بخش گلبهار چناران خراسان رضوی ۳۴۵۵۶ ۱ ۹
۳۷۹ بخش خداآفرین کلیبر آذربایجان شرقی ۳۴۴۶۱ ۱ ۲
۳۸۰ بخش سامان شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۳۴۴۵۷ ۳ ۷
۳۸۱ بخش سروستان شیراز فارس ۳۴۴۵۲ ۲ ۱۴
۳۸۲ بخش فندرسک رامیان گلستان ۳۴۳۲۶ ۱ ۲
۳۸۳ بخش مرکزی شهرستان سیاهکل سیاهکل گیلان ۳۴۲۷۰ ۱ ۱۲
۳۸۴ بخش کلاچای رودسر گیلان ۳۴۲۶۸ ۲ ۲۰
۳۸۵ بخش تخت جلگه نیشابور خراسان رضوی ۳۴۲۶۷ ۴ ۲۹
۳۸۶ بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر رضوانشهر گیلان ۳۴۱۶۰ ۱ ۷
۳۸۷ بخش مرکزی شهرستان سمیرم سفلی سمیرم سفلی اصفهان ۳۴۱۴۹ ۱ ۲
۳۸۸ بخش مرکزی شهرستان ورزقان ورزقان آذربایجان شرقی ۳۳۹۵۵ ۱ ۵
۳۸۹ بخش مرکزی شهرستان نائین نائین اصفهان ۳۳۹۰۶ ۱ ۳
۳۹۰ بخش رابر بافت کرمان ۳۳۷۱۸ ۱ ۱
۳۹۱ بخش بزینه رود خدابنده زنجان ۳۳۶۸۷ ۱ ۱
۳۹۲ بخش مرکزی شهرستان فاروج فاروج خراسان شمالی ۳۳۴۰۹ ۱ ۲
۳۹۳ بخش اوز لارستان فارس ۳۳۳۴۶ ۳ ۲۹
۳۹۴ بخش مرکزی شهرستان بردسکن بردسکن خراسان رضوی ۳۳۱۰۵ ۱ ۶
۳۹۵ بخش مرکزی شهرستان تیران وکرون تیران وکرون اصفهان ۳۲۹۱۷ ۱ ۱۲
۳۹۶ بخش لاران شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۳۲۷۰۵ ۴ ۸
۳۹۷ بخش مرکزی شهرستان رزن رزن همدان ۳۲۵۴۹ ۳ ۷
۳۹۸ بخش بندپی شرقی بابل مازندران ۳۲۵۲۲ ۱ ۳
۳۹۹ بخش مرکزی شهرستان دهلران دهلران ایلام ۳۲۳۱۱ ۱ ۴
۴۰۰ بخش سعدآباد دشتستان بوشهر ۳۱۹۲۸ ۳ ۱۰
۴۰۱ بخش سامن ملایر همدان ۳۱۹۰۴ ۱ ۶
۴۰۲ بخش زابلی سراوان سیستان و بلوچستان ۳۱۶۷۹ ۱ ۹
۴۰۳ بخش ششده وقره بلاغ فسا فارس ۳۱۶۷۲ ۲ ۳۰
۴۰۴ بخش فاریاب کهنوج کرمان ۳۱۶۰۵ ۱ ۲
۴۰۵ بخش انار رفسنجان کرمان ۳۱۵۵۴ ۱ ۳

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:44  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه درایران   نام بخش        شهرستان    استان جمعیت       رتبه درشهرستان رتبه دراستان
۲۷۰ بخش حمیدیه اهواز خوزستان ۴۸۳۷۲ ۱ ۴
۲۷۱ بخش مرکزی شهرستان زرندیه زرندیه مرکزی ۴۸۲۷۴ ۱ ۴
۲۷۲ بخش بهاران گرگان گلستان ۴۸۰۷۴ ۱ ۱
۲۷۳ بخش مرکزی شهرستان رامیان رامیان گلستان ۴۷۵۴۰ ۱ ۲
۲۷۴ بخش مرکزی شهرستان سمیرم سمیرم اصفهان ۴۷۵۳۵ ۱ ۹
۲۷۵ بخش مرکزی شهرستان قیروکارزین قیروکارزین فارس ۴۷۳۹۲ ۱ ۹
۲۷۶ بخش بمپور ایرانشهر سیستان و بلوچستان ۴۷۳۶۰ ۱ ۱
۲۷۷ بخش مرکزی شهرستان زرین دشت زرین دشت فارس ۴۷۳۲۳ ۱ ۱۵
۲۷۸ بخش مرکزی شهرستان دیواندره دیواندره کردستان ۴۷۲۲۲ ۱ ۹
۲۷۹ بخش مرکزی شهرستان عجب شیر عجب شیر آذربایجان شرقی ۴۷۰۱۷ ۱ ۲
۲۸۰ بخش زرقان شیراز فارس ۴۶۶۷۲ ۴ ۱۷
۲۸۱ بخش مرکزی شهرستان هشترود هشترود آذربایجان شرقی ۴۵۹۸۲ ۱ ۳
۲۸۲ بخش جغتای سبزوار خراسان رضوی ۴۵۹۷۰ ۳ ۱۹
۲۸۳ بخش باغ بهادران لنجان اصفهان ۴۵۹۵۷ ۲ ۱۶
۲۸۴ بخش میرجاوه زاهدان سیستان و بلوچستان ۴۵۸۹۶ ۱ ۶
۲۸۵ بخش مراوه تپه کلاله گلستان ۴۵۸۷۴ ۱ ۳
۲۸۶ بخش عباس آباد تنکابن مازندران ۴۵۵۸۹ ۱ ۹
۲۸۷ بخش رستم ممسنی فارس ۴۵۳۷۷ ۲ ۱۸
۲۸۸ بخش مرکزی شهرستان قلعه گنج قلعه گنج کرمان ۴۵۳۶۷ ۱ ۲
۲۸۹ بخش گتاب بابل مازندران ۴۵۱۰۴ ۲ ۱۵
۲۹۰ بخش مرکزی شهرستان مانه وسملقان مانه وسملقان خراسان شمالی ۴۴۸۰۴ ۱ ۲
۲۹۱ بخش لالجین بهار همدان ۴۴۵۶۸ ۱ ۱
۲۹۲ بخش سیب وسوران سراوان سیستان و بلوچستان ۴۴۰۴۱ ۲ ۱۵
۲۹۳ بخش مرکزی شهرستان جلفا جلفا آذربایجان شرقی ۴۳۶۶۹ ۱ ۱۵
۲۹۴ بخش مرکزی شهرستان استهبان استهبان فارس ۴۳۵۸۲ ۱ ۱
۲۹۵ بخش مرکزی شهرستان سروآباد سروآباد کردستان ۴۳۴۹۲ ۱ ۴
۲۹۶ بخش مرکزی شهرستان دلیجان دلیجان مرکزی ۴۳۳۸۸ ۱ ۳
۲۹۷ بخش شیب آب زابل سیستان و بلوچستان ۴۳۳۷۴ ۳ ۱۷
۲۹۸ بخش مرکزی شهرستان لامرد لامرد فارس ۴۳۳۷۱ ۱ ۷
۲۹۹ بخش مرکزی شهرستان مهریز مهریز یزد ۴۳۳۶۳ ۱ ۱
۳۰۰ بخش صالح آباد تربت جام خراسان رضوی ۴۳۲۱۲ ۲ ۲۰
۳۰۱ بخش مرکزی شهرستان طبس طبس یزد ۴۳۱۸۸ ۱ ۴
۳۰۲ بخش کیار شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۴۳۱۰۸ ۲ ۶
۳۰۳ بخش پلان چاه بهار سیستان و بلوچستان ۴۳۰۵۰ ۱ ۸
۳۰۴ بخش چنارشاهیجان کازرون فارس ۴۲۹۷۵ ۱ ۱۱
۳۰۵ بخش مرکزی شهرستان سوادکوه سوادکوه مازندران ۴۲۶۷۹ ۱ ۱۶
۳۰۶ بخش زالیان شازند مرکزی ۴۲۶۶۵ ۲ ۹
۳۰۷ بخش مرکزی شهرستان رشتخوار رشتخوار خراسان رضوی ۴۲۶۲۱ ۱ ۱۸
۳۰۸ بخش چایپاره خوی آذربایجان غربی ۴۲۲۲۵ ۲ ۱۶
۳۰۹ بخش خفر جهرم فارس ۴۲۱۹۹ ۱ ۸
۳۱۰ بخش مرکزی شهرستان نهبندان نهبندان خراسان جنوبی ۴۱۹۰۶ ۱ ۱
۳۱۱ بخش مرکزی شهرستان گیلانغرب گیلانغرب کرمانشاه ۴۱۶۴۸ ۱ ۴
۳۱۲ بخش مرکزی شهرستان دشتی دشتی بوشهر ۴۱۱۷۹ ۱ ۵
۳۱۳ بخش مرکزی شهرستان شیروان وچرداول شیروان وچرداول ایلام ۴۱۰۳۴ ۱ ۱
۳۱۴ بخش مرکزی شهرستان ارسنجان ارسنجان فارس ۴۰۹۱۶ ۱ ۱۰
۳۱۵ بخش مرکزی شهرستان کنگان کنگان بوشهر ۴۰۷۹۳ ۲ ۴
۳۱۶ بخش مرکزی شهرستان سرباز سرباز سیستان و بلوچستان ۴۰۷۴۰ ۱ ۱۱
۳۱۷ بخش چمستان نور مازندران ۴۰۶۸۳ ۱ ۶
۳۱۸ بخش مرکزی شهرستان خواف خواف خراسان رضوی ۴۰۶۵۲ ۱ ۲
۳۱۹ بخش فامنین همدان همدان ۴۰۵۴۱ ۲ ۱۰
۳۲۰ بخش پشت آب زابل سیستان و بلوچستان ۴۰۴۳۴ ۱ ۲
۳۲۱ بخش مرکزی شهرستان گتوند گتوند خوزستان ۴۰۲۰۶ ۱ ۶
۳۲۲ بخش مرکزی شهرستان درگز درگز خراسان رضوی ۴۰۱۹۷ ۱ ۲۰
۳۲۳ بخش باخرز تایباد خراسان رضوی ۴۰۰۷۶ ۲ ۲۴
۳۲۴ بخش قروه درجزین رزن همدان ۳۹۸۵۲ ۱ ۱۰
۳۲۵ بخش صومای برادوست ارومیه آذربایجان غربی ۳۹۸۰۲ ۱ ۳
۳۲۶ بخش مرکزی شهرستان جاجرم جاجرم خراسان شمالی ۳۹۷۰۶ ۱ ۳
۳۲۷ بخش گراش لارستان فارس ۳۹۳۴۸ ۱ ۱۱
۳۲۸ بخش شبانکاره دشتستان بوشهر ۳۹۲۱۴ ۱ ۳
۳۲۹ بخش مرکزی شهرستان دیر دیر بوشهر ۳۹۱۱۹ ۱ ۶
۳۳۰ بخش اسالم تالش گیلان ۳۹۰۸۹ ۱ ۱
۳۳۱ بخش مرکزی شهرستان فریدونشهر فریدونشهر اصفهان ۳۸۹۵۵ ۱ ۷
۳۳۲ بخش درودزن مرودشت فارس ۳۸۸۰۱ ۱ ۱۰
۳۳۳ بخش صوفیان شبستر آذربایجان شرقی ۳۸۷۶۷ ۲ ۱۶
۳۳۴ بخش سردرود رزن همدان ۳۸۷۱۹ ۲ ۳
۳۳۵ بخش مرکزی شهرستان منوجان منوجان کرمان ۳۸۷۰۹ ۱ ۴
۳۳۶ بخش مرکزی شهرستان حاجی اباد حاجی اباد هرمزگان ۳۸۶۱۰ ۱

توجه: باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:42  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در ایران نام بخش         شهرستان استان جمعیت     رتبه درشهرستان رتبه در استان
۲۰۶ بخش مرکزی شهرستان شبستر شبستر آذربایجان شرقی ۶۴۳۱۲ ۱ ۸
۲۰۷ بخش مرکزی شهرستان خلخال خلخال اردبیل ۶۴۰۳۷ ۱ ۴
۲۰۸ بخش مرکزی شهرستان فریمان فریمان خراسان رضوی ۶۳۶۹۴ ۱ ۱۱
۲۰۹ بخش کن تهران تهران ۶۳۵۱۴ ۲ ۱۶
۲۱۰ بخش مرکزی شهرستان ترکمن ترکمن گلستان ۶۳۴۹۳ ۱ ۹
۲۱۱ بخش شاوور شوش خوزستان ۶۲۶۱۷ ۲ ۱۸
۲۱۲ بخش مرکزی شهرستان باغ ملک باغ ملک خوزستان ۶۲۲۱۷ ۱ ۴
۲۱۳ بخش مرکزی شهرستان قائنات قائنات خراسان جنوبی ۶۲۰۴۰ ۱ ۱
۲۱۴ بخش مرکزی شهرستان شازند شازند مرکزی ۶۱۶۳۲ ۱ ۱
۲۱۵ بخش چهارباغ ساوجبلاغ البرز ۶۱۱۳۵ ۲ ۴
۲۱۶ بخش مرکزی شهرستان خرمدره خرمدره زنجان ۶۰۰۲۷ ۱ ۱
۲۱۷ بخش مرکزی شهرستان محمودآباد محمودآباد مازندران ۵۹۳۹۷ ۱ ۸
۲۱۸ بخش مرکزی شهرستان اردکان اردکان یزد ۵۹۱۲۷ ۱ ۳
۲۱۹ بخش خنداب اراک مرکزی ۵۹۱۱۲ ۱ ۲
۲۲۰ بخش گمیشان ترکمن گلستان ۵۸۷۲۵ ۲ ۸
۲۲۱ بخش مرکزی شهرستان آستارا آستارا گیلان ۵۸۶۹۵ ۱ ۴
۲۲۲ بخش مرکزی شهرستان ازنا ازنا لرستان ۵۸۶۸۰ ۱ ۷
۲۲۳ بخش ئیلاق قروه کردستان ۵۸۵۰۲ ۱ ۱
۲۲۴ بخش مرکزی شهرستان تکاب تکاب آذربایجان غربی ۵۸۳۹۹ ۱ ۲
۲۲۵ بخش دشتیاری چاه بهار سیستان و بلوچستان ۵۷۸۱۳ ۱ ۲
۲۲۶ بخش مرکزی شهرستان نور نور مازندران ۵۷۵۳۰ ۱ ۷
۲۲۷ بخش مرکزی شهرستان رودسر رودسر گیلان ۵۷۵۰۹ ۱ ۳
۲۲۸ بخش سنگر رشت گیلان ۵۷۴۷۸ ۲ ۱۲
۲۲۹ بخش گالیکش مینودشت گلستان ۵۷۴۰۴ ۲ ۱۱
۲۳۰ بخش کربال شیراز فارس ۵۷۳۷۲ ۲ ۶
۲۳۱ بخش مرکزی شهرستان سلسله سلسله لرستان ۵۶۶۱۸ ۱ ۸
۲۳۲ بخش مرکزی شهرستان اسکو اسکو آذربایجان شرقی ۵۶۲۵۳ ۱ ۱۲
۲۳۳ بخش فریدونکنار بابلسر مازندران ۵۶۰۵۵ ۲ ۱۵
۲۳۴ بخش مرکزی شهرستان صحنه صحنه کرمانشاه ۵۵۸۵۴ ۱ ۵
۲۳۵ بخش رازوجرگلان بجنورد خراسان شمالی ۵۵۴۱۸ ۲ ۴
۲۳۶ بخش زبرخان نیشابور خراسان رضوی ۵۴۵۷۶ ۲ ۱۵
۲۳۷ بخش عسلویه کنگان بوشهر ۵۴۳۲۰ ۱ ۱
۲۳۸ بخش مرکزی شهرستان فریدن فریدن اصفهان ۵۴۰۳۶ ۱ ۶
۲۳۹ بخش میاندورود ساری مازندران ۵۳۸۶۲ ۱ ۶
۲۴۰ بخش مرکزی شهرستان کنارک کنارک سیستان و بلوچستان ۵۳۱۱۳ ۱ ۳
۲۴۱ بخش مرکزی شهرستان جوانرود جوانرود کرمانشاه ۵۳۰۴۸ ۱ ۳
۲۴۲ بخش چهاردانگه اسلامشهر تهران ۵۳۰۴۱ ۲ ۱۷
۲۴۳ بخش مرکزی شهرستان رودان رودان هرمزگان ۵۲۸۱۶ ۱ ۱
۲۴۴ بخش مرکزی شهرستان عنبرآباد عنبرآباد کرمان ۵۲۷۷۷ ۱ ۹
۲۴۵ بخش سیلوانه ارومیه آذربایجان غربی ۵۲۷۵۲ ۱ ۴
۲۴۶ بخش جوکار ملایر همدان ۵۲۴۴۵ ۱ ۱
۲۴۷ بخش دلگان ایرانشهر سیستان و بلوچستان ۵۲۴۱۹ ۲ ۱۱
۲۴۸ بخش مرکزی شهرستان نی ریز نی ریز فارس ۵۲۰۹۷ ۱ ۴
۲۴۹ بخش خمام رشت گیلان ۵۲۰۵۰ ۳ ۱۳
۲۵۰ بخش مرکزی شهرستان اردل اردل چهارمحال و بختیاری ۵۱۹۶۰ ۱ ۵
۲۵۱ بخش شوط ماکو آذربایجان غربی ۵۱۴۷۶ ۱ ۲
۲۵۲ بخش احمدآباد مشهد خراسان رضوی ۵۱۲۶۷ ۳ ۱۶
۲۵۳ بخش مرکزی شهرستان نیک شهر نیک شهر سیستان و بلوچستان ۵۰۸۴۲ ۱ ۴
۲۵۴ بخش مرکزی شهرستان پلدختر پلدختر لرستان ۵۰۵۹۶ ۱ ۹
۲۵۵ بخش پیربکران فلاورجان اصفهان ۵۰۴۱۷ ۲ ۱۴
۲۵۶ بخش طرقبه مشهد خراسان رضوی ۵۰۳۳۹ ۴ ۱۷
۲۵۷ بخش مرکزی شهرستان رودبارجنوب رودبارجنوب کرمان ۵۰۲۹۲ ۱ ۱۲
۲۵۸ بخش مرکزی شهرستان زهک زهک سیستان و بلوچستان ۴۹۸۱۳ ۱ ۷
۲۵۹ بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا بوئین زهرا قزوین ۴۹۶۴۹ ۱ ۱
۲۶۰ بخش جوین سبزوار خراسان رضوی ۴۹۵۸۳ ۲ ۱۸
۲۶۱ بخش اندیکا مسجدسلیمان خوزستان ۴۹۴۳۰ ۲ ۲۰
۲۶۲ بخش لاله آباد بابل مازندران ۴۹۳۸۳ ۱ ۵
۲۶۳ بخش مرکزی شهرستان جویبار جویبار مازندران ۴۹۳۲۹ ۱ ۹
۲۶۴ بخش کوچصفهان رشت گیلان ۴۹۲۷۸ ۴ ۱۴
۲۶۵ بخش مرکزی شهرستان بهار بهار همدان ۴۹۱۳۸ ۱ ۲

ردیف

۲۶۶

 

بخش مرکزی شهرستان گرمسار

گرمسار سمنان ۴۹۰۷۱ ۱ ۲
۲۶۷ بخش مرکزی شهرستان گرمی گرمی اردبیل ۴۸۷۹۰ ۱ ۲
۲۶۸ بخش مرکزی شهرستان اشنویه اشنویه آذربایجان غربی ۴۸۴۸۲ ۱ ۱۵

باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 18:40  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 رتبه درایران

 

نام بخش نام شهرستان نام استان جمعیت         رتبه درشهرستان رتبه دراستان
۷۷ بخش مرکزی شهرستان بهشهر بهشهر مازندران ۱۴۴۳۳۲ ۱ ۵
۷۸ بخش مرکزی شهرستان دورود دورود لرستان ۱۴۴۱۳۰ ۱ ۳
۷۹ بخش مرکزی شهرستان جیرفت جیرفت کرمان ۱۴۳۵۹۰ ۱ ۴
۸۰ بخش مرکزی شهرستان شاهرود شاهرود سمنان ۱۴۲۶۶۳ ۱ ۱
۸۱ بخش مرکزی شهرستان شهرضا شهرضا اصفهان ۱۳۹۷۰۲ ۱ ۳
۸۲ بخش مرکزی شهرستان شادگان شادگان خوزستان ۱۳۸۲۲۶ ۱ ۸
۸۳ بخش مرکزی شهرستان داراب داراب فارس ۱۳۷۶۷۷ ۱ ۳
۸۴ بخش مرکزی شهرستان سمنان سمنان سمنان ۱۳۵۸۷۲ ۱ ۲
۸۵ بخش مرکزی شهرستان اندیمشک اندیمشک خوزستان ۱۳۴۹۱۶ ۱ ۹
۸۶ بخش مرکزی شهرستان ری ری تهران ۱۳۳۰۶۶ ۱ ۱۱
۸۷ بخش مرکزی شهرستان بندرانزلی بندرانزلی گیلان ۱۳۰۸۵۱ ۱ ۱
۸۸ بخش مرکزی شهرستان بهبهان بهبهان خوزستان ۱۳۰۷۷۴ ۱ ۸
۸۹ بخش مرکزی شهرستان لاهیجان لاهیجان گیلان ۱۳۰۲۸۸ ۱ ۳
۹۰ بخش مرکزی شهرستان ابهر ابهر زنجان ۱۳۰۲۷۸ ۱ ۲
۹۱ بخش کهریزک ری تهران ۱۲۹۶۰۷ ۲ ۱۲
۹۲ بخش مرکزی شهرستان اسلام آبادغرب اسلام آبادغرب کرمانشاه ۱۲۹۵۰۳ ۱ ۲
۹۳ بخش مرکزی شهرستان کازرون کازرون فارس ۱۲۸۹۴۵ ۱ ۳
۹۴ بخش مرکزی شهرستان مریوان مریوان کردستان ۱۲۸۴۴۵ ۱ ۳
۹۵ بخش مرکزی شهرستان شیروان شیروان خراسان شمالی ۱۲۶۹۲۸ ۱ ۱
۹۶ بخش مرکزی شهرستان میانه میانه آذربایجان شرقی ۱۲۶۶۶۸ ۱ ۱
۹۷ بخش مرکزی شهرستان اهر اهر آذربایجان شرقی ۱۲۵۲۵۳ ۱ ۲
۹۸ بخش مرکزی شهرستان بناب بناب آذربایجان شرقی ۱۲۵۲۰۹ ۱ ۶
۹۹ بخش مرکزی شهرستان دشتستان دشتستان بوشهر ۱۲۴۲۹۱ ۱ ۲
۱۰۰ بخش مرکزی شهرستان جهرم جهرم فارس ۱۲۴۱۳۴ ۱ ۵
۱۰۱ بخش مرکزی شهرستان تربت جام تربت جام خراسان رضوی ۱۲۳۷۹۹ ۱ ۶
۱۰۲ بخش مرکزی شهرستان پارس آباد پارس آباد اردبیل ۱۲۲۹۲۳ ۱ ۲
۱۰۳ بخش مرکزی شهرستان رباطکریم رباطکریم تهران ۱۲۲۰۴۶ ۳ ۱۳
۱۰۴ بخش مرکزی شهرستان کوهدشت کوهدشت لرستان ۱۲۱۷۷۵ ۱ ۲
۱۰۵ بخش مرکزی شهرستان کاشمر کاشمر خراسان رضوی ۱۱۹۵۰۷ ۱ ۷
۱۰۶ بخش مرکزی شهرستان بم بم کرمان ۱۱۸۰۳۷ ۱ ۵
۱۰۷ بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان مسجدسلیمان خوزستان ۱۱۷۷۹۶ ۱ ۱۱
۱۰۸ بخش مرکزی شهرستان فسا فسا فارس ۱۱۶۴۱۶ ۱ ۵
۱۰۹ بخش مرکزی شهرستان نهاوند نهاوند همدان ۱۱۶۰۹۲ ۱ ۲
۱۱۰ بخش مرکزی شهرستان دلفان دلفان لرستان ۱۱۳۷۸۷ ۱ ۵
۱۱۱ بخش مرکزی شهرستان الیگودرز الیگودرز لرستان ۱۱۳۴۵۵ ۱ ۶
۱۱۲ بخش مرکزی شهرستان چاه بهار چاه بهار سیستان و بلوچستان ۱۱۳۱۵۴ ۱ ۴
۱۱۳ بخش مرکزی شهرستان شوش شوش خوزستان ۱۱۳۰۴۱ ۱ ۱۲
۱۱۴ بخش مرکزی شهرستان مشگین شهر مشگین شهر اردبیل ۱۱۲۱۲۸ ۱ ۳
۱۱۵ بخش مرکزی شهرستان خاش خاش سیستان و بلوچستان ۱۱۱۱۱۴ ۱ ۵
۱۱۶ بخش مرکزی شهرستان گچساران گچساران کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۹۴۵۸ ۱ ۲
۱۱۷ بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ ساوجبلاغ البرز ۱۰۶۸۷۹ ۱ ۲
۱۱۸ بخش مرکزی شهرستان مبارکه مبارکه اصفهان ۱۰۵۱۳۴ ۱ ۹
۱۱۹ بخش مرکزی شهرستان اسداباد اسداباد همدان ۱۰۴۵۶۶ ۱ ۴
۱۲۰ بخش مرکزی شهرستان کلاله کلاله گلستان ۱۰۳۹۸۳ ۱ ۳
۱۲۱ بخش مرکزی شهرستان نظرآباد نظرآباد البرز ۱۰۳۴۷۶ ۱ ۳
۱۲۲ بخش مرکزی شهرستان زرند زرند کرمان ۱۰۳۲۰۸ ۱ ۶
۱۲۳ بخش مرکزی شهرستان نوشهر نوشهر مازندران ۱۰۲۱۳۱ ۱ ۲
۱۲۴ بخش مرکزی شهرستان سراب سراب آذربایجان شرقی ۱۰۱۳۴۲ ۱ ۴
۱۲۵ بخش مرکزی شهرستان تاکستان تاکستان قزوین ۹۹۸۴۱ ۱ ۱
۱۲۶ بخش مرکزی شهرستان قروه قروه کردستان ۹۹۵۵۸ ۱ ۴
۱۲۷ بخش مرکزی شهرستان اسفراین اسفراین خراسان شمالی ۹۹۳۸۱ ۱ ۱
۱۲۸ بخش مرکزی شهرستان رامهرمز رامهرمز خوزستان ۹۷۵۶۱ ۱ ۱۳
۱۲۹ بخش مرکزی شهرستان ممسنی ممسنی فارس ۹۷۲۰۶ ۱ ۱
۱۳۰ بخش مرکزی شهرستان سراوان سراوان سیستان و بلوچستان ۹۷۰۵۵ ۱ ۶
۱۳۱ بخش مرکزی شهرستان لردگان لردگان چهارمحال و بختیاری ۹۶۴۸۳ ۱ ۲
۱۳۲ بخش مرکزی شهرستان نقده نقده آذربایجان غربی ۹۶۰۸۷ ۱ ۱
۱۳۳ بخش برخوار برخوارومیمه اصفهان ۹۵۳۸۹ ۲ ۱۰
۱۳۴ بخش مرکزی شهرستان البرز البرز قزوین ۹۴۸۵۳ ۱ ۳
۱۳۵ بخش مرکزی شهرستان خمین خمین مرکزی ۹۴۱۰۶ ۱ ۳
۱۳۶ بخش مرکزی شهرستان کبودرآهنگ کبودرآهنگ همدان ۹۱۲۵۷ ۱ ۵
۱۳۷ بخش مرکزی شهرستان لنگرود لنگرود گیلان ۹۰۷۲۹ ۱ ۳
۱۳۸ بخش مرکزی شهرستان نکا نکا مازندران ۹۰۵۸۸ ۱ ۳
۱۳۹ بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه کهگیلویه کهگیلویه و بویراحمد ۹۰۲۴۴ ۱ ۳
۱۴۰ بخش مرکزی شهرستان فارسان فارسان چهارمحال و بختیاری ۹۰۱۱۱ ۱ ۲
۱۴۱ بخش مرکزی شهرستان علی آباد علی آباد گلستان ۸۹۲۰۴ ۱ ۴
۱۴۲ بخش مرکزی شهرستان تویسرکان تویسرکان همدان ۸۸۲۵۱ ۱ ۲

باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم رامی یابید

منبع ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 17:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه در
کشور↓
نام بخش↓ نام شهرستان↓ نام استان↓ جمعیت↓ رتبه در
شهرستان↓
رتبه در
استان↓
۱ بخش مرکزی شهرستان تهران تهران تهران ۷۷۹۶۴۳۱ ۱ ۱
۲ بخش مرکزی شهرستان مشهد مشهد خراسان رضوی ۲۶۷۹۹۳۸ ۱ ۱
۳ بخش مرکزی شهرستان اصفهان اصفهان اصفهان ۱۸۶۰۶۷۴ ۱ ۱
۴ بخش مرکزی شهرستان کرج کرج البرز ۱۶۶۷۰۲۴ ۱ ۱
۵ بخش مرکزی شهرستان تبریز تبریز آذربایجان شرقی ۱۵۲۱۲۳۹ ۱ ۱
۶ بخش مرکزی شهرستان شیراز شیراز فارس ۱۴۴۲۸۴۲ ۱ ۱
۷ بخش مرکزی شهرستان اهواز اهواز خوزستان ۱۱۸۷۳۴۰ ۱ ۱
۸ بخش مرکزی شهرستان قم قم قم ۹۸۸۴۶۲ ۱ ۱
۹ بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه کرمانشاه کرمانشاه ۸۸۸۹۹۰ ۱ ۱
۱۰ بخش مرکزی شهرستان ارومیه ارومیه آذربایجان غربی ۷۰۲۳۷۶ ۱ ۱
۱۱ بخش مرکزی شهرستان رشت رشت گیلان ۶۲۴۵۰۷ ۱ ۱
۱۲ بخش مرکزی شهرستان زاهدان زاهدان سیستان و بلوچستان ۵۷۷۸۹۸ ۱ ۱
۱۳ بخش مرکزی شهرستان همدان همدان همدان ۵۶۰۱۳۳ ۱ ۱
۱۴ بخش مرکزی شهرستان کرمان کرمان کرمان ۵۵۷۲۳۶ ۱ ۱
۱۵ بخش مرکزی شهرستان اراک اراک مرکزی ۵۴۳۸۵۹ ۱ ۱
۱۶ بخش مرکزی شهرستان شهریار شهریار تهران ۵۱۶۰۲۲ ۱ ۲
۱۷ بخش مرکزی شهرستان اردبیل اردبیل اردبیل ۵۰۲۱۸۶ ۱ ۱
۱۸ بخش مرکزی شهرستان یزد یزد یزد ۴۹۹۸۰۸ ۱ ۱
۱۹ بخش مرکزی شهرستان قزوین قزوین قزوین ۴۶۹۳۶۷ ۱ ۱
۲۰ بخش مرکزی شهرستان بندرعباس بندرعباس هرمزگان ۴۲۹۰۹۳ ۱ ۱
۲۱ بخش مرکزی شهرستان خرم آباد خرم آباد لرستان ۴۱۷۵۵۶ ۱ ۱
۲۲ بخش مرکزی شهرستان ساری ساری مازندران ۳۹۵۷۱۶ ۱ ۱
۲۳ بخش مرکزی شهرستان زنجان زنجان زنجان ۳۹۵۱۴۹ ۱ ۱
۲۴ بخش مرکزی شهرستان اسلامشهر اسلامشهر تهران ۳۹۴۱۵۱ ۱ ۳
۲۵ بخش مرکزی شهرستان سنندج سنندج کردستان ۳۸۶۷۳۸ ۱ ۱
۲۶ بخش مرکزی شهرستان گرگان گرگان گلستان ۳۴۵۸۱۳ ۱ ۱
۲۷ بخش مرکزی شهرستان دزفول دزفول خوزستان ۳۲۱۲۴۴ ۱ ۲
۲۸ بخش گلستان رباطکریم تهران ۳۱۷۷۳۱ ۱ ۴
۲۹ بخش مرکزی شهرستان ملارد ملارد تهران ۲۹۱۶۰۸ ۱ ۵
۳۰ بخش مرکزی شهرستان بابل بابل مازندران ۲۸۷۰۰۶ ۱ ۲
۳۱ بخش مرکزی شهرستان بروجرد بروجرد لرستان ۲۸۵۱۷۹ ۱ ۲
۳۲ بخش مرکزی شهرستان خمینی شهر خمینی شهر اصفهان ۲۸۲۸۸۸ ۱ ۲
۳۳ بخش مرکزی شهرستان قائم شهر قائم شهر مازندران ۲۷۵۸۰۷ ۱ ۳
۳۴ بخش مرکزی شهرستان نیشابور نیشابور خراسان رضوی ۲۷۴۷۰۰ ۱ ۲
۳۵ بخش مرکزی شهرستان کاشان کاشان اصفهان ۲۶۶۹۲۱ ۱ ۳
۳۶ بخش مرکزی شهرستان گنبدکاووس گنبدکاووس گلستان ۲۶۱۴۹۲ ۱ ۲
۳۷ بخش مرکزی شهرستان آمل آمل مازندران ۲۶۰۹۷۱ ۱ ۴
۳۸ بخش مرکزی شهرستان خوی خوی آذربایجان غربی ۲۶۰۸۵۴ ۱ ۲
۳۹ بخش مرکزی شهرستان نجف آباد نجف آباد اصفهان ۲۵۴۶۷۲ ۱ ۴
۴۰ بخش مرکزی شهرستان آبادان آبادان خوزستان ۲۵۰۱۱۶ ۱ ۳
۴۱ بخش مرکزی شهرستان بجنورد بجنورد خراسان شمالی ۲۳۸۶۳۲ ۱ ۱
۴۲ بخش مرکزی شهرستان قدس قدس تهران ۲۳۷۰۷۷ ۱ ۶
۴۳ بخش مرکزی شهرستان سبزوار سبزوار خراسان رضوی ۲۳۳۷۴۴ ۱ ۳
۴۴ بخش مرکزی شهرستان ورامین ورامین تهران ۲۳۲۳۹۳ ۱ ۷
۴۵ بخش مرکزی شهرستان سیرجان سیرجان کرمان ۲۲۶۰۷۳ ۱ ۲
۴۶ بخش مرکزی شهرستان شهرکرد شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۲۲۴۳۸۰ ۱ ۱
۴۷ بخش مرکزی شهرستان ساوه ساوه مرکزی ۲۱۵۴۱۳ ۱ ۲
۴۸ بخش قرچک ورامین تهران ۲۱۱۹۴۹ ۲ ۸
۴۹ بخش مرکزی شهرستان رفسنجان رفسنجان کرمان ۲۱۱۴۹۵ ۱ ۳
۵۰ بخش مرکزی شهرستان بوشهر بوشهر بوشهر ۲۰۷۸۹۱ ۱ ۱
۵۱ بخش مرکزی شهرستان مراغه مراغه آذربایجان شرقی ۲۰۵۱۳۷ ۱ ۱
۵۲ بخش مرکزی شهرستان پاکدشت پاکدشت تهران ۲۰۳۰۵۰ ۱ ۹
۵۳ بخش مرکزی شهرستان مرند مرند آذربایجان شرقی ۲۰۱۷۴۷ ۱ ۳
۵۴ بخش مرکزی شهرستان میاندوآب میاندوآب آذربایجان غربی ۱۹۷۷۹۱ ۱ ۳
۵۵ بخش مرکزی شهرستان بیرجند بیرجند خراسان جنوبی ۱۹۶۸۳۴ ۱ ۱
۵۶ بخش مرکزی شهرستان مرودشت مرودشت فارس ۱۹۵۴۵۰ ۱ ۲
۵۷ بخش مرکزی شهرستان ملایر ملایر همدان ۱۸۶۴۹۷ ۱ ۲
۵۸ بخش مرکزی شهرستان فلاورجان فلاورجان اصفهان ۱۸۱۶۰۲ ۱ ۴
۵۹ بخش مرکزی شهرستان ایلام ایلام ایلام ۱۸۱۳۶۲ ۱ ۱
۶۰ بخش مرکزی شهرستان بندرماهشهر بندرماهشهر خوزستان ۱۷۹۸۰۴ ۱ ۲
۶۱ بخش مرکزی شهرستان مهاباد مهاباد آذربایجان غربی ۱۷۹۶۹۷ ۱ ۴
۶۲ بخش مرکزی شهرستان لنجان لنجان اصفهان ۱۷۹۶۰۲ ۱ ۶
۶۳ بخش مرکزی شهرستان بوکان بوکان آذربایجان غربی ۱۷۷۲۳۶ ۱ ۵
۶۴ بخش مرکزی شهرستان بویراحمد بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد ۱۷۴۸۴۶ ۱ ۱
۶۵ بخش مرکزی شهرستان میناب میناب هرمزگان ۱۷۰۴۱۹ ۱ ۲
۶۶ بخش مرکزی شهرستان ایذه ایذه خوزستان ۱۶۹۷۶۵ ۱ ۵
۶۷ بخش مرکزی شهرستان قوچان قوچان خراسان رضوی ۱۶۹۵۷۵ ۱ ۴
۶۸ بخش بوستان رباطکریم تهران ۱۶۸۷۵۳ ۲ ۱۰
۶۹ بخش مرکزی شهرستان سقز سقز کردستان ۱۶۳۹۹۹ ۱ ۲
۷۰ بخش مرکزی شهرستان شوشتر شوشتر خوزستان ۱۶۱۷۱۴ ۱ ۳
۷۱ بخش مرکزی شهرستان برخوارومیمه برخوارومیمه اصفهان ۱۶۰۹۰۳ ۱ ۵
۷۲ بخش مرکزی شهرستان زابل زابل سیستان و بلوچستان ۱۶۰۲۹۵ ۱ ۱
۷۳ بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر ایرانشهر سیستان و بلوچستان ۱۵۱۰۳۸ ۱ ۳
۷۴ بخش مرکزی شهرستان تربت حیدریه تربت حیدریه خراسان رضوی ۱۵۰۶۴۳ ۱ ۵
۷۵ بخش مرکزی شهرستان سلماس سلماس آذربایجان غربی ۱۵۰۲۵۶ ۱ ۶

باکلیک برروی نام هربخش اطلاعات لازم را می یابید

منبع- ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 0:19  توسط اطلس ایران وجهان  | 

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 0:17  توسط اطلس ایران وجهان  | 

روستاهاي هدف گردشگري

الف) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سیرچ، شهرستان کرمان، بخش شهداد، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۲- روستای کوهپایه، شهرستان کرمان، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۳- روستای بید خوان، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، منطقه خوش آب و هوای کوهستانی با درختان کهنسال

۴- روستای دلفارد، شهرستان جیرفت، بخش مرکزی، دارای دره خوش آب و هوا

۵- روستای خبر، شهرستان بافت، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و منطقه حفاظت شده حیات وحش و زیارتگاه شاه ولایت

۶- روستای طرز، شهرستان راور، بخش مرکزی، دارای آب و هوای مناسب در حاشیه کویر و سروهای بسیار قدیمی

۷- روستای هنزا، شهرستان بافت، بخش رابر، دارای دره کوهستانی و درختان کهنسال گردو

۸- روستای لاله زار، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، دارای منطقه گردشگری خوش آب و هوا


ب) روستاهای هدف گردشگری در استان فارس و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای قلات، شهرستان شیراز بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی

۲- روستای مارگون، شهرستان سپیدان، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی

۳- روستای دشتک، شهرستان مرودشت بخش درودزن، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۴- روستای جیزرزار، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۵- روستای پا قلعه، شهرستان ممسنی، بخش دشمن زیاری، دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی

۶- روستای تنگ براق، شهرستان اقلید، بخش سده، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

۷- روستای بندر امیر، شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی بندر امیر

۸- روستای سرمشهد، شهرستان کازرون، بخش بالاده، دارای جاذبه‌های تاریخی


پ) روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای بیشه، شهرستان خرم آباد، بخش سپید دشت، دارای آبشار بیشه، رودخانه سزار، بازارچه محلی، کمپ چادری، جنگل

۲- روستای ونایی، شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار

۳- روستای درب گنبد، شهرستان کوهدشت، دارای مقبرة امامزاده شاه محمد (ع)، بازارچه محلی، رودخانه

۳- روستای ولی عصر، شهرستان پلدختر، بخش مرکزی، دارای تالاب‌های سه گانه، پارک مصنوعی

۴- روستای کمندان، شهرستان ازنا، بخش مرکزی، دارای رودخانه، باغات میوه، زندگی عشایری

۵- روستای حشمت آباد، شهرستان دورود، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، چشمه، جنگل

۶- روستای دره تنگ علیا، شهرستان الشتر، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، جنگل، درختان گردو، بیشه

۸- روستای شول آباد، شهرستان الیگودرز، دارای آبشار آب سفید، رودخانه، ایستگاههای پیک نیکی


ت) روستاهای هدف گردشگری در استان قزوین و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای زرآباد، بخش رودبار الموت، دارای بافت سنتی، همجواری با درخت خونبار زرآباد، امامزاده علی اصغر و نزدیکی به دریاچه اوان

۲- روستای آتان، بخش رودبار الموت، دارای معماری خاص روستایی

۲- روستای گازرخان، بخش رودبار الموت، همجوار قلعه الموت و طبیعت زیبا

۳- روستای اندج، بخش رودبار الموت، همجوار با صخره‌های عظیم و دره اندج رود و طبیعت زیبا

۴- روستای گرمارود، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه نویزرشاه، دارای بافت سنتی و آبشار گرمارود

۵- روستای شمس کلایه، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه میمون دژ، دارای بافت سنتی و چنار کهنسال ۱۲ تن

۶- روستای تلاتر، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی، باغهای فندق و امامزاده افضل

۷- روستای سوگا، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۸- روستای هیر، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۹- روستای سیردان، بخش طارم سفلی، همجوار مجموعه تاریخی شمیران و درخت چنار هزار ساله

۱۰- روستال کلج، بخش طارم سفلی، دارای باغهای درهم تنیده زیتون

۱۱- روستای زیتک، بخش طارم سفلی، همجوار آبگرم معدنی یله گنبد و غار انگول

۱۲- روستای جرندق، بخش مرکزی تاکستان، همجوار قزقلعه

۱۳- روستای فارسجین، بخش ضیاء آباد، همجوار امامزاده عبدالله

۱۴- روستای حصار، بخش آوج، همجوار برجهای تاریخی خرقان

۱۵- روستای محمد آباد، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۶- روستای هجیب، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۷- روستای رودک، بویین زهرا، دارای بافت سنتی و همجوار دریاچه حاجی عرب

۱۸- روستای شکرناب، بخش بشارات، همجوار امامزاده علی و دارای طبیعت زیبا

۱۹- روستای زرجه بستان، بخش بشارات، دارای چشم انداز طبیعی

۲۰- روستای زرشک، بخش مرکزی قزوین، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۱- روستای موشقین، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۲- روستای سیاه پوش، بخش طارم سفلی، درکنار سد سفیدرود، دارای منطقه‌ای بادخیز با توربینهای بادی، با باغهای پربار زیتون، آب معدنی کسمعین و...


ث) روستاهای هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سه کوهه، بخش شیب آب، همجوار آثار تاریخی سیستان

۲- روستای لادیز، بخش میرجاوه، دارای غار آبی لادیز، همجوار کوه تفتان

۳- روستای تمین، بخش میرجاوه، دارای دریاچه سردریا، همجوار کوه تفتان

۴- روستای آبادان، بخش مرکزی ایرانشهر، همجوار محوطه‌های باستانی، دارای باغهای میوه گرمسیری

۵- روستای ناهوک، بخش جالق سرادان، همجوار محوطه‌های باستانی جالق و مجموعه سنگ نگاره‌های نگاران و دارای باغهای میوه سردسیری

۶- روستای کجور، بخش مرکزی سرباز، دارای کوهستان زیبا و تمساح پوزه کوتاه و باغهای میوه گرمسیری

۷- روستای بریس، بخش دشتیاری چابهار، همجوار ساحل و مرکز تفریحی ماهیگیری


د) روستاهای هدف گردشگری در استان گیلان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سراوان، شهرستان رشت، بخش سنگر، دارای پارک جنگلی سراوان، کاروانسرای لات

۲- روستای چاف(پایین) شهرستان لنگرود، بخش مرکزی، دارای مجتمع اقامتی تفریحی چاف، تالاب امیر کلایه

۳- روستای امیر کلایه، شهرستان لاهیجان، بخش رودبنه، وجود تالاب امیر کلایه با جاذبه‌های بسیار، نزدیکی به ساحل دریا

۴- روستای بالارود، شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، دارای کاروانسرای تی تی، طبیعت جذاب و بکر (جنگل و رودخانه)

۵- روستای قلعه رودخان، شهرستان فومن، بخش مرکزی، وجود قلعه ۶/۲ هکتاری قلعه رودخان، پارک جنگلی

۶- روستای آق اولو و مریان، شهرستان تالش، دهستان کیش بی بی، دارای طبیعت جذاب، حمام تاریخی، محوطه‌های تاریخی

۷- روستای داماش، شهرستان رودبار، بخش خورگام، دارای طبیعت بکر و ییلاقی، وجود گونه گیاهی نادر سوسن چراغ و محوطه‌های تاریخی

۸- روستای امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحق، شهرستان شفت، بخش احمد سرگوراب، وجود زیارتگاه امامزاده ابراهیم، طبیعت ییلاقی، با اقامتگاهها

۹- روستای امامزاده هاشم، شهرستان رشت، بخش سنگر، وجود زیارتگاه از نوادگان حضرت علی(ع)، طبیعت زیبا، رودخانه سفیدرود با مجتمع اقامتی متعلق به اوقاف

۱۰- روستای سفید آب، شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، دارای جاذبه‌های طبیعی، مجتمع اقامتی و تفریحی


ذ) روستاهای هدف گردشگری در استان نهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای جلیزجند، شهرستان فیروزکوه، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی

۲- روستای شهرستانک، شهرستان کرج، دارای آثار تاریخی کاخ – تپه باستانی، قلعه دزدبند، حاشیه دره رودخانه کرج

۳- روستای گچسر، شهرستان کرج، وجود هتل گچسر و قدمگاه آقا سید علاء الدین در نزدیک روستا

۴- روستای دیزین، دارای منطقه کوهستانی، همجوار حاشیه رودخانه، وجود پیست اسکی

۵- روستای دریاچه تار، شهرستان دماوند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۶- روستای کر کبود، شهرستان طالقان، همجوار با امامزاده زید و ابراهیم و دارای حمام تاریخی، آبشار کر، مقبره ملانعیما ۷رکبودی

۷- روستای گیلیرد، شهرستان طالقان، همجوار خانه آیت‌الله طالقانی، دارای حمام عمومی و همجوارحاشیه رودخانه

۸- روستای هیو، شهرستان ساوجبلاغ، دارای آسیاب آبی حضرت عباس و آسیاب آبی حاج رحیم، وجود تپه باستانی گردان و تپه‌های طبیعی دو برادر، تپه باستانی حاج بیان، غارهای هیو

۹- روستای قلعه عظیم آباد، شهرستان ری، وجود قلعه

۱۰- روستای حاجی آباد عربها، شهرستان ورامین دارای بافت صفویه به بعد، همجوار قلعه حاجی آباد

۱۱- روستای رودافشان، شهرستان کرج، وجود غار رودافشان

۱۲- روستای ازبکی، شهرستان ساوجبلاغ، همجوار یان تپه، جیران تپه، مارال تپه، گرموش تپه و تپه ازبکی


ج) روستاهای هدف گردشگری در استان آذربایجان غربی و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سوله دوکل، بخش سیلوانا، دارای آبشار و طبیعت بکر

۲- روستای سهولان، بخش مرکزی مهاباد، دارای غار آبی تاریخی

۳- روستای احمد آباد تکاب، بخش تخت سلیمان، همجوار کوه زندان، آب گرم احمد آباد و محوطه تخت سلیمان(چهارمین اثر ثبت شده جهانی)

۴- روستای شلماش، بخش مرکزی سردشت، دارای آبشار شلماش و چشم اندازهای زیبا

۵- روستای حسنلو، بخش محمدیار نقده، همجوار تپه باستانی و سد مخزنی حسنلو


ح) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمانشاه و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای شالان، بخش کرند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۲- روستای خانقاه، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی

۳- روستای شمشیر، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های معماری و بافت تاریخی

۴- روستای پیران، بخش مرکزی سرپل ذهاب، دارای جاذبه‌های طبیعی

۵- روستای چرمله علیا، بخش مرکزی سنقر، همجوار منطقه زیست محیطی بدر و پریشان

۶- روستای سمنگان علیا، بخش مرکزی صحنه، دارای طبیعت زیبا

۷- روستای کلانتر، بخش مرکزی قصر شیرین، دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی.


ح) روستاهای هدف گردشگری در استان تهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای برگ جهان، دارای جاذبه‌های ، طبیعی طبیعت زیبا

+ نوشته شده در  2010/11/9ساعت 0:1  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 جهت  اشنایی  باهریک از دهستانها روی ان کلیک کنید

استان هرمزگان

[ویرایش] استان همدان

بخش مرکزی شهرستان همدان

بخش مرکزی شهرستان نهاوند

بخش مرکزی شهرستان ملایر

+ نوشته شده در  2010/11/8ساعت 23:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

استان خوزستان

دهستان‌های شهرستان دزفول

دهستان‌های شهرستان شوش

 استان زنجان

دهستان‌های شهرستان ابهر

ده ستانهای ماه نشان # انگوران # دندی # پری # ماهنشان

 استان سمنان

دهستان‌های شهرستان دامغان

دهستان‌های شهرستان سمنان

دهستان‌های شهرستان شاهرود

دهستان‌های شهرستان مهدی‌شهر

دهستان‌های شهرستان گرمسار

[ استان سیستان و بلوچستان

دهستان‌های شهرستان دلگان

دهستان‌های شهرستان سراوان

دهستان‌های شهرستان چابهار

دهستان‌های شهرستان زابل

[استان فارس

دهستان‌های شهرستان لارستان

دهستان‌های شهرستان لامرد

دهستان‌های شهرستان خنج

دهستان‌های شهرستان مهر

دهستان‌های شهرستان کازرون

 استان قزوین

دهستان‌های شهرستان قزوین

[] استان قم

[] استان کردستان

[] استان کرمان

دهستان‌های شهرستان بافت


دهستانهای {شهرستان عنبرآباد}

 • شهرک حجت آباد
 • حاجی آباد گرم
 • یوسف آباد
 • توکل آباد
 • ایالات خود مختار میانچیل { کنارصندل ، رومرز ، دریاچه ، سورونی ، دوبنه }
 • امیر آباد
 • شهرک دهقانپور
 • تل شیراز
 • شوگت آباد
 • علی آباد سازمان
 • علی آباد عمران
 • خضرآباد
 • جهادآباد
 • شلمچه
دهستان‌های شهرستان بردسیر

 استان کرمانشاه

 استان کهگیلویه و بویراحمد

دهستان‌های شهرستان بهمئی

[ استان گلستان

دهستان‌های شهرستان مینودشت

دهستان‌های شهرستان گرگان

دهستان‌های شهرستان گنبد کاووس

[ استان گیلان

دهستان‌های شهرستان املش

دهستان‌های شهرستان رودبار

دهستان‌های شهرستان لاهیجان

[] استان لرستان

[ استان مازندران

دهستان‌های شهرستان آمل

دهستان‌های شهرستان بابل

دهستان‌های شهرستان بابلسر

دهستان‌های شهرستان بهشهر

دهستان‌های شهرستان تنکابن

دهستان‌های شهرستان جویبار

دهستان‌های شهرستان چالوس

دهستان‌های شهرستان رامسر

دهستان‌های شهرستان ساری

دهستان‌های شهرستان سواد کوه

دهستان‌های شهرستان قائمشهر

دهستان‌های شهرستان گلوگاه

دهستان‌های شهرستان محمود آباد

دهستان‌های شهرستان نکا

دهستان‌های شهرستان نور

دهستان‌های شهرستان نوشهر

+ نوشته شده در  2010/11/8ساعت 23:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

 جهت  اشنایی باهریک از دهستانها بروی ان کلیک کنید
دهستانهای شهرستان مشگین شهر

دهستانهای شهرستان گرمی


دهستان‌های شهر انگوت

دهستان‌های بخش موران

 استان اصفهان

دهستان‌های شهرستان اصفهان

[ویرایش] استان البرز

دهستان‌های شهرستان کرج

دهستان‌های شهرستان ساوجبلاغ

دهستان‌های شهرستان طالقان

دهستان‌های شهرستان نظرآباد

[ویرایش] استان آذربایجان شرقی

دهستان‌های شهرستان آذرشهر

دهستان‌های شهرستان اسکو

دهستان‌های شهرستان بستان‌آباد

دهستان‌های شهرستان بناب

دهستان‌های شهرستان تبریز

دهستان‌های شهرستان جلفا

دهستان‌های شهرستان سراب

دهستان‌های شهرستان شبستر

دهستان‌های شهرستان عجب‌شیر

دهستان‌های شهرستان مراغه

دهستان‌های شهرستان مرند

دهستان‌های شهرستان ملکان

دهستان‌های شهرستان میانه

دهستان‌های شهرستان هریس

دهستان‌های شهرستان هشترود

دهستان‌های شهرستان ورزقان

دهستان‌های شهرستان چاراویماق

دهستان‌های شهرستان کلیبر

[ویرایش] استان آذربایجان غربی

دهستان‌های شهرستان ارومیه

[ویرایش] استان بوشهر

دهستان‌های شهرستان دیر

دهستان‌های شهرستان کنگان

[ویرایش] استان تهران

دهستان‌های شهرستان اسلام‌شهر

دهستان‌های شهرستان تهران

دهستان‌های شهرستان دماوند

دهستان‌های شهرستان ری

دهستان‌های شهرستان شهریار

[ویرایش] استان چهارمحال و بختیاری

[ویرایش] استان خراسان جنوبی

دهستان‌های شهرستان بشرویه