مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

اقلیم استان گلستان

 

شکل ناهمواری‌های استان گلستان به گونه‌ای است که به روشنی می‌توان آن‌ها را به دو قسمت جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم کرد. امتداد و جهت رشته کوه‌های البرز،‌ به صورت دیواری مرتفع در مسافتی طولانی، خط ساحلی و جلگه‌های کناره‌ای دریای خزر را محصور کرده است، بدین علت، تقریباً در سراسر استان شیب زمین از ارتفاعات به سوی جلگه و دریای خزر (از شمال به جنوب به سوی سواحل جنوبی و از شرق به غرب به سوی سواحل شرقی دریا) کاهش می‌یابد. در محل تلاقی جلگه و کوهپایه‌های شمالی البرز، به علت شدت فرسایش و تراکم آبرفت، قسمتی از ناهمواری‌های قدیمی به وسیله رسوبات جدیدتر پوشیده شده و تنها در بعضی نقاط به صورت تپه ظاهر شده‌اند. در قسمت‌های پائین دست جلگه‌ای سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر، تپه‌های ماسه‌ای ساحلی تحت تأثیر نسیم دریا و بادهای محلی، تشکیل شده و سدی طبیعی و کم ارتفاع بین دریا و جلگه پدید آورده‌اند. پدیده تشکیل تپه‌های ماسه‌ای در حال حاضر فقط در سواحل جنوبی خزر انجام می‌شود، در حالی که در سواحل شرقی، ( از بندر ترکمن تا ارتفاعات غربی خراسان) در سطح جلگه، تپه‌های ماسه‌ای سخت و تثبیت شده‌ای وجود دارند که در گذشته‌های دور تشکیل شده‌اند. همچنین در قسمت جلگه‌های استان گلستان رسوبات ضخیم لُسی به صورت تپه ماهور نسبتاً مرتفع در آمده‌اند. حداکثر گسترش غربی این رسوبات به شهرستان‌های بهشهر و نکا در استان مازندران محدود است.
رشته کوه‌های البرز که بر اثر کوهزای آلپی دوره‌ ترشیاری تشکیل شده است، در طول بیش از 750 کیلومتر، جلگه‌های ساحلی استان مازندران و استان گلستان را از قسمت داخلی ایران جدا نموده است. نیمه شرقی البرز، بین دره رود بابل تا دره خوش ییلاق (مسیر رود نوده که شاخه‌ای از رود گرگان است) قرار دارد و به تدریج در جهت شمال شرق از ارتفاع آن‌ها کاسته می‌شود. رشته جنوبی، شامل کوه‌های «ابرکوه» است که بلندترین نقطه آن در «قله شاوار» به 3945 متر می‌رسد. رشته شمالی، «شاهکوه» نام دارد که به صورت دیواری در مقابل جلگه‌ گرگان قرار دارد و ارتفاع آن در قله پیرگردکوه حدود 3204 متر است. دنباله البرز شرقی به تدریج در شرق و شمال شرقی استان به کوه‌های آلاداغ و به قسمت‌های غربی کپه داغ متصل است.
در حوالی جنگل گلستان کوه‌های نسبتاً مرتفعی از جمله کوه نارچی به ارتفاع 2400 متر، و در شمال و شمال شرقی رشته‌کوه‌های کم ارتفاعی مانند گلی داغ (کمتر از 1000 متر) و نارلی داغ تا نوار مرزی ترکمنستان پراکنده‌اند که به وسیله شاخه‌های رود گرگان و اترک به شدت بریده شده‌اند.
در پیدایش و گسترش جلگه‌های ساحلی استان گلستان، عواملی از قبیل میزان آب و وسعت حوضه رودها، شیب بستر رودها، مقاومت سنگ‌ها و عمق دریا مؤثر بوده‌اند. این عوامل در هر نقطه، با توجه به شرایط محلی، به نسبت‌های مختلفی با هم ترکیب شده و توجیه‌کننده ویژگی‌ها و تفاوت‌های محلی و ناحیه‌ای جلگه ساحلی هستند.
استان گلستان، با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، تحت تأثیر عرض جغرافیایی، ارتفاع و امتداد رشته کوه‌های البرز، ارتفاع سطح زمین، دوری و نزدیکی به دریا، بیابان‌های جنوبی ترکمنستان، وزش بادهای محلی و ناحیه‌ای و پوشش متراکم جنگلی قرار می‌گیرد. بدین جهت، با این که وسعت کمی دارد و برخلاف عموم که آب و هوای آن را در کل معتدل می‌دانند، آب و هوای گوناگونی دارد.
شمال شرق استان، به ویژه در شرق دریای خزر و حدفاصل گرگان رود تا مرز ترکمنستان، به علت دوری از اثرات دریای خزر، کاهش ارتفاعات البرز شرقی، وسیع بودن جلگه ساحلی و نزدیکی به بیابان‌های قره قوم و قزل قوم در جمهوری‌های آسیای میانه، تغییرات محسوسی در آب و هوای معتدل مرطوب خزری (خزری شرقی) پدید می‌‌آید و شرایط خشکی و گرمای هوا تشدید می‌شود و رفته رفته به اقلیم نیمه خشک (نیمه بیابانی) تبدیل می‌شود و میزان بارندگی سالانه کاهش می‌یابد. همچنین به علت کاهش رطوبت هوا، دامنه گرما افزایش می‌یابد و اختلاف شدیدی بین دمای شب و روز و دمای سردترین و گرم‌ترین ماه‌های سال به وجود می‌‌آید که مشخصه اصلی آن، تابستان‌های گرم و خشک طولانی (5 تا 6 ماه) و زمستان‌های نسبتاً سرد و بارانی است. به علت پیشروی توده هوای سردسیری، تعداد روزهای یخبندان آن نیز بیشتر است، ولی ریزش برف به ندرت اتفاق می‌افتد. به علت نزدیکی به ارتفاعات شرقی، از جمله شهرهای کلاله و مینودشت، تغییرات دیگری در آب و هوای استان ایجاد می‌شود و با افزایش باران و اعتدال دما، شرایطی مشابه آب و هوای معتدل مرطوب خزری پدید می‌آید.

+ نوشته شده در  2015/11/10ساعت 0:19  توسط اطلس ایران وجهان  | 

استان خوزستان

دهستان‌های شهرستان دزفول

دهستان‌های شهرستان شوش

 استان زنجان

دهستان‌های شهرستان ابهر

ده ستانهای ماه نشان # انگوران # دندی # پری # ماهنشان

 استان سمنان

دهستان‌های شهرستان دامغان

دهستان‌های شهرستان سمنان

دهستان‌های شهرستان شاهرود

دهستان‌های شهرستان مهدی‌شهر

دهستان‌های شهرستان گرمسار

[ استان سیستان و بلوچستان

دهستان‌های شهرستان دلگان

دهستان‌های شهرستان سراوان

دهستان‌های شهرستان چابهار

دهستان‌های شهرستان زابل

[استان فارس

دهستان‌های شهرستان لارستان

دهستان‌های شهرستان لامرد

دهستان‌های شهرستان خنج

دهستان‌های شهرستان مهر

دهستان‌های شهرستان کازرون

 استان قزوین

دهستان‌های شهرستان قزوین

[] استان قم

[] استان کردستان

[] استان کرمان

دهستان‌های شهرستان بافت


دهستانهای {شهرستان عنبرآباد}

 • شهرک حجت آباد
 • حاجی آباد گرم
 • یوسف آباد
 • توکل آباد
 • ایالات خود مختار میانچیل { کنارصندل ، رومرز ، دریاچه ، سورونی ، دوبنه }
 • امیر آباد
 • شهرک دهقانپور
 • تل شیراز
 • شوگت آباد
 • علی آباد سازمان
 • علی آباد عمران
 • خضرآباد
 • جهادآباد
 • شلمچه
دهستان‌های شهرستان بردسیر

 استان کرمانشاه

 استان کهگیلویه و بویراحمد

دهستان‌های شهرستان بهمئی

[ استان گلستان

دهستان‌های شهرستان مینودشت

دهستان‌های شهرستان گرگان

دهستان‌های شهرستان گنبد کاووس

[ استان گیلان

دهستان‌های شهرستان املش

دهستان‌های شهرستان رودبار

دهستان‌های شهرستان لاهیجان

[] استان لرستان

[ استان مازندران

دهستان‌های شهرستان آمل

دهستان‌های شهرستان بابل

دهستان‌های شهرستان بابلسر

دهستان‌های شهرستان بهشهر

دهستان‌های شهرستان تنکابن

دهستان‌های شهرستان جویبار

دهستان‌های شهرستان چالوس

دهستان‌های شهرستان رامسر

دهستان‌های شهرستان ساری

دهستان‌های شهرستان سواد کوه

دهستان‌های شهرستان قائمشهر

دهستان‌های شهرستان گلوگاه

دهستان‌های شهرستان محمود آباد

دهستان‌های شهرستان نکا

دهستان‌های شهرستان نور

دهستان‌های شهرستان نوشهر

+ نوشته شده در  2010/11/8ساعت 23:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جاذبه هاي اكوتوريستي استان گلستان

 

 

استان گلستان يكي از مناطق ديدني و به ياد ماندني سرزمين پهناور ايران است كه آكنده از جاذبه‌هاي طبيعي اعم از پارك‌ها، تالاب‌ها، آبشارها، جنگل‌ها، سدها و روستاهاي جذاب و ديدني است. اين استان طبق شواهد موجود از بيشترين جاذبه‌هاي توريستي در بخش‌هاي طبيعي، جنگلي و اكوتوريستي برخوردار بوده و از اين لحاظ مي‌تواند قطب اكوتوريسم شمال باشد.

به گزارش خبرنگار ايسنا استان گلستان با وجود جنگل، دريا و مناطق خشكي، در فصل پاييز زيباترين و بهترين شرايط را براي سفر گردشگران دارد. بيشتر مردم ايران در اين فصل مشغله‌ي كاري و تحصيلي دارند و امكان سفر براي آن‌ها وجود ندارد كه در اين شرايط، پاييز آرام‌ترين فصل براي سفر گردشگران خارجي به اين نقطه از كشور است.

يكي از زيباترين جلوه‌هاي اكوتوريستي استان گلستان، همچون ساير نواحي شمالي ايران، وجود روستاهاي زيبا به ويژه در دل جنگل‌هاي بكر و شگرف آن است.

دهكده‌هاي ييلاقي استان گلستان را بايد در زمره يكي از زيباترين جلوه‌هاي اكوتوريستي اين خطه از سرزمين شمال به شمار آورد. اين دهكده‌ها شامل دهكده ييلاقي درازنو، دهكده ييلاقي جهان نما، دهكده ييلاقي افرا تخته، دهكده ييلاقي زرين گل و دهكده ييلاقي شير نوا و ... مي‌باشند.

اين دهكده‌ها به دليل داشتن چشم‌اندازهاي زيبا و مشرف به تمامي نواحي جلگه‌اي استان، از طبيعت زيبا و آب و هواي خنكي برخوردار بوده و پوشش‌هاي جنگلي و كوهستاني و صخره اي موجود در آن‌ها قابليت استفاده گردشگري طبيعي و تفريحي را بيش از پيش نمايان مي‌سازند.

روستا‌هاي گلستان به دليل تنوع پوشش گياهي – صخره‌اي و كوهستاني، شرايط آب و هوايي بسيار مناسب در ايام تابستان، وجود چشم‌اندازهاي زيبا و مشرف به نواحي پايين دست از گذشته مورد استفاده و بازديد گردشگران قرار مي‌گيرند. .

گرگان نيز از اين وضعيت مستثني نبوده و روستاهاي شگرفي چون روستاي شاه كوه و جهان‌نما در زمره اين روستاهايند. اما روستاي زيارت در اين ميان خود تجلي زيبايي طبيعت از نوع ديگري است. اين روستا در 12 كيلومتري جنوب گرگان واقع شده است و آب و هواي معتدل و مرطوب دارد.

رودخانه‌ي مشهور زيارت نيز از شرق آبادي مي‌گذرد. كوه پشته كمر و كوه سفيد آب در شمار غربي و خالودره در شرق آبادي واقع شده‌اند. سواحل رودخانه، كوه‌ها، دره، پوشش گياهي و حيات وحش از جمله جاذبه‌هاي طبيعي پيرامون روستا و مسجد قديمي و بناي امامزاده عبدالله از جمله جاذبه‌هاي مذهبي و زيارتي آن به شمار مي‌روند.

معماري خانه‌هاي روستايي، بسيار جالب توجه و زيبا است. پوشش سفالين بام خانه‌ها، معماري داخلي و نماي بيروني آن‌ها ديدني و قابل توجه است.

يكي از نكات قابل‌توجه در بافت روستاي زيارت مشترك بودن حياط منازل با معابر است. به اين معنا كه فضاي باز خصوصي منازل با معابر روستا يكي بوده و در داخل اين معابر، تنور، شيرآب، حوضچه شست و شو و انبار ديده مي‌شود.

آبشار زيارت

اين آبشار در 5 كيلومتري جنوب روستاي زيارت و 19 كيلومتري جنوب گرگان قرار دارد . اين شاخه رودخانه از طريق دو آبشار مجاور از ارتفاع 15متر به داخل محوطه حوضچه كه در محل ريزش ايجاد شده مي‌ريزد. در كل محوطه آبشار زرات و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دليل بالا بودن رطوبت نسبي محيط روي تخته سنگ‌ها نيز پوشيده از خزه و گلسنگ است.

محيط پيرامون آبشار به دليل ريزش آب از ارتفاع زياد در محل آبشار به صورت غباري از قطرات آب در فضا مشاهده مي‌شود. وجود چنين فضايي اطراف آبشار و صخره هاي پوشيده شده از خزه مي تواند فضاي بسيار مناسبي براي گردشگران تفريحي وكوهنوردي فراهم آورد .

ايجاد زمينه‌هاي زير‌ساختاري و تاسيسات و امكانات پذيرايي و اقامتي متناسب با الگوي معماري محيط پيرامون مي‌تواند باعث رونق بازار گردشگري شود . به هر حال به تازگي مديران گردشگري استان گلستان در نظر دارند تا طرح گرگان‌گردي را نيز در اين استان اجرا كنند.

چشمه آب گرم زيارت

اين چشمه در 15 کيلومتري جنوب گرگان و در روستاي زيارت و ضلع شرقي رودخانه خاصه رود قرار دارد . اين چشمه در حال حاضر داراي 4 مظهر و محل خروج به فاصله تقريبي 10 تا 20 متر است . اولين مظهر آن زير تخته سنگي است که روي آن کتيبه کوچکي با ابعاد 15*20 سانتيمتر به خط عربي تاريخ 1035 را نشان مي‌دهد . مظهر دوم اين چشمه به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اولي قرار دارد. دو مظهر ديگر هر يک با فواصل 15 و 10 متر از هم قرار دارند. در صورت بررسي آب چشمه از لحاظ معدني مي‌تواند يکي از جاذبه‌هاي توريستي بسيار جالب استان باشد. ا

خليج گرگان*

خليج گرگان بزرگترين خليج درياي خزر است كه بر اثر پيشروي و گسترش شرقي رشته ساحلي شبه جزيره‌ي ميانكلاله در جنوب شرقي درياي خزر تشكيل شده است. وسعت خليج گرگان حدود 400 كيلومتر مربع است. خليج گرگان كم عمق است به طوري كه با در نظر گرفتن بالاآمادگي آب، حداكثر عمق آن به 4 متر مي‌رسد و از غرب به شرق تا حوالي ضلع جنوبي آشوراده به عمق آب افزوده مي‌شود.

اكولوژي خليج گرگان تحت تأثير درياي خزر، رودهاي مجاور و شبه جزيره ميانكاله قرار گرفته است كه رشد و تكثير آبزيان، ماهيان استخواندار و ماهيان غضروفي و جذب پرندگان مهاجر زمستاني نقش مهمي دارد. بدين جهت مي‌توان گفت كه شبه‌جزيره‌ي ميانكاله و خليج گرگان دو محيط زيستي و جغرافيايي جدايي‌ناپذيرند.

اگرچه خليج گرگان و شبه جزيره ميانكاله به صورت محدوده‌ي زيستي حفاظت شده درآمده ولي وجود صيد بي‌رويه و بي‌موقع، افزايش واردات فضولات صنعتي، دامداري و كشاورزي از يك سو و اهميت زيست محيطي خليج و لزوم بهره‌برداري بيشتر از منابع غذايي براي جمعيت فراينده‌ي كشور از سوي ديگر از جمله مسائلي است كه مي‌تواند لزوم توجه بيش‌تر و انجام پژوهش‌هاي فراوان‌تري در خصوصيات خليج گرگان و شبه‌جزيره ميانكاله را توجيه كند.

منابع آبي جذب جهانگردان

مهم‌ترين منابع آبي جذب جهانگردان در استان گلستان، درياي خزر و سواحل زيباي آن با چشم‌اندازها و مناظر بسيار بديع، دلنشين و ديدني است و همواره مسافران بسياري را از دور و نزديك به سوي خود جلب مي‌كند. درياي مازندران از ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي بس بالايي در زمينه بهره‌برداري‌هاي جهانگردي برخوردار است كه در نوع خود شايد كم‌نظير باشد. سواحل و كرانه‌هاي درياي خزر در پيوند با جلگه سرسبز و كوه‌هاي بلند سر به فلك كشيده البرز، از ديدني‌ترين و جالب‌ترين نقاط استان است. مي‌توان گفت كه زيبايي‌هاي كم‌نظير گرگان به موجوديت و حفظ شرايط زيستي اين دريا بستگي دارد. در محدوده استان گلستان دو اسكله بندر گز و بندر تركمن با كاركرد تفريحي و تفرجي، از تفرجگاه‌هاي مهم استان و از اماكن مطلوب جهت گذران اوقات فراغت شهروندان و مسافران محسوب مي‌شود.

انگيزه‌هاي جذب گردشگران در اين منطقه را نيز مي‌توان در اين نكته دانست كه خليج گرگان داراي جاذبه‌هاي شگفت انگيز طبيعي و زيست محيطي بوده و پوشش گياهي ويژه حيات وحش منحصر بفرد و چشم اندازهاي ساحلي آن را به يکي از جالبترين نقاط توريستي تبديل کرده است.

منابع جنگلي

جنگل‌هاي گرگان با مناظر و چشم‌اندازهاي بسيار زيباي دره‌ها و كوه‌هاي جنگلي، رودخانه‌ها، چشمه‌سارها،‌ فضاهاي روستايي ويژه منحصر به فرد، قابليت‌هاي مهم توريستي ـ جنگلي را به نمايش گذاشته و در حال حاضر از طريق مجتمع نهارخوران و جاده‌ي خوش ييلاق مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند.

همجواري اين مجموعه جنگلي با دشت‌ها و كوهستان‌هاي شرقي مازندران، ويژگي‌هاي جهانگردي كم‌نظيري به آن بخشيده كه در صورت دسترسي و ايجاد امكانات صحرايي، بخش عظيمي از نيازهاي تفريحي و گذران اوقات فراغت استان سمنان و خراسان و مسافران گذري را پاسخ خواهد گفت. پارک جنگلي النگدره از زيباترين جنگل‌هاي اين منطقه به شمار مي‌آيد .

به گفته مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري گلستان جنگل‌هاي النگ‌دره كه به عنوان يكي از كانون‌هاي گردشگري استان شناسايي شده و جهت توسعه و اجراي پروژه‌هاي گردشگري حداقل به 50 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري نيازمند است.

پارک جنگلي قرق واقع در کيلومتري شرق گرگان و در مسير راه اصلي شمال به مشهد مقدس و پارک جنگلي و آبشار کبود وال از ديگر منابع جنگلي گرگان واقع در 5 کيلومتري جنوب شهرستان علي آباد کتول براي جذب اكوتوريست‌ها به شمار مي‌آيند.

پارک جنگلي و آبشار کبود وال به دليل چشم اندازهاي طبيعي و دسترسي به شهر و جاده اصلي شمال به مشهد مقدس موقعيت بسيار مناسبي براي جذب گردشگران داخلي و خارجي دارد . اين پارک با تنوع و تراکم پوشش گياهي از لحاظ زيستگاههاي گياهي داراي ارزش است .

پارک طبيعي ناهارخوران

ناهارخوران از قديمي ترين تفرجگاه استان گلستان و شهرستان گرگان است . بسياري از ايرانيان با آن آشنايي دارند . ناهارخوران در 4 کيلومتري جنوب شهر گرگان واقع شده و اين پارک مجموعه اي از پوشش گياهي و تاسيساتي است که آنچنان براي جذب گردشگر مناسب نيست و نياز مند توسعه و تجهيز و احداث واحد اي اقامتي و پذيرايي مناسب مي باشد .

اين پارک از پارکهاي قديمي است و تنوع گياهي و ملايم بودن درجه حرارت آن باعث جذب گردشگران از گذشته تا کنون بوده است ولي به منظور ايجاد انگيزه بيشتر بايستي امکانات موجود توسعه يابد .

از ديگرجاذبه هاي طبيعي شهرستان گرگان مي‌توان ارتفاعاتي چون كوه جنگلي پيرگرده ،كوه جنگلي تاور آب، كوه جنگلي تل‌انبار، كوه نيمه جنگلي چلبه ، كوه نيمه جنگلي زرشك‌كوه و ... را نام برد كه هر ساله مورد بازديد گردشگران داخلي و خارجي قرار مي‌گيرند.

گرگان رود نيز از ديگر جاذبه‌هاي اكوتوريستي گرگان است. اين رودخانه از كوه‌هاي آلاداغ در بجنورد سرچشمه مي‌گيرد و در مسيري به طول بيش از دويست كيلومتر، پس از عبور از دره‌هاي پرپيچ و خم كوهستاني، صحراي كلان، پيرامون شهر گرگان، گنبد‌كاووس، دشت گرگان و شهر آق‌قلعه در نقطه‌اي به نام «خواجه نفس» وارد درياي مازندران مي‌شود. رودخانه گرگان رود حركتي آرام دارد، اما در مواقع بارندگي و سيلاب به علت عبور از زمين‌هاي رسي، گل‌آلود مي‌شود. در حال حاضر سدي بر روي آن احداث شده و از آب آن استفاده‌هاي زراعي به عمل مي‌آيد. وجود درياچه، سد و مسير آرام و پرآب آن، امكانات قابل توجهي براي بهره‌برداري جهانگردي، به ويژه در زمينه ورزش‌هاي آبي فراهم كرده است

برگرفته از سرويس گردشگري خبرگزاري دانشجويان ايران

 

 


 

نوع جاذبه

رديف

نام جاذبه

مشخصات جاذبه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قلعه و دژ

1

قلعه باران

قلعه باران در ناحيه حاجي لر مينودشت قرار دارد و يکي از نقاط ديدني و با شکوه استان گلستان مي باشد که در 12 کيلومتري جنوب راميان واقع شده و داراي چشم اندازهاي زيبا است . در بالاي آن چشمه آبي وجود دارد . اين قلعه پيش از اسلام پايتخت اشکانيان بوده . طبيعت اطراف قلعه باران از نماي طبيعي و جالبي برخوردار است

2

چپاشک

 

3

قلعه خندان

گرگان – بلوار مازندران

4

اسپي دژ

 

5

ديوار دفاعي سد اسکندر

اين ديوار دفاعي به نامهاي قزن آلان – سد اسنگرر – سد فيروزه و سد انوشيروان نيز معروف است از معروف ترين آثار تاريخي استان گلستان است . طول اين ديوار حدود 155 کيلومتر است . اين ديوار در زمان ساسانيان احداث گرديد ارتفاع ديوار 3 تا 5 متر و عرض آن 10 متر مي باشد . اشيايي در حين کاوش از ديوار بدست آمده است که از آن مي توان  سفال – شيشه و فلز نام برد .

6

ديوار شهر قديمي تميشه

بناي شهر قديمي تميشه و ديوار آن در غرب روستاي سرکلانه خرابشهر (شهرستان کردکوي) بصورت تپه هاي پست و مرتفع جلب توجه مي کند . قدت آن مربوط به اوايل اسلام تا دوره سلجوقي مي باشد . اين ديوار از دامنه کوه واقع در جنوب روستاي سرکلاته شروع شده و تا درياي خزر ادامه دارد . عرض ديوار آن در برخي از قسمت ها 2 تا 5/2 متر بوده است .

7

کبري قلعه

در 15 کيلومتري شرق گنبد کاووس واقع شده و تقريباَ شکل مربع دارد سفال هاي جمع آوري شده از سطح تپه و ديوارهاي خارجي نشان مي دهد که شهرک در روزهاي قبل از اسلام مورد سکونت بوده و پس از نياز به احداث شهر عظيم دشت حلقه را ساختند .

8

دشت قلعه

اين شهر در 15 کيلومتري جنوب شرقي گنبد کاووس قراردارد و به صورت 8 ضلعي نامنظم بنا گرديده است . در تپه آن که آثار دوران قبل از تاريخ مشخص مي باشد آثاري چون سفال قرن هشتم و هفتم هجري بدست آمده است .

9

جر کلباد

به فاصله 5 کيلومتريغرب شهرستان بندرگز و در روستاهاي کهنه کلباد واقع شده و از دامنه کوه تا ساحل دريا کشيده شده است . جر کلباد به طول 20 کيلومتر که قسمت اعظم آن قابل ديدن است اينجا به منظور حفاظت از پايتخت هاي شاه عباس حفر گرديده .

10

قلعه تاق

اين قلعه در جنوب شرقي بالاجاده و (سورم سرا) و در جنوب قلعه شاه نشين واقع شده اين قلعه به منظور مقاومت و ايستادگي مردم منطقه در طول دو قرن اول هجري است .

11

قلعه شاه و نشين

اين قلعه بر قراز بلنداي چماز کوه در شرق بالاجاده (سورم سرا) واقع شده است . قلعه شاه نشين مشرف بر مناطق جلگه اي بوده و قلعه نشينان آب مورد نياز خود را از ارتفاعات کوهي در جنوب با استفاده از پالانه هاي سفالي تامين مر کردند .

12

قلعه مسنجيق

اين قلعه در 43 کيلومتري جاده گنبد کاووس به داشلي برون واقع شده است .

13

رخمه آق بند

رخمه آق بند در روستاي آق بند بخش داشلي برون در 30 کيلومتري شمال گنبد کاووس قراردارد . رخمه آق بند از دو قسمت تشکيل شده است . سنگ تبر رو بيشتر شبيه زين شتر يا بدنه شتر دوکوهانه مي باشد . سفالهاي بدست آمده از آن مربوط به اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد است .

14

قلعه بوقوتو

مينودشت – گاليکش در بين روستاي نرسه

15

دشت حلقه

 

 

 

 

 

کاخ ها و عمارت ها

1

کاخ اختصاصي (موزه سلطنتي)

اين عمارت که به کاخ اختصاصي معروف است در محل پارک شهر گرگان قرار دارد . بناي اين کاخ با ويژگي هاي دوران پهلوي است (در دوطبقه) در حال حاضر از اين کاخ به عنوان کتابخانه عمومي استفاده مي شود .

2

کاخ شاسمن

اين کاخ در شهرستان گرگان واقع شده و بنا به روايتي در سال 795 هجري قمري بوسيله امير تيمور در ساحل رودخانه ساخته شد . برخي از مورخين و جغرافي دانان از اين کاخ نام برده اند . بناي اين کاخ توسط ابوبکر شاه سماني (حاکم شاسبان) ساخته شده است .

3

کاخ آقا محمد خان

اين بنا توسط محمد خان قاجار ساخته شده و در شهرستان گرگان قرار دارد ويژگي معماري را سلوب ساخته و نشانگر آن است که اين بنا در تاريخ 12 هجري قمري ساخته شده است . اين کاخ در نزديکي دروازه بسطام سابق حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلي ساختمان شهرداري گرگان قرار دارد و فعالا در اختيار سپاه پاسداران است .اين کاخ داراي عمارت هاي دارولعماره و دارالحکوه – کلاه فرهنگي عباس خاني و سلسيان خاني مي باشد .

4

کاخ دادگستري

 

5

اله يارخان

اين قصر قديمي در علي آباد کتول واقع است

 

 

 

    برج ها

 (ميل ها)

1

برج قابوس

اين برج را از بهترين بناهاي تاريخي صده 4 هجري و بلند ترين بناي آجري جهان مي باشد در سال 397 هجري قمري به دستور شمس المعالي قابوس ابن وشمگير ساخته شده و اين برج استوانه اي شکل بوده که بر روي صفحه اي دايره اي شکل قرار دارد . بلندي اين برج 51 متر است . گنبد اين برج مخروطي است . همه ساله مردم زيادي را براي سياحت و بازديد از ديگر استان ها و خارج از کشور رهسپار اين ديار مي کند .

2

برج رادکان

اين برج در نزديکي روستاي رادکان در 42 کيلومتري جنوب شهر کردکوي قرار دارد و بر فراز تپه اي به موقعيت خاص طبيعي و سوق الجيشي شاخته شده است . اين بنا 35 متر ارتفاع دارد . عده اي معاري آن را تقليدي از معماري برج قابوس مي دانند که گنبد برج رادکان داراي 4 پوشش است . اين برج محل دفن يکي از اسپهبدان آل باوند در استان بنام ابوجعفر محمد بن نوريان باوندي است . ساخت بناي برج در سال 407 هجري قمري شروع و در سال 411  به پايان رسيده است .

 

پل ها و بنا هاي فرهنگي و تاريخي ايران

1

پل آق قلا

پل معروف آق قلا در 18 کيلومتري شمال گرگان و در ابتداي بافت قديم شهر آق قلا و بر روي رودخانه گرگان رود احداث شده است . پايه هاي اين پل از دوره سلجوقي باقي مانده است و در زمان صفويان روي پايه هاي پل مانده پل جديدي احداث گرديده . اين پل 60 متر طول و عرض آن 30/4 متر است . اين پل آجري است .  اطراف پل و حاشيه رودخانه فضاي سبز مناسب پر جاذبه اي براي علاقمندان فراهم مي آورد .

مساجد

 

1

مسجد جامع گرگان

اين مسجد در جنب بازار اصلي شهر نعلبندان واقع شده است . اين مسجد در عصر سلجوقيان احداث شده و داراي منارهاي کروي که روي آن کتيبه اي به خط کوفي مي باشد . مساحت زمين مسجد 1600 متر مربع مي باشد برديواره هاي ايوان غربي سنگ نوشته هاي زيارتي نصب گرديده است .

2

مسجد گلشن

اين بنا نزديک ميدان شهر گرگان واقع شده است . بناي اوليه مسجد را به دوره صفويه منصوب مي دانند که در دوره قاجاريه تغيير و بازسازي شده است . اين مسجد در سال هاي اخير علي رغم ثبت تاريخي تخريب و سعه جديدي با سلوب مشابه مسجد قديمي جايگزين آن شده است .

3

مسجد امام حسن عسکري (ص)

اين مسجد در شهر گرگان واقع شده است . بناي فعلي آن بعد از پيروزي انقلاب اسلامي احداث شده و فاقد جنبه هاي تاريخي و هنري است . آنچه که به اهميت اين بنا مربوط مي شود يک قدمگاه باستاني قديمي در کنار مسجد مي باشد .

4

مسجد و مدرسه کريم ايشان

اين بنا در شرق کلاله و در روستاي کريم ايشان و در مسير جاده کلاله به مراوه تپه واقع شده است و از آثار دوره قاجار است . ساختمان اين مسجد آجري مي باشد . مدرسه داراي يک حياط چهار گوش و 23 هجره است . تاريخ ساختمان آن در سال 1328 هجري قمري است .

مدرسه

 

1

مدرسه سردار

در گرگان واقع است

2

مدرسه دارالشفاء

در گرگان واقع است

 


 

                

 

سرزمین ایران همواره به علت غنای فرهنگی، تاریخی،ادبی، هنرهای سنتی و آثار باستانی موردتوجه خاص جهانگردان بوده است.این سرزمین ازنظر معماری، ادبیات، صنایع دستی وروحیه مهمان نوازی دارای موقعیت خاصی بوده است. ایرانیان همیشه مقدم جهانگردان را گرامی داشته و در راهنمایی آنها از هیچ كمكی دریغ نمی نمایند.

موقعیت و ویژگی های استان گلستان

استان گلستان با مساحتی بالغ بر 22 هزاركیلومتر مربع در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است كه از شمال به جمهوری تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از غرب به استان مازندران محدود است.

جمعیت استان براساس سرشماری سال1381 حدود 000/600/1 نفر بوده كه 7/58 درصد آن درمناطق روستایی و 3/41 درصد در مناطق شهری ساكن هستند. جمعیت مذكور در 11 شهرستان، 18 شهر، 16 بخش و 45 دهستان قرار دارند.

جغرافیای طبیعی استان به نحوی است كه به سه بخش كوهستانی، دامنه ای و جلگه ای تقسیم شده و از نظر آب و هوایی دارای اقلیم مدیترانه ای و بیابانی است. قره سو، اترك و گرگانرود از رودهای پرآب استان محسوب می شوند و پیرگردكوه بلندترین كوه استان بوده و كوههای گلدین، اشهكوه، زریوان و خواجه قنبر از دیگر كوههای مهم استان بشمار می روند.

دركنار كشاورزی كه محور اصلی فعالیتهای اقتصادی مردم این استان است، دامداری، شیلات و صنایع تبدیلی نیز از رونق خاصی برخوردار است. از محصولات عمده كشاورزی منطقه متوان از گندم، پنبه، دانه های روغنی، غلات، توتون، برنج و ... را نام برد.استان گلستان به علت دارابودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی، از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به عنوان یكی از استقرارگاههای بشری موردتوجه بوده و نتایج حاصل از كاوشهای علمی باستانشناسی در مكانهای باستانی حاكی از این مطلب است.

تركیب قومی، زبانی و مذهبی

استان گلستان دارای قومیتهای مختلف اعم از فارس، ترك، كرد، تركمن، بلوچ، قزاق، سیستانی و غیره است و افزون بر 20 قوم در این استان زندگی می كنند. اما در یك تقسیمن بندی كلی مردم ساكن در این استان به سه گروه عمده فارس، تركن و مهاجر تقسیم می شوند. فارسها در نواحی مركزی و جنوبی منطقه سكنی دارند و اكثریت جمعیت استان راتشكیل میدهند و به دو گروه فارسهای بومی و مهاجر تقسیم می شوند. فارسهای بومی استان بیشتر به گویشهای گرگانی، كتولی و مازندرانی تكلم دارند. این گروه از مردم استان شیعه مذهب می باشند.گروه دوم تركمن ها هستند كه به دو تیره یموت و گوگلان تعلق دارند. آنها سنی مذهب هستند و در نواحی شمالی منطقه در جلگه گرگان سكونت دارند و به زبان تركمنی تكلم می كنند.سومین گروه مهاجرین به این استان اغلب سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی می باشند.باوجود تنوع قومیتی، زبانی و مذهبی دراین استان، مردم این خطه با وحدت و صلح و صفا به زندگی خود ادامه می دهند و نقطه اشتراك آنها دین اسلام و فرهنگ ایرانی بوده و حلقه اتصال بین آنها زبان فارسی و منافع جمعی و مشتركشان در بهروری این سرزمین حاصلخیز می باشد.

سوغاتی های استان گلستان

مهمترین سوغاتی های استان گلستان شامل: قالی و قالیچه، پشتی های تركمن، سوزن دوزی های تركمن، جاجیم های كوهستانی گرگان، صنایع دستی روستایی، ماهی و خاویار می باشد.

 

معرفی های شهرستان های استان گلستان

شهرستان گرگان

شهرستان گرگان مركز استان گلستان شهری زیبا و آراسته در متن طبیعت با دیدنی های فراوان است. مساحت این شهرستان درحدود 2/1615 كیلومترمربع و جمعیت آن بالغ بر 358877 نفر است.

باتوجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی و در قسمت كوهپایه ها و قسمت های مركزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دراد. آثا رمنقول و غیرمنقول  متعلق به دوران پیش از تاریخ كه از نقاط مختلف این شهرستان ازجمله تورنگ تپه و شاه تپه و ... بدست آمده نشانگر حضور دیرینه انسانها و تمدن در این منطقه است كه تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.

از مهمترین اماكن تفریحی و آثار باستانی این شهرستان میتوان به پارك جنگلی ناهارخوران، النگ دره، قرق، آبشار و چشمه آب گرم زیارت، بافت قدیم گرگان، كاخ آغامحمدخان قاجار، بنای قدیمی شهر گرگان ازجمله خانه كبیر و تقوی، مدرسه عمادیه، مسجدجامع گرگان، بقعه امامزاده ها (نور، نه تن، عبدالله و ...) دهكده توریستی زیارت، تورنگ تپه و كاروانسراهای قزلق، دیمه و رباط سفید اشاره نمود.

شهرستان گنبدكاووس

نام این شهرستان كه بعداز گرگان مهمترین شهر استان محسوب می شود از نام گنبدقابوس بن وشمگیر گرفته شده است كه مقبره وی نیز در شمال شهر قرار دارد. مساحت این شهرستان حدود 5071 كیلومترمربع و جمعیت آن بالغ بر 275649 نفر است. مهمترین مراكز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از: تالابهای بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل. بازارچه مرزی اینچه برون، یاریم تپه، گبری قلعه، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امامزاده یحیی بن زید و بقعه دانشمند شهرستان گنبدكاووس را می توان كرسی مطالعات باستان شناسی استان دانست و پروژه های شهر قدیم جرجان و دیوار گرگان همه ساله دراین شهرستان صورت می پذیرد.

شهرستان مینودشت

این شهرستان در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه كوههای البرز شرقی واقع شده است. مساحت این شهرستان در حدود 1576 كیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 145201 نفر است .نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده ، این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی ، تفرجگاههای زیبا ، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و عسل یكی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.از جمله اماكن گردشگری و باستانی شهرستان مینودشت شامل پارك ملی گلستان، آبشارهای لوه، سو، گلستان ، جنگل باقر آباد و فارسیان، موزه های حیاط وحش و تاریخ طبیعی پارك ملی گلستان ، تنگه چلچای، آق چشمه، ماهی پران، دشت حلقه، غار باستانی كیارام است.قدیمی ترین بقایای حضور انسان كه در استان گلستان شناخته شده غار كیارام است كه به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین) تعلق دارد. همچنین دشت حلقه به عنوان وسیعترین سایت باستانی استان نیز كه 338 هكتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است.

شهرستان كلاله

این شهرستان كه در منتهی الیه شرقی استان گلستان واقع شده با وسعتی حدود 4962 كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 143938 نفر یكی از مراكز گردشگری استان است.از جمله مراكز گردشگری و آثار باستانی این شهرستان چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه خالدبن سنان (خالد نبی )،مسجد و مدرسه كریم ایشان ، مقبره مختومقلی فراغی، زیارتگاه امام عبدالله و سه كارگاه كاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان به نامهای كارگاه قره دیب، كارگاه یسا قلیق و كارگاه قره یسر ( گرگر) است.

شهرستان آزادشهر

این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان ، گنبد كاووس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است. این شهرستان مساحتی در حدود 872 كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 99088 نفر دارد.از مراكز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعه متبركه امامزاده محمد بن زید (آق امام)، پارك جنگلی و تپه شهرك بسیجیان را نام برد.

شهرستان رامیان

این شهرستان كه از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و كوهستانی تقسیم می شود جمعیتی بالغ بر 83209 نفر و وسعتی در حدود 870 كیلومتر مربع دارد، این شهرستان دارای جنگلهای غنی و چشم اندازهای زیبا است.مهمترین اماكن گردشگری و تاریخی این شهرستان چشمه گل رامیان، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارك جنگلی آهنگران، امام زاده پیر، مسجد سادات، تپه های انجیلو، نقاره خانه، مدرسه و كاخ رضاشاهی و بقعه الهادی می باشد.

شهرستان علی آباد كتول

این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 139129 نفر وسعتی در حدود 1160 كیلومتر مربع و با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخ و صنایع دستی متنوع از جمله مراكز عمده  گردشگری در استان گلستان می باشد.شغال تپه كهن ترین یادگار استقرار بشر در شهر علی آباد می باشد كه در مركز این شهر قرار گرفته است و به دوران تاریخی تعلق دارد. از صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، بافت پارچه های ابریشمی و پشمی، خورجین دوزی و چادر شب بافی اشاره كرد.از مراكز مهم باستانی و گردشگری این شهرستان می توان به آبشار و پارك جنگلی كبودوال، دهكده های ییلاقی، (افراتخته، زرین گل و سیاه مرزكوه و ....)رودخانه زرین گل، دهنه محمدآباد، امام زاده الازمن، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلین تپه اشاره نمود.

شهرستان آق قلا

شهرستان آق قلا كه در 15 كیلومتری شمال شرقی گرگان و در كنار رودخانه گرگانرود قرار گرفته است دارای جمعیتی بالغ بر 106118نفر و وسعتی در حدود 1763 كیلومتر مربع است. این شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجری قمری بنا شده كه به نام اسپیدژ یا دژ سپید و در زمان حكومت پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام داد و امروز آق قلا نام گرفته است.از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی تركمن را نام برد. اماكن دیدنی و گردشگری این شهرستان شامل گل فشانهای قارینیارق، نفتیجه،اینچه، پل آق قلا و پنج شنبه بازار آق قلا است.

شهرستان تركمن

این شهرستان كه یكی از شهرهای غربی استان گلستان است دارای 121533 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 1576 كیلومتر مربع است. در سال 1306 خورشیدی در محلی كه قرار گاه نظامیان بود شهر بندر تركمن تاسیس شد. این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی مانند دریا و صنایع دستی غنی تركمن، یكی از مهم ترین مراكز گردشگری استان محسوب می گردد.صنایع دستی این شهرستان قالی و قالیچه و پشتی تركمن است. از مهم ترین مناطق گردشگری و باستانی شهرستان تركمن می توان از تالاب گمیشان، جزیره آشوراده، اسكله توریستی تركمن، میدان سواركاری، پادگان روسها، زیارتگاه آق امام، آرامگاه بهاالدین نقشبندی، دیوار تاریخی گرگان و قیزلر قلعه نام برد

شهرستان كردكوی

این شهرستان كه در غرب استان واقع شده است، دارای 67051 نفر جمعیت و در مساحتی در حدود 8158 كیلومتر مربع می باشد. وجود چشم اندازهای طبیعی و تاریخی و صنایع دستی زیبا موقعیت گردشگری مناسبی را برای این شهرستان به وجود آورده است.از صنایع دستی آن می توان به حصیر بافی، نمدمالی، بافتن چادر شب و جوراب و دستكش پشمی اشاره كرد.از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما، روستای ییلاقی درازنو، پارك جنگلی امام رضا، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه، دیوار تمیشه، امامزاده روشن آباد، امامزاده النگ و جاده شاه عباسی را نام برد.

 

معرفی گردشگاههای طبیعی استان گلستان

پارك جنگلی ناهارخوران

این پارك از قدیمی ترین تفرجگاههای استان گلستان بوده كه در 4 كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است.دارای فضاهای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسراهای عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپهای اقامتی زیبا است.

پارك ملی گلستان

این پارك در 150 كیلومتری شرق گرگان قرار دارد و مساحت آن 91895 هكتار است. پارك ملی گلستان نخستین پاركی است كه در ایران عنوان پارك ملی را به خود گرفت. این پارك با داشتن اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر مطبوع طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می شود. اهمیت آن از نظر محققین و دانش پژوهان به لحاظ دست نخوردگی جوامع زیستی، گیاهی و جانوری و اكوسیستمهای طبیعی به عنوان میراث طبیعی و تنوع ژنتیكی بسیار زیاد است.

پارك جنگلی النگدره

این پارك در جنوب غربی شهر گرگان به فاصله 3 كیلومتری شهر واقع شده است.پارك جنگلی النگدره در دامنه جنگلهای انبوه شمالی از پوشش درختان منحصرا جنگلی برخوردار بوده و رودخانه ای از وسط آن می گذرد.

پارك جنگلی دلند

پارك جنگلی دلند در 11 كیلومتری غرب آزادشهر و در كنار جاده اصلی گرگان – مشهد واقع شده است. این پارك پوشیده از درختان باارزش جنگلهای شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی است و از امكانات تفرجگاهی مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و كمپ چوبی برخوردار است.

پارك جنگلی كردكوی

این پارك در 4 كیلومتری جنوب شهر كردكوی واقع شده است و مساحت آن 54 هكتار است. از ویژگیهای آن داشتن آب و هوای مناسب و نسبتا خنك در تابستان و همچنین وجود رودخانه پلنگ پا می باشد.

پارك جنگلی قرق

این پارك در 23 كیلومتری شرق گرگان در كنار جاده اصلی ترانزیت واقع شده و مساحت آن 650 هكتار است.بخش اعظم پارك جنگلی قرق در محیط جلگه ای قرار گرفته و دارای امكانات تفرجی است. این پارك محل نگهداری گوزنهای بومی جنگلهای شمال ایران است.

تالابهای آلاگل، آجی گل وآلما گل

این تالابها در 60 كیلومتری شمال گرگان و در نواحی مرزی استان گلستان با كشور تركمنستان واقع شده است. مساحت آن به ترتیب 2500، 350 و 207 هكتار است كه به صورت نگینی در صحرا نمایان است. وجود پوشش درختچه های گزونی و چگن در حاشیه این تالاب ها در یك منطقه صحرایی جلوه خاصی را به آنها بخشیده است.در تمامی فصول به ویژه در فصل زمستان با حضور پرندگان مهاجر از انواع فلامینگوها، قوها، اردكها، پرستوهای دریایی، غازها، باكلان و انواع دیگر پرندگان آبزی و كنار آبزی هیاهوی خاصی به این تالابها داده است.

سواحل جنوب شرقی دریای خزر

وجود خلیج گرگان با وسعت 68800 هكتار كه به طول 5/6  كیلومتر از دریا منفك گردیده از مهمترین محورهای دارای قابلیتهای توریستی است. سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر بر خلاف سواحل شمالی آن هیچگاه دوره یخبندان ندارد لذا پیوسته شرایط جلب توریست داشته و آماده انجام همه گونه ورزش آبی است. خلیج گرگان به همراه شبه جزیره میانكاله به عنوان پناهگاه حیات وحش به علت داشتن اهمیت زیستی زیاد یكی از ذخیره گاههای زیست كره در جهان به ثبت رسیده است. جزیره آشوراده نیز یكی از مكانهای مهم جلب توریست در ساحل شرقی دریای خزر است. ضمنا این جزیره یكی از مهمترین مراكز خاویار در شمال كشور می باشد.

آبشار گلستان

یكی از آبشارهای مهم پارك ملی گلستان است. این آبشار در تفرجگاه آبشار پارك واقع شده است. دارای 5/19 متر ارتفاع است و از آبشارهای صخره ای پر جاذبه ای كه محیط اطراف آن را پوشش درختان جنگلی پهن برگ خزری پوشیده است.    

آبشار كبودوال

این آبشار در 5 كیلومتری جنوب شهر علی آباد در محل تفرجگاه عمومی شهر واقع شده است. این تفرجگاه با داشتن امكاناتی برای جلب توریست از نقاط مهم تفرجی استان گلستان محسوب می شود.

آبشارهای شیرآباد

آبشارهای شیرآباد در 6 كیلومتری جنوب شهر خان به بین در میان جنگلهای انبوه واقع شده اند. این آبشارها 7 عدد و دارای ارتفاع متفاوت می باشند. بلندترین آنها با ارتفاع قریب به 20 متر در میان پوشش سبز جنگلهای پهن برگ قرار دارد و آب با درخشندگی خاصی به صورت پودر وارد استخر پای آبشار می گردد.در بالای آخرین آبشار غار معروفی با جاذبه خاص وجود دارد.

آبشار لوه

این آبشار در گالیكش در فاصله 14 كیلومتری غرب پارك ملی گلستان واقع شده كه محل آن در 5 كیلومتری جنوب روستایی به همین نام است. چند آبشار پی در پی در میان جنگلهای انبوه پهن برگ منظره بدیعی ایجاد نموده است.

باران كوه

یكی از نقاط بسیار دیدنی و جذاب واقع در جنگل شصت كلاته است كه در جنوب غربی شهر گرگان واقع شده است.

گل رامیان

یك استخر طبیعی بیضی شكل است كه طول آن 90 متر و عرض آن 80 متر و عمق آن  بین  44 تا 80 متر است. گل رامیان در 5 كیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده است. آب آن كه از عمق می جوشد به علت داشتن عمق زیاد منظره زیبایی را ایجاد نموده است. گل رامیان كه در میان جنگلهای انبوه پهن برگ به ویژه گونه های باارزش زربین واقع شده دارای چشم انداز زیبایی است.

چشمه آبگرم زیارت

 

 

+ نوشته شده در  2010/7/17ساعت 15:28  توسط اطلس ایران وجهان  | 

در 100 كيلومتري گرگان به سمت مشهد بعد از شهرستان گنبد  جنگل طبيعي و بسيار زيبا داراي امكانات تفريحي ورفاهيآبشار كبود وال بزرگ ترين آبشار خزه اي جهان

آبشار کبود وال 

این آبشار در 5 كیلومتری جنوب شهر علی آباد در محل تفرجگاه

عمومی شهر واقع شده است. این تفرجگاه با داشتن امكاناتی برای جلب توریست، از مهم تفرجی استان گلستان محسوب می شود.

آبشار کبود وال که از چشمه های جنوبی تشکیل شده ، در عمق دره ای که جنگلی انبوه آنرا پوشانده ،قرار گرفته است. آب این آبشار،زلال و شفاف بوده و قابل شرب است. در مسیر آبشارها هم سکوها و چادر های انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب نصب شده است و هر ساله در تعطیلات تابستانی علاقمندان طبیعت را به خود جذب می نماید.

پارك جنگلی ناهارخوران

این پارك از قدیمی ترین تفرجگاههای استان گلستان بوده كه در 4 كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است.دارای فضاهای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است. با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج كنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. این پارك دارای مهمانسراهای عمومی به ویژه مهمانسراها و كمپهای اقامتی زیبا است.

پارك ملی گلستان

این پارك در 150 كیلومتری شرق گرگان قرار دارد و مساحت آن 91895 هكتار است. پارك ملی گلستان نخستین پاركی است كه در ایران عنوان پارك ملی را به خود گرفت. این پارك با داشتن اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر مطبوع طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می شود. اهمیت آن از نظر محققین و دانش پژوهان به لحاظ دست نخوردگی جوامع زیستی، گیاهی و جانوری و اكوسیستمهای طبیعی به عنوان میراث طبیعی و تنوع ژنتیكی بسیار زیاد است.

پارك جنگلی النگد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 16:0  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان تركمن در باختري ترين حد استان گلستان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به گرگان و كردكوي، از باختر به درياي مازندران و بندرگز و از خاور به شهرستان آق قلا محدود مي شود. سواحل درياي مازندران و شيوه‌ي معيشت و زندگي عشاير تركمن در اين ناحيه زيباترين و مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه را تشكيل مي‌دهند. شهر ترکمن در دوره پهلوی اول و به عنوان قرارگاه نظاميان برای سركوبی عشاير اين منطقه احداث ‌شد. با اتصال اين شهرستان به راه ‌آهن سراسری، بر اهميت اين شهر به لحاظ نقش اقتصادی و ارتباطی در استان افزوده شد. اسكان عشاير و احداث اسكله برای ايجاد فعاليت ‌های بندری از عوامل اصلی پيشرفت شهر بوده است. مهم‌ترين صنايع دستي شهرستان بندر تركمن را قاليچه بافي، گليم بافي، قالي بافي و جاجيم بافي تشكيل مي‌دهند. هم‌چنين بايد از چادر و بند چادرهاي تركمني، حصيربافي، نخ ريسي، پارچه بافي، نمدمالي و زيلوبافي نام برد كه مواد خام را از اين محل تهيه مي كنند

این شهرستان كه یكی از شهرهای غربی استان گلستان است دارای 123125 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 1576 كیلومتر مربع است. در سال 1306 خورشیدی در محلی كه قرارگاه نظامیان بود شهر بندرتركمن تأسیس شد. این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی مانند دریا و صنایع دستی غنی تركمن، یكی از مهمترین مراكز گردشگری استان محسوب می گردد.

صنایع دستی این شهرستان قالی و قالیچه و پشتی تركمنی است. از مهمترین مناطق گردشگری و باستانی شهرستان تركمن می توان از تالاب گمیشان، جزیره آشوراده، اسكله توریستی تركمن، میدان سواركاری، پادگان روس ها، زیارتگاه آق امام، آرامگاه بهاء الدین نقشبندی، دیوار تاریخی گرگان و قیزلر قلعه نام برد

معرفی منطقه ترکمن صحرا

 

ترکمن صحرا در شمال شرقی ایران است و شامل شهرهای گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق‌قلا، مراوه‌تپه، کلاله، سیمین‌شهر، گمش‌تپه، نگین‌شهر، انبار آلوم و داشلی برون می باشد. اکثریت جمعیت ترکمن صحرا را ترکمن‌ها تشکیل می دهند که مردمانی ترک زبان و مسلمان(اهل سنت حنفی) می باشند. ترکمن‌صحرا جلگه‌ای است رسوبی و نسبتاً هموار که از عقب‌نشینی دریای خزر و تجمع رسوبهای رودهایی نظیر اترک و گرگان به وجود آمده است. این جلگه عریضترین بخش جلگه‌های خزری است که شمال استانهای گلستان و خراسان شمالی را در بر می‌گیرد، این منطقه بین عرضهای جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه (جنوب گرگان) تا ۳۸ درجه شمالی (چات) و نیز طولهای جغرافیایی ۵۳ درجه و ۵ دقیقه (بندرترکمن) تا ۵۶ درجه شرقی (مراوه تپه) در استان گلستان قراردارد (بدون احتساب شمال خراسان).


از لحاظ موقعیت جغرافیایی این منطقه از مغرب به دریای خزر و از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود می‌شود که با طول ۴۰۰ کیلومتر از غرب به شرق گسترده است و از مشرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره‌گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدود است. شیب زمین از جنوب به شمال و از شرق به غرب در امتداد شبکه آبها و رودهایی که به دریای خزر می‌ریزد کاهش می‌یابد.


طبیعتزمین‌شناسی و خاک


این منطقه از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین‌شناسی انباشته شده است که بهترین منبع ذخیره‌کننده آب زیرزمینی است. این آبرفتها دارای بافت سست و ریز بوده، درجه سختی آنها بسیار کم است (رس، ماسه، مارن) و در نتیجه نه آنچنان ریز چسبنده است و نه آنچنان سخت و سنگی، بلکه برای رویش گیاه و نفوذ آب امکانات را دارد. بغیر از چند تپه ماسه‌ای (نهشته‌های بادی از نوع لُس) ناهمواری چندانی در سطح دشت مشاهده نمی‌شود. تپه‌هایی که در سطح منطقه است به زبان محلی قره‌دفه (سیاه‌تپه)، قیزلاردفه (تپه دختران)، یاریم‌دفه (نیم‌تپه)، کوموش‌دفه (تپه‌نقره‌ای) و… نامیده می‌شوند که البته این تپه‌ها از نظر تغییرات اقلیمی و رویش گیاهی نقش تعیین‌کننده‌ای ندارند.


ارتفاع دشت که در ساحل دریا (بندرترکمن) ۲۰- متر است به سمت مشرق در حوالی گوکجه‌داغ در شمال‌شرق گنبد به ارتفاع بیش از ۵۰۰ متر افزایش می‌یابد. از سمت مشرق، منطقه ناهموار کلاله، مینودشت، گلیداغ، قره‌بلخان، مراوه‌داغ و حصارچه شروع شده و کم‌کم به تپه‌های جنگلی البرز شمالی و خراسان غربی متصل می‌شود. خاک منطقه از جنوب به شمال از نظر هوموس و میزان باروری فقیرتر می‌شود تا جایی که خاکهای مرغوب مناطق جنوبی جای خود را به خاکهای شور و بیابانی حوالی‌ رود اترک و نوار مرزی در شمال استان گلستان می‌دهد. سطح دشت پوشیده از خاکهای قهوه‌ای رسوبی نسبتاً ریز بافت است که امکان رویش علف و بوته‌ها شامل چمن و گیاهان نیمه‌خشک را فراهم آورده است. در این نوع خاک امکان کشت غلاتی نظیر گندم و جو و گیاهانی مثل پنبه، برنج و سبزیجات کاملاً فراهم است که علاوه بر تولید مواد غذایی، مقداری مرتع مصنوعی هم برای دامها فراهم می‌شود (بقایای گندم و سایر محصولات زراعی). در بخش شوره‌زارهای شمال و شمال‌غرب و در قسمت غرب دشت در حدود اترک‌رود- که شهر گنبدکاووس در آن واقع است- نوعی بیابانی وجود دارد. 

آب و هوا


این منطقه از لحاظ آب و هوایی، پوشش گیاهی، خاک و زندگی جانوری از سایر مناطق شمال کشور (گیلان و مازندران) متمایز است و این با کاهش ریزشهای جوی، رطوبت نسبی هوا و افزایش درجه حرارت از غرب به شرق مشخص می‌شود به طوری که برای مثال می‌توان اختلاف ریزشهای جوی را که در بابلسر۸۶۸ میلیمتر است و در گرگان به ۶۳۵ میلیمتر و در حوالی گنبد به ۴۷۲ میلیمتر کاهش می‌یابد در نظر گرفت، (سالنامه هواشناسی کشور- سال ۱۳۶۳) این اختلافات از ترکیب آب و هوایی منطقه ناشی می‌شود و از دیدگاه هواشناسی خود بخشی جداگانه است اما پدیده‌هایی از قبیل دوری از ارتفاعات البرز، کاهش رطوبت بادهای غربی و عبور جریانهای هوایی سرد و خشک سپری از صحرای قراقوم را که بسیار کم باران است باید موثر دانست. ضمن اینکه شمال این منطقه ادامه صحرای خشک و نیمه‌خشک جمهوری ترکمنستان است. ماه بهمن پربارانترین و ماه تیر خشک‌ترین ماه سال در این منطقه است. درجه حرارت نیز از مغرب به مشرق افزایش می‌یابد به طوری که در تابستان در بعضی از نقاط صحرایی دمای بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز مشاهده شده است.درجه حرارت نقاط مختلف یکسان نیست. هر چه از غرب به شرق و از جنوب به شمال برویم بر دمای محیط افزوده می‌شود. برای نمونه با توجه به یافته‌های هواشناسی دو ایستگاه گرگان و گنبدکاووس می‌بینیم که میانگین دمای سالانه گرگان ۳۵/۱۷ درجه سانتیگراد و گنبد کاووس ۶/۱۷ درجه سانتیگراد است. با توجه به اینکه ارقام مربوط به میانگین دمای سالانه در یک نقطه نمی‌تواند گویای وضعیت کلی دما در آن منطقه باشد باید به ارقام حداکثر و حداقل مطلق (بیشینه و کمینه) دمای سالانه نیز توجه کرد. کمترین دمای سالانه ایستگاه گرگان ۶/۹- درجه سانتیگراد و در ایستگاه گنبد ۵/۱۴- درجه سانتیگراد در دیماه گزارش شده است. بیشترین دمای سالانه نیز در ایستگاه گرگان در تیرماه ۶/۴۳ درجه سانتیگراد و در ایستگاه گنبد در تیرماه ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده است.


از نظر تعداد روزهای یخبندان در سال نیز در نقاط گوناگون استان تفاوتهایی مشاهده می‌شود به طوری که در ایستگاه گرگان ۱/۱۳ روز و در ایستگاه گنبد ۸/۳۰ روز در طول سال یخبندان ثبت شده است. همچنین تعداد ماههای همراه با یخبندان در ایستگاه گرگان ۵ ماه و در ایستگاه گنبد ۶ ماه گزارش گردیده است بنابراین بارز است که بیشترین میزان تبخیر در نواحی شمالی و کمترین میزان در نواحی جنوبی صورت می‌گیرد. سردترین ماهها در منطقه دی و بهمن است با ۷/۱ و ۴/۰- درجه سانتیگراد در ایستگاه گنبد ثبت شده است و گرمترین ماهها خرداد، تیر و مرداد به ترتیب با ۲/۳۱، ۱/۳۷ و ۲/۳۳ درجه سانتیگراد است. اختلاف از نقطه‌ای به نقطه دیگر را باید بیشتر معلول عوامل محلی مانند اختلافات ارتفاع یا بادهای محلی دانست. بادهای مرطوب غربی از جمله بادهای غالب منطقه است که در طول زمستان از غرب به شرق و جنوب‌شرقی می‌وزد و اغلب باران‌زاست. از دیگر بادهای منطقه باد سرد و خشک شمال‌شرقی است که از سیبری می‌وزد و فاقد رطوبت است و در منطقه به نام محلی ترکمنی «سورتیک» (Sortik) شناخته می‌شود.


طبق آمار، اختلاف درجه حرارت فصلی به وضوح در منطقه ترکمن‌صحرا مشهود است و پاییز و زمستان آن مرطوب است. از اینرو شمال این منطقه (بخش شمالی بندرترکمن، گنبدکاووس، مراوه‌تپه و آق‌قلا) جزو قلمرو آب و هوای نیمه‌بیابانی یا نیمه‌خشک قرار می‌گیرد و مناطق جنوبی این منطقه (از جمله جنوب بندرترکمن و جزیره آشوراده) جزو مناطق معتدل با آب و هوای شبه مدیترانه به حساب می‌آید و هر چه از مشرق به طرف غرب ترکمن‌صحرا برویم آب و هوا معتدل‌تر می‌شود.


منابع آب


مهمترین منابع آبی در سطح ترکمن‌صحرا رودهایی دائمی هستند که عبارتند از: ۱- رود گرگان: مهمترین رود صحرای ترکمن است که از کوه آلاداغ(حوالی بجنورد) سرچشمه می‌گیرد و در جهت شرق به غرب جریان یافته، در مسیر خود تا شرق منطقه گوکلان(از مناطق کوهستانی گنبد) با عمق نسیتاً زیاد عبور می‌کند، سپس وارد دشت گرگان شده، از شهرهای گنبدکاووس و آق‌قلا عبور کرده پس از طی حدود ۳۰۰ کیلومتر در حوالی خواجه‌نفس از توابع بندرترکمن به دریای خزر می‌ریزد.


به علت پایین بودن سطح آب رود گرگان، استفاده از آن در امور زراعت تنها بوسیله تلمبه یا سد امکان دارد. آب آن بسیار گل‌آلود بوده، مهمترین منبع آبی مردم این منطقه برای زراعت و مصرف دامها است. سد مخزنی خاکی وشمگیر که حدود ۵۰ هکتار از اراضی اطراف را مشروب می‌سازد بر روی این رود احداث شده است. ۲- رود اترک: به طول ۵۰۰ کیلومتر، از بزرگترین رودهای ایران است که از دامنه‌های غربی کوه هزارمسجد(حوالی قوچان) سرچشمه گرفته و از شرق به غرب به موازات رود گرگان جریان یافته، پس از عبور از دره‌های کوهستانی و تنگه‌های باریک در شرق، با یک قوس به سوی دشتهای ساحلی تغییر جهت می‌دهد و در خلیج حسنقلی به دریای خزر می‌ریزد. اهمیت این رود به سبب مشروب کردن اراضی خشک و نیمه‌خشک ایران و جمهوری ترکمنستان است. ۳- رود قره‌سو: این رود از کوههای شرقی گرگان سرچشمه گرفته و پس از طی مسیری از شرق به غرب به طول هشتاد کیلومتر به خلیج گرگان در دریای خزر می‌ریزد. رود قره‌سو به علت موقعیتش، آب تمام رودهای کوچک حوضه خود را که در دامنه شمالی البرز جریان دارد به طرف خود می‌کشاند که بدین ترتیب دشت گرگان و رود اترک در قسمت سفلای خود سهمی از آبهای دامنه شمالی البرز دریافت نمی‌کنند.


چنین وضعی باعث ظهور دو منطقه متباین طبیعی در دو سوی شمالی و جنوبی آن شده است که جنوب آن دارای جنگلهای انبوه و شمال ان با مشخصات دشت شامل چمنهای موقتی و علفزار است.


پوشش گیاهی


پوشش گیاهی ترکمن صحرا به عملکرد پدیده آب وهوایی، ارتفاع و موقعیت جغرافیایی و خاک منطقه ارتباط مستقیم دارد و این میان، خاک، درجه حرارت و رطوبت از مهمترین عوامل تعیین کننده در نوع و زمان رشد گیاهان منطقه به شمار می‌رود.


پوشش گیاهی شمال گرگانرود نسبت به جنوب آن فقیرتر است و اغلب گیاهان‌شورپسند و مقاوم در برابر خشکی نظیر اشنیان و گز که برای پرورش شتر و بز و تا حدودی گوسفند مناسب است می روید و برعکس در جنوب رود گرگان، پوشش گیاهی بسیار غنی است و انواع گیاهان چمنی و تیره گندمان نظیر جو خودرو، به علاوه گیاهان متنوع دیگر نظیر برموس، فالاریس و دم در آن می‌روید که برای پرورش گوسفند و گاو مناسب است.


زندگی جانوری


جانوران این منطقه از انواع جانوران منطقه نیمه بیابانی تا جنگلی (طوقه جانوری پاله آرکتیک) است و می‌توان از گرگ، روباه و کفتار، خرگوش، موش صحرایی، جوجه تیغی، مار و آهو در بخش شرقی آن، پرندگانی مثل اردک و غاز در مردابها و چمنزارهای مرطوب، کبوتر چاهی، گنجشک، سار، دراج و قرقاول در بخش جنوبی و تیره‌های مختلف شاهین و عقاب در شمال منطقه نام برد.


در رودها و آبهای ساحلی دریای خزر نیز انواع ماهیهای شمال ایران به فور یافت می‌شود که صید آنها مشغله اصلی مردم بندر ترکمن، خواجه نفس و کمش تپه است.


به علت قرارگرفتن ترکمن صحرا بین مناطق مرطوب و جنگلی البرز شمال و خشک و بیابانی ترکمنستان در شمال و منطقه نیمه خشک مرتفع در شرق بجنورد، تربیت انواع دامها در این منطقه مقرون به صرفه است. از جمله: ۱- اسب و گاو که در مناطق چمنزار و آب کافی تربیت می‌شود (جنوب گرگان و شرق گنبد) ۲- گوسفند و بز که در مناطق نیمه خشک استپی و نیمه مرطوب تربیت می‌شود. (بخشهای مرکزی، جنوبی و شرقی منطقه) ۳- شتر که در شمال رود گرگان و بخشهای شمالی منطقه بویژه ریگزارها و شوره‌زارهای شمال و شمال شرقی که دارای هوای خشک و رطوبت کم است تربیت می‌شود.


به تبعیت از ویژگیهای آب وهوایی، پوشش گیاهی، ارتفاع و زندگی جانوری این منطقه را می‌توان به سه بخش اکولوژیکی تقسیم کرد: ۱- منطقه جنوبی که ناحیه‌ای جنگلی و مرطوب است با بارش سالیانه بیش از ۵۰۰ میلی‌متر و از نظر شکل زمین عموماً به شکل تپه است که کم‌کم‌ به دامنه‌های ملایم البرز شمالی وصل می‌شود و مهمترین منطقه پرورش گاو و گوسفند است. ۲- منطقه مرکزی شمال علی‌آباد، رامیان و گوکلان که بخش وسیعی را به نام دشت گرگان دربرمی‌گیرد و بین منطقه جنوب و رودگرگان واقع است که مهمترین بخش زراعی منطقه نیز به شمار می‌رود. اقلیم معتدل و نیمه‌خشک مشخصه بارز این حوزه است و پوشش گیاهی آن نیز چمن و استپ نیمه‌خشک است. ۳- منطقه شمالی که بین رودهای گرگان و اترک واقع شده؛ گنبد کاووس، آق قلا، مراوه تپه، داشلی برون، بندر ترکمن و کمش تپه را دربرمی‌گیرد که محل اصلی سکونت اقوام ترکمن است و کشت غلات و پرورش اسب و گوسفند در آنجا رایج است (بیگدلی، محمدرضا.ترکمنهای ایران. پاسارگاد. ۱۳۶۹)شناخت تاریخی


منطقه ترکمن صحرا و دشت گرگان تاریخی بسیار کهن دارد. این منطقه به علت همجواری با شهرها، مناطق باستانی معروفی چون داهه (دهستان) ،نیشابور، مرگیانا (مرو)، نیسا (نسا)، تپورستان (طبرستان) و کومش از زمانهای قدیم مورد توجه بوده است و در طول زمانهای مختلف محل سکونت و زیست اقوام مختلف ایرانی بوده است. قدیمی‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی منطقه شمال سفالینه‌ها و دست ساخته‌های بشر (که در شمال شهرستان گنبد کاووس یافته شده) پیشینه سکونت و زیست در این منطقه را به بیش از هفت هزار سال پیش می‌رساند. در منطقه ترکمن صحرا، شهرستان ترکمن با دارا بودن ویژگیهای مختلف از نظر تاریخی دارای اهمیت بسزایی بوده است. با وجود جدیدالتأسیس بودن بندر ترکمن، شهرستان ترکمن دارای پیشینه تاریخی کهنی است. وجود گورستان و تپه باستانی کمیش تپه کوچک، دیوار تاریخی گرگان (دیوار قزل آلان) در شمال شهرستان،‌جزیره آبسکون، جزیره مهم و استراتژیک آشوراده در غرب بندر ترکمن و غیره پیشینه سکونت در این شهرستان را به سالیان بسیار دورتر برمی‌گرداند.

 

شر یف شیرمحمدلی

گنبد کاووس

گلستان

 

 

شهرستان تركمن در باختري ترين حد استان گلستان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به گرگان و كردكوي، از باختر به درياي مازندران و بندرگز و از خاور به شهرستان آق قلا محدود مي شود. سواحل درياي مازندران و شيوه‌ي معيشت و زندگي عشاير تركمن در اين ناحيه زيباترين و مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه را تشكيل مي‌دهند. شهر ترکمن در دوره پهلوی اول و به عنوان قرارگاه نظاميان برای سركوبی عشاير اين منطقه احداث ‌شد. با اتصال اين شهرستان به راه ‌آهن سراسری، بر اهميت اين شهر به لحاظ نقش اقتصادی و ارتباطی در استان افزوده شد. اسكان عشاير و احداث اسكله برای ايجاد فعاليت ‌های بندری از عوامل اصلی پيشرفت شهر بوده است. مهم‌ترين صنايع دستي شهرستان بندر تركمن را قاليچه بافي، گليم بافي، قالي بافي و جاجيم بافي تشكيل مي‌دهند. هم‌چنين بايد از چادر و بند چادرهاي تركمني، حصيربافي، نخ ريسي، پارچه بافي، نمدمالي و زيلوبافي نام برد كه مواد خام را از اين محل تهيه مي كنند.
قالي و قاليچه بافي در شهرستان تركمن به اين شكل انجام‌مي شود كه در اغاز و انجام هر قالي و قاليچه چند سانتي متر گليم بافته مي‌شود كه تركمن ها آن را با اعتقاد بر ان كه هر چيزي بر خاك استوار است توپراق به معناي خاك مي نامند پس از آن‌كه 2 سانتي متر توپراق بافته شده ريسماني كه معمولا دورنگ و اغلب به رنگ‌هاي سياه و سفيد است بر آن مي ريسند گويي گيسوي باريك بر گونه قالي مي آويزند اين ريسمان را ساج باقي به معني بندمو مي نامند برخي از تركمن ها به آن الجه يعني سياه و سفيد مي آويزند گيسوانشان را با همين ساچ باقي مي بافند و در انتهاي هر گيسو هم منگوله اي طلايي مي آويزند دختر تركمن با قرار دادن اين بندگيسو در هر قطعه فرش كه مي بافد يادگاري از خود بر آن باقي مي گذارد.
در قالي تركمن دسته اين گل‌هاي تركمن به نام ايل‌ها معروفند و معمولا با نام ايل به كار مي رود. مثل سالور گل و تكه گل كه از قديمي ترين نمونه هاي قالي تركمن اينها مهمترين نقش مايه هاي قالي اين قومند در واقع بيش از هر نماد يا نشان ديگري دليل وابستگي بافته به ايل ويژه اي هستند. بافت گليم نيز در بين تركمن ها از رواج كامل برخوردار است. گليم ياپلاس؛ بافته اي است كه قدمت توليد آن به هزاران سال مي رسد. نقش‌هاي گوناگوني در گليم ياپلاس تركمني وجود دارد نقشي كه آن گل مي گويند؛ گلي است شكفته و با نه گلبرگ. (نه در فرهنگ تركمن عدد مباركي است)

 

شهرستان بندرگز در گذشته از بخش های شهرستان كردكوی در استان گلستان بوده و بعدها به يك شهرستان مستقل كوچك تبديل شده‌است. شهرستان بندر گز در 53 درجه و 57 دقيقه درازای جغرافيايی و 36 درجه و 46 دقيقه پهنای جغرافيايی واقع شده است. بندر گز در 200 كيلومتری شمال‌باختري كردكوی و در 4 كيلومتری شمال راه اصلی گرگان – ساری قرار دارد. همسايه‌هاي اين شهرستان را از شمال‌،خليج گرگان (دريای مازندران) ازخاور شهرستان كردكوی، از جنوب و باختر شهرستان بهشهر تشكيل‌مي دهند. آب و هوای اين شهرستان معتدل مايل به گرم و مرطوب و ميزان بارش ساليانه به طور متوسط 670 ميلی متر است. آب كشاورزی از رودها و چاه‌های ژرف فراهم می شود و محصولات كشاورزی آن را پنبه، گندم، جو، برنج، تره بار و لوبيای روغنی تشكيل مي‌دهند. جنگل‌هاي اين شهرستان وسواحل درياي مازندران در خليج گرگان جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان كوچك را تشكيل مي‌دهند.
ادامه مطلب
منبع: سایت آفتاب وسایت تراول
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 16:0  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان راميان يكي از جديدترين شهرستان هاي استان گلستان به شمار آمده و داراي دو بخش مركزي و فندرسك است. اين شهرستان در جنوب استان گلستان واقع شده و از شمال به گنبد كاووس، از خاور به شهرستان آزادشهر و از باختر به شهرستان علي آباد محدود مي شود. اين شهرستان از سمت جنوب نيزاست
معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان كه از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و كوهستانی تقسیم می شود جمعیتی بالغ بر 82260 نفر و وسعتی در 870 كیلومتر مربع دارد این شهرستان دارای جنگل های غنی و چشم اندازهای زیبا است.

مهمترین اماكن گردشگری و تاریخی این شهرستان چشمه گل رامیان، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارك جنگلی آهنگران، امام زاده پیر، مسجد سادات، تپه های انجیلو، نقاره خانه، مدرسه و كاخ رضاشاهی و بقعه الهادی می  به ناحيه‌ي بسطام شهرستان شاهرود از استان سمنان منتهي مي‌گردد.  تسميه راميان :

 

درباب وجه تسميه راميان برخي معتقدند که کلمه راميان در اصل راهميان بوده و چون راميان بين راه حاجيلر و کوهسارات به فندرسک و همچنين بين راه استرآباد به بسطام واقع شده بود آن را راهميان ناميده اند . عده اي ديگر معتقدند اين کلمه عربي است و مي گويند : رامي به معني تيرانداز است که مثني آن راميان مي باشد که معني دو تيرانداز را مي دهد و لي بايد گفت : که هيچ يک از دو وجه بالا قطعاً نمي تواند درست باشد . براي توضيح بيشتر بايد گفته شود که در دو کيلومتري شمال راميان محلي به نام کهنه راميان وجود داشته است و آثاري که از آم منطقه به دست آمده نشان مي دهد که آنها را رامي ها يا آراميان مي گفتند که به مرور زمان حرف آ از اول کلمه آراميان حذف شده و به راميان معروف گشته است . بيژن يکي از پهلوانان نامي ايران قديم بوده و بنا به نوشته فردوسي در شاهنامه به محلي به نام آرمن نزديک مرز ايران و ترکستان براي مبارزه با گرازها که به مردم حمله مي کردند مي رود که آرمن و آرامي از يک ماده مشتق شده است بعد از ورود براي مدتي راميان را دره بيژن نيز ناميدند . بعد از نابودي آراميان نام راميان در اذهان باقي مانده تا اينکه در قرن هفتم هجري مردمي در همان محل ساکن شدند که اسناد و لوح هاي سنگي از آنها باقي مانده است

شهرستان راميان از نطر طبيعي به دو قسمت جلگه اي و کوهستاني تقسيم مي شود . راميان مرکز شهرستان و خان به بين و دلند از شهرهاي ديگر آن است و داراي 52 روستا مي باشد جمعيتي بالغ بر 93842 نفر و وسعتي در حدود 781 کيلو.نتر مربع دارد . اين شهرستان در فاصله 75 کيلومتري از مرکز استان واقع گرديده و داراي جنگل هاي غني و چشم اندازهاي زيبا است .  از شمال به گنبدکاوس ، از جنوب به استان سمنان ، از غرب به علي آباد و از شرق به آزادشهر ختم  مي گردد .
مهترين اماکن گردشگري و تاريخي اين شهرستان چشمه گل راميان ، آبشارهاي (سرخه کمر ، جوزک، چفت سيدکلاته ، شيرآباد) ، قله قلعه ميران ، پارک جنگلي آهنگران ، پارک جنگل دلند ، پارک جنگلي دره ملا(باغ تاشته) ، امامزاده حليمه خاتون ، امامزاده پيربي بي ، امامزاده قاسم دلند ، مسجد سادات ، تپه هاي سنجران ، باقرآباد ، توران فارس ، تقري تپه ، آق تپه ، شغال تپه ، انجيرچشمه ، نقارخانه ، گرم چشمه ، بادو ، چشمه نيلبرگ ، مدرسه و کاخ رضا شاهي ، حمام قديمي راميان ، قلعه محمود ، قله نور ، قلعه کافر ، قلعه اميرخان و دهکده توريستي پاقلعه مي باشد .

قلعه ميران :

قله قلعه ميران به عنوان بام راميان داراي 2342 متر ارتفاع است چشم اند از بسيار زيبا از بالاي قله چشم هر بيننده اي را خيره مي کند . اين قله از اکثر شهرستان هاي استان حتي از نقطه ي مرزي اينچه برون نيز با چشم غيرمسلح قابل رؤيت است و به عنوان يکي از قلل معروف کوهنوردي در استان مطرح مي باشد . 
در بالاي اين قله آثار تاريخي نيز مشاهده مي شود . يک چشمه نيز در بالاي قله وجود دارد .
قلعه ميران با ارتفاع 2342 متر

گل راميان :

 استخر طبيعي است در پنج کيلومتري جنوب راميان به مساحت حدودي هفت هزار و دويست متر مربع شصت تا نود متر عمق و داراي خروجي آب زياد . اين استخر که در دل جنگل قرار دارد به روايتي در زمان آل زيار و در قرن پنجم هجري به دستور قابوس بن وشمگير و با طراحي دانشمندان نامي ايران ابونصر فارابي و با پنج هزار کارگر ساخته شد و در تاريخ از گل راميان با نامهاي دالان بهشت و پلنگ سره ياد شده است اين مکان براي مدتي استراحتگاه قابوس بن وشمگير بوده است . گل راميان داراي هيچ گونه ورودي آبي نيست و آب از عمق آن درحال جوشش است . اين استخر در سال 1384 به عنوان منطقه ويژه گردشگري استان گلستان انتخاب شد . از ديگر نامهاي آن کبود استخر است

منبع- سایت فرمانداری- سایت تراول

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

علی  آباد در درازای جغرافيايی 54 درجه و 52 دقيقه و پهنای جغرافيايی 36 درجه و 54 دقيقه و بلندی 140 متری از سطح دريا واقع است. مركز شهرستان علی آباد در 183 كيلومتری شمال خاوری ساری و در مسير راه مشهد - ساری قرار دارد. شهرستان علی آباد از شمال و باختر به گرگان، از خاور به گنبد كاووس و از جنوب به شهرستان شاهرود در استان سمنان محدود مي‌شود. آب و هوای آن معتدل متمايل به گرم و مرطوب و ميزان باران سالانه به طور متوسط 320 ميلی متر است. آب كشاوزی از رود و چاه ژرف تأمين می شود و فرآورده های كشاورزی شهرستان علی آباد عبارتند از: گندم، جو، برنج، پنبه، لوبيای روغنی، تره بار، توتون، كنف و چغندرقند. دام‌داری نيز در اين شهرستان از رونق زيادی برخوردار است، به علت وجود مراتع خوب و سرسبز و آب كافی دام‌داری نيز در اين شهرستان از شرايط مناسبی برخوردار است
معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 124875 نفر، وسعتی در حدود 1160 كیلومتر مربع و با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخ و صنایع دستی متنوع از جمله مراكز عمده گردشگری در استان گلستان است.

شغال تپه كهن ترین استقرار بشر در شهر علی آباد می باشد كه در مركز این شهر قرار گرفته است و به دوران تاریخی تعلق دارد. از صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، بافت پارچه های ابریشمی و پشمی، خورجین دوزی و چادر شب بافی اشاره كرد. از مراكز مهم باستانی و گردشگری این شهرستان می توان به آبشار و پارك جنگلی كبودوال، دهكده های ییلاقی ( افراتخته، زرین گل و سیاه مرزكوه و . . . ) رودخانه زرین گل، دهنه محمد آباد، امام زاده الازمن، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلین تپه اشاره شهرستان زيبا و سرسبز علي آباد كتول يكي از شهرستانهاي 11 گانه استان گلستان است كه با وسعت تقريبي 1163 كيلومتر مربع و با فاصله 45 كيلومتر از مركز استان در موقعيت جغرافيائي 36 درجه و 54 دقيقه عرض شمالي و 54 درجه و 53 دقيقه طول شرقي  واقع شده و مركز آن شهر علي آباد است اين شهرستان داراي دوبخش مركزي و كمالان بوده كه بخش مركزي  شامل دو دهستان ً كتول ً وٌ زرين گل ٌ بوده كه وسعت آن 28.562 كيلومتر مربع ميباشد . كمالان نيز شامل دو دهستان بنامهاي ً استرآباد ً و ٌ شيرنگ ٌ بوده كه وسعت آن22.6 كيلومتر مربع و مجموعاً داراي 78 پارچه آبادي است كه از اين تعداد 20 پارچه آن در مناطق كوهستاني واقع شده و 58 پارچه آن در دشت واقع گرديده اند ، 12 پارچه آبادي آن را تركمنها و ۳۰ پارچه آن را اهالي بومي و ۳۶ پارچه آن را سیستانی های مقیم گلستان ساكن مي باشند .

وجه تسميه شهرستان علي آباد كتول

        در نقل و قولها و گفته هاي پيران و معمر ان محلي و حتي گرگان نامه آمده است كه اين اسم مركب از سه كلمه علي ، آباد و كتول است كه علي مخفف امير الامراء العظام علي محمدخان كتولي سوار كتول و داروغگي طايفه دوجي و كتول بوده و آباد به معناي عمارت است ، علي آباد كتول قبل از اينكه اين نام را به خود بگيرد طبق گفته محققين محلي ً كمال غريب ً ناميده مي شد . كه قبل از استقرار و اقتدار علي محمد خان كتولي دهي بو ده است از دهات دهستان كتول كه حد فاصل قراء خاركلاته و جنگلده و از املاك وقفي حضرات كمال غريبيهاي گرگان بوده است . در سال 1294 هـ.ق علي محمد خان  كتولي دو دانگ مشاع از 5/3 دانگ آن را بر اساس قراردادي به مدت 20 سال در اختيار خويش گرفت و چندي بعد تمامي آن را به خود اختصاص دادكه با در اختيارگيري املاك كمال غريبيها و ايجاد اولين بناهاي مسكوني توسط علي محمدخان كتولي بزرگ مالك متنفذ اين منطقه و مسئول امنيت اين بخش از جانب دولت قاجار و اطرافيان او به اقتباس از قسمت اول نام وي ً علي آباد ً نام گرفت و به مرور به علت سكونت خان بزرگ و هم چنين واقع شدن بر سر راه اصلي غرب به شرق استان   مركزيت يافت و نسبت به روستاهاي مجاور خود توسعه بيشتري پيدا كرد بطوريكه بناهاي دو خيابان اوليه اين شهر در سالهاي 1314و 1316 به دستور رضا خان

و سروان خليل پرچم رئيس بخش املاك منطقه كتول كشيده شد كه در گذر تاريخ چندين ساله خود گسترش و وسعتي در حدود 2/12 كيلومتر مربع تاكنون يافته است .

 كتول

    كتول از دو واژه اوستايي كته ً KATA  ً و اول  ً UL   ً تشكيل شده است . كته به معناي جا و مكان اول به معناي شيب ، دره و گودال مي باشد . و كتول به مجموعه آباديها گفته مي شود كه در درون دره و كوه قرار دارند .
از اين واژه نخستين بار در كتاب روضه الصفا ( در سال1078 هـ . ق ) ياد شده است . ( 328 سال پيش ) هم چنين در زبان پهلوي نيز كلمه كتول از دو واژه كت ً KAT  ً به معناي جا و مكان و اول ً UL
  ً  به معني ً به بالا ً ً سوي بالا و بلند بر ً بكار ميرود و كتول به مجموعه آباديهايي گفته مي شود . كه در درون دره و شيب واقع شده باشند . و اين واژه داراي معاني و تعاريف گوناگوني است .
رابينوي انگليسي در كتاب مازندران و استرآباد از نظر جغرافيائي اين منطقه را بدين وصف آورده است :
ً بلوك كتول در جنوب شرقي استرآباد و در جنوب استرآباد رستاق واقع است حدود آن از كوهستان تا صحرائي است كه در دست تركمنهاست . و محدود است به رود كرك  ً KARK  ً و جلگه كمالان از شرق به نهر سرخ محله و از شمال به اراضي دوجي و از جنوب به ميقان در بسطام طول آن از شرق به مغرب تقريباً 10 مايل و از شمال به جنوب 30 مايل است قسمت عمده آن پوشيده از جنگل است و صحراي علفزار نيز دارد ( 1285تا 1291 هـ . ش ) .

   جمعیت شهرستان
در سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1385 اين شهرستان 124875 نفر جمعيت داشته كه از اين تعداد 59603 نفر در نقاط شهري (73/47%) و 65272 نفـر ( 27/52% ) در نقاط روستائي ساكن بوده اند

معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 124875 نفر، وسعتی در حدود 1160 كیلومتر مربع و با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخ و صنایع دستی متنوع از جمله مراكز عمده گردشگری در استان گلستان است.

شغال تپه كهن ترین استقرار بشر در شهر علی آباد می باشد كه در مركز این شهر قرار گرفته است و به دوران تاریخی تعلق دارد. از صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، بافت پارچه های ابریشمی و پشمی، خورجین دوزی و چادر شب بافی اشاره كرد. از مراكز مهم باستانی و گردشگری این شهرستان می توان به آبشار و پارك جنگلی كبودوال، دهكده های ییلاقی ( افراتخته، زرین گل و سیاه مرزكوه و . . . ) رودخانه زرین گل، دهنه محمد آباد، امام زاده الازمن، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلین تپه اشاره نمود.

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

آب و هوا: بیشتر آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ارد ولی جلگهٔ گرگان به لحاظ مجاورت با صحرای ترکمنستان، دوری از دریا و کاهش ارتفاعات، آب و هوای نیمه بیابانی و گرم دارد.وسعــــت: 22 هزار کیلومتر مربع

جمعـیــت:
تقسیمات: 16 شهر و 16 بخش و 45 دهستان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان آزادشهر يكي از جديدترين شهرستان‌هاي استان گلستان به شمار مي‌آيد كه در جنوب استان گلستان و در كنار شهرستان‌هاي مينودشت، گنبد كاووس (استان گلستان) و شاهرود از استان سمنان واقع شده است.

شهرستان آزاد شهر:

معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد كاوس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است. این شهرستان مساحتی در حدود 872 كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 90161 نفر دارد.

از مركز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعه متبركه امام زاده محمد بن زید ( آق امام )، پارك جنگلی و تپه شهرك بسیجیان را نام برد.

شهرستان آزادشهر یکی از شهرستانهای ایران است که در استان گلستان قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر آزادشهر است.

این شهر سابقاً و پیش از انقلاب "شاهپسند" نامیده می‌شده است.

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۹٫۴۷۷ نفر بوده‌است

تقسیمات کشوری
بخش چشمه ساران
دهستان چشمه ساران
دهستان خرمارود جنوبی
شهر: نوده خاندوز

بخش مرکزی شهرستان آزادشهر
دهستان خرمارود شمالی
دهستان نظام آباد (آزادشهر)
شهرها: آزادشهر و نگین شهر


موقعیت جغرافیایی
آزاد شهر از غرب به شهرستان رامیان متصل می‌باشد و شهرستان رامیان به شاهرود متصل است ونزدیکترین راه برای رسیدن به استان سمنان می‌باشد.شهرستان آزادشهر شهری است که تمام مسافران امام رضا ع از این شهرستان عبور می‌کنند. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس و ازسمت شرق به شهرستان مينودشت وازجنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان متصل است.

ویکیپدیا

 

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان كلاله در خاور استان گلستان واقع شده است و داراي دو بخش مراوه تپه و مركزي است. اين شهرستان از خاور به شهرستان مانه و سملقان از استان خراسان شمالي، از باختر به گنبد كاووس، از جنوب به مينودشت و از شمال به كشور تركمنستان محدود مي شود. آداب و آيين هاي تركمني و جلوه‌ هاي اجتماعي زندگي تركمنان در اين خطه از زيباترين و مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان به شمار مي‌آيند.
معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان كه در منتهی الیه شرقی استان گلستان واقع شده با وسعت حدود 4962 كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 154051 نفر یكی از مراكز گردشگری استان است.

از جمله مراكز گردشگری و آثار باستانی این شهرستان چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه خالدبن سنان ( خالد نبی )، مسجد و مدرسه كریم ایشان، مقبره مختومقلی فراغی، زیارتگاه امام عبدالله و سه كارگاه كاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان به نام های كارگاه قره دیب، كارگاه یسا قلیق و كارگاه قره یسر ( گرگر ) این شهرستان یکی از شهرستانهای جدید و مهم استان گلستان است ، که از شمال به جمهوری ترکمنستان ، از جنوب به شهرستان مینودشت ( بخش گالیکش )، از شرق به استان خراسان و از غرب به شهرستان گنبد محدود می شود.

            وسعت این شهرستان در پهنه استان گلستان حدود 47/4962 کیلومتر مربع و از نظر مختصات جغرافیایی بین 55 درجه و 29 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.

            موقعیت شهرستان کلاله در پهنه جغرافیایی استان گلستان از سه جهت اهمیت فراوان دارد، واقع شدن در مسیر ارتباطی گلستان خراسان و ارتباط با جمهوری ترکمنستان که سبب رفت و آمد های بسیار و ارتباطات گسترده شده که می تواند در توسعه و عمران این ناحیه نقش بسزایی داشته باشد. افزون بر آن بخشی از طبیعت زیبای پارک ملی گلستان و سرچشمه رودخانه زاو که از سرچشمه های پر آب گرگانرود است ، در این منطقه واقع گردیده است.

1) تقسیمات سیاسی و کشوری :

             شهرستان کلاله شامل دو بخش مرکزی و مراوه تپه و 6 دهستان و 137 روستا و 112 آبادی می باشد . بخش مرکزی با محوریت شهر کلاله  از چهار دهستان زاو کوه ( با 4/659 کیلومتر مربع وسعت و 41 روستا و آبادی ) ، آق سو ( 8/163 کیلومتر مربع          وسعت و 14 روستا و آبادی )،تمران ( 3/906 کیلومتر مربع وسعت و 29 روستا و آبادی ) ،کنگور ( با 8/130 کیلومتر مربع وسعت و 52 روستا و آبادی ) و بخش مراوه تپه با محوریت شهر کلاله از 2 دهستان گلیداغ ( با 4/561 کیلومتر وسعت و 29 روستا و آبادی ) و مراوه تپه با 8/ 249 کیلومتر مربع وسعت و 84 روستا و آبادی ) تشکیل شده است.

            این شهرستان دارای 155886 نفر جمعیت است ، و ترکیب جمعیتی آن بسیار متنوع می باشد بیشترین جمعیت این شهرستان را ترکمن تشکیل داده است.

2) موقعیت اقتصادی :

      عمده فعالیت مردم این شهرستان کشاورزی و دامداری می باشد ، که محصولات عمده آن گندم ، جو، پنبه و دانه های روغنی است. بخش مراوه تپه به سبب برخورداری از مراتع مرغوب یکی از مهمترین مناطق پرورش دام به شمار می آید.

      قالی و قالیچه بافی با نقش و نگارهای سنتی ترکمن ،سوزن دوزی بلوچ ، پشم بافی، حصیر بافی ، و نمد بافی از مهمترین صنایع دستی و هنر های سنتی این شهرستان است. از مراکز مهم صنعتی و اقتصادی می توان به انبار مکانیزه 20 هزار تنی گندم و فرودگاه کلاله نام برد.

3) نا همواریهای شهرستان کلاله :

            این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است.

الف ) جلگه ای :

            در اراضی جلگه ای با وسعت کم و تنها در مرکز و غرب قرار دارند و          5/3 % مساحت این شهرستان را تشکیل می دهند . این زمینها بسیار حاصلخیز هستند .

 ب) کوهستانی :

               نواحی جنوبی این شهرستان دنباله رشته کوههای البرز شرقی است . در نواحی شرقی مناطق کوهستانی آن از طریق ارتفاعات  جنگل گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد. و به طرف شمال به کوهپایه های کم ارتفع منتهی می شود .

             رشته کوه البرز در بخش جنوبی این شهرستان مستقر می باشد،که هر چقدر از طرف جنوب به شمال پیش رویم از ارتفاع آن کاسته می گردد. مرتفع ترین نقطه این شهرستان کوه بیگلوه با 1916 متر و کم ارتفاع ترین آن ، بخش شمالی شهرستان کلاله که با 65 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

4) آب و هوای شهرستان کلاله :

           به سبب ارتفاعات در شرق و جنوب کلاله و وزش بادهای سرد شمالی و مرطوب شمال غربی در نقاط کوهستانی تا ارتفاعات متوسط ، میزان بارندگی بیشتر است. ولی به طرف نواحی کوهپایه و جلگه ای از آن کاسته می شود. در ارتفاعات ، آب و هوای معتدل و کوهستانی است ، و در نواحی کم ارتفاع و جلگه ای به آب و هوای معتدل نیمه مرطوب تبدیل می شود.

 رودها :

             رودخانه اترک در شمال و رودخانه گرگانرود در مرکز از مهمترین رودهای این شهرستان هستند ،که در جهت شرقی – غربی جریان دارند. رودخانه اترک از قوچان ( استان خراسان ) سر چشمه می گیرد . و بعد از طی مسافتی از استان خراسان خارج   می شود . و به بخش مراوه تپه  از شهرستان کلاله وارد می گردد. این رودخانه  مرز ایران و جمهوری ترکمنستان را به طول 90 کیلومتر تشکیل می دهد . و سرانجام در   33 کیلومتری شمال باختری گمیشان به دریای خزر می ریزد .

      رودخانه گرگان رود از رشته کوههای قله بورون  و گلیداغ (گولوداغ ) سرچشمه   می گیرد . و طی یک قوس نسبتاً بزرگ از روستای اودانا عبور می کند. و پس از سیراب نمودن روستای قرانکلی جنگل و مخلوط شده با یک ریز آبه کوچک از دامنه های باختری رشته کوه گلیداغ سرچشمه گرفته و به سوی باختر جریان یافته است، و بطرف جنوب باختری روانه می شود. و دره جنوب خاوری کوه عرب داغ را به سوی روستای سگیر می پیماید. و پس از عبور از روستای مزبور در روستای دیگری بنام قلعه جیق با رود تنگر در هم می آمیزد . و دره شمال رشته یشک یال را ضمن مشروب ساختن  روستا های اطراف با رودخانه قرناوه  مخلوط  می شود ، و بعد از یک کیلومتر از روستای صوفیان  می گذرد . و پس از مشروب نمودن اراضی بخش جلگه ای نهایتاً به دریای خزر می ریزد .

 5) پوشش گیا هی :

              از لحاظ پو شش گیاهی شهرستان کلاله را به سه قسمت می توان تقسیم کرد .

 الف ) قسمت جنوبی شهرستان :

             در این قسمت  رشته کوه البرز واقع شده است . و در بعضی از قسمت ها ، جنگل های تنک و پراکنده را شاهد هستیم ، ولی بطور کلی بیشتر کوههای و تپه ها  و جنگل ها  در این قسمت می باشد ، که از مهمترین آنها می توان جنگل گلستان را نام برد.

ب) قسمت میانی شهرستان :

              در این قسمت بیشترین اراضی مرغوب شهرستان کلاله واقع شده است . به همین دلیل انواع محصولات از جمله پنبه ،گندم ، حبوبات و گیاهان صنعتی در این قسمت به عمل می آید.

ج) قسمت شمالی شهرستان :

             در این قسمت به لحاظ کمبود آب بیشتر اراضی شهرستان زمین های لم یزرع  و بایر که پوشش گیاهی در این قسمت بصورت درختچه های کوچ

ویژگی هیای طبیعی و اقلیمی:


از نظر نا همواریها این شهرستان به سه ناحیه دشتی ، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم میشود و از نظر اقلیمی، نقاط جنوبی: اقلیم نیمه مرطوب و نقاط شمالی :اقلیم نیمه خشک و خشک دارد.
رودخانه های متعددی با شاخه های فرعی در این شهرستان جریان دارند رود خانه اترک با جهت شرقی، غربی در قسمت شمالی و گرگان رود با شاخه های دیگر در قسمت های مرکزی و جنوبی جاری است.
رود خانه آقسو که از چشمه ای به همین نام اسسرچشمه میگیرد از وسط شهر میگذرد ورودخانه دوغ که سرچشمه آن پارک ملی گلستان است پس از گذر از شهرستان به گرگان رود متصل میشود.


پیشینه تاریخی و گردشگری:


آثار و بناهابی موجود بیانگر قدمت تاریخی شهرستان کلاله است. از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان امام زتده عبدا... ، استمرار دیوار دفعی گرگان،مزار خالد نبی(ع)، مدرسه علمیه کریم ایشان ، آرامگاه مختومقلی فراغی ،آرامگاه مسکین قلیچ میباشد و در مورد جاذبه هی گردشگری میتوان پارک گل کلاله ،چشمه زاو ، چشمه آقسو که در دل جنگل جایگرفته است نام برد.

 

زبان مذهب و جمعیت:


تنوع قومیتی در شهرستان کلاله وجود دارد. مردم عمدتا به زبان فرسی و ترکمنی صحبت میکنند.
اقوام فارس ، ترکمن،سیستانی، کرد،خراسانی،کوهساری،سبزواری،بلوچ ،شاهرودی،ترک، کاشمری و... در کنار هم در خوشی و خرمی زندگی میکنند. ضجمعیت این شهرستان 110هزار نفر مسلمان و داری مذهب شیه و سنی میباشند.

ک و بوته های پراکنده می باشد، تشکیل می دهد

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

گنبد كاووس از نام، قابوس بن وشمگير - يكی از حاكمان آل زيار (366-403 هـ . ق) كه از سال 315 تا 470 هجری قمری در گرگان و طبرستان حكومت داشتند - گرفته شده است. جرجان در اثر تهاجمات تيموريان و مغول ها از بين رفت و بعدا شهر گنبد بنا گرديد كه در سال 1316 هجری شمسی گنبدكاووس ناميده شد. نقشه اصلی اين شهر در اوايل سلطنت رضا شاه توسط مهندسان آلمانی طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شد و از شهرهايی است كه با اصول شهرسازی مدرن طراحی شده و فاقد هر گونه معابر تنگ و پر پيچ و خم است. اين شهر امروزه از شهرهای زيبا و ديدنی استان گلستان محسوب می شود. گنبد كاووس در 55 درجه و 9 دقيقه درازای جغرافيايی و 37 درجه و 15 دقيقه پهنای جغرافيايی و بلندی 45 متر بالاتر از سطح دريا قرار دارد. مركز شهرستان گنبدكاووس در 19 كيلومتری شمال جاده گرگان – مشهد و در 226 كيلومتری شمال خاوری شهر ساری مركز استان مازندران است. همسايه هاي‌گنبدكاووس‌ازشمال‌جمهوری‌تركمنستان، از جنوب شهرستان شاهرود، از خاور مينودشت، از شمال باختری بندر تركمن، از باختر گرگان و علی آباد هستند. آب و هوای آن معتدل و مرطوب است و ميزان بارش سالانه حدود 500 ميلی متر است. گنبدكاووس دارای آب و هوای مساعد و خاكی حاصل‌خيز است. آب كشاورزی از رودها و چاه ها فراهم می شود و محصولات كشاورزی عبارتند از: گندم، جو، پنبه، بنشن، و ميوه جات. پنبه، گندم، غلات و بنشن از صادرات اين شهرستان هستند. حصيربافي، سبد بافي، نمدمالي، زيلو بافي، گيوه دوزي، پارچه بافي، مصنوعات چوبي، چرم سازي، ريسندگي و گليم بافي مهم ترين صنايع دستي مردمان اين ناحيه از استان گلستان را تشكيل مي‌دهند.

معرفی شهرستان های استان گلستان

نام این شهرستان كه بعد از گرگان مهمترین شهر استان محسوب می شود از نام گنبد قابوس بن وشمگیر گرفته شده است كه مقبره وی نیز در شمال شهر قرار دارد.

مساحت این شهرستان حدود 5071 كیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 286620 نفر است. مهمترین مراكز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از: تالاب های بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل بازارچه مرزی اینچه برون، یاریم تپه، گبری قلعه، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امام زاده یحیی بن زید و بقعه دانشمند شهرستان گنبد كاووس را می توان كرسی مطالعات باستان شناسی استان دانست و پروژه های شهر قدیم جرجان و دیوار گرگان همه ساله در این شهرستان

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

استان گلستان به مرکزيت شهر گرگان حدود 22 هزار کيلومتر مربع وسعت دارد

موقعيت جغرافيايي اين استان به قرار زير می باشد. از شمال به جمهوری ترکمنستان - از غرب به استان مازندران و دريآی خزر - از جنوب به استان سمنان منتهی می شود.

اين استان دارای هفت شهر  به نام های گرگان ، بندر ترکمن،بندر گز ،علی آباد،کردکوی گنبد کاووس و مينو دشت و دارای 16 شهر و16 بخش و 45 دهستان می باشد. در اين استان اقوام مختلفی همچون ترک - ترکمن - بلوچ و قزاق - فارس - سيستانی و مازندرانی ز

ندگی می کند         میانکاله        میانکالهمیانکاله


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان آق‌قلا در شمال باختر استان گلستان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به كشور تركمنستان از جنوب به گرگان و علي‌آباد، از خاور به گنبد كاووس و از باختر به گرگان و تركمن          .

 

معرفی شهرستان های استان گلستان

شهرستان آق قلا كه در 15 كیلومتری شمال شرقی گرگان و در كنار رودخانه گرگانرود قرار گرفته است دارای جمعیتی بالغ بر 111587 نفر و وسعتی در حدود 1763 كیلومتر مربع است. این شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجری قمری بنا شده كه به نام اسپیدژ یا دژ سفید و در زمان حكوم

ت پهلوی به پلوی دژ تغییر نام داد و امروز آق قلا نام گرفته است. از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی تركمن را نام برد. اماكن دیدنی و گردشگری شهرستان شامل گل فشان های قارینیارق نفتیجه، اینچه، پل آق قلا و پنج شنبه بازار آق قلا است.

شهرستان آق‌قلا در شمال استان گلستان و در كنار رودخانه گرگانرود با داشتن آثار تاريخي، گل‌فشان‌هاي ديدني و صنايع دستي همچون قالي و پشتي تركمن از مناطق گردشگرپذير اين استان است.

اين شهرستان با جمعيتي حدود 109هزار نفر، يك هزار و 763كيلومترمربع وسعت دارد معادل 6/8 درصد از مساحت استان را شامل مي شود و بسياري از ساكنان آن را هموطنان تركمن تشكيل مي‌دهند.

تراكم نسبي جمعيت اين شهرستان در سال 1382 برابر با 5/84 نفر در هر كيلومتر مربع بوده كه از تراكم نسبي جمعيت نسبي جمعيت استان 05/81 بيشتر مي باشد.

اين شهرستان از شمال به كشور تركمنستان از جنوب به شهرستان گرگان و علي آباد از شرق به شهرستان گنبد و از غرب به شهرستان تركمن محدود مي شود.

براساس مستندات ، اين شهر توسط “شاه‌عباس” در سال 1020هجري قمري بنا شد و در ابتدا به نام “اسپيدژ” يا “دژسفيد” معروف بوده و در زمان حكومت پهلوي به “پهلوي دژ” تغيير نام داد و امروز نام آق‌قلا گرفته كه در زبان تركمني به معناي دژ يا قلعه سفيد است.

براساس تقسيمات كشوري در سال 82 اين شهرستان داراي 2 بخش مركزي و وشمگير -2 شهر (آق قلا و انبارالوم ) و 5 دهستان و 74 آبادي و5 آبادي خالي از سكنه مي باشد
اماكن ديدني شهرستان آق قلا
 
گل فشان قارن يارق:
گل فشان قرن يارق در شمال غرب آق قلا است که پديده اي طبيعي و آتشفشاني پير و فرسوده بوده و در گذشته از دهانه آن به جاي مواد مذابي و گدازه گل همراه گاز از ان خارج مي شده است.
اين گل فشان اکنون به صورت تپه اي مخروطي است که تاثير فرسايش در ان کاملا مشهود است. منشاء، گازهاي گل فشان ني زاز تله هاي نفتي و گازي موجود در اعماق زمين تامين مي شود و شباهت مکانيسم گل فشان به فوران هاي آتشفشاني موجب شده که نام آن را آتشفشان گل نامند. منابع مختلف قطر دهانه آن را از 500 تا 700 متر ثبت کرده اند.
قارن يارق يک کلمه ترکمني است، در اين زبان به معني شکم پاره و يا جايي که شکم زمين شکافته و پاره شده مي باشد.

پنجشنبه بازار و صنايع دستي :
از مراکز ديدني آق قلا مي توان به پنجشنبه بازار آن اشاره کرد که صنايع دستي اين منطقه و نيز ترکمن ها را مي توان مشاهده و خريد کرد. از معروفترين آنها مي توان به قالي و قاليچه و پشتي ترکمني اشاره کرد. قالي و قاليچه هاي ترکمني دستبافي پرزدار و زيباست که از طريق درگيري تار و پود و پرز با نقوش هندسي روي دار قالي بافته مي شود. مواد اوليه اين هنر پشم، کرک، نخ پنبه اي و ابريشم مي باشد.

پل آق قلا:

اين پل بر رود گرگان رود ، در شهرستان آق قلعه (پلهوي دژ) و حدود 18 کيلومتري شمال گرگان واقع گرديده و از آثار دوره صفويه است که در دوره اخير تعميرات و مرمت‌هايي در آن صورت گرفته و اکنون نيز مورد استفاده است .

 

پل آق قلا به طول حدود 70 متر و عرض گذرگاه حدود 30/4 متر و حداکثر ارتفاع حدود 14 متر ـ از سطح آب ـ يکي از نمونه‌هاي منحصر به فرد در اين منطقه است . مصالح اصلي پل، آجر و ملات گچ و آهک بوده و در تعميرات دوره اخير ، از سيمان و مصالح جديد نيز در آن استفاده شده است. پل مزبور داراي چهار دهانه با طاق جناغي و پايه‌هايي مستحکم است. پايه‌هاي پل در جهت خاوري (مخالف جريان آب) براي شکستن فشار آب به صورت مثلثي (موج شکن) شکل گرفته و در جهت باختري (موافق جريان آب) به صورت نيم دايره است.موج شکن‌هاي پل که اندازه هر يک از اضلاع مثلثي آن به 45/3 متر مي‌رسد، در دوره اخير با سيمان اندود شده است. بخش نيم دايره پايه‌ها در نماي باختري، علاوه بر اين‌که به عنوان پشتيبان بدنه پل است، با تمهيدات در نظر گرفته شده و آجر کاري زيبا، به صورت عامل تزييني درآمده است. موج شکن‌هاي مثلثي و پشتيبان‌هاي نيم دايره پل تا نزديک سطح پل بالا آمده است. در بالاي تعدادي از پشتيبان‌هاي پل ، قاب‌هاي مستطيل شکلي تعبيه شده که امروزه دو عدد از آن‌ها باقي است. اين قاب‌ها احتمالاً براي تزيين يا قراردادن کتيبه در نظر گرفته شده است.سطح گذرگاه پل که از طرفين با جان پناهي به ارتفاع 10/1 متر و پهناي 50 سانتي متر محدود شده است ،‌ در گذشته سنگ فرش بوده؛ ولي در دوره اخير با آسفالت پوشش يافته است. پهناي گذرگاه پل (فاصله بين جان پناه‌ها) از 20/4 تا 40/4 متر متغير است. جان پناه‌هاي پل نيز در دوره اخير با سيمان اندود شده است. اين تغييرات، به اصالت تاريخي پل لطمه وارد ساخته است.عرض دهانه‌هاي پل ، از شمال به جنوب به ترتيب : 5/7 ،‌ 6 ، 7 و 40/6 متر است . ارتفاع دهانه‌ها نيز از تيزه قوس تا سطح آب ، به ترتيب : 75/9 ، 40/11 ، 12 ، 70/10 متر و ضخامت بخش فوقاني پل ، از تيزه طاق‌ها تا لبه پل ، به ترتيب : 10/2 ، 80/2 ، 40/2 و 2 متر است.درون اولين چشمه از جهت شمال باختري ، سکوي مستطيل شکل و بلندي به عرض 10/2 متر با آجر ساخته‌اند که ظاهراً هم زمان با ساخته پل بوده و به عنوان صفه‌اي جهت استراحت و نشيمن به کار مي‌رفته است. پل آق قلا به شمار 919 به ثبت تاريخي رسيده است.

 ديوار دفاعي سد اسکندر:
ديوار دفاعي سد اسکندر، بزرگترين ديوار دفاعي جهان پس از ديوار چين با مسافتي بالغ بر 170 کيلومتر زماني در اين منطقه بوده است که متاسفانه به دليل عدم نگهداري و حراست صحيح به کلي از بين رفته و تنها خرابه هايي از آن باقي انده که قابل ديدن نيست!
در زير تنها اطلاعاتي از اين ديوار در اختيار دوستان قرار ميگيرد
اما از فهرست ديدني هاي سفر حذف مي شود…
يكي از معروفترين آثار تاريخي استان گلستان ديوار دفاعي گرگان مي باشد كه به نامهاي سد اسكندر، سد انوشيروان، سد فيروز و قزل آلان(مار سرخ) در طي دوره هاي مختلف شهرت يافت. ديوار دفاعي گرگان از شرق درياي خزر در ناحيه گميشان شروع و پس از گذر از شمال آق قلا و گنبد كاووس به طرف شرق ادامه داشته و در كوههاي پيش كمر(شمال شهر كلاله) محو مي گردد. طول ديوار حدود 155 كيلومتر است.
مورخان اسلامي از پايان و امتداد ديوار ذكري نكرده و به نظر مي رسد از موقعيت جغرافيايي آن بي اطلاع بوده اند. مسير ديوار از طرف شرق به موازات گرگان رود پيش رفته و از محوطه هاي باستاني مهمي چون قره شيخ تپه، ملا علي تپه، آبادان تپه، ملك علي تپه و قره محمد تپه كه در قسمت شمالي ديوار واقع شده اند، مي گذرد. ديوار دفاعي در قسمت مياني از شمال شهر جرجان قديم يا گنبد كاووس كنوني عبور كرده و پس از عبور از نقاط باستاني مهمي چون قلعه سلطانعلي، قلعه قزاقلي، قلعه كوك، ياس تپه و خرابه هاي بي بي شيروان به طرف غرب ادامه پيدا مي كند. اين ديوار دفاعي از محوطه بي بي شيروان به سمت جنوب تغيير مسير داده و پس از گذشتن از قلعه هاي معروف مانند قارنيارق، قزل قلعه، آلتين قلعه و قلعه خرابه از شمال آق قلا گذشته و از محدوده گميشان عبور كرده و به درياي خزر مي رسد. در نزديكي دريا به سبب تغييرات آب سطح دريا، مسير ديوار به درستي معلوم نيست. در حال حاضر ديوار در فواصل و مسيرهاي مختلف بين 2 الي 5 متر ارتفاع دارد. عرض ديوار حدود 10 متر و در فواصل مختلف قلعه هايي در سمت جنوب ديوار ساخته شده كه نزديكترين فاصله ها 50 متر و طولاني ترين آن به 10 كيلومتر مي رسد.قلعه ها مربع يا مستطيل شكل هستند و اندازه آنها متفاوت است. اندازه كوچكترين آنها 120 در 120 متر و بزرگترين آنها 200 در 280 متر مي باشد. با بررسي هيأت باستان شناسي 30 قلعه شناسايي شده و به نظر مي رسد كه در مجموع 40 قلعه بوده است. قسمت شمالي ديوار، خندقي قرار گرفته كه بيشتر در قسمت مياني ديوار مشهود است. ابن اسفنديار در تاريخ طبرستان نام اين ديوار را فيروزكند نوشت. حمدالله مستوفي در نزهه القلوب آن را اثر فيروز ساساني مي داند. از زماني كه جهانگردان اروپايي در قرون 16 و 17 ميلادي به ايران مسافرت كرده اند، نام اسكندر به آن اضافه شد. در قرون اخير اشميت با بررسي هوايي كه در اين منطقه انجام داد، طول آن را 170 كيلومتر و زمان احداث آن را بين حمله اسكندر و اوايل اسلام دانست. رابينو نيز در كتاب مازندران و استر آباد آن را بناي اسكندر مي داند كه در دوره انوشيروان تجديد بنا گرديد. پروفسور آرند سوئدي تاريخ بناي آن را تا زمان ساسانيان مي داند. ريچارد فراي نيز در مقاله سيستم دفاعي عهد ساسانيان بنياد اين ديوار را به انوشيروان نسبت مي دهد. اشيائي كه در حين كاوش هاي ديوار دفاعي به دست آمده، سفال، شيشه و فلز بودند كه سفال آن از اهميت بيشتري برخوردار است. سفالينه ديوار دفاعي به سه گروه ذيل تقسيم بندي شدند:
سفال خاكستري دوره اشكاني
سفال قرمز دوره اشكاني
سفال قرمز دوره ساساني
نتايجي كه باستان شناسان از كاوش هاي ديوار دفاعي گرفته اند موارد زير است :
در ساختمان ديوار دفاعي علاوه بر آجر، خشت نيز به كار رفته است.
در تمامي طول ديوار خندق ساخته نشده بلكه در بعضي قسمت ها در پشت ديوار خندق حفر شده است.
كوره هاي آجر پزي در اغلب مسير ديوار در قسمت جنوبي ساخته شده است.
به نظر مي رسد كه احداث ديوار با سرعت و شايد تحت فشار حكومت انجام گرفته است.
اما نتيجه مهم درباره زمان بنياد ديوار است كه باستان شناسان به دلايل ذيل آن را به دوره اشكاني نسبت مي دهند:
آجرهاي به كار رفته در ساختمان ديوار بيشتر 10×40×40 سانتي متر بوده كه اغلب در بناهاي اشكاني مورد استفاده بوده است.

كاربرد آجر و آجرچيني در ساختمان ديوار قابل مقايسه با بناهاي شناخته عصر پارتي مانند كاخ آشور و قلعه ضحاك مي باشد.

سفال به دست آمده از كاوش هاي ديوار به طور معمول متعلق به دوره اشكاني است.

طرز تدفين و قبور يافت شده در قلعه ديوار قابل مقايسه با ديگر قبور دوره اشكاني است.

تحقيقاتي كه دانشمندان روسي بر روي تغييرات آب درياي خزر در قسمت شرق آن انجام داده اند نشان مي دهد كه در دوره ساساني به علت بالا بودن آب درياي خزر ايجاد ساختمان ديوار دفاعي غير ممكن بوده ولي در حدود سال 200 ق.م تا 300 م سطح آب درياي خزر در حدود كنوني بوده و مشكلاتي براي احداث ديوار وجود نداشته است. به دلايل مذكور به نظر مي رسد كه بنياد ديوار در زمان اشكانيان هم زمان با حكمراني مهرداد دوم (87-123 ق.م) انجام گرفته باشد و به نظر در دوره ساساني بازسازي و تعمير گرديده است. از آنجا كه هجوم قبايل وحشي مثل سكاها و هياطله به شمال شرق ايران در دوره اشكاني به خصوص در زمان مهرداد دوم آغاز شده بود براي دفاع از هجوم اين قبايل ديوار دفاعي گرگان ساخته شد.

منبع- سایت فرمانداری اق قلا- سایت تراول
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان كردكوی:

معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان كه در غرب استان واقع شده است، دارای 66945 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 8/815 كیلومتر مربع می باشد. وجود چشم اندازهای طبیعی و تاریخی و صنایع دستی زیبا موقعیت گردشگری مناسبی را برای این شهرستان به وجود آورده است.

از صنایع دستی آن می توان به حصیر بافی، نمد مالی، بافتن چادر شب و جوراب و دستكش پشمی اشاره كرد. از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما روستای ییلاقی درازنو، پارك جنگی امام رضا (ع)، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه و دیوار تمیشه، امامزاده روشن آباد، امامزاده النگ و جاده شاه عباسی را نام برد.

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان مینودشت:

معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه كوه های البرز شرقی واقع شده است. مساحت این شهرستان در حدود 1576 كیلومتر مربع جمعیت آن بالغ بر 127422 نفر است. نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده، این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفرجگاه های زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یكی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.

از جمله اماكن گردشگری باستانی شهرستان مینودشت شامل: پارك ملی گلستان، آبشار لوه،سو،گلستان، جنگل باقر آباد و فارسیان،موزه های حیاط وحش و تاریخ طبیعی پارك ملی گلستان، تنگه چلچای، آقا چشمه، ماهی پران، دشت حلقه، غار باستانی كیارام است.

قدیمی ترین بقایای حضور انسان كه در استان گلستان شناخته شده غار كیارام می باشد كه به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین ) تعلق دارد. همچنین دشت حلقه به عنوان وسیع ترین سایت باستانی استان نیز كه 238 هكتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است

نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده‌است. گفته می‌شود در گذشته گروهی از ایلات آذربایجان در زمان صفویان، هم زمان با مهاجرت گروهی از مردم استان فارس به این سامان کوچ داده شده‌اند.

بخشی از پارک ملی گلستان در محدوده این شهرستان قرار دارد و دارای جنگلهای انبوه و متراکمی است.

جغرافیا

مینودشت از جنوب به استان سمنان و خراسان، از شرق به استان خراسان، از غرب به گنبد کاووس و از شمال به شهرستان کلاله محدود می‌شود. این شهرستان در سال ۱۳۶۹ از گنبد کاووس جدا شد و به صورت شهرستان مستقل درآمد.

ناهمواریهای این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل شده‌است. قسمت کوهستانی آن دنباله کوههای البرز شرقی است. نقاط کوهستانی آن از سوی شرق از طریق ارتفاعات پارک ملی گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می‌گردد. قسمت جلگه‌ای تنها در مرکز و ضلع غربی، وسعت کمی دارند که بسیار حاصلخیز هستند.از روستاههای مهم مینودشت دهستان القجر می‌باشد. این روستا خود از اجتماع چند روستا (محله) بوجود آمده‌است. یکی از محله‌های اصلی و قدیمی آن محله ممشتی (ممشلی) می‌باشد. اکثریت مردم القجر را مردم ترک زبان قزلباش تشکیل می‌دهند.

یکی دیگر از مهمترین دهستانهای شهرستان مینودشت ، دهستان دوزین می‌باشد که در حدود ۴۰ کیلومتری شهر مینودشت واقع شده است! اهالی دهستان دوزین اکثرا به زبان فارسی محلی صحبت می‌کنند و شغل اغلب آنها کشت توتون و گندم می‌باشد. یکی از روستاههای مهم مینودشت از دیرباز، روستای قلمی می‌باشد که در ۶ کیلومتری این شهر در مسیر جاده مینودشت - آزادشهر قرار گرفته‌است. در کنار این روستا شهرک صنعتی مینودشت قراردارد. در این روستا امامزاده اسحاق نیز وجود دارد که زایران از اطراف برای زیارت آن می‌آیند. این روستا دارای قو میت‌های قزلباش (بومی ساکنین اصلی روستا)و از مهم‌ترین خانواده‌های قزلباش ممشلی هستند. از جمله خانواده‌های اصلی و مهم این روستا حاج عباس ممشلی و حاج موسی و جعفر ممشلی(ماله‌ها) می‌باشند که در این روستا سکنی گزیدند. دلیل نام گذاری قلمی در گذشته وجود نی زار در این منطقه بوده‌است در مجاور این روستا بلوچ‌ها (گرگیج‌آباد) و سیستانی‌ها (سنچولی‌آباد) وجود دارند.

 مردم

ترکیب جمعیتی این شهرستان متنوع است و شامل اقوام فارس (بیشتر خراسانی، شاهرودی و سیستانیآذری، ترکمن و بلوچ هستند. زبان‌های گفتاری رایج فارسی، ترکی و ترکمنی بوده و فارسی زبان مشترک مردم اس

منبع- ویکی بدیا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

خان‌بـِبين شهري است در استان گلستان ايران. اين شهر مرکز بخش فندرسک از توابع شهرستان راميان اين استان است.

جمعيت اين شهر در سال 1385، برابر با 10,583 نفر بوده‌است.

آب و آبشار
حوضه آبريز رودخانه سياه‌جوي با مساحت 16,88 کيلومتر مربع در محدوده خان‌ببين واقع شده‌است.

آبشار شيرآباد که در 7 کيلومتري جنوب شهر خان‌ببين واقع در مسير خود رودخانه‌ها و چشمه‌هاي خنکي دارد. آبشار شيرآباد به شکل پله‌اي بوده و دربرگيرنده 7 آبشار است. بزرگ‌ترين آبشار آن 30 متر ارتفاع داشته و دو حوضچه با عمق 40 تا 80 متر در پاي ديواره آن به وجود آمده‌است.
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:53  توسط اطلس ایران وجهان  | 

                               شهرستان کردکوی

.

از صنایع دستی آن می توان به حصیر بافی، نمد مالی، بافتن چادر شب و جوراب و دستكش پشمی اشاره كرد. از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما روستای ییلاقی درازنو، پارك جنگی امام رضا (ع)، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه و دیوار تمیشه، امامزا

معرفی شهرستان های استان گلستان

این شهرستان كه در غرب استان واقع شده است، دارای 66945 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 8/815 كیلومتر مربع می باشد. وجود چشم اندازهای طبیعی و تاریخی و صنایع دستی زیبا موقعیت گردشگری مناسبی را برای این شهرستان به وجود آورده است.

از صنایع دستی آن می توان به حصیر بافی، نمد مالی، بافتن چادر شب و جوراب و دستكش پشمی اشاره كرد. از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما روستای ییلاقی درازنو، پارك جنگی امام رضا (ع)، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه و دیوار تمیشه، امامزاده روشن آباد، امامزاده النگ و جاده شاه عباسی را نام بردده روشن آباد، امامزاده النگ و جاده شاه عباسی را نام برد.

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:53  توسط اطلس ایران وجهان  | 

برج (گنبد) قابوس :

معرفی امکان باستانی استان گلستان

 برج قابوس یكی از بی نظیرترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است كه در شمال شهر گنبد كاووس و در 3 كیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مركز حكومت آل زیار قرار دارد. اثر مذكور كه بر روی تپه ای به بلندی 15 متر قرار گرفته است به سال 397 ه.ق به عنوان یادمان شمس المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. ارتفاع این برج 55 متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع به 70 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. به فاصله 3 متر از پائین و حدود 2 متر از پائین قاعده مخروط و بر روی بدنه آجری آن دو ردیف كتیبه آجری به خط كوفی ساده نصب شده است كه بانی و تاریخ احداث آن را معرفی می نماید.

این شهرستان با مساحت ۵۰۷۱ کیلومتر مربع در بخش شرقی استان گلستان واقع شده و از طرف شمال به جمهوری ترکمنستان ، از طرف غرب به شهرستان های علی اباد ، آق قلا و گرگان ، از طرف شرق به شهرستان های کلاله و مینودشت و از جنوب به شهرستان های ازاد شهر و رامیان محدود است .ناهمواری های شهرستان گنبد کاووس از مناطق کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده . حد فاصل بین گرگان رود و نوار مرزی ترکمنستان که در بخش داشلی برون قرار گرفته ، مناطق استپی وسیعی را بردارد . این مناطق ، مهمترین مراتع قشلاقی اند . آب و هوای این شهرستان در ارتفاعات آزادشهر و رامیان ، معتدل و کوهستانی بوده و در شمال گرگان رود به سوی مرز ترکمنستان به آب و هوای نیمه بیابانی معتدل و نیمه خشک تبدیل می‌شود . میزان بارندگی آن هم از جنوب به شمال . و از شرق به غرب کاهش می‌یابد . جمعیت ۲۹۴۶۳۷ نفری شهرستان گنبد کاووس را ترکمن ها ، مهاجران ترکی آذری و اقوامی از خراسان ، سمنان و سیستان و بلوچستان و ... تشکیل می دهند . پایهٔ اقتصادی این شهرستان کشاورزی بوده و از محصولات عمده آن ، گندم ، جو ، پنبه و دانه های روغنی است . دامداری و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در آن رواج دارند.از صنایع دستی هم قالی ، قالیچه و قارچین شهرستان گنبد به ویژه فرش های سرخ رنگ و مرغوب ترکمن که مظهر پایداری این قوم است ، دارای شهرتند . پرورش اسب هم در منطقه رایج بوده و اسب ترکمن از معروفیت جهانی برخوردار است ؛ همچنین کارخانه های مانند آرد،روغن،پنبه پاک کنی،کنسرو،کمپوت،نئوپان و... در این شهرستان فعالند.

درباره نامگذاری این شهر گنبد هم باید گفت نام آن از قابوس بن وشمگیر گرفته شده است . مقبرهٔ قابوس هم اکنون در وسط شهر واقع است . قابوس یکی از حاکمان آل زیار بود که مرکز حکومتش را در گرگان قدیم ، یعنی همین گنبد فعلی قرار دارد . گرگان قدیم بر اثر هجوم مغول و تیموریان از بین رفت و در ان شهر جدیدی بنا شد که در سال ۱۳۶۱ ه.ش گنبد کاووس نام گرفت . نقشهٔ اصلی این شهر را کارشناسان المانی در زمان پهلوی اول مطابق اصول شهرسازی طراحی کردند از همین رو خیابان هایش متقاطع بوده و فاقد معابر تنگ و قدیمی است.از آثار قدیمی شهرستان گنبد مقبرهٔ قابوس بن وشمگیر ، امام زاده یحیی بن زید و خرابه های گرگان قدیم است. تالاب های بین المللی آلاگل ، آجی گل و آلما گل در بخش داشلی برون که زیست گاه پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبی است از دیگر جذابیت های طبیعی منطقه می‌باشد .از دیگر دیدنی ها شهرستان گنبد کاووس ، سوار کاری و مسابقات اسبدوانی پاییزه و بهاره است.

     
     


ادامه مطلب

منبع- سایت تراوال- سایت شهرداری گنبدکاووس

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:53  توسط اطلس ایران وجهان  | 

گُميشان يا گُميش‌تپه شهري از توابع شهرستان ترکمن در استان گلستان مي‌باشد. اين شهر با بندر ترکمن حدود 19,5 کيلومتر قرار دارد.
نام محلي اين شهر گميش‌تپه از واژه ترکمني کُميش‌دَفه گرفته شده و به معني "تپه نقره‌اي" است. البته برخي معتقدند که نام اين شهر از واژه گميش دفه گرفته شده‌است و به معني تپه دفن است. چون به گفته اين افراد در نزديکي اين شهر در گذشته مردي ثروتمند زندگي مي‌کرده‌است که خدا را از ياد برده بوده و بعدها به‌وسيله زلزله‌اي شديد با همه ثروتش در آنجا دفن شده‌است. امروزه بعضي مواقع در اين تپه اشياي گرانبهايي يافت مي‌شود. البته اين تپه هم اکنون قبرستان ترکمنها است.

محله‌ها
شيرمحمدي‌ها، خوزيني‌ها، مظفري‌ها، شيرواني‌ها، مصطفائي‌ها.
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

سيمين‌شَهر يکي از شهرهاي نوبنياد در استان گلستان در شمال شرقي ايران است. اين شهر در ميانه راه فرعي شهر آق‌قلا به گميشان قرار دارد.

سيمين‌شهر در بخش گميشان شهرستان ترکمن واقع شده و جمعيت آن 6964 نفر مي‌‌باشد. اومچلي، قارقي و کتوک سه روستايي هستند که مجموعاً و در کنار هم شهر جديد سيمين‌شهر را تشکيل داده اند. مرکز اين شهر در روستاي اومچلي واقع است که از نقاط قديمي و مهم در تاريخ مردم ترکمن مي‌‌باشد.کلمه سيمين که در زبان فارسي به معني نقره‌اي است به جاي معادل کومش يا گومش که در زبان ترکمني به معني نقره است و در نام شهر گميشان (يا گمش دفه يا کمش تپه) نيز به کار رفته، به عنوان نامي مرتبط با تاريخ و جغرافياي منطقه براي اين شهر جديد انتخاب و بکار گرفته شده است. رودخانه بزرگ گرگان‌رود از ميان اين شهر مي گذرد.
شغل عمده مردمان اين شهر کشاورزي و دامپروري مي‌باشد و اندکي از مردم به کار صيادي در دريا مشغول هستند. اين شهر گازکشي شده و کتابخانه‌اي دارد به نام کتابخانه مختوم‌قلي فراغي.اين شهر داراي يک ميدان مي باشد که بدليل بي توجهي همچنان نيمه کاره مانده است واين شهر زادگاه بخشي(نوازنده موسيقي سنتي ترکمن)بزرگ ،شهيرونامدار جهان مرحوم قزاق پنق مي باشد.يکي ازجاذبه هاي زيباي اين شهر پل چوبي بود که بدليل احداث پل جديداين پل تخريب شد تا تنها جاذبه قشنگ اين شهر درخاطره هاي مردم اين شهر فقط بماند.
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

استان گلستان به مرکزيت شهر گرگان حدود 22 هزار کيلومتر مربع وسعت دارد

موقعيت جغرافيايي اين استان به قرار زير می باشد. از شمال به جمهوری ترکمنستان - از غرب به استان مازندران و دريآی خزر - از جنوب به استان سمنان منتهی می شود.

اين استان دارای هفت شهر  به نام های گرگان ، بندر ترکمن،بندر گز ،علی آباد،کردکوی گنبد کاووس و مينو دشت و دارای 16 شهر و16 بخش و 45 دهستان می باشد. در اين استان اقوام مختلفی همچون ترک - ترکمن - بلوچ و قزاق - فارس - سيستانی و مازندرانی زندگی می کنند.

شهرستان گرگان
شهر گرگان يا همان اسنرآباد بر اساس متون مکتوب ، آثار تاريخی چندين هزار ساله دارد . بافت قديمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفويه، زنديه و علي الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است. در معماری بافت قديم، عواملی مثل آب، زمين، تابش نور خورشيد و همچنين عوامل اجتماعی و فرهنگی نقش به سزايي داشته است.

گرگان توسط بارويي به طول شش کيلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف اين بارو و به فاصله های معين برج‌هايي قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند،‌‌‌‌ رفت و آمد ازچهار دروازه انجام می گرفت.

در حاشيه بيرونی باروها خندقی عميق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند. از اواسط حکو.مت قاجار استرآباد به سوی تخريب و ويرانی کامل رفت و در اوايل حکومت پهلوی اول باقی مانده آن‌هم از بين رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت.

شهرستان گرگان كه بين مدارهاي 36 درجه و 29 دقيقه و 37 درجه و 16 دقيقه عرض شمالي و نيز 54 درجه و 14 دقيقه و 54 درجه و 52 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است با جمعيتي بالغ بر 430 هزار نفر و وسعت بيش از 1615 كيلومتر مربع در دشتي وسيع و حاصلخيز واقع شده است كه از شرق به شهرستان علي آباد ، از شمال به مناطق مرزي ايران و تركمنستان (از طريق شهرستان آق قلا) و از غرب به شهرستان كردكوي محدود بوده  و از جنوب با ارتفاعات شاخه شرقي رشته كوه البرز و استان سمنان (شهرستان شاهرود) هم مرز مي باشد .

اين شهرستـان با مركزيت شهر گرگــان (مركز استان گلستان) به لحاظ جغرافيايي ، طبيعي به سه ناحيه قابل تقسيم مي باشد:
 
 بخش مياني واقع در  بين ارتفاع 100 متري جلگه و كوهستان از تپه ها و ارتفاعات متعددي تشكيل يافته و  زمين اين قسمت از آبرفت رودها اراضي حاصلخيزي را بوجود آورده است . در اين منطقه شهر گرگان و محور اصلي شمال به مشهد قرار گرفته و در كنار شرايط اقليمي باعث احداث شهرها و آباديهاي فراون در اين مسير و اطراف آن گرديده است .
-  بخش جنوبي (كوهستاني) : قسمت جنوب و جنوب شرقي گرگان را كوهستان (شاخه هاي شرقي سلسله جبال البرز) تشكيل داده است . وجود اين سلسله جبال مرتفع در قسمت هاي جنوبي و جنوب شرقي گرگان به منزله سدي است كه مانع از نفوذ تأثيرات درياي خزر به خارج از منطقه مي گردد .
بارندگي فراوان در اين ناحيه باعث شده كه رودخانه هاي بسياري در سطح منطقه جاري باشد . مهمترين و مرتقع ترين كوههاي اين منطقه شاه كوه ، 3767 متر ارتفاع دارد . رشته هاي آن در نواحي مختلف به نامهاي قزلق ، حاجي آباد ، زيارت ، تالو ، بند كوه و . . . ناميده مي شوند .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

گاليکِش شهري است در استان گلستان ايران. اين شهر در بخش گاليکش از توابع شهرستان مينودشت در مسير بزرگراه تهران - مشهد قرار گرفته است. جمعيت گاليکش در سال 1385، برابر با 20058 نفر بوده است.
پارک ملي گلستان در 15 کيلومتري گاليکش

و غار کيارام از مکان‌هاي ديدني آنست

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان بندرگز در گذشته از بخش های شهرستان كردكوی در استان گلستان بوده و بعدها به يك شهرستان مستقل كوچك تبديل شده‌است. شهرستان بندر گز در 53 درجه و 57 دقيقه درازای جغرافيايی و 36 درجه و 46 دقيقه پهنای جغرافيايی واقع شده است. بندر گز در 200 كيلومتری شمال‌باختري كردكوی و در 4 كيلومتری شمال راه اصلی گرگان – ساری قرار دارد. همسايه‌هاي اين شهرستان را از شمال‌،خليج گرگان (دريای مازندران) ازخاور شهرستان كردكوی، از جنوب و باختر شهرستان بهشهر تشكيل‌مي دهند. آب و هوای اين شهرستان معتدل مايل به گرم و مرطوب و ميزان بارش ساليانه به طور متوسط 670 ميلی متر است. آب كشاورزی از رودها و چاه‌های ژرف فراهم می شود و محصولات كشاورزی آن را پنبه، گندم، جو، برنج، تره بار و لوبيای روغنی تشكيل مي‌دهند. جنگل‌هاي اين شهرستان وسواحل درياي مازندران در خليج گرگان جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان كوچك را تشكيل مي‌دهندي از شهرهاي شهرستان بندر گز در استان گلستان است.
شهر نوکنده در جنوب غربي بندر گز واقع شده.اين شهر به علت موقعيت خاص جغرافيايي و وجود جنگلهاي انبوه جهان مورا در جنوب آن و داشتن آب و هواي معتدل و خاک مساعد، از پيشرفت نسبتاً خوبي برخوردار است. ناهمواري‌هاي نوکنده همانند ساير مناطق اطراف شامل دو قسمت کوهستاني و جلگه‌اي مي‌باشد. قسمت کوهستاني آن، بخشي از رشته کوه البرز است که داراي پوشش گياهي جنگلي انبوه و مراتع مختلف است و به نام جنگل‌هاي جهان مورا ناميده مي‌شود.
جمعيت اين شهر در سال 1385، برابر با 7,607 نفر بوده است.
نوکنده در قديم دهي بود از دهستان انزان بخش بندر گز شهرستان گرگان. محصولات سنتي آن برنج و غلات و پنبه و کنجد و شغل مردمش زراعت و پارچه بافي و چادرشب بافي بوده‌است.شهرستان بندرگز در گذشته از بخش های شهرستان كردكوی در استان گلستان بوده و بعدها به يك شهرستان مستقل كوچك تبديل شده‌است. شهرستان بندر گز در 53 درجه و 57 دقيقه درازای جغرافيايی و 36 درجه و 46 دقيقه پهنای جغرافيايی واقع شده است. بندر گز در 200 كيلومتری شمال‌باختري كردكوی و در 4 كيلومتری شمال راه اصلی گرگان – ساری قرار دارد. همسايه‌هاي اين شهرستان را از شمال‌،خليج گرگان (دريای مازندران) ازخاور شهرستان كردكوی، از جنوب و باختر شهرستان بهشهر تشكيل‌مي دهند. آب و هوای اين شهرستان معتدل مايل به گرم و مرطوب و ميزان بارش ساليانه به طور متوسط 670 ميلی متر است. آب كشاورزی از رودها و چاه‌های ژرف فراهم می شود و محصولات كشاورزی آن را پنبه، گندم، جو، برنج، تره بار و لوبيای روغنی تشكيل مي‌دهند. جنگل‌هاي اين شهرستان وسواحل درياي مازندران در خليج گرگان جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان كوچك را تشكيل مي‌دهند. 

منبع: مرحع شهرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

اينچه‌بُرون شهري مرزي در شهرستان گنبد کاووس، استان گلستان است. اين شهر مرکز بخش داشلي‌برون است. جمعيت اين شهر در سرشماري سال 1385 برابر با 5,874 نفر بوده‌است.

مردم
ساکنين اينچه‌برون ترکمن از طايفه يموت و مانند تمام ترکمن‌ها مسلمان سني و حنفي مذهب هستند. مردم اينچه‌برون به کشاورزي و دامداري و تجارت چمداني در گمرک اينچه برون مشغول هستند.

موقعيت جغرافيايي
اينچه برون در شمال استان گلستان و در مرز کشور ترکمنستان قرار دارد. بازارچه مرزي اينچه برون مهمترين عامل تردد و جاذبه گردشگري به اين شهر کوچک است. تفريح‌گاه الماگل از نقاط ديدني آن سات.

زمينهاي اطراف اينچه برون بيشتر شوره‌زار است. تالاب آلاگل درياچه بزرگ آب شوريست که در کنار اين شهر قرار دارد.
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:50  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شهرستان مينودشت

جاذبه های گردشگری و مراکز دیدنی شهرستان مینودشت :

جاذبه های طبيعي :

باتوجه به قرارگرفتن شهرستان مینودشت دربهترین موقعیت جغرافیایی ونیز داشتن شرایط مناسب آب وهوایی وخاک حاصلخیز واستعدادهای خدادای ،این شهرستان ازیک سوی دارای بهترین آب وهوا دراستان است،وازسوی دیگر دارای مکان های زیبا و تفرجگاههای بدیعی می باشد،که هر کدام ازآنها آیتی بر قدرت بیکران خداوندی است. و بیانگر عنایت خداوند در آفرینش شهرستان مینودشت می باشد. بی سبب نیست،که این شهرستان راقطعه ای ازبهشت خداوند می خوانند

شهرستان مينودشت يكي از مناطق‌ استان گلستان است كه از شمال به كلاله و گنبد كاووس،‌از‌ باختر‌ و جنوب به آزادشهر و از خاور به شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان(استان خراسان شمالي) محدود است. قالي‌بافي مهم ترين صنعت دستي مردمان شهرستان مينودشت را تشكيل مي‌دهد. آرامگاه مختوم قلي شاعر شهير و پرآوازده تركمن كه در روستاي آق تقاي در فاصله‌60 كيلومتري مرز پل قرار دارد، مهم ترين جاذبه‌ي گردشگري اين شهرستان و كلاله است. مختوم‌قلي يكي از شخصيت‌هاي ادبي و حماسي تركمن به شمار مي‌آيد و به ويژه در ادب و هنر جمهوري تركمنستان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. قلعه ماران در ناحيه حاجي لر مينو دشت نيز يكي ديگر از مهم ترين ديدني هاي اين منطقه است. بنا به يك روايت تاريخي قلعه ماران همان پايتخت دوم پارت‌ها (اشكانيان) است كه تيرداد آن را ساخت و به دارا موسوم شد و گفت مي‌شود همان «داريون» يوناني‌هاست.


مکان های دیدنی و تاریخی


آرامگاه مختوم قلي شاعر شهير و پرآوازده تركمن كه در روستاي آق تقاي در فاصله 60 كيلومتري مرز پل قرار دارد، مهم ترين جاذبه‌ي گردشگري اين شهرستان و كلاله است. مختوم‌قلي يكي از شخصيت‌هاي ادبي و حماسي تركمن به شمار مي‌آيد و به ويژه در ادب و هنر جمهوري تركمنستان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. قلعه ماران در ناحيه حاجي لر مينو دشت نيز يكي ديگر از مهم ترين ديدني هاي اين منطقه است. بنا به يك روايت تاريخي قلعه ماران همان پايتخت دوم پارت‌ها (اشكانيان) است كه تيرداد آن را ساخت و به دارا موسوم شد و گفت مي‌شود همان «داريون» يوناني‌هاست. 


صنايع و معادن


صنايع مرتبط با كشاورزي در شهرستان مينودشت رواج دارد. كارخانه‌هاي پنبه پاك‌كني و محصولات ديگر اين شهرستان در اين منطقه به فراواني وجود دارند. از معادن اين شهرستان اطلاعات مستندي در دست نيست.  


کشاورزی و دام داری


مينودشت به لحاظ شرايط آب و هوايی مناسب و خاك حاصل‌خيز منطقه ای كشاورزی است. آب و هوای كشاورزی از رودها و چشمه ها تأمين شده و محصولات كشاورزی آن گندم، جو و پنبه است. كشاورزي در اين منطقه مكانيزه بوده و كم‌تر به شيوه‌ي سنتي اجرا مي شود. دام داري در كنار كشاورزي از كارهاي رايج مردمان اين ناحيه به شمار مي‌آيد.  


مشخصات جغرافيايي


مينودشت در درازای جغرافيايی 55 درجه و 22 دقيقه و پهنای جغرافيايی 37 درجه و 13 دقيقه واقع است و بلندی آن 180 متر از سطح دريا است. مركز شهرستان، در 20 كيلومتری جنوب خاوری گنبد كاووس و در مسير جاده مشهد- گرگان قرار دارد. اين شهرستان از شمال به كلاله و گنبد كاووس،‌از‌ باختر‌ و جنوب به آزادشهر و از خاور به شهرستان‌های جاجرم و مانه و سملقان(استان خراسان شمالي) محدود است. آب و هوای مينودشت معتدل و مرطوب بوده و بيش‌ترين و كم‌ترين درجه گرما، به ترتيب 40 درجه بالای صفر و 5 درجه زير صفر گزارش شده است. هم‌چنين ميزان بارندگی سالانه به طور متوسط حدود 450 ميلی متر است. شهرستان مينودشت طبق آمار سال 1375 دارای 251561 نفر جمعيت بود. شهر مينودشت در سرشماری 1375، 21011 نفر جمعيت داشت و شامل 4275 خانوار بود. مردم مينودشت آريايی نژادند و به زبان فارسی و تركی سخن می گويند. مسيرهاي ارتباطي و دسترسي به اين منطقه را راه مينودشت - گنبد كاووس به درازای 20 كيلومتر، راه مينودشت - آزادشهر به درازای 24 كيلومتر و مسير مينودشت - بجنورد به درازای 218 كيلومتر تشكيل مي‌دهند.  

وجه تسميه و پيشينه تاريخي


ناحيه‌ي مينودشت در گذشته «كبود جامه» و تا سال 1318 هـ . ش «حاجی لر» خوانده می شد. در‌نيمه‌ي‌دوم آن سال به مينودشت تغيير نام داد و در سال های اخير به شهرستان مستقلی تبديل شد. نام گذاری اين شهر به حاجی لر به واقعه ی اعلام اسقلال محمد حسن خان جلاير مربوط می گردد که خود را فرمانروای اين ناحيه خواند. محمد حسن خان با لشگر کشی پادشاه وقت ايران، به دژ ماران پناه برد. اما يكی از معتمدين او به نام حاجی لر، با رشوه گرفتن از فرمانده لشكر اعزامی، وی را به دام انداخت. از اين زمان ماران كوه و پيرامون آن، به عنوان پاداش به حاجی واگذار شد و اين سرزمين را حاجی لر ناميدند. درحال حاضر مينودشت از شهرهای زيبا و ديدنی استان گلستان است. 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/6/26ساعت 15:50  توسط اطلس ایران وجهان  |