مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

دارو های مسکن و خواب آور، آنتی بیوتیک ها و دارو های گوارشی بیشترین دارو هایی هستند که در کشور به صورت خودسرانه مصرف می شوند. استامینوفن کدیین، قرص سرما خوردگی، آموکسی سیلین و آمپول دگزا متازون پرمصرف ترین داروها در ایران هستند.

در حالی که در بسیاری از کشور های اروپایی فروش دارو بسیار سخت و در موارد مشخص منوط به اجازه پزشک منخصص است اما در کشور ما معمولاً در هر خانواده ای یک داروخانه کوچک وجود دارد که معمولاً نقش پزشک در خانواده را بازی می کند.

یک پژوهشگر علوم اجتماعی در مورد میزان مصرف دارو در کشور گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در مؤسسه علوم رفتاری، در ایران مصرف دارو سه برابر استاندارد های جهانی بوده و ایران جزء 20 کشور اول دنیا و دومین کشور قاره آسیا در این زمینه است. 

مجید ابهری با اشاره به گزارش مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت مبنی بر اینکه 40 درصد ایرانی ها به صورت خودسرانه دارو مصرف می کنند، اظهار کرد: هر ایرانی سالانه حدود 340 عدد دارو مصرف می کند که این تعداد با استاندارد های جهانی تفاوت زیادی دارد.

ابهری گفت: دارو های مسکن و خواب آور، آنتی بیوتیک ها و دارو های گوارشی بیشترین اقلام دارویی هستند که به صورت خودسرانه مصرف می شوند. 

این آسیب شناس اجتماعی، با بیان اینکه در منزل هر ایرانی به طور متوسط دارو های مصرف نشده یا یک یا دو بار مصرف شده یه وفور یافت می شود گفت: مصرف نوشابه، نمک، لوازم آرایشی و مهمتر از همه مصرف خودسرانه دارو در کشور بسیار نگران کننده است.

بر اساس اعلام بخش دارویی وزارت بهداشت، پرمصرف ترین دارو ها در ایران استامینوفن کدئین، قرص سرماخوردگی، آموکسی سیلین و آمپول دگزا متازون هستند.

اما لیپیتور، نکسیوم و پلاویکس پرفروش ترین دارو ها در جهان هستند. در جدول زیر با هم نگاهی داریم به پرفروش ترین دارو ها در جهان و ده دارویی که مردم دنیا بیشتر می خورند و بیشتر مصرف می کنند: 

ردیف دارو موارد مصرف فروش (2010) میلیارد دلار
1 لیپیتور کم کننده کلسترول 7.2
2 نکسیوم داروی قلب 6.3
3 پلاویکس رقیق کننده خون 6.1
4 آدویر آسم 4.7
5 آبیلی فای روانی 4.6
6 سروکوئل روانی 4.4
7 سینگولیر ضد آلرژی 4.1
8 کرستور کم کننده کلسترول 3.8
9 آکتوس دیابت  3.5
10 اپوگن کم خونی 3.3
 منبع: ایسنا و خبر آنلاین
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:44  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 
بنا به گفته معاون علمی و پژوهشی رئیس جمهور متوسط سن امید به زندگی زنان ایرانی که 49 درصد جمعیت کشور را تشکیل داده اند، 74 سال است. سن امید به زندگی زنان در ایران به متوسط خاورمیانه و آسیای شرقی نزدیک است. در میان کشور های جهان، کشورهای منطقه یورو با متوسط 84 سال، بهترین وضعیت سن امید به زندگی زنان را دارند که 10 سال بالاتر از کشورهای خاورمیانه و شمال افریقاست. 

این موضوع که چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند همیشه برای جمعیت شناسان جای سؤال بوده است. شکاف بین امید به زندگی مردان و زنان در سال های گذشته رو به افزایش بوده. برخی دلیل این شکاف را خطرات بیشتر عواملی مانند مصرف سیگار و تصادف برای مردان دانسته اند. تبیین های گوناگونی از بیولوژیکی گرفته تا اجتماع زیستی، مخاطرات شغلی، رفتار فرهنگی و سبک زندگی دو جنس برای این مسئله مطرح شده است که هیچ کدام پاسخ قطعی برای آن پیدا نکرده اند. 

آنچه مشخص است این است که زنان به طور متوسط بیشتر از مردان عمر می کنند و این میزان چه در زنان و چه در مردان در کشورهای مختلف وابستگی مستقیم به توسعه اقتصادی دارند. به همین دلیل افراد در کشورهایی با میزان توسعه اقتصادی مشابه، سن امید به زندگی مشابه دارند.

نسرین سلطان خواه معاون علمی و پژوهشی رئیس جمهور به تازگی سن امید به زندگی زنان ایرانی را که 49 درصد جمعیت ایران را تشکیل داده اند، 74 سال اعلام کرده است. آمار او با اطلاعات بانک جهانی در سال 2009 تطابق دارد. بر اساس این آمار امید به زندگی در ایران برای زنان 74 سال، برای مردان 71 سال و در مجموع 72 سال است. همین آمار در سال 2010 می گوید امید به زندگی زنان ایرانی به 75 سال رسیده که مشابه سن امید به زندگی زنان در کشور های لبنان، هندوراس، اردن، جامائیکا، تنگا، روسیه، ساموآ، مصر، چین و عربستان سعودی است.

برای آگاهی از متوسط سن امید به زندگی مردان ایرانی و همچنین وضعیت سلامت آنان اینجا را ببینید.

امید به زندگی متوسط سال هایی است که اشخاص می توانند با تجربه میزان های مرگ و میر کنونی زنده بمانند. این شاخص فاصله بین ملل ثروتمند و فقیر را به خوبی نشان می دهد. علاوه بر این سطوح بالای مرگ و میر اطفال با امید به زندگی پایین ارتباط دارد. کشور های جهان در سال های گذشته کاهش مرگ و میر و افزایش سن امید به زندگی را تجربه کرده اند که در برخی شیب ملایمتری حاکم بوده و در برخی شیبی تند.

تحول سن  امید به زندگی در ایران در سال های اخیر با شیبی ملایم از میانگین 71 سال بین سال های 2005 تا 2009 به 72 سال بین سال های 2006 تا 2009  و 73 سال در سال 2010 رسید. 99 کشور جهان در متوسط امید به زندگی زنان بالاتر از ایران جای گرفته اند. 

جنس یکی از فاکتور های مؤثر در مرگ و میر است. زنان هر چند از بیماری های بیشتری رنج می برند اما احتمال مرگ آنها در مقایسه با مردان پایین تر بوده است. لوپز و روزیکا دو پژوهشگر جمعیت شناس معتقدند در کشور های معدودی عدد امید به زندگی مردان بالاتر از زنان است (بنگلادش، بوتان، نپال و وانوآتا) و در اغلب کشور های جهان امید به زندگی در بدو تولد برای زنان بین 5 تا 10 درصد بیشتر از مردان است. در مواردی که دختران و زنان جوان نسبت به مردان همسن خود میزان مرگ و میر بالاتری داشته باشند، پای نتایج بهداشتی تبعیض اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در میان است.

سن امید به زندگی زنان در ایران به متوسط خاورمیانه و آسیای شرقی نزدیک است. برخی کشور های همسایه ایران مثل ترکیه توانسته اند سن امید به زندگی زنان را تا 76 سال ارتقا دهند. در میان کشورهای جهان، کشورهای منطقه یورو با متوسط 84 سال، بهترین وضعیت سن امید به زندگی زنان را دارند که 10 سال بالاتر از کشور های خاورمیانه و شمال افریقاست.

در نقشه زیر وضعیت مناطق جهان از لحاظ متوسط سن امید به زندگی زنان را ببینید:


در سال 2010 ژاپن، هنگ کنگ و سن مارینو با 86 سال، بیشترین سن امید به زندگی زنان را در جهان به خود اختصاص دادند در حالی که کشور لسوتو با 47 سال و کشورهای سرالئون، سوازیلند و افغانستان با 48 سال، کمترین سن امید به زندگی زنان را در جهان داشته اند. (خبر آنلاین)

در جدول زیر متوسط سن امید به زندگی زنان در مناطق مختلف جهان را ببینید:

ردیف منطقه سن امید به زندگی زنان
1 منطقه یورو 84
2 اتحادیه اروپا 83
3 کشور های ثروتمند 83
4 اعضای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی 82
5 امریکای شمالی 81
6 امریکای لاتین و منطقه کارائیب 77
7 آسیای شرقی 75
8 خاور میانه و شمال افریقا 74
9 جهان عرب 72
10 کشور های با درآمد متوسط 71
11 کشور های کم درآمد 60
12 کشور های جنوب صحرای افریقا 55
---- میانگین جهان 7
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ایتالیا بالاترین سطح پزشکی جهان را از آن خود کرده است. در این کشور به ازای هر 169 نفر یک پزشک وجود دارد. پس از ایتالیا، موناکو قرار دارد که به ازای هر 175 نفر یک پزشک در دسترس بیماران است.

کشورهای کوبا، بلاروس، گرجستان، روسیه، یونان، لیتوانی، فنلاند و بلژیک در رده های بعدی این فهرست قرار دارند. 

معمولاً آمار تعداد بیماران نسبت به پزشک نمایانگر سطح پزشکی در یک کشور است. در برخی از کشورها تعداد کمتر جمعیت و بالا بودن سطح تحصیلات و همچنین بالا بودن سطح تحصیلات آموزش پزشکی سبب شده نسبت تعداد بیمار به پزشک بسیار پایین باشد اما در کشورهای فقیر این نسبت به طور کلی بسیار بالاست و مردم به پزشک دسترسی ندارند. 

در کشور مالاوی به ازای هر 50150 نفر یک پزشک وجود دارد که پایین ترین سطح پزشکی در کشورهای جهان  است. کشورهای لیبریا و موزامبیک در رده های بعدی این فهرست قرار دارند. 

بر اساس آمارهای داخلی در ایران به ازای هر دو هزار نفر یک پزشک وجود دارد که رتبه ایران را به حدود 130 در بین کشورهای جهان می رساند. 

در جداول زیر کمترین و بیشترین تعداد بیمار نسبت به پزشک بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت طبقه بندی شده است که در آن سهم روسیه و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی هنوز برجسته است. (برگرفته از خبر آنلاین)

جدول ده کشور اول جهان که کمترین تعداد بیمار به ازای هر پزشک را در اختیار دارند:

ردیف کشور تعداد بیمار به ازای هر پزشک
1 ایتالیا 169
2 موناکو 175
3 کوبا 188
4 بلاروس 227
5 گرجستان 227
6 روسیه 238
7 یونان 243
8 لیتوانی 250
9 فنلاند 257
10 بلژیک 263

جدول ده کشور آخر جهان که بیشترین تعداد بیمار به ازای هر پزشک را در اختیار دارند:

ردیف کشور تعداد بیمار به ازای هر پزشک
1 مالاوی 50150
2 لیبریا 44500
3 موزامبیک 37650
4 اریتره 34200
5 چاد 31450
6 اتیوپی 30755
7 گامبیا 29800
8 افریقای مرکزی 28950
9 نیجر 28460
10 بورکینافاسو 27860
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:41  توسط اطلس ایران وجهان  | 

سرطان یکی از بزرگترین کابوس های بشر است، بیماری ای که گرچه قابل پیشگیری است اما تقریبا در بسیاری موارد درمان مشکلی دارد. بر اساس اطلاعات سایت موسسه بین المللی تحقیقات سرطان، ایران در جایگاه های میانی جدول کشورهای سرطان خیز قرار دارد. 

دکتر علیرضا فروتن دبیر اجرایی اولین همایش سرطان و پیشگیری در این رابطه گفت: افزایش آلودگی های زیست محیطی، شیوع اضافه وزن، کم تحرکی و دور شدن از شیوه زندگی سالم، ایران را در معرض گسترش سرطان قرار داده است.

فروتن افزود: سرطان در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود و سالانه بیش از 70 هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده، انتظار می رود، بروز سرطان تا کمتر از 20 سال آینده تا 90 درصد افزایش یابد. 

نکته جالب این است که برخی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی مانند دانمارک، سرطان خیزترین کشورهای جهانند. این جدول بر اساس اطلاعات سایت مؤسسه بین المللی تحقیقات سرطان و نشان دهنده این است که کدام کشورهای جهان در سرطان سر آمد کشورهای دیگرند. نرخ ایران تقریبا بین 93 تا 100 نفر در هر صد هزار نفر است. (خبر آنلاین) 

ردیف  کشور   نرخ(در هر صد هزار نفر)
1          دانمارک         326.1
2 ایرلند 317
3 استرالیا  314.5
4 نیورلند 310
5 بلژیک  306.9
6 فرانسه  301.2
7 امریکا  300.3
8 نروژ 299.8
9 کانادا 296.7
10 جمهوری چک 295

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:40  توسط اطلس ایران وجهان  | 

تک همسری منحصر به انسان ها نیست، بلکه رفتارهایی مانند خیانت یا جداشدن جفت ها از یکدیگر در قلمرو حیوانات نیز دیده می شود. وفادار ترین جفت ها را در این قلمرو کرکس سیاه، پنگوئن ها، سگ آبی، سمندر پشت قرمز، اسب دریایی، میمون ها، گرگ خاکستری و عنکبوت بیوه خاکستری تشکیل می دهند. 

در ادامه با تک همسری در تعداد معدودی از زوج های روی زمین بیشتر آشنا می شویم: 

پنگوئن امپراتور

پنگوئن های امپراتور با نام علمی Aptenodytes forsteri یکی از وفادار ترین و فداکار ترین زوج ها را در قلمرو حیوانات تشکیل می دهند. پنگوئن نر نزدیک به 2 ماه از تخمی که توسط زوج او گذاشته شده، مراقبت می کند تا پنگوئن ماده برای پیدا کردن غذا به دریا برود. البته اغلب، این پیوند خانوادگی تنها در فصل جفتگیری و تولد جوجه پایدار می ماند. در دوره های آتی اگر یکی از زوج ها به کلونی برگردد، در ابتدا برای پیدا کردن زوج پیشین خود تلاش خواهد کرد و اگر این تلاش موفقیت آمیز نباشد زوج تازه ای را انتخاب خواهد کرد.

    


کرکس سیاه

این پرنده با نام علمی Coragyps atratus به نام کرکس سیاه امریکایی نیز شناخته می شود و آن را باید سمبل وفاداری و تک همسری در میان پرندگان دانست. این کرکس ها که ممکن است از لاشه همنوعان خود نیز تغذیه کنند، هرگز به زوجی که تمام عمر را با او سپری خواهد کرد، خیانت نمی کنند. این پرندگان نه چندان محبوب وظیفه 24 ساعته نگهداری از جوجه ها را نیز به خوبی با یکدیگر شریک می شوند. 

   


سمندر پشت قرمز

هر سال تابستان تنها یک سوم از جمعیت سمندر های پشت قرمز با نام علمی Plethodon cinereus جفت گیری می کنند. با اینکه این پدیده در میان دوزیستان به ندرت دیده می شود؛ اما در میان این گروه، اندک زوجی که به دیگری خیانت کند با برخورد خشن و تهدید آمیز مواجه خواهد شد. جفت نر اگر حضور یک نر دیگر که می تواند رقیبی بالقوه برای او محسوب شود، احساس کند برخورد تهدید آمیزی با سمندر ماده خواهد داشت یا او را گاز می گیرد. جفت ماده ای که مورد بی وفایی قرار گرفته نیز از این قاعده مستثنی نیست و ضربات متعددی را به تنه و دم سمندر نر وارد خواهد کرد. 

   


اسب دریایی

محققان تنها در مورد تعداد انگشت شماری از گونه های اسب دریایی تحقیق کرده اند؛ اما اغلب پژوهش های کنونی تک همسری را در میان اسب های دریایی تایید می کند. اسب دریایی ماده پس از لقاح، تخم ها را به اسب دریایی نر خواهد سپرد تا آنها را تا زمان تولد فرزندان خود درون فضای کیسه مانندی همراه خود حمل کند. به نظر می رسد هر نر در هر فصل باروری تنها تخم های یک ماده را حمل می کند و سرتاسر این فصل و احتمالا پس از آن را با جفت خود سپری خواهد کرد. 

   


میمون ها

گروهی از میمون های ساکن امریکای جنوبی که از جنس Callicebus هستند، از جدا شدن از همنوعان خود بیزار هستند و در اغلب موارد آنها را در حالی می بینیم که مشغول نوازش اعضای خانواده خود هستند یا دست آنها را در دست دارند. بسیاری از این جفت ها پس از از دست دادن جفت دیگر به سراغ میمون های دیگر گروه می روند. 

   


گرگ خاکستری

گرگ های خاکستری که با نام علمی Canis lupus شناخته می شوند، اغلب در گروه هایی زندگی می کنند که توسط یک جفت رهبری می شوند و اعضای دیگر گروه را چندین نسل از فرزندان و خویشاوندان نزدیک آنها تشکیل می دهند. پیش از این گمان می شد این جفت تا پایان عمر به یکدیگر وفادار هستند؛ اما بررسی هایی که در پارک ملی یلوستون انجام شده، نشان می دهد اغلب گرگ نر، گرگ های ماده دیگری را نیز برای جفتگیری انتخاب می کند و باعث رقابت در میان اعضای گروه می شود. 

   


سگ های آبی

سگ های آبی، والدین فداکاری  هستند و تمام عمر با فرزندان خود در خانه ای که ساخته اند زندگی می کنند. البته تحقیقات تازه نشان می دهد وجود زوج های متعدد دیگر در کنار آنها می تواند شرایط را برای وفادار ماندن به خانواده برای سگ های آبی دشوار کند. 

   


عنکبوت بیوه قهوه ای

تک همسری در عنکبوت های بیوه قهوه ای تنها برای ماده ها اختیاری است. آنها جفت نر خود را در حین جفتگیری می خورند و شانسی برای یک انتخاب دیگر به  او نخواهند داد. (خبر آنلاین)

   

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

استفاده از اینترنت و امکاناتی که دارد، همیشه یکی از سوال های عمده از کاربران ایرانی شبکه مجازی است. یک نظرسنجی تازه نتایج جالبی از نوع استفاده ایرانیان از وب و اینترنت نشان می دهد. 

"چی می گی" نخستین پنل تحقیقاتی آنلاین است که گزیده ای از نکات برجسته از مطالعات خود را با عنوان روند وب در ایران منتشر کرده است. این گزارش پنجمین سری از بررسی های آنلاین این شرکت است که با هدف شفاف سازی بیشتر برای شرکت های خارجی و محلی درباره روند و رفتارهای مصرف کنندگان و متخصصان ایرانی منتشر کرده  است. 

این گزارش بر اساس نظرسنجی شرکت Conovi از 800 نفر که در ایران زندگی می کنند و فرمهای نظرسنجی در بازه زمانی 24 تا 30 دسامبر 2012 را پر کرده اند نوشته شده است. 

نظرسنجی های انجام شده درباره سرویس ایمیل مورد استفاده کاربران ایرانی نشان می دهد 63 درصد از سرویس ایمیل یاهو، 32 درصد از جی میل و 2 درصد کاربران از سرویس ایمیل هات میل استفاده می کنند. 


طبق آمارها 69 درصد از کاربران کمتر  از 2 ساعت در روز، 18 درصد بین 2 تا 4 ساعت و 13 درصد بیشتر از 5 ساعت در روز ایمیل خود را کنترل می کنند. از بین افرادی که کمتر از 2 ساعت در روز ایمیلشان را کنترل می کنند 32 درصد روزی نیم ساعت به ایمیل خود سر می زنند. 


نظرسنجی شرکت Conovi نشان میدهد که برای 53 درصد از کاربران سرویس "ترجمه" گوگل بیشترین کاربرد را  دارد. بعد از این سرویس، سرویس جستجوی عکس با 42درصد، اخبار با 33 درصد، نقشه با 32 درصد، کتاب با 22 درصد، یوتیوب با 18 درصد و گروه هابا 14 درصد بیشترین کاربرد را برای کاربران ایرانی داشته اند. 


جالب است بدانید بین 800 کاربر ایرانی مورد نظرسنجی کانووی، آنتی ویروس NOD 32 بیشترین طرفدار را دارد. 48 درصد از کاربران از آنتی ویروس NOD 32،سپس 18 درصد از کسپرسکی، 9 درصد از MSE مایکروسافت، 6 درصد از نورتون، 6 درصد از مک آفی و 3 درصد از نرم افزار AVG استفاده می کنند. در این میان 4 درصد از کاربران هم اعلام کرده اند که از هیچ نرم افزار آنتی ویروس روی کامپیوتر خود استفاده نمی کنند.


در این نظرسنجی عادات تجارت الکترونیکی کاربران ایرانی و پرداخت های آنلاین آنها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. 

44 درصد از کاربران برای خرید اینترنتی از کارت اعتباری استفاده می کنند و 28 درصد از آنها هنگام تحویل گرفتن کالا وجه آنرا پرداخت می کنند. 13 درصد از کاربران هم گزارش کرده اند که از کارتهای از پیش پرداخت شده استفاده می کنند. 7 درصداز کاربران از پی پاد (پرداخت امن پاسارگاد) استفاده می کنند و 3 درصد با استفاده از پیامک پرداخت خود را انجام می دهند. 

در این گزارش آمده که 70 درصد از کاربران ترجیح می دهند برای استفاده از سرویس های آنلاین به صورت رایگان ثبت نام کنند و برای دریافت قابلیت های بیشتر هزینه بپردازند. 

این بررسی نشان می دهد که 44 درصد از کاربران در صورتی که به تولید محتوا در فضای مجازی علاقه مند باشند ترجیح می دهند اول وبلاگ یا وب سایت شخصی راه اندازی کنند. 33 درصد این کاربران اعلام کرده اند که تمایل دارند فروشگاه آنلاین داشته باشند و 27 درصد دوست دارند وب سایت مربوط به شرکت ها را مدیریت کنند. 


درباره مهارت کابران ایرانی جالب است بدانید 51 درصد از کاربران آنلاین در ایران دارای مهارت های HTML در سه سطح ابتدایی، متوسط و حرفه ای هستند و 41 درصد از آنها غیر فنی بوده  اند. 


اما مهمترین عامل در انتخاب وب سایت ها از نظر کاربارن ایرانی داشتن زبان فارسی است. 32 درصد از کاربران معتقدند وجود زبان فارسی در وب سایت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. 40 درصد معتقدند که مسئله خیلی مهمی نیست. 

در نهایت سرعت و امنیت وب سایت ها 34٪، طراحی و قابلیت آنها(واضح بودن، مدرن بودن، رابط کاربری پیچیده) 33٪، سادگی(یعنی تعداد قابلیتهای کم با سیستم ساده برای کاربری) 23٪ و زبان بومی 7٪ از نظر کاربران را به خود جذب می کند. 

اگر یک وب سایت به چند زبان در دسترس کاربران باشد، 70 درصد زبان فارسی را ترجیح می دهند در حالیکه 28 درصد زبان انگلیسی را ترجیح می دهند. (فناوران اطلاعات و خبر آنلاین)

 


+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کويت با ميانگين شاخص توده بدني 29.5، چاق ترين و سنگين ترين مردم جهان را در خود جاي داده و بنگلادش با ميانگين 20.2 لاغر ترين و سبک ترين شهروندان دنيا را از آن خود کرده است.

به گزارش ايسنا، با توجه به جامعه ثروتمند و علاقه‌مند به مصرف مواد غذايي سريع، بسياري از مردم ممکن است آمريکا را در بالاي اين ليست قرار دهند؛ اين در حاليست که بر اساس آمار ارائه شده توسط Visual.ly، صدرنشين جدول شاخص توده بدني در ميان مردم جهان در سال 2013، کويت است. اين کشور عربي از ميانگين شاخص توده بدني 27.5 براي مردان و 31.4 براي زنان برخوردار است.

اين آمار، آمريکا را با ميانگين 28.5 براي مردان و 29 براي زنان در جايگاه دوم قرار داده است. 

کشور هاي ترينيداد و توباگو با ميانگين 28.6، ، آرژانتين با ميانگين 28.6، مکزيک با ميانگين 28.4، مصر با ميانگين 28.4، نيوزيلند با ميانگين 28.2، امارات با ميانگين 28، شيلي با ميانگين 27.8 و ونزوئلا با ميانگين 27.8 در رتبه هاي سوم تا دهم چاق ترين مردم جهان قرار دارند.

ايران با ميانگين شاخص توده بدني 24.9 براي مردان و 26.9 براي زنان در جايگاه 46 قرار دارد.

بزرگسالاني که از ميانگين وزن بدني بين 18.5 و 24.9 برخوردارند، عموما از وزن بدني مناسبي به نسبت قد خود برخوردارند.

عليرغم شهرت استراليا به عنوان يک کشور ورزش دوست، اين کشور با ميانگين 27.8 براي مردان و 27.3 براي زنان در جايگاه يازدهم اين نمودار قرار دارد.

عربستان با ميانگين 26.6 براي مردان و 28 براي زنان در رتبه 17 قرار گرفته است.

آلمان با ميانگين 28 براي مردان و 26.2 براي زنان در رتبه 23 اين فهرست است.

انگليس که از سطوح رو به رشد چاقي بويژه در ميان کودکان برخوردار بوده در جايگاه بيست و ششم اين نمودار قرار دارد. ميانگين شاخص توده بدني براي مردان اين کشور 27 و براي زنان 26.9 است.

ترکيه با ميانگين 25 براي مردان و 27.6 براي زنان در رتبه 36 اين جدول قرار دارد.

روسيه با ميانگين 24.9 براي مردان و 25.9 براي زنان در رتبه 61، 

سوئد با ميانگين 25.8 براي مردان و 24.9 براي زنان در رتبه 62،

ايتاليا با ميانگين25.7 براي مردان و 24.4 براي زنان در رتبه 73، 

هلند با ميانگين 25.2 براي مردان و 24.8 براي زنان در رتبه 74، 

دانمارک با ميانگين 25.6 براي مردان و 24.2 براي زنان در رتبه 82، 

سوئيس با ميانگين 24.1 براي مردان و 25.4 براي زنان در رتبه 86،

 فرانسه با ميانگين 25 براي مردان و 23.9 براي زنان در جايگاه 94،

چين با ميانگين 24.6 براي مردان و 23.4 براي زنان در رتبه 103،

ژاپن با ميانگين 23.3 براي مردان و 21.7 براي زنان در رتبه 125، 

و هند با ميانگين 22 براي مردان و 21.4 براي زنان در رتبه 138 قرار گرفته اند.

جاي تعجب نيست که برخي از فقيرترين کشورهاي جهان در آسيا و آفريقا در ميان کشورهاي با کمترين شاخص توده بدني قرار دارند.

مردم بنگلادش با ميانگين 20.5 براي مردان و 19.8 براي زنان از کمترين شاخص توده بدني برخوردارند و لاغر ترين مردم دنيا هستند.

کشور هاي اريتره، اتيوپي، سريلانکا، کنگو، نپال، ويتنام، بروندي، افريقاي مرکزي و سومالي در رتبه هاي دوم تا دهم لاغر ترين مردم دنيا قرار گرفته اند.

برخي از کشورها داراي اختلاف چشمگيري در ميان زنان و مردان هستند. در جامائيکا، ميانگين شاخص توده بدني براي مردان 24.8 و براي زنان 29.8 است. روندهاي مشابه در کشورهايي مانند لسوتو، ترينيداد و توباگو و هائيتي قابل مشاهده است.

در جدول زير 20 کشور نخست دنيا در چاقي و بیشترین ميانگين شاخص توده بدني را ببينيد (در جدول منظور از "ميانگين"، ميانگين شاخص توده بدني است.):

ردیف کشور میانگین برای مردان میانگین برای زنان میانگین کل
1 کویت 27.5 31.4 29.5
2 آمریکا 28.5 29 28.8
3 ترینیداد و توباگو 26.6 30.6 28.6
4 آرژانتین 28.7 28.5 28.6
5 مکزیک 27.8 28.9 28.4
6 مصر 26.7 30.0 28.4
7 نیوزیلند 27.7 28.7 28.2
8 امارات 27.0 29.0 28.0
9 شیلی 27.1 28.5 27.8
10 ونزوئلا 27.8 27.7 27.8
11 استرالیا 27.8 27.3 27.6
12 بولیوی 26.4 28.7 27.6
13 یونان 28.0 27.0 27.5
14 نیکاراگوآ 26.0 28.9 27.5
15 بحرین 26.4 28.4 27.4
16 گواتمالا 26.5 28.2 27.4
17 عربستان 26.6 28.0 27.3
18 مغولستان 24.8 29.8 27.3
19 جامائیکا 24.8 29.8 27.3
20 پرو 26.2 28.4 27.3

در جدول زير نيز 10 کشور دنيا که از کمترين ميانگين شاخص توده بدني برخوردارند و به اصطلاح لاغر ترين مردمان را دارند را ببينيد (در جدول منظور از "ميانگين"، ميانگين شاخص توده بدني است): 

ردیف کشور میانگین برای مردان میانگین برای زنان میانگین کل
1 (153) بنگلادش 20.5 19.8 20.2
2 (152) اریتره 20.1 20.3 20.2
3 (151) اتیوپی 20.7 19.9 20.3
4 (150) سریلانکا 20.9 20.5 20.7
5 (149) کنگو 20.1 21.4 20.8
6 (148) نپال 21.0 20.6 20.8
7 (147) ویتنام 21.3 21.0 21.2
8 (146) بروندی 20.7 22.0 21.4
9 (145) افریقای مرکزی 21.0 22.0 21.5
10 (144) سومالی 20.9 22.1
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:29  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ضریب نفوذ اینترنت کشور به حدود 60 درصد رسیده و استفاده از موبایل و فناوری GPRS محبوب ترین شیوه اتصال به اینترنت توسط کاربران ایرانی در شش ماهه اول سال 91 بوده است. 

طبق جدید ترین آمار های ارائه شده، ضریب نفوذ اینترنت کشور به حدود 60 درصد رسیده و در این میان محبوب ترین شیوه کاربران برای اتصال به دنیا مجازی اینترنت، موبایل است. طی 6 ماه اول سال 91، 36.46 درصد بالغ بر 27 میلیون و 500 هزار نفر از طریق گوشی های تلفن همراه خود (GPRS) از اینترنت استفاده کرده اند.  Dial up دومین شیوه مورد علاقه کاربران برای اتصال به دنیای مجازی بوده است. 9.67 درصد از کابران یعنی حدود 7 میلیون نفر از این شیوه استفاده کرده اند. اما بنا بر آمار های ارائه شده بر روی سایت مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما) طی شش ماهه اول امسال اتصال از طریق فیبر نوری سومین شیوه محبوب اتصال به دنیای مجازی بوده و 7.07 درصد از کاربران که بالغ بر 6 میلیون نفر می شود از این طریق وارد اینترنت شده اند. در این میان تنها 4.56 درصد از دسترسی ها از طریق ADSL (اینترنت پر سرعت) بوده است و تنها حدود 3.5 میلیون کاربر این شیوه را امتحان کرده اند. اما طبق این آمار ها کمترین میزان اتصال از طریق وایمکس بوده و تنها 1.15 درصد از جمعیت یعنی حدود 900 هزار نفر از این شیوه بهره گرفته اند.

در سال 90، 18.85 درصد اتصالات از طریق GPRS بوده، 9.17 درصد از طریق Dial up بوده، 8.07 درصد از طریق فیبر نوری بوده، 5.99 درصد با ADSL بوده و 1.15 درصد از طریق وایمکس به اینترنت  متصل شده اند و ضریب نفوذ اینترنت کشور 43.23 درصد بوده است. (ایسنا)

در جدول زیر شیوه های اتصال به اینترنت در 6 ماهه اول سال 1391 آورده شده و با سال 1390 مقایسه شده است:

ردیف شیوه اتصال به اینترنت فراوانی (1391) درصد (1391) درصد (1390)
1 موبایل (GPRS) 27،500،000 36.46 18.85
2 Dial up 7،000،000 9.67 9.17
3 فیبر نوری 6،000،000 8.07 8.07
4 ADSL 3،500،000 4.65 5.99
5 وایمکس 900،000 1.15 1.15
جمع - 44،900،000 60 43.23

جهت مطالعه بیشتر
- آمار میزان استفاده از مرورگر های اینترنت و محبوب ترین مرورگر ها در پایان سال 2012 را می توانید از اینجا ببینید. 
- نوع استفاده کاربران ایرانی از وب و اینترنت را می توانید از اینجا ببینید.
در تصویر زیر انواع روش های اتصال به اینترنت نشان داده شده است. 

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:27  توسط اطلس ایران وجهان  | 

فهرست سالیانه ثروتمند ترین افراد دنیا توسط مجله فوربس منتشر شد. 

در میان ثروتمند ترین افراد دنیای آی تی و دنیای کامپیوتر نام بیل گیتس، مدیر عامل و مؤسس مایکروسافت همچنان در رأس است. لری الیسون، مؤسس اوراکل با بزرگترین کمپانی دیتابیس در جهان نیز در رده دوم جای گرفته است. با هم نگاهی داریم به ثروتمند ترین های دنیای آی تی:

1. بیل گیتس، مدیر عامل مایکروسافت با ثروتی معادل 67 میلیارد دلار در رتبه اول قرار گرفته است.

2. لری الیسون، مؤسس و مدیر اوراکل بزرگترین نرم افزار انترپرایز، با ثروتی معادل 43 میلیارد دلار در رده دوم جا خوش کرده است.

3. بیزوس، مدیر اجرایی آمازون با ثروتی معادل 25.2 میلیارد دلار در رده سوم ثروتمند ترین های آی تی جهان قرار دارد.

4. لری پیج، از مؤسسین گوگل با 23 میلیارد دلار ثروت در رده چهارم قرار گرفته است. 

5. سرگئی برین، از مؤسسین گوگل با ثروتی معادل 22.8 میلیارد دلار رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

6. مایکل دل، مؤسس dell با ثروتی بالغ بر 15.3 میلیارد دلار نفر ششم این فهرست است.

7. استیو بالمر، مدیر اجرایی مایکروسافت با 15.2 میلیارد دلار ثروت در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

8. پاول آلن، همراه با بیل گیتس مایکروسافت را ساخت و توسعه داد، ثروت وی معادل 15 میلیارد دلار برآورد شده است و رده هشتم را از آن خود کرده است.

9. مارک زوکربرگ، مؤسس فیسبوک، 28 ساله و جوانترین ثروتمند دنیای آی تی با ثروتی معادل 13.3 میلیارد دلار در رتبه نهم ایستاده است.

10. عظیم پریمجی، رهبر هند در صنعت نرم افزار با ثروتی معادل 11.2 میلیارد دلار در رده دهم این فهرست جای گرفته است.

جهت مطالعه بیشتر:

- فهرست ثروتمند ترین افراد جهان در سال 2013 به همراه عکس 10 ثروتمند اول دنیا و میزان ثروتشان را می توانید از اینجا ببینید.

- فهرست ثروتمند ترین زنان جهان در سال 2013 به همراه  میزان ثروت و عکس هایشان را اینجا ببیند.

- فهرست جوان ترین میلیاردر های جهان در سال 2013 به همراه سن، ملیت، میزان ثروت و عکس 10 نفر نخست رااینجا ببینید.

- فهرست پردرآمد ترین و ثروتمند ترین فوتبالیست های جهان در سال 2013 به همراه عکس 10 نفر نخست را می توانید از اینجا ببینید.

در تصویر زیر نیز نام و میزان ثروت پولدار ترین های دنیای آی تی همراه با عکس آنها تهیه شده است: 

منبع: اویک و خبر آنلاین

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:26  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 
گوگل پلاس با رشدی باور نکردنی رتبه دوم  شبکه های اجتماعی را بعد از فیس بوک به دست آورده است. 

بر اساس گزارش های منتشر شده از سوس گلوبال وب ایندکس، گوگل پلاس هم اینک 343 میلیون کاربر فعال دارد که بعد از فیس بوک (یک میلیارد کاربر ثبت شده و 700 میلیون کاربر فعال) رتبه دوم پر کاربر ترین شبکه های  اجتماعی دنیا را  دارد. گوگل پلاس ملقب به شهر مجازی ارواح اینک پر از ارواح است. فیس بوک با دراختیار داشتن 700 میلیون کاربر فعال و گوگل پلاس با 343 میلیون کاربر فعال رده های اول و دوم را به خود اختصاص داده اند. 

مطابق آمار، مهاجرت از شبکه های اجتماعی محلی به سوی شبکه های اجتماعی جهانی و بالاخص فیس بوک، گوگل پلاس و توئیتر در فصل چهارم سال مالی 2012 رشدخوبی را نشان می دهد. 

بیشترین رشد را توئیتر در سال 2013 با 40 درصد رشد در 31 بازار (31 بازار حدود 90 درصد بازار جهانی اینترنت را در بر می گیرد) شروع کرده است. 

21 درصد از بازار جهانی اینترنت به طور ماهانه روی توئیتر فعالیت دارند و 21 درصد یوتیوب و 25 درصد گوگل پلاس و 51 درصد فیس بوک بازان به صورت ماهیانه روی شبکه های اجتماعی خود فعالیت دارند. 

گوگل پلاس رشد خود را مدیون کاربرانی است که در حوزه مدیا و رسانه فعالیت می کنند. همچنین وصل بودن گوگل پلاس به سایر محصولات گوگل این روند رشد را تسهیل کرده است. 

کاربرانی که جی میل و یوتیوب استفاده می کنند به گوگل پلاس می پیوندند ( و گاهی اوقات هم پیوند داده می شوند). 

اتصال شبکه های محلی با گوگل پلاس نیز یکی دیگر از این عوامل است که به شبکه های اجتماعی محلی با کاربران محدود کم کم به سوی شبکه های جهانی سوق داده شده اند.(خبر آنلاین)

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:25  توسط اطلس ایران وجهان  | 

معتبرترین نشریه علمی جهان با تحلیل آمار مقالات 39 کشور برتر جهان در زمینه تولید علم، عربستان سعودی را دارای بالاترین رشد در مقالات تولیدی و ژاپن را دارای افت شدید در تولید علم معرفی کرد. کارشناسان نشریه معتبر نیچر، بر اساس آمار مقالات منتشرشده از ژانویه تا اکتبر 2012( دی 1390 تا مهر 1391 ) برای کشورهایی که بیش از 6000 مقاله منتشر کرده‌اند، 39 کشور جهان پیشرو در تولید علم را مرتب کرده‌اند که شرح آن را در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌کنید. 

  در این نمودار، علاوه بر تولید مقالات می‌توانید تخمینی از کیفیت مقالات تولیدی را نیز مشاهده کنید. بر این اساس، کشورهای ایالات متحده، چین و انگلستان به روال سالیان گذشته بالاترین آمار تولید مقالات را به خود اختصاص داده‏اند و سوئیس بیشترین سهم در مقالات پرارجاع را به خود اختصاص داده است.  

کشور ایران که طی دو سال گذشته بالاترین نرخ رشد تولید مقالات را در سطح جهان کسب کرده بود، امسال این جایگاه را به عربستان سعودی واگذار کرده است. عربستان سعودی با 33.1 درصد افزایش تولید مقالات نسبت به سال 2011  توانسته 6203 مقاله بین‌المللی تولید کند که در مقایسه با بیش از 20هزار مقاله تولیدی ایران رقم بسیار کمی است؛ اما کیفیت مقالات تولیدشده در عربستان سعودی بالاتر از مقالات ایرانی است؛ به‌طوری‌که سهم عربستان در پرارجاع‌ترین مقالات جهان 89صدم‌درصد و سهم ایران نصف آن یعنی 44صدم درصد است. از نظر سهم ارجاع، کشور ایران پس از کشورهای اسرائیل (1.3 درصد)، عربستان سعودی (0.89درصد)، ترکیه (0.47 درصد)، مصر (0.46درصد) در جایگاه پنجم منطقه خاورمیانه قرار گرفته است. 

 ایران، شانزدهمین کشور جهان از نظر وسعت سرزمین، هفدهمین کشور در رده‌بندی جمعیت و بیست‌ و ششمین کشور از نظر تولید ناخالص ملی است.  

کشور رتبه تولید علم  تعداد مقالات سهم مقالات پر ارجاع(٪) رتبه پر ارجاع ترین
ایالات متحده آمریکا 1 311975 1.19 15
چین 2 159121 0.56 30
انگلستان 3 86544 1.44 6
آلمان 4 83216 1.21 13
ژاپن 5 66820 0.5 32
فرانسه 6 57320 0.99 21
کانادا 7 51107 1.09 18
ایتالیا 8 48353 1.1 17
اسپانیا 9 44935 1.01 19
کره جتنوبی 10 41770 0.5 33
هند 11 40912 0.37 38
استرالیا 12 40901 1.2 14
هلند 13 30616 1.66 3
برزیل  14 29924 0.43 37
تایوان 15 23592 0.64 29
روسیه 16 22340 0.52 31
سوئیس 17 21796 1.91 1
ایران  18 20065 0.44 36
سوئد 19 19421 1.22 12
ترکیه 20 19396 0.47 34
لهستان 21 17602 0.79 26
بلژیک  22 16442 1.63 4
دانمارک  23 12376 1.77 2
اتریش 24 11132 1.52 5
اسرائیل 25 10844 1.3 10
پرتغال 26 10068 0.68 28
نروژ 27 9456 1.33 8
فنلاند 28 9368 1.28 11
سنگاپور 29 9347 1.01 20
مکزیک 30 9304 0.7 27
یونان 31 9281 1.13 16
جمهوری چک  32 8400 1.32 9
افریقای جنوبی  33 7625 1.44 7
نیوزیلند 34 7314 0.98 22
مالزی 35 7037 0.3 36
آرژانتین 36 6866 0.94 23
ایرلند 37 6238 0.91 24
عربستان سعودی  38 6203 0.89 25
مصر 39 5911 0.46 35

برخی کشورهای حاضر در این رده‌بندی، جمعیت بسیار کمی دارند و اگر تعداد مقالات به ازای هر یک‌صدهزار نفر از جمعیت را محاسبه کنیم، رتبه‌بندی کشورها براساس تولید مقالات به ازای هر 100هزار نفر جمعیت تغییر می‌کند و کشورهای کوچک اروپایی، مقام‌های اول را تصاحب می‌کنند. بر این اساس، سوئیس، دانمارک، سوئد، نروژ، هلند، فنلاند، استرالیا، سنگاپور، نیوزلند و بلژیک در رده های اول تا دهم جای می گیرند. (خبر آنلاین)

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:23  توسط اطلس ایران وجهان  | 

به نقل از خبر آنلاین در این آمار که دسامبر 2012 نت مارکت شیر منتشر کرده، سهم اینترنت اکسپلورر 10، جدیدترین نسخه مرورگر مایکروسافت روی ویندوز 8 و ... بعد از گذشت 2 ماه از ورودش به بازار، فقط 1 درصد بوده و مطلوب مایکروسافت نیست. 

موزیلا فایرفاکس و سافاری اپل دومرورگری هستند که در پایان سال 2012 جزء افت کنندگان بوده اند.

اینترنت اکسپلورر نسخه 10، فایرفاکس نسخه 17 و کروم 23 آخرین نسخه های به روز شده مرورگرهای معروف بازار هستند. 

از سوی دیگر ویندوز 8 تنها 1.64 درصد بازار سیستم عامل ها و ویندوز 7 نیز 45 درصد سیستم عامل ها را در اختیار گرفته اند. 

اینترنت اکسپلورر با 54.53 درصد  همچنان رشد داشته و در رتبه نخست است اما رشد به کندی صورت می گیرد. فعلا اینترنت اکسپلورر 8 در جهان محبوبترین است.

فایر فاکس با 19.66 درصد در دره دوم، کروم با 18.44 درصد در رده سوم، سافاری یا 5.21 درصد در رده چهارم، و اپرا با 1.72 درصد در رده پنجم هستند. سایر مرورگرها 0.44 درصد را به خود اختصاص داده اند. 

سال 2012 پیش بینی هایی مانند جلو زدن اینترنت اکسپلورر 10 از 9 و جلو افتادن کروم از فایر فاکس درست از آب درنیامد.

کمپانی تحقیقات نت مارکت شیر هر ماه با مانیتور کردن 160 میلیون ویزیتور خالص سایت، این آمار را بدست می آورد. 
window.___gcfg = {lang: 'fa'}; (function() { var po = document.createElement('script'); po.type = 'text/javascript'; po.async = true; po.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); })();
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:22  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان بهترین دانشگاه علوم پزشکی کشور در سال 1391 معرفی شد. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

رتبه بندی سال 91 دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که حاصل ارزﺷﯿﺎﺑﯽ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖﻫﺎی ﭘﮋوﻫﺸﯽ داﻧﺸﮕﺎه‌ﻫﺎ و داﻧﺸﮑﺪه‌ﻫﺎی ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽ است، از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام و رتبه‌های 51 دانشگاه در حیطه‌ های ششگانه مشخص شد.

رتبه دانشگاه‌ها در شاخص‌های تعداد هیات علمی، تعداد پژوﻫﺸﮕﺮ ﺗﻄﺒﯿﻖﯾﺎﻓﺘﻪ، امتیاز ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ و رﻫﺒﺮی، اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزی، اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮﻟﯿﺪ و داﻧﺶ و اﻣﺘﯿﺎز ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت داﻧﺸﺠﻮﯾﯽ تعیین شده است.

در این رتبه بندی 8 دانشگاه علوم پزشکی در تیپ یک قرار گرفتند. 24 دانشگاه در تیپ دو و 19 دانشگاه در تیپ سه جای گرفتند.

بیشترین تعداد اعضای هیات علمی در میان 51 دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران با دو هزار و 49 نفر و کمترین تعداد اعضای هیات علمی به دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با شش نفر اختصاص دارد.

دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک

بر اساس این رتبه بندی در میان داﻧﺸﮕﺎه‌ ﻫﺎی ﺗﯿﭗ ﯾﮏ دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، اصفهان، ﺷﯿﺮاز، ﻣﺸﻬﺪ، ﺗﺒﺮﯾﺰ، جندی ﺷﺎﭘﻮر اهواز و کرمان به ترتیب رتبه‌ های یکم تا هشتم را به خود اختصاص دادند.

در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ یک، دانشگاه علوم پزشکی تهران با 2049 نفر بیشترین اعضای هیأت علمی، با 4138 نفر بالاترین میزان تعداد پژوهشگر تطبیق یافته، با 2133 امتیاز بیشترین امتیاز ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ و رﻫﺒﺮی، با 1970 بیشترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزی و با 88973 امتیاز بیشترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮﻟﯿﺪ و داﻧﺶ را به خود اختصاص داده است اما در این گروه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با 3386 امتیاز بیشترین میزان اﻣﺘﯿﺎز ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت داﻧﺸﺠﻮیی را به خود اختصاص داد.

نکته مورد توجه در این رتبه بندی این است که دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمان انجام ارزشیابی هنوز احیاء نشده بود و بدیهی است که در رتبه بندی مورد توجه قرار نگرفته است.

در جدول زیر، رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک کشور به همراه امتیاز در هر آیتم در سال 1391 را ببینید.

رتبه
   
           نام دانشگاه                                                                                                            
هیأت علمی    پژوهشگر تطبیق یافته امتیاز حاکمیت و رهبری امتیاز توانمندسازی امتیاز تولید و دانش امتیاز تحقیفات دانشجویی مجموع امتیازخام
1 علوم پزشکی تهران 2049 4138 2133 1970 88973 2932 96007.88
2 علوم پزشکی شهید بهشتی 1289 2084 1548 740 43870 3155 49313.33
3 علوم پزشکی اصفهان 701 1199 1625 350 36016 3320 41310.67
4 علوم پزشکی شیراز 734 1180 1221 600 34045 3386 29251.32
5 علوم پزشکی مشهد 729 1150 1021 796 20496 2481 24794.61
6 علوم پزشکی تبریز 660 1109 1013 466 21841 1140 24460.39
7 جندی شاپور اهواز 585 890 1010 300 12034 1900 15243.54
8 علوم پزشکی کرمان 385 559 921 200 8793 474 10387.41


دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو

همچنین در رتبه بندی میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ دو، 24 دانشگاه رتبه بندی شده‌اند که می‌توان از دانشگاه‌های علوم پزشکی بقیة الله، مازندران، کرمانشاه، یزد، همدان، انستیتو پاستور ایران، علوم پزشکی بابل و ارومیه به عنوان هشت دانشگاه و موسسه اول این رتبه بندی نام برد.

در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ دو نیز بیشترین تعداد هیات علمی به دانشگاه علوم پزشکی همدان با 348 نفر، بیشترین تعداد پژوﻫﺸﮕﺮ ﺗﻄﺒﯿﻖ ﯾﺎﻓﺘﻪ به دانشگاه علوم پزشکی یزد با 461 نفر، بالاترین امتیاز ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ و رﻫﺒﺮی به دانشگاه علوم پزشکی یزد با 1071 امتیاز، بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزی به دانشگاه علوم پزشکی مازندران با 270 امتیاز، بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮﻟﯿﺪ و داﻧﺶ به دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله 9846 امتیاز و بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت داﻧﺸﺠﻮﯾﯽ به دانشگاه علوم پزشکی مازندارن با 1585 امتیاز اختصاص یافت.

همچنین دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی گلستان، قزوین، تربیت مدرس، کاشان، گیلان، زنجان، اراک، رفسنجان، بیرجند، هرمزگان، لرستان، سمنان، اردبیل و دانشگاه شاهد رتبه های 9 تا 24 را بدست آوردند.

در جدول زیر رتبه بندی بهترین دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو کشور در سال 1391 را ببینید.

رتبه            
          نام دانشگاه                                                         
هیأت علمی پژوهشگر تطبیق یافته امتیاز حاکمیت و رهبری امتیاز توانمندسازی امتیاز تولید و دانش امتیاز تحقیقات دانشجویی مجموع امتیاز خام
1 علوم پزشکی بقیه الله 177 141 1069 178 9846 1510 12602.02
2 علوم پزشکی مازندران 266 379 938 270 9356 1585 12149.65
3 علوم پزشکی کرمانشاه 255 385 1054 70 8587 1457 11168.04
4 علوم پزشکی یزد 301 461 1071 0 7616 555 9242.44
5 علوم پزشکی همدان 348 447 974 38 7156 698 8865.12

دانشگاه های علوم پزشکی تیپ سه

دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرکرد، یاسوج، ایلام، خراسان شمالی، کردستان، قم، بوشهر و سبزوار نیز هشت دانشگاه اول رتبه بندی 19 دانشگاه‌ علوم پزشکی تیپ سه هستند.

همچنین در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ سه نیز بیشترین تعداد هیات علمی به دانشگاه علوم پزشکی کردستان با 176 نفر، بیشترین تعداد پژوﻫﺸﮕﺮ ﺗﻄﺒﯿﻖ ﯾﺎﻓﺘﻪ به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با 164 نفر، بالاترین امتیاز ﺣﺎﮐﻤﯿﺖ و رﻫﺒﺮی به دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با 910 امتیاز، بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزی به دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با 123 امتیاز، بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﻮﻟﯿﺪ و داﻧﺶ به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد 4796 امتیاز و بالاترین اﻣﺘﯿﺎز ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت داﻧﺸﺠﻮﯾﯽ به دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با 570 امتیاز اختصاص یافته است.

همچنین دانشگاه های علوم پزشکی جهرم، شاهرود، گناباد، فسا، ارتش، البرز، زابل، جیرفت، تربت حیدریه، نیشابور و دزفول رتبه های 9 تا 19 را کسب کردند.

در جدول زیر، بهترین دانشگاه های علوم پزشکی تیپ سه در سال 91 را ببینید.

رتبه


           نام دانشگاه                                                                                 
هیأت علمی پژوهشگر تطبیق یافته امتیاز حاکمیت و رهبری امتیاز توانمندسازی امتیاز تولید و دانش امتیاز تحقیقات دانشجویی مجموع امتیاز خام
1 علوم پزشکی شهر کرد 155 164 870 110 4796 505 6280.2
2 علوم پزشکی یاسوج 116 108 910 50 2843 570 4372.97
3 علوم پزشکی ایلام 119 91 843 0 2869 557 4268.98
4 علوم پزشکی خراسان شمالی 103 41 831 123 2675 544 4172.8
5 علوم پزشکی کردستان 176 145 824 23 2318 255 3419.12

برای دیدن جدول کامل رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو و تیپ سه اینجا را ببینید.

منبع: .معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:18  توسط اطلس ایران وجهان  | 

در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر آسیا در سال 2013، دانشگاه توکیو ژاپن رتبه اول، دانشگاه ملی سنگاپور دوم و دانشگاه هنگ کنگ سوم شد. همچنین دانشگاه صنعتی شریف رتبه 42، علوم پزشکی تهران رتبه 62 و صنعتی اصفهان رتبه 95 را کسب کردند.

 در این رتبه بندي، يكصد دانشگاه برتر آسيا در سال 2013 در سايت Times Higher Education كه يكي از معروفترين ارگان هاي رتبه بندي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در جهان است، درج شده است.

 11 دانشگاه آسیایی بطور همزمان در رتبه جهاني زير صد و 20 دانشگاه از این گروه نیز رتبه زير 200، چهل دانشگاه رتبه زير 300 و 57 دانشگاه از اين گروه رتبه زير 400 را در جهان كسب کرده اند.

در این رتبه بندی دانشگاه توكيو ژاپن با نمره 78.3 رتبه اول آسيا، دانشگاه ملي سنگاپور با نمره 77.5 رتبه دوم و دانشگاه هنگ كنگ با نمره 75.6 رتبه سوم را در بین دانشگاه های آسیایی به خود اختصاص دادند.

دانشگاه پكن رتبه چهارم، دانشگاه علم و تكنولوژي پوهانگ كره جنوبي رتبه پنجم و دانشگاه تسینگ هوا چين رتبه ششم را در آسيا كسب کرده اند.

همچنین دانشگاه کیوتو ژاپن، دانشگاه ملی سئول، دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ و مؤسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره جنوبی به ترتیب در رتبه های هفتم تا دهم برترین دانشگاه های آسیا قرار گرفتند.

 ژاپن با 22 دانشگاه، تايوان با 17 دانشگاه، چين با 15 دانشگاه، كره جنوبي با 14 دانشگاه، هنگ كنگ با 6 دانشگاه، تركيه با 5 دانشگاه، اسرائیل با 4 دانشگاه، ايران، هند، تايلند و عربستان سعودي هر يك با 3 دانشگاه، سنگاپور با 2 دانشگاه، امارات، مالزی و لبنان هر یک با يك دانشگاه به ترتيب داراي بيشترين تعداد دانشگاه در اين رتبه بندي بوده‌اند.

روش به كار گرفته شده براي اين رتبه بندي داراي 13 شاخص در پنج زمينه براي بررسي آموزش، پژوهش، انتقال دانش، و رويكرد بين المللي آن بوده است. در اين بررسي محيط آموزشي 30 درصد ارزشيابي، حجم پژوهش، درآمد و اعتبار 30 درصد، ميزان ارجاع به مقالات پژوهشي يا مقالات داراي تأثير 30 درصد، درآمد از صنعت و نوآوري 2.5 درصد و رويكرد بين المللي با احتساب تعداد دانشجويان، استادان و تحقيقات مشترك خارجي 7.5 درصد را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس اعلام این سایت سه دانشگاه ایرانی، دانشگاه صنعتی شريف به رتبه 42 و امتیاز 36.5 ، دانشگاه علوم پزشكي تهران به رتبه 62 و امتیاز 27.9  و دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه 95 و امتیاز 22.5 دست يافتند.

در جدول زیر، 25 دانشگاه برتر آسیا که نمره بالاتری در این رده بندی کسب کرده اند به همراه دانشگاه های برتر ایران را ببینید.

رتبه دانشگاه کشور نمره
1 دانشگاه  توکیو ژاپن 78.3
2 دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور 77.5
3 دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ 75.6
4 دانشگاه پکن چین 70.7
5 دانشگاه علم و تکنولوژی پوهانگ کره جنوبی 69.4
6 دانشگاه تسینگ هوا چین 67.1
7 دانشگاه کیوتو ژاپن 66.8
8 دانشگاه ملی سئول کره جنوبی 65.9
9 دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ 64.4
10 مؤسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره کره جنوبی 64.0
11 دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور 59.4
12 دانشگاه چینی هنگ کنگ هنگ کنگ 54.4
13 مؤسسه تکنولوژی توکیو ژاپن 53.7
14 دانشگاه ملی تایوان تایوان 53.2
15 دانشگاه عبری اورشلیم اسرائیل 53.1
15 دانشگاه توهوکو ژاپن 53.1
17 دانشگاه اساکا ژاپن 52.0
18 دانشگاه تل آویو اسرائیل 50.5
19 دانشگاه سیتی هنگ کنگ هنگ کنگ 48.5
20 دانشگاه یانسی کره جنوبی 48.2
21 مؤسسه تکنولوژی تکنیون اسرائیل اسرائیل 46.9
22 دانشگاه فنی خاور میانه ترکیه 45.8
23 دانشگاه سونگ کیون کوان  کره جنوبی 45.3
24 دانشگاه فودان چین 44.9
25 دانشگاه علم و تکنولوژی چین چین 44.8
42 دانشگاه صنعتی شریف ایران 36.5
62 دانشگاه علوم پزشکی تهران ایران 27.9
95 دانشگاه صنعتی اصفهان ایران 22.5

منبع: وب سایت Timeshighereducation-co.uk

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:17  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل به عنوان بهترین اپراتور تلفن همراه و شرکت آریا رسانه تدبیر (شاتل) به عنوان بهترین اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت انتخاب شدند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارزیابی سالانه اپراتورهای ارتباطی با هدف توسعه كمي و كيفي خدمات آنان خبر داد و رتبه اپراتورهای تلفن همراه، ثابت، اینترنت و ارائه کنندگان خدمات فناوری اطلاعات را براساس شاخص های مدنظر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی فرقانی در تشريح فرايند ارزيابي اپراتورهاي فعال در حوزه ICT گفت: به منظور حمايت از كاربران و اپراتورها و توسعه كيفي و كمي خدمات از طريق ايجاد فضاي رقابتي سالم، ارزيابي و رتبه‌بندي اپراتورها به صورت سالانه از سوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي انجام مي‌شود.

ارزیابی اپراتورهای تلفن همراه

وی با بیان اینکه در اين ارزيابي اپراتورهاي تلفن همراه با هفت معيار مديريت و رهبري، منابع انساني، نتايج كليدي عملكرد، فرايندهاي سازماني، نتايج مشتري، نتايج جامعه و منابع و مشاركت با شاخصهاي مختلف سنجيده مي‌شوند، افزود: براساس اين شاخصها در سال جاري، شركت خدمات ارتباطي ايرانسل رتبه اول و شركت ارتباطات سيار ايران (همراه اول) رتبه دوم را در ارزيابي اپراتورهاي شبكه سيار كسب كردند.

ارزیابی اپراتورهای تلفن ثابت

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: در حوزه اپراتورهاي شبكه تلفن ثابت نيز رتبه اول به شركت مخابرات استان قم و رتبه دوم به شركت مخابرات استان خراسان رضوي اختصاص يافت.

ارزیابی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ماهواره ای

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شاخصهاي ارزيابي اپراتورهاي سرويس هاي فناوري اطلاعات نیز گفت: اپراتورهاي PAP - اینترنت پرسرعت - و SAP - خدمات ماهواره ای - كه رتبه‌هاي آنان در سومين جشنواره فاوا اعلام شد در چهار محور رضايتمندي كاربران و مشتريان با لحاظ کردن كيفيت سرويس، قانونمداري و توسعه فرهنگ و ادبيات رگولاتوري، انجام تعهدات توسعه و اجرا و عملكرد شبكه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند كه بيشترين شاخصها در اين حوزه به رضايتمندي مشتريان اختصاص دارد.

به گفته فرقانی از ميان دارندگان پروانه SAP ، شركت ارتباطات ماهواره‌اي سامان، شركت پارس ارتباطات و شركت آرين ماهواره رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

ارزیابی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: رتبه های اول تا سوم ارزیابی اپراتورهای سرویس های فناوری اطلاعات در حوزه خدمات اینترنت پرسرعت مربوط به شركتهای آريا رسانه تدبير (شاتل)، پارسان لين ارتباطات - پارس آنلاین - و شركت انتقال داده‌هاي آسياتك است.

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:15  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ به عنوان برترین دانشگاه آسیا در سال 2013 از سوی مؤسسه QS معرفی شد، دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه هنگ کنگ مشترکاً در رتبه دوم قرار گرفتند. 

مؤسسه بین ‌المللی QS که یکی از مشهورترین و معتبرترین موسسات رتبه‌بندی موسسات آموزشی در جهان است هر سال رتبه بندی دانشگاه های آسیا را انجام می دهد و 300 دانشگاه برتر آسیا را معرفی می کند.

مؤسسه QS در سنجش اعتبار دانشگاه‌ها جهت اعلام رتبه آنها، هفت فاکتور را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که شامل اعتبار اعضای هیئت علمی، اعتبار کارکنان، تعداد مقالات در هر دانشگاه، تعداد فراخوان مقالات، تعداد دانشجویان دانشگاه، تعداد اعضای هیئت علمی دارای مدرک دکتری و حضور فعال در فضای مجازی و اینترنت هستند.

در این رده‌بندی دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ با کسب نمره 100 در رتبه نخست قرار گرفت، ضمن اینکه دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) و دانشگاه هنگ کنگ (UHK) با کسب نمره 99.60 مشترکا در رده دوم قرار گرفتند. 

دانشگاه ملی سئول با نمره 99.20 رتبه چهارم و دانشگاه پکن با نمره 98.50 رتبه پنجم را بدست آورد.

همچنین مؤسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره، دانشگاه علم و تکنولوژی پوهانگ، دانشگاه چینی هنگ کنگ و دانشگاه توکیو به ترتیب در رتبه های ششم تا نهم قرار گرفتند.

دانشگاه کیوتو و دانشگاه تکنولوژی نانیانگ مشترکا در رتبه دهم جای گرفتند.

بنابر اعلام موسسه بین‌المللی QS در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های آسیا در سال 2013 میلادی، از چین 75 دانشگاه موفق به کسب رتبه شده‌اند و به این ترتیب این کشور بیشترین تعداد دانشگاه‌های برگزیده در این رده‌بندی را داشته است.

پس از آن کشورهای ژاپن و کره جنوبی به ترتیب با 71 و 49 دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه‌های برگزیده را در این رتبه‌بندی به خود اختصاص می‌دهند.

از سوی دیگر کشورهای ویتنام، سریلانکا و بنگلادش با داشتن تنها یک دانشگاه در جمع 300 دانشگاه برتر آسیا، کمترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

در این رده‌بندی کشورهای تایوان با 29، مالزی با 18، تایلند با 12 و هندوستان و اندونزی با 11 دانشگاه جزو کشورهای فعال در جمع 300 دانشگاه برتر آسیا هستند.

نکته قابل توجه در این رده‌بندی حضور هفت دانشگاه پاکستانی در جمع 300 دانشگاه برتر آسیایی است که از این تعداد نیز سه دانشگاه در رده‌بندی جهانی که از سوی همین موسسه اعلام می‌شود در جمع 200 دانشگاه برتر جهان در رشته‌های کشاورزی و جنگلداری حضور دارند.

جای تعجب  است که در بین 300 دانشگاه برتر آسیا که توسط مؤسسه QS اعلام شده اند هیچ دانشگاهی از ایران حضور ندارد.

در جدول زیر، 30 دانشگاه برتر آسیا که توسط مؤسسه QS رتبه بندی شده اند به همراه نمره آنها و همچنین  رتبه آنها در رده بندی تایمز (یکی از مؤسسه های معتبر در رتبه بندی دانشگاه ها) را ببینید.

رتبه QS نام مؤسسه کشور نمره رتبه تایمز
1 دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ 100 9
2 دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور 99.60 2
2 دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ 99.60 3
4 دانشگاه ملی سئول کره جنوبی 99.20 8
5 دانشگاه پکن چین 98.50 4
6 مؤسسه پیشرفته علم و تکنولوژی کره کره جنوبی 98.10 10
7 دانشگاه علم و تکنولوژی پوهانگ کره جنوبی 96.30 5
7 دانشگاه چینی هنگ کنگ هنگ کنگ 96.30 12
9 دانشگاه توکیو ژاپن 95.90 1
10 دانشگاه کیوتو ژاپن 95.10 7
10 دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور 95.10 11
12 دانشگاه سیتی هنگ کنگ هنگ کنگ 94.70 19
13 مؤسسه تکنولوژی توکیو ژاپن 94.10 13
14 دانشگاه تسینگ هوا چین 94 6
15 دانشگاه اساکا ژاپن 93.80 17
16 دانشگاه یانسی کره جنوبی 92.90 20
17 دانشگاه توهوکو ژاپن 92.80 15
18 دانشگاه ناگویا ژاپن 91.20 26
19 دانشگاه کره کره جنوبی 89.10 28
20 دانشگاه کیوشو ژاپن 87.40 48
21 دانشگاه سونگ کیون کوان کره جنوبی 87.30 23
22 دانشگاه ملی تایوان تایوان 86.40 52
23 دانشگاه فودان چین 85.90 24
24 دانشگاه هوکایدو ژاپن 85.70 44
25 دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ هنگ کنگ 83.60 33
26 دانشگاه علم و تکنولوژی چین چین 83.50 25
27 دانشگاه تانگ جایو شانگهای چین 81.30 40
28 دانشگاه ژجیانگ چین 80.80 45
29 دانشگاه نانجینگ چین 79.60 35
30 دانشگاه ملی چیائو تونگ تایوان 78.90 32

منبع: وب سایت topuniversities.com و ایسنا 

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه بندی دانشگاه های وزارت علوم و بهداشت ایران در سال 91 توسط ISC + جدول پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه هاي تهران، صنعتي شريف، علوم پزشکي تهران، هنر تهران و پژوهشگاه دانش هاي بنيادي را به ترتيب به عنوان بهترين دانشگاه هاي کشور در بخش جامع، صنعتي، پزشکي، هنر و تحقيقات در سال 91 معرفي کرد.

پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، رتبه بندي دانشگاه هاي وزارت علوم و وزارت بهداشت در سال 1391 را به تفکيک در 5 رديف
 الف- دانشگاه هاي جامع 
ب- دانشگاه هاي صنعتي
 ج- دانشگاه هاي علوم پزشکي 
د- دانشگاه هاي هنر 
ه- پژوهشگاه ها و مؤسسات تحقيقاتي 
اعلام کرد.
معيارها و شاخص هاي رده بندي دانشگاه هاي ايران در سال 91
پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، رتبه بندي دانشگاه هاي کشور را بر اساس 5 شاخص کلي و زير شاخه هاي مربوطه صورت داده است.
شاخص اول مربوط به حوزه «پژوهش» است که بيشترين امتياز (57 امتياز) را  از 100 امتياز به خود اختصاص داده است. شاخص پژوهش شامل زيرشاخه هاي کيفيت پژوهش (15 نمره)، کارايي پژوهش (15 نمره)، حجم پژوهش (15 نمره)، و ... مي باشد.
شاخص دوم «آموزش» است که 32 امتياز را به خود اختصاص داده است. شاخص آموزش داراي زيرشاخه هاي اعضاي هيأت علمي (6 نمره)، اساتيد پراستناد (8 نمره)، نسبت اعضاي هيأت علمي داراي مدرک Ph.D به کل اعضاي هيأت علمي (4 نمره) و ... مي باشد.
شاخص سوم «وجهه بين المللي» است که 6.5 امتياز را در بر گرفته است. اين شاخص شامل کنفرانس هاي بين المللي (1.5 نمره)، نسبت اعضاي هيأت علمي بين المللي به کل اعضاي هيأت علمي (2 نمره) و ... مي باشد.
شاخص چهارم «تسهيلات و امکانات» است که 2 نمره را به خود اختصاص داده است. اين شاخص شامل سرانه تعداد عناوين کتاب به ازاي هر دانشجو (1 نمره) و تعداد مؤسسات و مراکز تحقيقاتي دانشگاه (1 نمره) مي باشد.
شاخص پنجم «فعايت اجتماعي – اقتصادي» با نمره 2.5 است که تعداد مراکز رشد و ... را در برمي گيرد.
رتبه بندي دانشگاه هاي جامع ایران در سال 91
دانشگاه تهران با نمره 100 (از 100) رتبه نخست را در رتبه بندي دانشگاه هاي جامع کشور در سال 91 را به خود اختصاص داد.
دانشگاه تربيت مدرس با نمره 44.8 دوم شد و دانشگاه شيراز با نمره 31.87 در جاي سوم قرار گرفت. دانشگاه فردوسي مشهد با نمره 28.02 چهارم و  دانشگاه شهيد بهشتي تهران با امتياز 26.88 در رتبه پنجم ايستادند.
همچنين دانشگاه هاي تبريز، اصفهان، پيام نور، باهنر کرمان، گيلان، بوعلي سينا همدان، رازي کرمانشاه، شهيد چمران اهواز، اروميه و مازندران در رتبه هاي ششم تا پانزدهم رده بندي دانشگاه هاي جامع ايران قرار گرفتند.
در جدول زير رتبه بندي 58 دانشگاه جامع کشور در سال 91 را ببينيد.
رتبه نام دانشگاه امتیاز از 100 1 دانشگاه تهران 100 2 دانشگاه تربیت مدرس 44.8 3 دانشگاه شیراز 31.87 4 دانشگاه فردوسی مشهد 28.02 5 دانشگاه شهید بهشتی 26.88 6 دانشگاه تبریز 25.39 7 دانشگاه اصفهان
8 دانشگاه پیام نور
9 دانشگاه شهید باهنر کرمان
10 دانشگاه گیلان
11 دانشگاه بوعلی سینا
12 دانشگاه رازی
13 دانشگاه شهید چمران اهواز
14 دانشگاه ارومیه
15 دانشگاه مازندران
16 دانشگاه یزد
17 دانشگاه کاشان
18 دانشگاه شاهد
19 دانشگاه خوارزمی
20 دانشگاه زنجان
21 دانشگاه سمنان
22 دانشگاه الزهرا
23 دانشگاه اراک
24 دانشگاه سیستان و بلوچستان
25 دانشگاه کردستان
26 دانشگاه محقق اردبیلی
27 دانشگاه شهر کرد
28 دانشگاه بیرجند
29 دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان
30 دانشگاه بین المللی امام خمینی 31 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
32 دانشگاه یاسوج
33 دانشگاه لرستان
34 دانشگاه زابل
35 دانشگاه ایلام
36 دانشگاه حکیم سبزواری
37 دانشگاه ولی عصر رفسنجان
38 دانشگاه قم
39 دانشگاه گلستان
40 دانشگاه تفرش
41 دانشگاه مراغه
42 دانشگاه هرمزگان
43 دانشگاه خلیج فارس
44 دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
45 دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
46 دانشگاه بجنورد
47 دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
48 دانشگاه علم و فرهنگ
49 دانشگاه علوم اقتصادی 
49 دانشگاه سلمان فارسی کازرون 49    دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان                            50 دانشگاه حضرت معصومه
50 دانشگاه دامغان
50 دانشگاه جهرم
50 دانشگاه فسا
50 دانشگاه بین المللی امام رضا
51 دانشگاه فرهنگیانرتبه بندي دانشگاه هاي صنعتي ايران در سال 91
دانشگاه صنعتي شريف با امتياز 100 (از 100) رتبه نخست رده بندي دانشگاه هاي صنعتي کشور در سال 91 را بدست آورد.
دانشگاه صنعتي امير کبير با امتياز 90.67 دوم و دانشگاه علم و صنعت ايران با امتياز 73.9 سوم شد.
همچنين دانشگاه هاي صنعتي اصفهان، خواجه نصير الدين توسي تهران، شاهرود، نوشيرواني بابل، شيرازع اروميه و کرمانشاه در رتبه هاي چهارم تا دهم قرار گرفتند.
در جدول زير رتبه بندي 17 دانشگاه صنعتي کشور در سال 91 را ببينيد.
رتبه نام دانشگاه امتیاز از 100 1 دانشگاه صنعتی شریف 100 2 دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) 90.67 3 دانشگاه علم و صنعت ایران 73.9 4 دانشگاه صنعتی اصفهان 43.29 5 دانشگاه صنعتی حواجه نصیر الدین طوسی 38.34 6 دانشگاه صنعتی شاهرود
7 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
8 دانشگاه صنعتی شیراز
9 دانشگاه صنعتی ارومیه
10 دانشگاه صنعتی کرمانشاه
11 دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان
12 دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
13 دانشگاه صنعتی همدان
14 دانشگاه صنعتی سهند
15 دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور
16 دانشگاه صنعتی بیرجند
17 دانشگاه صنعت نفت
رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران در سال 91
دانشگاه علوم پزشکي تهران با امتياز 100 (از 100) رتبه نخست رده بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور را به خود اختصاص داد.
دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تهران با نمره 35.11 دوم و دانشگاه علوم پزشکي شيراز با امتياز 31.41 در جايگاه سوم قرار گرفت. دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با نمره 25.32 چهارم و دانشگاه علوم پزشکي مشهد با نمره 23.77 در رتبه پنجم قرار گرفت.
همچنين دانشگاه هاي علوم پزشکي تبريز، جندي شاپور اهواز، کرمان، مازندران و شهيد صدوقي يزد در رتبه هاي ششم تا دهم قرار گرفتند.
در جدول زير رتبه بندي 33 دانشگاه علوم پزشکي ايران در سال 91 را ببينيد.
رتبه نام دانشگاه امتیاز از 100 1 دانشگاه علوم پزشکی تهران 100 2 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 35.11 3 دانشگاه علوم پزشکی شیراز 31.41 4 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 25.32 5 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 23.77 6 دانشگاه علوم پزشکی تبریز 20.27 7 دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
8 دانشگاه علوم پزشکی کرمان
9 دانشگاه علوم پزشکی مازندران
10 دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
11 دانشگاه علوم پزشکی همدان
12 دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی
13 دانشگاه علوم پزشکی گیلان
14 دانشگاه علوم پزشکی کاشان
15 دانشگاه علوم پزشکی بابل
16 دانشگاه علوم پزشکی گلستان
17 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
18 دانشگاه علوم پزشکی قزوین
19 دانشگاه علوم پزشکی سمنان
20 دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
21 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
22 دانشگاه علوم پزشکی کردستان
23 دانشگاه علوم پزشکی لرستان
24 دانشگاه علوم پزشکی اراک
25 دانشگاه علوم پزشکی ایلام
26 دانشگاه علوم پزشکی جهرم
27 دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد
28 دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
29 دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
30 دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله
31 دانشگاه علوم پزشکی البرز
32 دانشگاه علوم پزشکی جیرفت
33 دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
رتبه بندي مؤسسات تحقيقاتي ايران در سال 91
پژوهشگاه دانش هاي بنيادي با کسب نمره 100 (از 100) در رده نخست رتبه بندي پژوهشگاه ها و مؤسسات تحقيقاتي کشور در سال 91 ايستاد.
پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران با نمره 41.3 و پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري با نمره 37.45 به ترتيب دوم و سوم شدند.
همچنين پژوهشگاه مواد و انرژي و سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران به ترتيب در رتبه هاي چهارم و پنجم قرار گرفتند.
در جدول زير رتبه بندي 11 پژوهشگاه و مؤسسه تحقيقاتي  ايران را در سال 91 ببينيد.
رتبه نام پژوهشگاه امتیاز  از 100 1 پژوهشگاه دانش های بنیادی 100 2 پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران 41.3 3 پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری 37.45 4 پژوهشگاه مواد و انرژی 33.31 5 سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران 23.42 6 موسسه پژوهش حکمت و فلسفه
7 پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
8 پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ
9 پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی
10 پژوهشگاه هوافضا
11 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 
رتبه بندي دانشگاه هاي هنر ايران در سال 91
دانشگاه هنر تهران با امتياز 100 (از 100) در رده نخست رتبه بندي دانشگاه هاي هنر کشور در سال 91 قرار گرفت.
دانشگاه هنر اصفهان با امتياز 58.76 دوم شد و دانشگاه هنر اسلامي تبريز سوم شد.
در جدول زير رتبه بندي دانشگاه هاي هنر ايران در سال 91 را ببينيد.
رتبه نام دانشگاه امتیاز از 100 1 دانشگاه هنر تهران 100 2 دانشگاه هنر اصفهان 58.76 3 دانشگاه هنر اسلامی تبریز


پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، در سال 90 نيز رتبه بندي دانشگاه هاي کشور را به صورت غير تفکيک شده انجام داده بود که دانشگاه تهران در رتبه اول قرار داشت. دانشگاه صنعتي شريف و صنعتي اميرکبير و علوم پزشکي تهران در رتبه هاي بعدي بودند.
در جدول زير رتبه بندي دانشگاه هاي  ايران در سال 90 را ببينيد.
رتبه نام دانشگاه 1 دانشگاه تهران 2 دانشگاه صنعتی شریف 3 دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) 4 دانشگاه علوم پزشکی تهران 5 دانشگاه تربیت مدرس 6 دانشگاه علم و صنعت ایران 7 دانشگاه شیراز 8 دانشگاه صنعتی اصفهان 9 دانشگاه فردوسی مشهد 10 دانشگاه شهید بهشتی 11 دانشگاه تبریز 12 دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی 13 دانشگاه علوم پزشکی شیراز 14 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 15 دانشگاه  اصفهان 16 دانشگاه مازندران 17 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 18 دانشگاه ارومیه 19 دانشگاه شهید چمران اهواز 20 دانشگاه بوعلی سینا 21 دانشگاه شهید باهنر کرمان 22 دانشگاه کاشان 23 دانشگاه علوم پزشکی تبریز 24 دانشگاه گیلان 25 دانشگاه علوم پزشکی مشهد

منبع : پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:13  توسط اطلس ایران وجهان  | 

در جدیدترین گزارش شاخص جهانی ابتکارات (GII) که در نیویورک منتشر شده است، سوئیس رتبه نخست را از آن خود کرد، سوئد و بریتانیا هم در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند. 

این گزارش توسط گروهی از نهادهای دانشگاهی و شرکت های بزرگ دنیا تهیه می شود. هر سال، گزارشی از توانایی هر کشور در زمینه ابتکارات و اختراعات، منتشر شده و بر اساس قدرت اقتصادی نسبی آن کشور، رتبه بندی می شود.

بر اساس رتبه بندی سال 2013 شاخص جهانی ابتکارات، سوئیس با کسب نمره 66.59 رتبه نخست جهان را در این شاخص از آن خود کرد. 

سوئد با نمره 61.36 در رتبه دوم و بریتانیا با نمره 61.25 در رتبه سوم قرار گرفتند. هلند با نمره 61.14 و آمریکا با نمره 60.31 در مکان چهارم و پنجم ایستادند.

همچنین کشورهای فنلاند، هنگ کنگ، سنگاپور، دانمارک، ایرلند، کانادا، لوکزامبورگ، ایسلند، اسرائیل و آلمان در رتبه های ششم تا پانزدهم قرار گرفتند.

ایران از بین 142 کشور مورد بررسی با 27.30 امتیاز در رتبه 113 جهان قرار گرفته است. این در حالی است که ایران در سال 2012 با 27.3 امتیاز در رتبه 104 و در سال 2011 با 28.41 امتیاز در رتبه 95 جهان قرار داشته است.

Global Innovation Index) GII)، هر کشور را بر اساس هفت دسته و طبقه ارزیابی می کند که شامل موسسات، سرمایه انسانی و تحقیقاتی، زیرساخت ها، پیچیدگی بازار، پیچیدگی تجارت، خروجی دانش و فناوری و خروجی های خلاقانه می شود.

برخی از این دسته بندی ها نیز شامل بیش از 15 زیرگروه هستند از جمله "نسبت دانش آموز  به معلم" در دبیرستانها، ویراستاری ماهانه ویکی پدیا و آپلود کردن تصاویر ویدیویی در سایت های اجتماعی از سوی شهروندان 15 تا 69 ساله.

ارزش واقعی این داده ها بیشتر در زیرگروه هایی است که به جزئیات پرداخته اند که نشان دهنده نقاط ضعف و قوت کشورها است. به عنوان مثال آمریکا به همکاری بین دانشگاه ها و صنایع خصوصی بها داده است اما وقتی دانش آموختگان را به برنامه علمی و مهندسی می گمارد رتبه اش تنزل می کند.

در تهیه گزارش 2013 GII ، دانشکده جانسون در دانشگاه کرنل، دانشکده تجارت INSEAD، سازمان جهانی مالکیت معنوی، شرکتBooz ، شرکت های مشاوره ای کنفدراسیون صنایع هند، شرکت مخابرات Emirian  و  شرکت ارتباطات چینی مشارکت داشته اند.

در جدول زیر، 30 کشور نخست دنیا در شاخص جهانی ابتکارات در سال 2013 را به همراه امتیاز آنها ببینید.

رتبه کشور نمره (100-0)
1 سوئیس 66.59
2 سوئد 61.36
3 بریتانیا 61.25
4 هلند 61.14
5 ایالات متحده آمریکا 60.31
6 فنلاند 59.51
7 هنگ کنگ 59.43
8 سنگاپور 59.41
9 دانمارک 58.34
10 ایرلند 57.91
11 کانادا 57.60
12 لوکزامبورگ 56.57
13 ایسلند 56.40
14 اسرائیل 55.98
15 آلمان 55.83
16 نروژ 55.64
17 نیوزیلند 54.46
18 کره جنوبی 53.31
19 استرالیا 53.07
20 فرانسه 52.83
21 بلژیک 52.49
22 ژاپن 52.23
23 اتریش 51.87
24 مالتا 51.79
25 استونی 50.60
26 اسپانیا 49.41
27 قبرس 49.32
28 جمهوری چک 48.36
29 ایتالیا 47.85
30 اسلوونی 47.32


رتبه برخی دیگر از کشورها:

چین (35)، امارات (38)، عربستان سعودی (42)، قطر (43)، کویت (50)، آرژانتین (56)، روسیه (62)، برزیل (64)، هند (66)، بحرین (67)، ترکیه (68)، مصر (108) و پاکستان (137).

منبع: globalinnovationindex، مهر

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:11  توسط اطلس ایران وجهان  | 

آنتی ویروس نورتون 2013 به عنوان بهترین آنتی ویروس از سوی سایت PCMAG انتخاب شد. آنتی ویروس بیت دیفندر نیز رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

تمام کامپیوترهایی که به شبکه‌ی جهانی وب متصل هستند برای جلوگیری از نفوذ مهاجمان به نرم‌افزارهای امنیتی نیاز دارند تا بتوانند در مقابل این حملات ایستادگی کنند.

به گزارش ایسنا امروز حملات بسیاری به کاربران در دنیای مجازی می‌شود و برای جلوگیری از این حملات کاربران نیازمند نرم‌افزارهای قدرتمند امنیتی هستند که نام بهترین آنها به ترتیب در زیر آمده است.

در صدر جدول، نام آنتی ویروس نورتون 2013 (Norton Antivirus 2013) به چشم می‌خورد. این نرم‌افزار به خوبی می‌تواند در مقابل هرزنامه واکنش نشان دهد و به خوبی فایل‌های دریافتی از اینترنت که به ویروس آلوده هستند را شناسایی کند. قیمت این آنتی‌ویروس در مقایسه با سایر رقبا پایین‌تر است.

مقام دوم متعلق به آنتی‌ ویروس بیت‌ دیفندر (Bitdefender Antivirus Plus 2013) است. این آنتی‌ویروس از نقل و انتقالات بانکی به خوبی محافظت و فایل‌های آلوده را به سادگی شناسایی می‌کند. شاید بتوان تنها ایراد این نرم‌افزار را طولانی کردن زمان پاکسازی سیستم دانست.

سایت PCMAG مقام سوم را به آنتی ویروس وب روت (Webroot SecureAnywhere 2013) اهدا کرده است. سرعت این نرم‌افزار در اسکن کردن کامپیوتر بسیار بالا است و توانایی شناسایی فایل‌های آلوده در میل هم از دیگر نقاط مثبت آن است. از نقاط ضعف این آنتی ویروس می‌توان به متوسط بودن تشخیص صفحات تقلبی ملقب به فیشینگ اشاره کرد.

رتبه چهارم را آنتی‌ ویروس روسی کسپراسکای (Kaspersky Anti-Virus 2013) به خود اختصاص داده است. نصب آسان این آنتی‌ویروس و تشخیص صفحات فیشینگ از نقاط مثبت آن به شمار می‌رود. اسکن‌های چند باره‌ی این نرم‌افزار سبب طولانی شدن فرآیند تشخیص ویروس می‌شود.

همچنین در رتبه‌ی پنجم  آنتی ویروس ترند میکرو تیتانیوم (Trend Micro Titanium Antivirus 2013) قرار گرفته است. این نرم‌افزار به خوبی می‌تواند فایل‌های آلوده را بلوک کند و فیلتر اسپم آن از ورود هرزنامه به میل کاربر جلوگیری خواهد کرد. یکی از مشکلات این نرم‌افزار شناسایی فایل‌های پاک به جای فایل‌های آلوده است.

نباید این نکته را از قلم انداخت که اگرچه کرک شده‌ی این آنتی‌ویروس‌ها در بازار موجود هستند اما بهتر است برای سهولت در کار و بالا بردن امنیت سیستم از نسخه‌ی اصلی آن‌ها استفاده شود.

در جدول زیر نیز به طور خلاصه رده بندی این آنتی ویروس ها را ببینید.

ردیف آنتی ویروس
1 Norton 
2 Bitdefender 
3 Webroot SecureAnywhere
4 Kaspersky
5 Trend Micro Titanium


+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:10  توسط اطلس ایران وجهان  | 

گوشي هاي اچ تی سی وان، آیفون 5 و گلکسی اس 4 رتبه هاي اول تا سوم پرطرفدارترين گوشي هاي دنيا در سال جاري را توسط سايت PC world به خود اختصاص دادند.
براي اکثر افراد هنگام خريد گوشي هوشمند اين سوال بوجود آمده که چه گوشي بهتر از همه است؟ اگر بحث قيمت را کنار بگذاريم، به 10 گوشي پرطرفدار سال 2013 خواهيم رسيد.
به گزارش ايسنا، ممکن است برخي از اين گوشي‌ها به علت پشتيباني ضعيف نرم‌افزاري در ايران چندان مناسب براي انتخاب نباشند.

رتبه اول: اچ تي سي وان
بر اساس گزارش‌ها در جايگاه اول HTC ONE قرار گرفته است که طراحي زيبا، دوربيني مناسب و سخت‌افزاري قدرتمند دارد. همچنين صداي اين گوشي از کيفيت بسيار مطلوبي برخوردار است.

                   


رتبه دوم: آيفون 5
مقام دوم متعلق به IPhone5 است که جديدترين محصول شرکت اپل است؛ نرم‌افزاري خاص و امکانات جانبي اين گوشي يکي از دلايل اختصاص دادن جايگاه دوم به آن است.

                  


رتبه سوم: گلکسي اس 4
اما در رتبه سوم اين رده‌بندي Galaxy S4  شرکت سامسونگ به چشم مي خورد؛ کيفيت بالاي صفحه نمايش و سخت افزار بسيار قدرتمند از ويژگي‌هاي بارز اين محصول شرکت سامسونگ است.

                   


رتبه چهارم: گلکسي نوت 2
سايت PC world مقام چهارم را به Galaxy Note II  اختصاص داده است. اين گوشي که صفحه نمايش آن بسيار بزرگ است مجهز به يک قلم با تکنولوژي بالا است که کار کاربر را راحت‌تر مي کند.

                   


رتبه پنجم: موتورولا درويد
رتبه پنجم هم متعلق به Motorola Droid Razer HP است و هرچند در کشور ايران پشتيباني چندان جالبي ندارد اما در ساير نقاط دنيا طرفداران بسياري دارد و طراحي اين گوشي از نقاط مثبت آن به شمار مي‌رود.

                  


رتبه ششم: اچ تي سي درويد
همچنين در جايگاه ششم HTC Droid DNA قرار گرفته است که هم صفحه نمايش با کيفيتي دارد و هم پردازنده‌ي چهار هسته‌يي آن از قدرت مطلوبي برخوردار است؛ البته نبايد عمر کم باطري اين گوشي را فراموش کنيم.

                    


رتبه هفتم: نوکيا لوميا 22
مقام هفتم به Nokia Lumia22 اختصاص داده شده که اگرچه سيستم عامل آن ويندوزي است که در ايران پشتيباني نمي‌شود اما طراحي آن زيبا است و مجهز به ويندوز فون 8 است.

                 


رتبه هشتم: گوشي هوشمند گوگل
رتبه هشتم متعلق به Google-Nexus- 4 است که ساخت شرکت LG است؛ پردازنده قدرتمند دارد و ورژن نرم افزاري آن هم آخرين ورژن آندرويد است.

                 


رتبه نهم: اچ تي سي ويندوز فون
در جايگاه نهم يکي ديگر از مدل‌هاي شرکت HTC يعني Windows Phone 8X به چشم مي‌خورد که مجهز به ويندوز هشت موبايل است.

                


رتبه دهم: گلکسي اس 3 
اما در آخر ليست بهترين‌ها Galaxy S3 قرار گرفته که اگر چه از بعضي مدل‌ها پيرتر است اما امکانات جانبي و سخت‌افزاري مناسبي دارد و هنوز هم قلب بسياري را ربوده است.

                 

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:9  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رودخانه «لی» چین، رودخانه «تورن» در شمال سوئد و فنلاند، رودخانه «سنت کروویکس» آمریکا، رودخانه «تارا» در مونته نگرو و رودخانه «تیمز» لندن؛ تمیز ترین و پاکیزه ترین رودخانه های جهان هستند.

رودخانه ها در کشورهایی که صنعتی شده و یا در حال صنعتی شدن هستند معمولا با خطر آلوده شدن مواجه هستند اما در بسیاری از همین کشورهای صنعتی سیاستهای حفظ محیط زیست در مورد رودخانه ها بسیار موثر بوده و بسیاری از پاکترین رودخانه ها اتفاقا در کشورهای صنعتی قرار دارند در این مطلب پنج رودخانه تمیز دنیا معرفی شده است:

رودخانه «لی» ، چین

کشور چین معمولا آلوده ترین رودخانه ها و شهرها را دارد چرا که صنعت فعلا حرف اول را در آن می زند اما در این میان رودخانه «لی» در منطقه زینگان از پاکیزه ترین رودخانه های جهان است. این رودخانه از کوه Mao'er سرچشمه می گیرد و به سمت جنوب چین می رود، در این رودخانه ماهیگیری رواج دارد.

       


رودخانه «تورن» ، سوئد- فنلاند

رودخانه «تورن» در شمال سوئد و فنلاند واقع شده است. حدود نیمی از رودخانه بخشی از مرز بین دو کشور است. این رودخانه خروشان که مستقیما از یخهای قطبی سرچشمه می گیرد از جمله پاکیزه ترین رودخانه های جهان است منبعی غنی از ماهیان آزاد همراه با طبیعتی بی نظیر از چشم اندازهای شمالی. این رودخانه به شدت توسط مردم سوئد و فنلاند محافظت می شود و اگرچه از نزدیک شهرهای بزرگی چون کرونا در شمال سوئد می گذرد اما همواره بر پاکیزه نگه داشتن آن اهتمام می شود.

       


رودخانه «سنت کروویکس» ، آمریکا

انشعابی از رودخانه می سی سی پی حدود 164 مایل یا 260 کیلومتر طول آن است، رودخانه واقع در ایالت ویسکانسین آمریکا و در بخشی از مینه سوتا است ودر واقع مرز بین ویسکانسین و مینه سوتا را تشکیل دادند. رودخانه تحت حفاظت سازمان خدمات پارک ملی است و نیروگاه آبی در خیابان Croix و منابع قدرت شهری مینیاپولیس و سنت پل را تامین می کند.

       


رودخانه «تارا» ، مونته نگرو

رودخانه «تارا» برای پاکیزگی آن مشهور است. تارا رودخانه ای در مونته نگرو وبوسنی و هرزگوین است. رودخانه ناشی از تلاقی دو رودخانه یعنی رودخانه Opasnica و Veruša که از رشته کوه های آلپ مونته نگرو شات میگیرد. طول رودخانه 144 کیلومتر است که 110 کیلومتر در مونته نگرو است. این رودخانه از تمیزترین رودخانه های اروپای شرقی است. 

       


رودخانه «تِیمز» ، انگلیس

رودخانه «تِیمز» یا تایمز که از وسط لندن می گذرد قرن ها به عنوان رودخانه ای کثیف شناخته می شد و حتی از لحاظ بیولوژیک مرده محسوب می شد اما سیاستهای پنجاه ساله در زمینه کنترل آلودگی ورودی به این رودخانه و پروژه گیاه درمانی که آب ورودی هر خانه را قبل از رسیدن به رودخانه پاک می کند هم اکنون آن را از آلودگی ها پاک کرده است.

       


منبع: خبرآنلاین

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:8  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا با کسب نمره 100 به عنوان برترین دانشگاه جهان از سوی مؤسسه QS معرفی شد. دانشگاه هاروارد آمریکا و دانشگاه کمبریج انگلستان در این رتبه بندی به ترتیب دوم و سوم شدند.

در این نظام رتبه بندی بیش از سه هزار دانشگاه با معیارها و شاخص های مشخص ارزیابی و 800 دانشگاه تراز اول جهان معرفی می شود.

 نظام QS رتبه بندی را به 30 رشته موضوعی مختلف که برای هرکدام جداول جداگانه ای تهیه شده، تقسیم کرده است. در تقسیم بندی موضوعی نیز رتبه های برتر به ایالات متحده و بریتانیا تعلق دارد. تقریبا 66 درصد برترین دانشگاه ها به این دو کشور تعلق دارد.

موسسه QS در سنجش اعتبار دانشگاه‌ها جهت اعلام رتبه آنها، هفت فاکتور را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که شامل اعتبار اعضای هیئت علمی، اعتبار کارکنان، تعداد مقالات در هر دانشگاه، تعداد فراخوان مقالات، تعداد دانشجویان دانشگاه، تعداد اعضای هیئت علمی دارای مدرک دکتری و حضور فعال در فضای مجازی و اینترنت هستند.

مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا با نمره 100 (از 100) رتبه نخست دانشگاه های جهان در نظام رتبه بندی کیو اس را از آن خود کرد.

دانشگاه هاروارد آمریکا با نمره 99.2 رتبه دوم و دانشگاه کمبریج بریتانیا با نمره 99 رتبه سوم را کسب کردند.

دانشگاه کالج لندن با نمره 98.9 رتبه چهارم، امپریال کالج لندن با نمره 98.8 رتبه پنجم، دانشگاه آکسفورد بریتانیا با نمره 98.7 رتبه ششم، دانشگاه استنفورد آمریکا با نمره 96.8 رتبه هفتم، دانشگاه ییل آمریکا با نمره 96.5 رتبه هشتم، دانشگاه شیکاگو آمریکا با نمره 96.2 رتبه نهم و مؤسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه پرینستون  هر دو از آمریکا با نمره 96.1 با هم در رتبه دهم قرار گرفتند.

همچنین مؤسسه فناوری فدرال سوئیس، دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا، دانشگاه کلمبیای آمریکا، دانشگاه کرنل آمریکا، دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، دانشگاه ادینبورگ بریتانیا، دانشگاه تورنتوی کانادا، مدرسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس و کینگز کالج لندن در رتبه های دوازدهم تا بیستم  رتبه بندی QS قرار گرفتند.

در جدول زیر، رتبه بندی و نمرات 50 دانشگاه نخست رده بندی کیو اس را  ببینید.

رتبه مؤسسه کشور نمره
1 مؤسسه فناوری ماساچوست آمریکا 100
2 دانشگاه هاروارد آمریکا 99.2
3 دانشگاه کمبریج بریتانیا 99.0
4 دانشگاه کالج لندن بریتانیا 98.9
5 امپریال کالج لندن بریتانیا 98.8
6 دانشگاه آکسفورد بریتانیا 98.7
7 دانشگاه استفورد آمریکا 96.8
8 دانشگاه ییل آمریکا 96.5
9 دانشگاه شیکاگو آمریکا 96.2
10 مؤسسه فناوری کالیفرنیا آمریکا 96.1
10 دانشگاه پرینستون آمریکا 96.1
12 مؤسسه فناوری فدرال سوئیس سوئیس 94.3
13 دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا 93.8
14 دانشگاه کلمبیا آمریکا 93.6
15 دانشگاه کرنل آمریکا 92.5
16 دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا 92.1
17 دانشگاه ادینبورگ بریتانیا 91.3
17 دانشگاه تورنتو کانادا 91.3
19 مدرسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس 90.9
19 کینگز کالج لندن بریتاینا 90.9
21 دانشگاه مک گیل کانادا 90.6
22 دانشگاه میشیگان آمریکا 90.5
23 دانشگاه دوک آمریکا 90.1
24 دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور 89.4
25 دانشگاه کالیفرنیا، برکلی آمریکا 89.0
26 دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ 88.6
27 دانشگاه ملی استرالیا استرالیا 88.5
28 مدرسه نرمال سوپریو پاریس فرانسه 87.8
29 دانشگاه نورث وسترن آمریکا 87.3
30 دانشگاه بریستول بریتانیا 86.6
31 دانشگاه ملبورن استرالیا 86.0
32 دانشگاه توکیو ژاپن 85.7
33 دانشگاه منچستر بریتانیا 85.2
34 دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ 84.4
35 دانشگاه کیوتو ژاپن 84.1
35 دانشگاه ملی سئول کره جنوبی 84.1
37 دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا 83.0
38 دانشگاه سیدنی استرالیا 82.9
39 دانشگاه چینی هنگ کنگ هنگ کنگ 82.3
40 دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس آمریکا 81.9
41 مدرسه پلی تکنیک فرانسه 81.1
41 دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور 81.1
43 دانشگاه کوئینزلند استرالیا 80.9
44 دانشگاه نیویورک آمریکا 80.8
45 دانشگاه کپنهاگ دانمارک 80.5
46 دانشگاه پکن چین 80.0
47 دانشگاه براون آمریکا 79.8
48 دانشگاه تسینگ هوا چین 79.7
49 دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا 79.4
50 دانشگاه روپرشت - کارلز هایدلبرگ آلمان 79.3

منبع: www.topuniversities.com

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:7  توسط اطلس ایران وجهان  | 

رتبه بندی دانشگاه های جهان در 2014-2013 توسط تایمز + جدول رتبه های 100-52 «مؤسسه فناوري کاليفرنيا» با کسب بيشترين امتياز در صدر رتبه بندي دانشگاه هاي جهان که توسط مؤسسه تايمز انجام شده قرار گرفت. دانشگاه هاي هاروارد و آکسفورد با هم در رتبه دوم قرار گرفتند.

مؤسسه  Timse Higher Educationرتبه بندي 400 دانشگاه برتر جهان در سال 2014 – 2013 را اعلام کرد.
روش به كار گرفته شده براي اين رتبه بندي داراي 13 شاخص در پنج زمينه براي بررسي آموزش، پژوهش، انتقال دانش و رويكرد بين المللي آن بوده است. در اين بررسي محيط آموزشي 30 درصد ارزشيابي، حجم پژوهش، درآمد و اعتبار 30 درصد، ميزان ارجاع به مقالات پژوهشي يا مقالات داراي تأثير 30 درصد، درآمد از صنعت و نوآوري 2.5 درصد و رويكرد بين المللي با احتساب تعداد دانشجويان، استادان و تحقيقات مشترك خارجي 7.5 درصد را به خود اختصاص داده اند.
«مؤسسه فناوري کاليفرنيا» آمريکا با نمره 94.9 رتبه نخست اين رده بندي را از آن خود کرد. «دانشگاه هاروارد» آمريکا و «دانشگاه آکسفورد» انگليس با کسب نمره 93.9 به طور مشترک در رتبه دوم قرار گرفتند.
«دانشگاه استنفورد» آمريکا با نمره 93.8 رتبه چهارم، «مؤسسه فناوري ماساچوست» آمريکا با نمره 93 رتبه پنجم، «دانشگاه پرينستون» آمريکا با نمره 92.3 رتبه ششم، «دانشگاه کمبريج» انگليس با نمره 92.3 رتبه هفتم، «دانشگاه کاليفرنيا، برکلي» آمريکا با نمره 89.8 رتبه هشتم، «دانشگاه شيکاگو» آمريکا با نمره 87.8 رتبه نهم و «امپريال کالج لندن» انگليس با نمره 87.5 در رتبه دهم قرار گرفتند.
همچنين «دانشگاه ييل»، «دانشگاه کالیفرنيا، لس آنجلس»، «دانشگاه کلمبيا» هر سه از آمريکا، «مؤسسه فناوري فدرال زوريخ» سوئيس، «دانشگاه جانز هاپکينز»، «دانشگاه پنسيلوانيا»، «دانشگاه دوک»، «دانشگاه ميشيگان»، «دانشگاه کرنل» هر پنج دانشگاه از آمريکا و «دانشگاه تورنتو» کانادا به ترتيب در رتبه هاي يازدهم تا بيستم قرار گرفتند.

«دانشگاه صنعتي شريف» ايران در رتبه بندي تايمز در رتبه 272 قرار گرفت. دانشگاه صنعتي شريف در فاکتور انتقال دانش نمره 29.7، در رويکرد بين المللي نمره 20.7، در بخش درآمد صنعتي نمره 98.3، در بخش پژوهشي نمره 37.2 و در استناد نمره 49 را بدست آورد.
در بین 100 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی تایمز، ایالات متحده آمریکا 46 دانشگاه را به خود اختصاص داده اند و بنابر این بیشترین دانشگاه در این رتبه بندی از آن ایالات متحده است.
بریتانیا با 11 دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان پس از ایالات متحده قرار دارد.
 پس از این کشورها به ترتیب هلند با 8 دانشگاه، آلمان با 6 دانشگاه، استرالیا با 5 دانشگاه، کانادا با 4 دانشگاه، سوئیس، کره جنوبی و فرانسه با 3 دانشگاه، چین، سنگاپور، ژاپن، بلژیک و هنگ کنگ با 2 دانشگاه و سوئد و فنلاند نیز با یک دانشگاه در جمع 100 دانشگاه برتر جهان حضور دارند.
در جدول زير، رتبه های 52 تا 100 در سال 2014 - 2013 در رتبه بندي تايمز را ببينيد. رتبه اين دانشگاه ها در نظام رتبه بندي QS و نظام رتبه بندي شانگهاي نيز جهت مقايسه ذکر شده است.
رتبه مؤسسه کشور نمره    رتبه در QS رتبه در شانگهای 52 دانشگاه  کیوتو ژاپن 63.2 35 26 52 دانشگاه براون ایالات متحده 63.2 47 67 52 دانشگاه کالیفرنیا، دیویس ایالات متحده 63.2 85 47 55 دانشگاه لودینگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان 63.1 65
56 مؤسسه پیشرفته علوم و تکنولوژی کره جمهوری  کره 62.9 60 201-300 57 دانشگاه علوم و  تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ 62.5 34 201-300 58 دانشگاه  منچستر بریتانیا 62.3 33 41 59 دانشگاه ایالتی اوهایو ایالات متحده 62.0 113 65 60 دانشگاه علوم و تکنولوژی پوهانگ جمهوری کره 61.7 107 301-400 61 دانشگاه کاتولیک لوون بلژیک 61.3 77 101-150 62 دانشگاه پوردو ایالات متحده 60.7 99 57 63 دانشگاه گئورک آگوست گوتینگن آلمان 59.9 128 101-150 63 دانشگاه کوئینزلند استرالیا استرالیا 59.9 43 85 65 دانشگاه رایس ایالات متحده 59.8 136 92 65 مدرسه نرمال سوپریور فرانسه 59.8 28 71 67 دانشگاه لیدن هلند 59.4 74 74 68 دانشگاه هایدلبرگ آلمان 59.2 50 54 69 دانشگاه صنعتی دلفت هلند 59.1 95 201-300 70 دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ایالات متحده 59.0 125 47 70 مدرسه پلی تکنیک فرانسه 59.0 41 201-300 72 دانشگاه سیدنی استرالیا 58.8 38 97 73 دانشگاه اراسموس روتردام هلند 58.1 92 151-200 74 دانشگاه باسل سوئیس 57.7 110 83 74 دانشگاه اوترخت هلند 57.7 81 52 76 دانشگاه  تکنولوژی نانیانگ سنگاپور 57.2 41 201-300 77 دانشگاه و مرکز پژوهش واخنینگن هلند 56.8 150 101-150 78 دانشگاه پیتسبورگ ایالات متحده 56.7 106 61 79 دانشگاه بریستول بریتانیا 56.3 30 64 80 دانشگاه اموری ایالات متحده 56.1 141 101-150 80 دانشگاه دورهام بریتانیا 56.1 90 201-300 80 دانشگاه تافتز ایالات متحده 56.1 204 101-150 83 دانشگاه آمستردام هلند 55.9 58 101-150 83 دانشگاه ایالتی میشیگان ایالات متحده 55.9 171 92 85 دانشگاه گنت بلژیک 55.5 122 85 86 دانشگاه آزاد برلین آلمان 55.3 109
87 دانشگاه فنی مونیخ آلمان 55.2 53 50 88 دانشگاه کیس وسترن رزرو ایالات متحده 55.0 175 99 88 دانشگاه وندربیلت ایالات متحده 55.0 181 49 90 دانشگاه نوتردام ایالات متحده 54.7 224 201-300 91 دانشگاه موناش استرالیا 54.6 69 101-150

92 دانشگاه مک مستر کانادا 54.5 140 92 93 دانشگاه کالیفرنیا، ارواین ایالات متحده 54.1 149 45 94 دانشگاه هومبولت در برلین آلمان 53.8 126
95 دانشگاه روچستر ایالات متحده 53.6 151 90 96 دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه 53.5 112 37 97 دانشگاه کلرادو در بولدر ایالات متحده 53.4 160 33 98 دانشگاه گرونینگن هلند 52.9 97 92 98 دانشگاه ماستریخت هلند 52.9 121 201-300 100 دانشگاه هلسینکی  فنلاند 52.6 69 76 100 دانشگاه یورک بریتانیا 52.6 124 201-300

در پست پیشین رتبه های ا تا 51 آمده است.
منبع: www.timeshighereducation
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 11:6  توسط اطلس ایران وجهان  | 

لیلین  بتنکورت فرانسوی با ثروتی معادل 30 میلیارد دلار، کریستی والتون و آلیس والتون فززندان سم والتون از آمریکا به ترتیب با 28.2 و 26.3 میلیارد دلار ثروت در رتبه های اول تا سوم ثروتمند ترین زنان جهان در سال 2013 قرار گرفتند.

نشریه اقتصادی فوربس در تازه‌ترین گزارش خود که به سال 2013 مربوط است، ثروتمندترین زنان جهان را معرفی کرد که براین اساس لیلین بتنکورت فرانسوی با 30 میلیارد دلار دارایی در صدر قرار گرفت.

 بتنکورت 90 ساله عمده دارایی خود را مدیون شرکت آرایشی و بهداشتی اورئال است. او همچنین در رده‌بندی جدید فوربس برای نخستین بار از سال 1999 میلادی تاکنون به عنوان یک زن وارد فهرست 10 فرد ثروتمند جهان شده است.

او و خانواده‌اش در مجموع مالک 30 درصد از سهام شرکت اورئال هستند. پدر وی این شرکت را بنیان نهاد. به تازگی پرونده‌ای درباره سوءاستفاده مالی نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه از خانم بتنکورت به جریان افتاده است. بتنکورت رتبه 9 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان در سال 2013 به خود اختصاص داده است.

کریستی والتون آمریکایی با 28.2 میلیارد دلار در رده دوم ثروتمندترین زنان جهان جای گرفته است. او یکی از فرزندان سم والتون، بنیان‌گذار بزرگترین شرکت جهان یعنی فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت است. ارزش دارایی او در پی رشد سهام شرکت والمارت در سال 2012 به شدت افزایش یافت. او ثروتمندترین زن آمریکا نیز به شمار می‌رود. جان والتون، شوهر وی در سال 2005 در جریان یک سانحه هوایی کشته شد. کریستن والتون 58 سال سن دارد و رتبه 11 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان دارد.

آلیس والتون، دیگر فرزند بنیان‌گذار شرکت والمارت با ثروت 26.3 میلیارد دلار رده سوم را در بین ثروتمندترین زنان جهان به خود اختصاص داد. وی 63 سال سن دارد و رتبه 16 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان دارد.

آریس فونتبانا شیلیایی با ثروت 17.4 میلیارد دلار که در حوزه معدن‌کاری فعالیت می‌کند در این رده‌بندی چهارم شده است. او به همراه فرزندانش آنتوفاگاستا، یکی از بزرگترین معادن مس دنیا را مدیریت می‌کنند. آندرونیکو لوکسیچ، شوهر وی در سال 2005 در اثر بیماری سرطان درگذشت و کل ثروتش به همسرش، آریس فونتاتا و سه پسرش رسید. او رتبه 35 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان دارد.

جورجینا راینهارت استرالیایی هم که در رشته معدن‌کاری فعالیت می‌کند با ثروت 17 میلیارد دلار پنجم شده است. او ثروتمندترین زن آسیا و اقیانوسیه است، با وجودی که کاهش قیمت سنگ‌آهن حدود یک میلیارد دلار از ارزش دارایی وی کاسته است. او رتبه 36 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان دارد.

ژاکلین مارس آمریکایی با ثروت 17 میلیارد دلاری به طور مشترک با راینهارت در رده پنجم ثروتمندترین زنان جهان جای گرفته است. او ثروت خود را مدیون شرکت صنایع شیرینی و شکلات مارس است. مارس بزرگترین شرکت شکلات سازی جهان محسوب می‌شود که فروش سالانه آن به بیش از سه میلیارد دلار می‌رسد. او رتبه 36 را در فهرست ثروتمند ترین افراد جهان دارد.

سوزان کلاتن آلمانی مالک 12.6 درصد از سهام بی‌ام‌و با 14.3 میلیارد دلار (رتبه جهانی 58)، 

ابیگیل جانسون آمریکایی فعال خدمات مالی و پولی با 12.7 میلیارد دلار (رتبه جهانی 74)،

 میوچیا پرادا ایتالیایی مالک شرکت پوشاک و کالاهای لوکس پرادا با 12.4 میلیارد دلاری (رتبه جهانی 78) 

و آن کاکس چمبرز آمریکایی فعال عرصه رسانه با 12 میلیارد دلار (رتبه جهانی 80) نیز رده‌های هفتم تا دهم ثروتمندترین زنان جهان را بدست آوردند.

همچنین  دیرس ناوارو دی کامارکو برزیلی فعال صنعت ساخت و ساز با 11.5 میلیارد دلار دارایی، چارلین دی کاروالهو هنکن هلندی با 11 میلیارد دلار، لارن پاول جابز آمریکایی - همسر استیو جابز - با 10.7 میلیارد دلار، جوانا کوانت آلمانی با 10.6 میلیارد دلار، آنتونیا جانسون سوئدی با 9.2 میلیارد دلار، الین مارشال آمریکایی با 8 میلیارد دلار، ساویتری جیندال هندی با 7.6 میلیارد دلار، اوا گوندای مکزیکی با 6.6 میلیارد دلار، روزالینا مرا اسپانیایی با 6.1 میلیارد دلار، بلر پری اوکدن آمریکایی با 6 میلیارد دلار و مارگاریتا لوئیس دریفوس سوئیسی با 6 میلیارد دلار دارایی در رده‌های یازدهم تا بیستم ثروتمندترین زنان جهان جای گرفتند.

در جدول زیر نیز 20 زن نخست ثروتمند جهان در سال 2013 به همراه میزان دارایی، سن، ملیت و رتبه آنها در لیست نهایی ثروتمند ترین افراد جهان را ببینید:

ردیف نام ثروت (میلیارد دلار) سن کشور رتبه جهانی
1 لیلین بتنکورت 30 90 فرانسه 9
2 کریستی والتون 28.2 58 آمریکا 11
3 آلیس والتون 26.3 63 آمریکا 16
4 آریس فونتبانا 17.4 70 شیلی 35
5 جورجینا راینهارت 17 59 استرالیا 36
5 ژاکلین مارس 17 73 آمریکا 36
7 سوزان کلاتن 14.3 50 آلمان 58
8 ابیگیل جانسون 12.7 74 آمریکا 74
9 میوچیا پرادا 12.4 63 ایتالیا 78
10 آن کاکس چمبرز 12 93 آمریکا 80
11 دیرس ناوادا دی کامارکو 11.5 - برزیل 87
12 چارلین دی کاروالهو هنکن 11 58 هلند 94
13 لارن پاول جابز 10.7 49 آمریکا 98
14 جوانا کوانت 10.6 86 آلمان 100
15 آنتونیا جانسون 9.2 69 سوئد 118
16 الین مارشال 8 70 آمریکا 145
17 ساویتری جیندال 7.6 63 هند 155
18 اوا گوندای 6.6 - مکزیک 179
19 روزالینا مرا 6.1 69 اسپانیا 195
20 بلر پری اوکدن 6 62 آمریکا 198
20 مارگاریتا لوئیس دریفوس 6 50 سوئیس 198

منبع: وب سایت forbes و ایسنا

جهت مطالعه بیشتر:

- ثروتمند ترین افراد جهان در سال 2013 با اطلاعات کامل و عکس 10 نفر اول را اینجا ببینید.

- ثروتمند ترین افراد حوزه کامپیوتر و آی تی دنیا در سال 2013 به همراه عکس 10 نفر نخست را اینجا ببینید.

- ثروتمند ترین و پردرآمد ترین فوتبالیست های جهان در سال 2013 به همراه عکس 10 نفر اول را اینجا ببینید.

- جوان ترین میلیاردر های جهان در سال 2013 به همراه سن، ملیت، میزان ثروت و عکس 10 نفر نخست را اینجا ببینید.

در تصویر زیر، عکس 10 زن نخست ثروتمند دنیا  به همراه میزان ثروتشان به دلار را ببیند:

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کارلوس اسليم مکزيکي با ثروت 73 ميليارد دلار، بيل گيتس با ثروت 67 ميليارد دلار و آمانسيو اورتگا با ثروت 57 ميليارد دلار رتبه اول تا سوم فهرست ثروتمند ترين افراد جهان در سال 2013 را به خود اختصاص دادند.

نشريه اقتصادي فوربس تازه ترين رده بندي خود را درباره ثروتمند ترين افراد جهان منتشر کرد که بر اين اساس، کارلوس اسليم مکزيکي با 73 سال سن همچنان با ثروتي معادل 73 ميليارد دلار در صدر قرار گرفته است.

رده‌بندي فوربس که مربوط به مارس سال 2013 است نشان مي‌دهد که بيل گيتس آمريکايي با 57 سال سن و ثروت 67 ميليارد دلار و آمانسيو اورتگاي اسپانيايي با  77 سال سن و ثروت 57 ميليارد دلار، در رده هاي دوم و سوم پولدار ترين افراد جهان قرار گرفتند.

وارن بافت  آمريکايي با 53.5 ميليارد دلار، لاري اليسون  از آمريکا با 43 ميليارد دلار، چارلز کوچ اهل آمريکا با 34 ميليارد دلار، ديويد کوچ آمريکايي با 34 ميليارد دلار، لي کا شينگ از هنگ کنگ با 31 ميليارد دلار، ليلين بتنکورت فرانسوي با 30 ميليارد دلار و برنالد آرنولت از فرانسه با 29 ميليارد دلار ثروت در رده هاي چهارم تا دهم اين فهرست جاي گرفتند.

همچنين براساس اين رده‌بندي ليلين بتنکورت فرانسوي با 30 ميليارد دلار ثروت عنوان ثروتمند ترين زن جهان را به خود اختصاص داده است.

فهرست فوربس در مجموع شامل نام 1426 فرد ثروتمند جهان است که ارزش کل ثروت آن‌ها بالغ بر 5.4 تريليون دلار مي‌شود که نسبت به رده‌بندي قبلي فوربس 17 درصد افزايش يافته است.

کشور آمريکا به تنهايي با 442 ميلياردر بيشترين تعداد ميلياردر را در فهرست فوربس به خود اختصاص داده است. قاره آسيا و اقيانوسيه با 386 نفر، اروپا با 366 نفر، قاره آمريکا با 129 نفر و خاورميانه و آفريقا با 103 نفر در رده‌هاي بعدي از اين لحاظ قرار گرفتند.

بيشترين ميزان افزايش ثروت نيز در رده‌بندي 2013 فوربس مربوط به آمانسيو ارتگا بوده که طي تنها يک سال معادل 19.5 ميليارد دلار به ثروتش افزوده شده است. 

مارک زاکربرگ و داستين موسکويتز با 28 سال سن جوان‌ ترين و ديويد راکفلر با 97 سال پير ترين ميلياردر هاي جهان از نگاه فوربس هستند. در منطقه خاورميانه نيز پرنس الوليد بن طلال آل سعود با 20 ميليارد دلار ثروتمندترين فرد شناخته شده است.

در جدول زير 20 نفر نخست ليست ثروتمندان جهان در سال 2013 به همراه سن، مليت و ميزان دارايي شان را ببينيد:

ردیف نام      ثروت (میلیارد دلار) سن کشور
1 کارلوس اسلیم هلو 73 73 مکزیک
2 بیل گیتس 67 57 آمریکا
3 آمانسیو اورتگا 57 77 اسپانیا
4 وارن بافت 53.5 82 آمریکا
5 لاری الیسون 43 68 آمریکا
6 چارلز کوچ 34 77 آمریکا
7 دیوید کوچ 34 72 آمریکا
8 لی کا شینگ 31 84 هنگ کنگ
9 لیلین بتنکورت 30 90 فرانسه
10 برنالد آرنولت 29 64 فرانسه
11 کریستی والتون 28.2 58 آمریکا
12 استفان پرسون 28 65 سوئد
13 میشل بلومبرگ 27 71 آمریکا
14 جیم والتون 26.7 65 آمریکا
15 شلدون آدلسون 26.5 79 آمریکا
16 آلیس والتون 26.3 63 آمریکا
17 اس. رابسون والتون 26.1 69 آمریکا
18 کارل آلبرکت 26 93 آلمان
19 جف بیزوس 25.2 49 آمریکا
20 لاری پیج 23 40 آمریکا
منبع: وب سایت forbes و ایسنا
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مردم کشور انگليس با مصرف سالانه 11 کيلوگرم شکلات به ازاي هر نفر، به عنوان بيشترين مصرف کننده شکلات در جهان در سال 2012 شناخته شدند. کشور ساحل عاج نيز با توليد يک ميليون و 486 هزار تن کاکائو در سال 2012، بزرگترين توليد کننده کاکائو در جهان بود.

در ادامه با بيشترين مصرف کنندگان شکلات، بزرگترين توليد کنندگان کاکائو و پرفروش ترين شکلات سازان جهان در سال 2012 آشنا شويد:

بيشترين مصرف کنندگان شکلات در دنيا در سال 2012 

انگليسي ها با مصرف سالانه 11 کيلوگرم شکلات به ازاي هر نفر، بيشترين مصرف کننده شکلات در جهان در سال 2012 بودند.

ايرلندي ها با مصرف سالانه 9.6 کيلوگرم شکلات به ازاي هر نفر، دومين مصرف کننده بزرگ شکلات در دنيا هستند.

مردم سوئيس نيز با مصرف سالانه 9.5 کيلوگرم به ازاي هر نفر، سومين کشور پرمصرف شکلات در جهان هستند.

مردم کشور هاي اتريش و آلمان با 7.5، نروژ با 6.9، دانمارک با 6.7، آمريکا با 4.6، نيوزيلند با 4.3 و فرانسه با 4.2 کيلوگرم مصرف سالانه شکلات به ازاي هر نفر، در رتبه هاي چهارم تا دهم فهرست بيشترين مصرف کنندگان شکلات در دنيا قرار گرفتند. 

در جدول و نمودار زير نيز مصرف سالانه شکلات به ازاي هر نفر را در 10 کشور پرمصرف شکلات در جهان در سال 2012 ببينيد:

ردیف کشور مصرف سالانه شکلات (به کیلوگرم و به ازای هر نفر)
1 انگلستان 11
2 ایرلند 9.6
3 سوئیس 9.5
4 اتریش 7.5
5 آلمان 7.5
6 نروژ 6.9
7 دانمارک 6.7
8 آمریکا 4.6
9 نیوزیلند 4.3
10 فرانسه 4.2


   مصرف شکلات

بيشترين کشور هاي توليد کننده کاکائو در جهان در سال 2012

ساحل عاج با توليد يک ميليون و 486 هزار تن کاکائو در سال 2012، بيشترين توليد کننده کاکائو در جهان بود.

غنا با توليد 879 هزار تن کاکائو، دومين توليد کننده بزرگ کاکائو در دنيا است.

اندونزي نيز با توليد 450 هزار تن کاکائو، در رتبه سوم بزرگترين توليد کنندگان کاکائو در جهان قرار دارد.

کشور هاي نيجريه با  توليد 230، برزيل با 220، کامرون با 207، اکوادور با 190، جمهوري دومينيکن با 72، پرو با 58 و گينه نو با 45 هزار تن کاکائو، در رتبه هاي چهارم تا دهم فهرست بيشترين توليد کنندگان کاکائو در دنيا قرار گرفتند.

در جدول و اينفوگرافيک زير نيز 10 کشور نخست توليد کننده کاکائو در جهان در سال 2012 را ببينيد:

ردیف کشور تولید کاکائو (به هزار تن)
1 ساحل عاج 1486
2 غنا 879
3 اندونزی 450
4 نیجریه 230
5 برزیل 220
6 کامرون 207
7 اکوادور 190
8  دومینیکن 72
9 پرو 58
10 گینه نو 45

   کاکائو

پرفروش ترين شرکت هاي شکلات سازي جهان در سال 2012

هر ساله مجله صنايع شيريني‌جات‌سازي Candy Industries ليستي از بزرگترين سازندگان و توليدکنندگان شيريني و شکلات در جهان را با توجه به حجم معاملات آنها ارائه مي‌دهد. گزارش حاضر 10 توليدکننده بزرگ شکلات در جهان را معرفي کرده است:

1. گروه شکلات سازي مارس Mars با فروش 16.8 ميليارد دلار شکلات مقام اول بزرگترين توليدکننده شکلات را دارد. اين گروه شکلات‌سازي نزديک به 32 هزار پرسنل و 51 کارخانه شکلات‌سازي دارد و مارک‌هاي مختلف توليد اين کارخانه در سطح جهان شناخته شده است: بونتي، توئيکس، اسنيکرز، ام‌اندام و .. از توليدات گروه شکلات‌سازي مارس است.

2. در رتبه دوم گروه موندلز اينترنشنال Mondelez International قرار دارد که در پايان سال 2012 و از تقسيم شرکت "کرافت فود" متولد شد. اين گروه شکلات‌سازي در سال گذشته نزديک به 15.48 ميليارد دلار شکلات فروخت.

3. بارسل سا Barcel SA که از تقسيم شرکت مکزيکي گروپو بيمبو Grupo Bimbo تشکيل شده، با فروش 14.09 ميليارد دلار شکلات در سال 2012، در ليست غول‌هاي بين‌المللي توليدکننده شکلات قرار دارد. گروه گروپو بيمبو در 19 کشور جهان اعم از آسيايي، اروپايي، آمريکايي حضور دارد.

4. گروه سوئيسي نسله Nestlé، برند شماره يک محصولات غذايي جهان نيز در ليست بزرگترين شکلات سازان جهان است. گروه شکلات سازي اين شرکت بزرگ سال گذشته نزديک به 12.8 ميليارد دلار فروش داست. کيت کت از توليدات نسله است.

5. گروه شکلات سازي ژاپني ميجي Meiji با فروش 12.42 ميليارد دلار شکلات‌هاي تخته‌اي و بيسکويت‌هاي شکلاتي در سال گذشته در رتبه بعدي قرار دارد. بخش قابل توجهي از درآمدهاي اين شرکت شامل فروش شکلات‌هايي است که براي ساخت دکورهاي مختلف در ابعاد بزرگ است. مقر شرکت ميجي در توکيو است و نزديک به 15 هزار پرسنل دارد.

6. گروه شکلات‌سازي آمريکايي هرشي Hershey با فروش 6.46 ميليارد دلار در رتبه بعدي قرار دارد.

7. گروه شکلات‌سازي فررو Ferrero با فروش 5.62 ميليارد دلار در سال 2012 در رتبه هفتم بزرگترين توليدکنندگان شکلات در جهان قرار دارد. شهرت اين گروه ايتاليايي به دليل توليد شکلات‌هايي به نام نوتلا، کيندر و شکلات‌هاي تخته‌اي فررو است.

8. گروه سوئيسي لينت‌انداسپرانگلي Lindt & Sprüngli با فروش 2.79 ميليارد دلار در سال 2012 در رتبه هشتم توليدکنندگان شکلات در جهان است. اين برند سوئيسي پس از گروه فررو، در شب عيد پاک پرفروش‌ترين گروه شکلات‌سازي مي‌شود. در سال 2010، دادگاه قضايي اروپا اعلام کرد که توليد خرگوش‌هاي شکلاتي با روبان‌هاي قرمز تنها نمي‌تواند در انحصار اين شرکت باشد، با اين حال اين شرکت از مهمترين توليدکنندگان شکلات‌ مخصوص عيدپاک يعني خرگوش‌هاي شکلاتي است.

9. گروه آلماني استورک Storck صاحب گروه وردرز اوريجينال، با شکلات‌هاي تافيفي و همچنين شکلات‌هاي کاراملي و سياه و با فروش 2.27 ميليارد دلار در سال 2012 در رتبه نهم قرار دارد.

10. رتبه دهم بزرگترين توليدکنندگان شکلات جهان متعلق به يک شرکت ترک است. گروه شکلات سازي ييلديز Yildiz که مقر آن در استانبول است سال گذشته با تنوع 83 شکل توليدات مختلف شکلاتي، 2.2 ميليارد دلار شکلات فروخت. (خبر آنلاین)

جهت مطالعه بیشتر: 

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ايالات متحده آمريکا با سهم 30 درصدي از بازار تسليحات جهان و روسيه با 26 درصد طي سال هاي 2008 تا 2012 در صدر فهرست بزرگترين صادرکنندگان سلاح در جهان قرار گرفتند و هند با 12 درصد واردات سلاح، بزرگترين وارد کننده سلاح در جهان در همين مدت است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، براساس گزارش موسسه تحقيقاتي صلح بين‌ المللي استکهلم (SIPRI) ، مکان نخست فهرست بزرگترين صادرکنندگان سلاح به آمريکا تعلق دارد که 30 درصد معاملات را انجام مي دهد و مکان دوم با 26 درصد به روسيه اختصاص دارد.

کشورهاي آلمان و فرانسه با سهم 7 و 6 درصدي در بازار تسليحات جهان، در مکان‌ سوم و چهارم قرار دارند.

کشور چين نيز با سهم 5 درصدي در رده پنجم فهرست صادرکنندگان سلاح قرار گرفت.

ميزان صادرات چين بين سال‌هاي 2008 تا 2012 ، در مقايسه با 5 سال پيش از آن، 162 درصد رشد داشته است. در همين حال سهم جهاني صادرات تسليحاتي چين از دو درصد در سال هاي 2003 تا 2007  به 5 درصد طي سال هاي 2008 تا 2012 افزايش يافته است.

براساس گزارش اين موسسه تحقيقاتي، 55 درصد کل صادرات اسلحه چين به پاکستان است. 

به اين ترتيب چين با بيرون راندن انگليس از جمع پنج کشور بزرگ صادر کننده سلاح، توانست جاي اين کشور را بگيرد و اين نخستين بار پس از پايان جنگ سرد است که تغييري در ترکيب پنج کشور پيشرو در اين زمينه رخ داده است.

درکل طي سال‌هاي 2008 تا 2012 در مقايسه با دوره پيشين يعني از سال 2003 تا 2007 حجم معاملات تسليحات متعارف در جهان 17 درصد افزايش داشته است.

در جدول زیر نیز بزرگترین صادر کنندگان سلاح در جهان را طی سال های 2008 تا 2012 ببینید:

ردیف کشور سهم از صادرات سلاح (درصد)
1 ایالات متحده 30
2 روسیه 26
3 آلمان 7
4 فرانسه 6
5 چین 5

47  درصد واردات سلاح طي سال‌هاي 2008 تا 2012 به کشورهاي آسيا و اقيانوسيه اختصاص داشته و هند با 12 درصد، چين با 6 درصد، پاکستان و کره جنوبي با 5 درصد و سنگاپور با 4 درصد مکانهاي اول تا پنجم بزرگترين وارد کنندگان سلاح را در اختيار دارند.

حدود 7 درصد کل واردات سلاح به کشورهاي عربي حوزه خليج فارس اختصاص دارد که مهمترين تامين کننده سلاح آنها آمريکا است.

علاوه بر اين در اين گزارش اشاره شده که 71 درصد تسليحاتي که طي اين سال‌ها در اختيار سوريه قرار گرفته و 66 درصد جنگ افزارهاي صادر شده به ونزوئلا از سوي روسيه تامين شده است.

در جدول زیر نیز بزرگترین وارد کنندگان سلاح در جهان را طی سال های 2008 تا 2012 ببینید:

ردیف کشور سهم در واردات سلاح (درصد)
1 هند 12
2 چین 6
3 پاکستان 5
4 کره جنوبی 5
5 سنگاپور 4

اين موسسه پژوهشي در سوئد از سال 1950 تاکنون معاملات تسليحاتي در جهان را زير نظر داشته و گزارش‌هاي مبسوطي را در دوره‌هاي پنج ساله منتشر کرده است

+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:54  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طی شش ماهه نخست سال 1391، دو میلیون و 469 هزار و 246 گردشگر خارجی به ایران وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه 41 درصد رشد را نشان می دهد.

معاون گردشگری کشور در گفتگو با فارس با بیان مطلب بالا گفت: درآمد حاصل از ورود این گردشگران معادل 4.5 میلیارد دلار است و متوسط اقامت شب حضور در ایران 3.5 شب بوده است.

به گفته منوچهر جهانیان بیشترین گردشگران، از کشور های عراق، آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عربستان، کویت، هند و بحرین بوده است.

عراق با 705 هزار و 401 نفر بیشترین گردشگر ورودی به ایران را داشته است. در جدول زیر کشور هایی که بیشترین گردشگر ورودی به ایران را داشته اند به همراه تعداد گردشگران فهرست شده اند:

ردیف کشور تعداد گردشگر
1 عراق 705،401
2 آذربایجان 389،584
3 ترکیه 226،883
4 افغانستان 197،161
5 پاکستان 105،749
6 ترکمنستان 80،616
7 عربستان 79،219
8 کویت 40،084
9 هند 36،615
10 بحرین 30،720

وی تاکید کرد عمده گردشگران ورودی به ایران گردشگران زیارتی، سلامت، تاریخی، طبیعی و تجاری بوده اند.

معاون گردشگری کشور بیشترین استان هایی را که این گردشگران بازدید کرده اند به ترتیب اینگونه اعلام کرد:

خراسان رضوی، ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، خوزستان، گیلان، سیستان و بلوچستان و کردستان.

[البته ایسنا در سه شنبه 13 فروردین 92 به نقل از جهانیان نوشت: در 10 ماه نخست سال 91، سه میلیون و 729 هزار گردشگر خارجی به ایران وارد شده اند که رشد 37 درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال 90 نشان می دهد.] 

جهانیان آمار گردشگران خروجی از ایران طی 6 ماه نخست سال 91 را 3 میلیون و 700 هزار نفر اعلام کرد که 14.7 درصد رشد منفی داشته است.

وی درباره میزان تأثیر گذاری تبلیغات و شناخت از ایران گفت: 81 درصد گردشگران ورودی شناخت قبلی و آشنایی با ایران داشتند، 14.5 درصد از طریق تور های گردشگری و رایزنان به ایران جذب شده اند، 4 درصد بر اثر تبلیغات ماهواره ها و تنها نیم درصد از طریق نمایشگاه های خارجی تمایل به سفر به ایران را پیدا کرده اند.

در جدول زیر نیز نوع و طریقه جذب گردشگران خارجی را ببینید:

ردیف شیوه جذب گردشگران درصد
1 شناخت و آشنایی قبلی 81
2 تور های گردشگری 14.5
3 تبلیغات ماهواره 4
4 نمایشگاه های خارجی 0.5

جهت مطالعه بیشتر:
- برای آگاهی از رتبه ایران در شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری در بین کشور های جهان اینجا را ببینید.
- برای آگاهی از پربازدید ترین شهرهای توریستی جهان اینجا و برای آگاهی از پربازدید ترین مکان های گردشگری جهان اینجا را ببینید.

  


+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:53  توسط اطلس ایران وجهان  | 

انجمن جهاني خودروسازان در تازه‌ترين گزارش خود بزرگترين خودروسازان جهان را در 2012 معرفي کرد که چین با تولید 19 میلیون و 271 هزار و 808 دستگاه به عنوان بزرگترین خودروساز جهان شناخته شد و در اين بين ايران با توليد 989 هزار و 110 دستگاه انواع خودرو در جايگاه هجدهم دنيا قرار گرفت.

براساس گزارش انجمن جهاني خودروسازان، چین در سال 2012 با توليد 19 ميليون و 271 هزار و 808 دستگاه عنوان بزرگترين خودروساز جهان را بدست آورد. آمريکا و ژاپن نيز به ترتيب با توليد 10 ميليون و 328 هزار و 884 دستگاه و 9 ميليون و 942 هزار و 711 دستگاه رده‌هاي دوم و سوم را بدست آوردند.

همچنين کشورهاي آلمان، کره‌جنوبي، هند، برزيل، مکزيک، تايلند و کانادا نيز از نظر توليد خودرو در سال 2012 رده‌هاي چهارم تا دهم را به خود اختصاص دادند.

 بر اين اساس توليد خودروي ايران در سال 2012 با کاهش 40 درصدي نسبت به سال 2011 مواجه شد. عنوان هجدهمي ايران در دنيا در حالي در سال 2012 بدست آمد که ايران در سال 2011 موفق به کسب رده سيزدهمي بزرگترين خودروسازان جهان شده بود.

در سال 2012 توليد خودروهاي سواري و تجاري در ايران به ترتيب به 848 هزار دستگاه و 141 هزار و 110 دستگاه رسيد. همچنين به صورت تفکيک شده ايران در سال 2012 از نظر توليد خودروهاي سواري در رده هفدهم و از نظر توليد خودروهاي تجاري در رده نوزدهم جهان قرار گرفت.

ضمن اين‌که سهم ايران از توليد جهاني خودرو در سال گذشته به حدود 1.1 درصد رسيد.

نمودار سهم بزرگترین خودروسازان جهان در تولید خودرو را با هم می بینیم:

    

کاهش 40 درصدي توليد خودرو در ايران در حالي در سال 2012 رخ داد که در همين سال توليد جهاني خودرو با رشد 5.3 درصدي نسبت به سال 2011 به 84 ميليون و 141 هزار و 209 دستگاه رسيد.

نکته ديگر اين‌که در سال گذشته ايران با کاهش 40 درصدي بالاترين نرخ کاهش توليد خودرو را در بين کشورهاي جهان داشت. مصر با نرخ کاهشي 30.9 درصد و اوکراين با نرخ کاهشي 27.1 درصد نيز از اين نظر در رده‌هاي بعد از ايران قرار گرفتند. اين در حالي است که بيشترين رشد توليد خودرو مربوط به کشورهاي تايلند، اسلواکي و اندونزي به ترتيب با 70.3، 40.7 و 27.1 درصد بود.

با وجود کاهش 40 درصدي توليد، ايران در سال 2012 از نظر توليد خودرو بالاتر از کشورهايي مانند اسلواکي، آرژانتين، ايتاليا، روماني، لهستان و مالزي قرار گرفت. در منطقه خاورميانه ترکيه با توليد يک ميليون و 72 هزار و 339 دستگاه عنوان بزرگترين خودروساز منطقه را به خود اختصاص داد و ايران دوم شد.

با هم نمودار مقایسه رشد تولید صنعت خودرو در ایران و جهان طی سال های 1999 تا 2012 را می بینیم:

     

کاهش شديد توليد خودروي ايران در سال گذشته ميلادي در حالي رخ داد که ايران در سال 2011 بهترين عنوان تاريخ صنعت خودروسازي خود يعني عنوان سيزدهمي جهان را بدست آورده و بالاتر از کشورهاي مطرحي مانند انگلستان، تايلند، جمهوري چک و ترکيه قرار گرفته بود.

جدول 20 کشور برتر در تولید خودرو را در 2012 می بینیم:

ردیف کشور خودروی سواری خودروی تجاری حمع تولید درصد تغییر
1 چین 15،523،658 3،748،150 19،271،808 4.60
2 آمریکا 4،105،853 6،223،031 10،328،884 19.30
3 ژاپن 8،554،219 1،388،492 9،942،711 18.40
4 آلمان 5،388،456 260،813 5،649،269 8.10-
5 کره جنوبی 4،167،089 390،649 4،557،738 2.10-
6 هند 3،285،496 859،698 4،145،194 5.50
7 برزیل 2،623،704 718،913 3،342،617 1.90-
8 مکزیک 1،810،007 1،191،967 3،001،974 12.00
9 تایلند 957،623 1،525،420 2،483،043 70.30
10 کانادا 1،040،298 1،423،434 2،463،732 15.40
11 روسیه 1،968،789 262،948 2،231،737 12.10
12 اسپانیا 1،539،680 439،499 1،979،179 16.60-
13 فرانسه 1،682،814 284،951 1،967،765 12.30-
14 انگلستان 1،464،906 112،039 1،576،945 7.70
15 چک 1،171،774 7،164 1،178،938 1.70-
16 ترکیه 576،660 495،679 1،072،339 9.80-
17 اندونزی 743،501 322،056 1،065،557 27.10
18 ایران 848،000 141،110 989،110 40.00-
19 اسلواکی 900،000 0 900،000 40.70
20 آرژانتین 497،376 267،119 764،495 7.80-
- جهان 63،069،541 21،071،668
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهر هنگ کنگ با متوسط قيمت هر متر مربع 11 هزار دلار، گران ترين شهر جهان از نظر قيمت زمين و مسکن لقب گرفت. توکيو و لندن نيز به ترتيب با متوسط قيمت هر متر مربع 7600 و 5300 دلار در رتبه هاي دوم و سوم قرار گرفتند.

به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش نشريه اقتصادي فوربس، متوسط قيمت هر متر مربع در هنگ کنگ رقمي در حدود 7200 پوند معادل 11 هزار دلار است. همچنين متوسط اندازه هر ملک در اين شهر حدود 5200 متر مربع است. به اين ترتيب متوسط قيمت هر ملک در اين شهر بندري بيش از 57 ميليون دلار است که گران ترين رقم در جهان محسوب مي‌شود.

توکيو، پايتخت ژاپن با متوسط قيمت هر متر مربع 5000 پوند (حدود 7600 دلار) و لندن، پايتخت انگلستان نيز با متوسط قيمت هر متربع 3500 پوند (حدود 5300 دلار) رده‌هاي دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. متوسط اندازه هر ملک در توکيو 16 هزار متر مربع و در لندن 7900 متر مربع است.

همچنين شهرهاي پاريس با 2900 پوند (4400 دلار)، مسکو با 2800 پوند (4250 دلار)، نيويورک با 2700 پوند (4100 دلار)، شانگهاي با 1400 پوند (2125 دلار)، سنگاپور با 1200 پوند (1820 دلار)، بمبئي با 640 پوند (970 دلار) و سيدني با 580 پوند (880 دلار) متوسط قيمت هر متر مربع رده‌هاي چهارم تا دهم گران ترين شهرهاي جهان را بدست آوردند.

متوسط اندازه هر ملک در پاريس معادل 10 هزار و 800، در مسکو 4600، در نيويورک 6500، در شانگهاي 5400، در سنگاپور 12 هزار و 300، در بمبئي 6800 و در سيدني 19 هزار 400 متر مربع است.

در جدول زير نيز 10 شهر نخست جهان از نظر قيمت مسکن و زمين را بر اساس متوسط قیمت هر متر مربع ببينيد:

ردیف    
   شهر          
متوسط اندازه هر ملک (متر مربع) متوسط قیمت هر متر مربع (دلار)
1 هنگ کنگ 5200 11000
2 توکیو 16000 7600
3 لندن 7900 5300
4 پاریس 10800 4400
5 مسکو 4600 4250
6 نیویورک 6500 4100
7 شانگهای 5400 2125
8 سنگاپور 12300 1820
9 بمبئی 6800 970
10 سیدنی 19400 880
+ نوشته شده در  2013/10/17ساعت 10:50  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر