مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

جنگل های ایران

جنگلهاي ايران 
جنگل(Forest) منطقه وسیعی پوشیده از درختان، درختچه‌ها و گونه‌های علفی است که همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراک حیاتی گیاهی و جانوری را تشکیل داده و تحت تأثیر عوامل اقلیمی و خاکی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ کند. به عبارتي ديگر، زميني (اعم از خشكي و آبي) است كه عمدتاً از درخت و درختچه همراه با ساير رستني‌هاي خشبي و علفي خودرو پوشيده شده باشد مشروط به آن كه مساحت آن كمتر از نيم هكتار و تاج پوشش درختي آن به طور طبيعي كمتر از پنج درصد نباشد. برخی از فوايد درختان عبارتند از: توليد اكسيژن، جذب گرد و غبار، گاز كربنيك و ديگر گازهای شيميايی موجود در هوا، جلوگيری از نفوذ سر و صدا و تشديد آلودگی‌های صوتی در شهرها. جنگلداري(Forestry) هنر يا علم مربوط به مديريت جنگل‌ها كه شامل ايجاد جنگل از طريق كشت درختان و مراقبت از آنها، حفظ و نگهداري جنگل‌هاي موجود، كاربرد روش‌هاي فني در اصلاح يا احياي جنگل‌هاي مخروبه، بهره‌برداري صحيح از درختان موجود، حفاظت از حيوانات جنگلي،مهندسي جنگل و اقتصاد جنگل مي‌شود.
جنگل‌هاي ايران كه نزديك به 9 درصد از مساحت كشور را تشكيل مي‌دهند، از نظر مديريتي به دو گروه جنگل‌هاي شمال و جنگل‌هاي خارج از شمال تقسيم مي‌شوند. جنگل‌هاي شمال به تمام ناحيه رويشي هيركاني و خزري اطلاق مي‌شود؛ و جنگل‌هاي خارج از شمال نيز در 4 ناحيه رويشي ديگر قرار دارند.

مرتع(Range) زمینی با پوشش طبیعی که مستعد زراعت یا تولید چوب نیست در عوض می‌توان از آن برای چرای دام، آبخیزداری، توسعه حیات وحش یا تفرجگاه استفاده کرد. به عبارتي ديگر مرتع زميني است با پوشش نباتات طبيعي خودرو كه پوشش گياهي آن غالباً علفي چندساله، بوته اي، بعضاً درختچه‌اي و به ندرت داراي درختان پراكنده بوده و در فصل چرا عرفاً مورد تعليف دام قرار مي‌گيرد و همچنين داراي كاركردهاي متعددي از قبيل حفظ آب و خاك، ارزش‌هاي زيست محيطي و در صورت فراهم بودن شرايط يكي از منابع تأمين غذاي دام اهلي و وحوش مي باشد .مرتعداري(Range management)  عبارت است از اداره اکوسیستم مرتع به منظور استفاده بهینه از منابع و تولیدات و سرویس‌های آن با تأکید بر حفاظت آب و خاک و سرانجام محیط‌زیست.
بيش از 52 درصد از سطح كشور را مراتع تشكيل مي‌دهند. مراتع در حفظ خاك و جلوگيري از فرسايش، تنظيم گردش آب در طبيعت، تأمين علوفه مورد نياز دام، توليد محصولات دارويي و صنعتي، حفظ ذخاير ژنتيك گياهي و جانوري نقش اساسي دارند. در حال حاضر سرانه مرتع در كشور 3/1 هكتار و سرانه جهاني آن 82/0هكتار است.
25 درصد ارزش هر هكتار مرتع مربوط به توليد علوفه و 75 درصد آن مربوط به ارزش‌هاي زيست‌محيطي است. بنابراين حفظ، احياء و توسعه و بهره‌برداري از مراتع بيش از آنكه از ديدگاه تعليف دام داراي اهميت باشد از نظر زيست محيطي ارزشمند است.
بر اساس آخرين آمار معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزي، جمعيت دامي كشور حدود 124 ميليون واحد دامي اعلام شده كه حدود 83 ميليون واحد دامي آن وابسته به مرتع هستند. اين در صورتي است كه مراتع موجود كشور تنها مي‌تواند خوراك 27 ميليون واحد دامي در مدت 7 ماه يا 6/24 ميليون واحد دامي در مدت يكسال را تأمين نمايد. مطابق اين آمار در حال حاضر بيش از 2/2 برابر ظرفيت مجاز از مراتع كشور بهره‌برداري مي‌شود و معيشت بيش از 900 هزار خانوار روستايي و عشايري به بهره‌برداري از مراتع وابسته است

+ نوشته شده در  2011/2/10ساعت 13:7  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگلها و مراتع

جنگلها و مراتع : بر اساس ساختار طبيعی استان آذربایجان غربی ، اكوسيستم های ويژه ای از تركيب گياهان در سطوح مختلف پوشش گياهی در اشکوب های مختلف توپوگرافيک به وجود آمده كه مهم ترين آن ها به شكل جنگل ها و مراتع خودنمايی می كنند . جنگل های این استان قسمت هايی از پيرانشهر ، بانه و مهاباد را پوشانده است ، ولی مناطق وسيع جنگلی بيش تر شامل زمین های كوهستانی سردشت است كه مساحت آن را بين 60 الی 80 هزارهكتار تخمين می زنند و به مرور از وسعت آن ها كاسته شده است . درختان جنگلی اين منطقه شامل درختان ميوه ای از قبيل: انگور، پسته وحشی، زالزالک، بادام كوهی و گونه های غير ميوه ای مانند: بلوط، افرا، سرخ دليک و سياه دليک است.

جنگلهای استان به دو دسته تقسیم می شود :

1- جنگل های طبیعی : هر چند که قسمتی از مهاباد و پیرانشهر پوشیده از مناطق جنگلی است ، ولی مناطق وسیع جنگلی شامل اراضی وسیع کوهستانی سردشت می باشد که مساحت آن را بین 60000 تا 80000 هکتار تخمین می زنند . البته مساحت اراضی جنگلی در گذشته بیشتر از امروز بوده است . درختان جنگلی این منطقه بر دو نوع تقسیم می شوند : درختان میوه ای و درختان غیر میوه ای . از درختان میوه ای ، انگور ، بنه ( پسته وحشی ) ، زالزالک و بادام کوهی را می توان نام برد .

2- جنگل های مصنوعی : کل مساحت جنگل های مصنوعی در استان به 320 هکتار در قطعات متفاوت می رسد که در شهرستان های مهاباد ، ماکو ، خوی ، و بقیه شهر ها به صورت قطعه های کوچک و بزرگ به وجود آمده است . در ارومیه از سال 1348 تاکنون 50 هکتار ، به نام جنگل های بهنق کاشته شده که غالبا درختان سرو و کاج و اقاقیا و نارون می باشند . به طور کلی در سال های اخیر ، جنگلکاری در استان در حال افزایش است .

حیات وحش در جنگل ها: در اثر نابودی جنگلها و منابع طبیعی ، به تدیج وضع حیات وحش منطقه نیز مختل گردیده است . حیوانات و پرندگان بومی جنگل به نقاط کوهستانی دور دست کوچ کرده اند . ولی گونه هایی از پرندگان مانند کبک در نواحی فوق دیده می شوند . از جانوران علف خوار ، بزرگ جثه ، یک نوع خرس قهوه ای در این جنگلها زندگی می نماید که هنوز از نظر زیست شناسی مورد مطالعه قرار نگرفته است. تغذیه این جانوران عموما از علوفه و میوه های درختان و در پاره ای موارد از باغ های انگور تامین می شود . از حیونات دیگر ، خرگوش ، کل ، بز کوهی و از پرندگان کبک در این منطقه وجود دارند .


حیات وحش

حیات وحش : استان آذربايجان غربی گونه های مختلفی از حيات وحش را در خود جای داده است . استان آذربايجان غربی به دليل موقعيت طبيعی و ساختار توپوگرافيک كه رودخانه ها ، تالاب ها ، مرداب ها ، درياچه های كوچک و بزرگ و سواحل زيادی را دربرگرفته ،‌ به عنوان يكی از زيستگاه های مهم حيات وحش و گونه های جانوری كشور شناخته شده است . پستاندارانی چون قوچ ، گوزن ، كل ، بز ، گراز ، خوک ، گرگ ،‌ خرس ، خرگوش و روباه ، پلنگ ، موش ، سنجاب و ... در اين استان پراكنده اند . ميش ارمنی و گوزن زرد ايرانی نيز از گونه های نادر موجود در اين استان هستند . فلامينگو ، غازهای وحشی ، قو ، درنا ، پليكان بيشه زار و مرغابی از پرندگان بومی اين استان هستند . هم چنین در استان آذربایجان غربی پرندگان مهاجری چون كبك معمولی ، قمری ، فاخته ، لاشخور (كركس) ، جغد و ... هم زندگی می کنند . پرندگانی چون : عقاب طلايی ، هدهد و بعضی از انواع مرغابی نيز در اين استان زندگی می کنند که معمولاً مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. ماهيان بومی رودخانه های اين استان عبارتند از : كپور ، سفيد ، اسپله و زرد ماهی كه طول بدن برخی از آن ها به يک متر نيز می رسد . برخی از گونه های پرندگان این استان بومی و برخی ديگر مهاجرتی هستند كه زمان مشخصی را در منطقه به سر می برند . بیشترین جانوران مهاجر استان را پرندگانی تشكيل می دهند كه جهت زمستان گذرانی به زيستگاه های استان روی آورده اند . تنوع گونه های جانوری و پرندگان بومی و مهاجر استان ، به اندازه ای دارای اهميت بين المللی است كه زيستگاه عمده آن ها (به غير از درياچه اروميه و جزاير آن) از طرف يونسكو به عنوان يكی از مهم ترين پناهگاه ها و زيستگاه های حيات وحش به ثبت رسيده و به عنوان پارک ملی اروميه معروف است .

به علت اهميت ملی ، منطقه ای و بين المللی زيستگاه های حيات وحش ، به منظور حفظ تعادل اكولوژيكی و اهميت و نقشی كه حيوانات و پرندگان در زنجيره حيات طبيعی ايفا می كنند ، كانون هايی از استان آذربایجان غربی به عنوان مناطق حفاظت شده شناسايی شده تا اقدامات لازم جهت جلوگيری از شكار بی رويه و انقراض نسل وحوش موجود در آن ها به عمل آيد . مهم ترین کانون های حفاظت شده عبارتند از : منطقه حفاظت شده پارک ملی اروميه ، منطقه حفاظت شده (مراكان) و منطقه حفاظت شده آغ گل.

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 22:2  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگل

مساحت جنگل ها وبيشه زار هاي طبيعي استان اردبيل بالغ بر 6/61968 هكتار برآورد مي گردد كه در سه ناحيه رويشي خزري ( هيركاني ) – ارسباراني و ايران- توراني واقع شده است . گونه هاي غالب جنگل هاي استان اردبيل را فندق ، ارس ، بلوط ، زبان گنجشك ، افرا تشكيل مي دهند . سرانه جنگل در استان اردبيل حدود 04/0 هكتار ( 400 متر مربع ) مي باشد . براي رسيدن به سطح سرانه جنگل در كشور استان اردبيل به بيش از 200 هزار هكتار جنگل كاري نياز دارد . در حال حاضر براي دو ناحيه رويشي ( خزري و ارسباراني ) جنگل هاي استان اردبيل طرح مطالعاتي تهيه شده است .  

ناحيه ي رويشي هيركاني در اردبيل ، مناطق فندقلو را شامل مي شود كه سطحي در حدود 6/5723 هكتار را در بر مي گيرد . اين ناحيه داراي تيپ هاي مختلف الف ) تيپ خالص فندق ب) تيپ راش- ممرز ستان ج) تيپ بلوط – ممرزستان د) تيپ فندق – ممرزستان مي باشد كه گونه هاي همراه آن عباتند از : ازگيل ، زالزالك ، شير خشت ، هفت كول ، سياه اربه ، ال اسبي جنگل هاي اين منطقه داراي تاج پوشش متفاوت در مناطق مختلف مي باشد كه حدود متوسط تاج پوشش 60-50 درصد مي باشد .

ناحيه ايران توراني در استان اردبيل مناطق جنگلي شهرستان هاي كوثر و خلخال را شامل  مي شود كه در دو منطقه ي ارسستان و پهن برگان واقع شده است . در منطقه ارسستان گونه غالب ارس بوده كه گونه هاي همراه عبارتند از : بنه ، بادام وحشي ، كيكم ، آلوچه وحشي ، تنگرس ، زالزالك و ...   در منطقه پهن برگان در بخش اندبيل خلخال گونه غالب بلوط به همراه گونه هاي : افرا، زبان گنجشك ، وليك و ... مي باشد .

مساحت اين جنگل ها در حدود 15/43029  هكتار مي باشد . ناحيه رويشي ارسباران شامل مناطقي در شهرستان هاي مشگين شهر ، پارس آباد و مغان و گرمي ميباشد . گونه ي غالب دراين مناطق گونه بلوط بوده كه همراه با گونه هاي زبان گنجشك افرا ، فندق ، وليك ، آلوچه و زالزالك به وفور يافت ميشود مساحت اين جنگل ها در شهرستان مشگين شهر 25/5212 هكتار ، در شهرستان گرمي هكتار4/722 ودر پارس آباد مغان 5/455 هكتار و در شهرستان بيله سوار 2/502 هكتار برآورد مي گردد  . اين جنگل ها به صورت پراكنده در اين مناطق قرار دارند كه خود دليل بر نابودي اين جنگل ها مي باشد . از جمله عوامل ديگر تخريب اين جنگل ها وجود دام در داخل جنگل ، استفاده بي رويه مردم از درختان ، تخريب اراضي جنگلي به منظور ايجاد اراضي زراعي و ... مي باشد .

 

                          آمار وضعيت جنگلها و بيشه زار هاي طبيعي استان اردبيل به تفكيك شهرستان ها

 

نام شهرستان

مساحت (هكتار)

انواع گونه هاي مهم

خلخال

15/43029

ارس ، بنه ، بادامكوهي

مشگين شهر

25/5212

بلوط ،فندق

پارس آباد

5/455

گز، بيد ، سنجد

گرمي

4/722

بلوط ،ون ، افرا،

بيله سوار

2/502

ارس ، گز ، بيد ، سنجد

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 21:7  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگل ها و مناطق حفاظت شده

پوشش گیاهی : استان کرمان دارای پوشش گیاهی خاص نواحی کویری است . در این منطقه جنگل قابل توجهی وجود ندارد و رستنی های آن نیز محدود به برخی گونه های بیابانی و کویری است . رستنی های استان کرمان را درختان ارژن و گز و برخی گیاهانی كه كاربرد دارويی و صنعتی دارند ، تشکیل می دهند . برخی از گیاهان چون گل گاوزبان و كتيرا نیز در كوه های شمالی استان کرمان می رويند .

در استان کرمان به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، طبیعی و شرایط اقلیمی ، گونه های مختلف حیوانات وحشی و اهلی در قسمت های کوهستانی و جلگه ای آن زندگی می کنند . به همین خاطر نیز مناطقی از محدوده استان تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته و از نظر صید و شکار جزو نواحی ممنوعه اعلام شده است . از مناطق حفاظت شده استان که ویژگی هایی در خور توجه دارند می توان به مناطق "خَبر" و "ارزوئیه بافت" اشاره کرد . در این نواحی پرندگانی نظیر کبک ، تیهو ، سینه سیاه و انواع قوش و شاهین و کبوتر زندگی می کنند . در نواحی سردسیری و گرمسیری استان نیز حیواناتی مانند پلنگ ، یوزپلنگ ، گرگ ، روباه ، خرس سیاه ، شغال ، کفتار ، خرگوش ، انواع مار ، کل ، بز ، میش و قوچ زندگی می کنند و در دشت ها گورخر وجود دارد .

منطقه پاسیب : منطقه پاسیب در نزدیكی چترود ( حد فاصل كرمان – زرند ) با كوه های زیبا و پوشش گیاهی متنوع است .

لوت زنگی آباد : لوت زنگی آباد واقع در جنوب شهرستان بم كه تنها زیستگا ه نوعی آهو است به نام چینكارا كه برای گردشگران خارجی به خصوص زیست شناسان و متخصصان بسیار جالب توجه خواهد بود .

منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر : منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر شامل 1200 راس آهو و تپه ماهورهای بسیار زیبا است .

دشت های بلورد سیرجان : زیستگاه تابستانی پرنده ای به نام هوبره است كه تعداد آن در دنیا كاهش یافته اما خوشبختانه در استان كرمان به تعداد زیاد دیده می شود .

تالاب جازموریان : تالاب جازموریان كه در فصل زمستان زیستگاه مناسبی برای هزاران پرنده مهاجر از جمله فلامینكو ، انواع غاز ، اردك و مرغابی وحشی و به ویژه محل مناسبی برای زمستان گذرانی هوبره است.

سایر مناطق حفاظت شده : پناهگاه حیات وحش مهرییه ، پناهگاه حیات وحش مهرییه كه جنگل های منحصر به فرد كهور دارد ، منطقه شكار ممنوع شهر بابك (گودچاه) ، منطقه شكار ممنوع انجرك رابر ، منطقه شكار ممنوع كوه شیر بم ، منطقه شكار ممنوع كوه نو درهنگ ، جنگل های بنه و بادام چاه زار سیرجان ، مناطق دیدنی زرند و كوهبنان از دیگر مناطق حفاظت شده استان کرمان است . 

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگل ها
وجود آب و هواي متفاوت در سطح استان سمنان سبب شده كه اين منطقه جنگل ها و مراتع متفاوت و زيبايي داشته باشد و مجموعه جاذبه هاي طبيعي خود را تكميل تر نمايد . پوشش گياهي استان سمنان را جنگل هاي طبيعي- كويري و جنگل هاي مصنوعي به همراه چشم انداز زيبايي از مراتع تشكيل مي دهند . از سوی دیگر استان سمنان به دليل موقعيت و امكانات مناسب طبيعی و وسعت كافی ، جايگاه مناسبی برای حيات وحش به شمار می آيد . اين گونه ها شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان كوهستاني و كويري و آبزيان پرورشي مي شوند . با توجه به تنوع آب و هوای استان می توان انواع حيوانات وحشی كمياب ، پرندگان ، خزندگان ، پستانداران را به صورت پراكنده در قسمت های ميانی (دشتی) و قسمت های جنوبی (كويری) مشاهده كرد . اين مناطق از لحاظ ضرورت حفظ و تكثير نسل جانوران وحشی و حفظ و احيا رستنی ها و وضع طبيعی آنها دارای اهميت خاصی هستند و تخت حفاظت قرار گرفته اند .
منطقه شکار ممنوع تپال : این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است . دره هاي طولاني و عميق ، صخره هاي بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پيوسته از جذابیت های آن است . قله بلند يخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره هاي افسانه اي خانه سوخته و خانه سيد ابهتي از آن جمله است . اهميت اين منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش می باشد . بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شكارگاهي معروف شناخته مي شود . زيبايي سنگ ها ، صخره ها و فرم زمين شناسي منطقه ، وجود چندین قلاده پلنگ، پرندگان كمياب ، كبك دري ، گله های قوچ و ميش و كل و بز اين كوهستان را به ذخيره گاه بسيار پر ارزشي تبديل كرده است . مساحت این منطقه سی هزار هكتار بوده و جزو مناطق شكار ممنوع است .
منطقه حفاظت شده پرور : منطقه حفاظت شده پرور در شمالي ترين نقاط استان سمنان و مرز اين استان با استان مازندران واقع است و داراي سيماي جذاب طبيعي و جلوه هاي زيبايياز شاهكارهاي خلقت است . كوههاي بلند و صخره هاي پوشيده از درختان ، جنگل هاي انبوه ،‌ دره هاي سرسبز و چشمه هاي شيرين ، رودها و جويبارهاي دائمي كه درجاي جاي منطقه وجود دارد . وجود حيات وحش و رويت آنها از جاده و به لحاظ برخورداري از امكانات اقامتي ، منطقه را به يكي از قطب هاي سياحتي و توريستي استان تبديل نموده است .
منطقه حفاظت شده خوارتوران : منطقه حفاظت شده خوارتوران در قسمت جنوب شرقی شاهرود قرار گرفته که از نظر وسعت مي‌توان آنرا بزرگترين منطقه حفاظت شده ايران ناميد. مساحت آن بيش از يك‌ميليون هکتار است و حيوانات عمده منطقه عبارتند از : خرگوش ، کبک ، تيهو ، هوبره ، تشی ، باقرقره ، شغال ، پلنگ ، گرگ ، کفتار ، قاراکل ، گورخر ، آهو ، جبير ، کل ، بز ، ميش و قوچ . اهميت اين منطقه به دليل وجود يک نوع گورخر معروف به نام گور خر ايرانی می باشد که همانگونه که از اسمش پيداست فقط در ايران يافت می شود .
منطقه حفاظت شده خوش ييلاق : منطقه حفاظت شده خوش ييلاق در قسمت شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مساحت آن در حدود 156 هکتار می باشد و حيوانات وحشی اين منطقه نيز عبارتند از آهو ، مرال، گورخر ، يوزپلنگ ، گربه وحشی ، قاراکل ، خرس ، روباه ، گرگ ، شغال ، تشی ، خرگوش ، ايبا ، هوبره، قرقاول ، تيهو و کبک
+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:47  توسط اطلس ایران وجهان  | 

حیات وحش و جنگلهاو مراتع Minimize

استان زنجان به دليل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اكوسيستم هاى ويژه در منطقه و ارتباطات بيولوژيكى آن با استان هاى هم جوار ازغناى حيات وحش خوبى برخوردار است . در اين استان انواع پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، آبزيان ، دوزيستان ، حشرات و بندپايان يافت مى شوند . البته در گذشته اى نه چندان دور ، تنوع گونه ها و وضعيت جمعيت جانورى اين منطقه تا اندازه اى بوده كه يكى از مناطق مهم ايران در زمينه حيات وحش به شمار مى آمده است . در 30 سال گذشته روند تخريب ها و دگرگونى هاى انجام شده در قلمروهاى زيستگاهى به تدريج كاهش جمعيت وحوش را به دنبال داشته است به خصوص در10 سال اخير سير قهقرايى شديدی در ميزان جمعيت جانوران منطقه مشاهده می شود . گونه هاى جانورى كه در مناطق كوهستانى و سخت گذر و به دور از مکان های دسترسى انسان زندگى مى كنند ، مانند منطقه سرخ آباد و طارم عليا دگرگونى چندانى نيافته اند ولى از بين رفتن گونه يوزپلنگ و مشاهده نشدن آن در 20 سال گذشته در دشت قزوين و سطح استان زنجان و به حد صفر رسيدن هزاران راس جمعيت آهو در نقاط مركزى و خاورى استان ، نشانه يک روند نزولى براى اين منابع طبيعى و زنگ خطرى براى همه دوست داران طبيعت و حيات وحش است . در ايران تا كنون حدود 151 گونه از پستانداران شامل 140 گونه در خشكى و 11 گونه در آب ، شناسايى شده است . در حال حاضر بيش از 37 گونه از پستانداران ، 110 گونه از پرندگان ، 13 گونه از آبزيان ، 32 گونه از خزندگان و هفت گونه از دوزيستان و تنوع بسيار زيادى از حشرات ، حيات وحش استان زنجان را تشكيل مى دهند . از انواع پستانداران منطقه می توان به موارد زير اشاره كرد . گوسفند وحشى كه به نرآن قوچ و ماده آن ميش گفته مى شود ، در كوهستان ها زندگى مى كند و بيشتر در قسمت هاى جنوب باخترى و كوهپايه اى جنوبى استان ، البرز مركزى و در منطقه انگوران يافت مى شود . بز وحشى يا بز كوهى با نام محلى پازن در سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى شمالى به خصوص در نواحى طارم و در باختر استان در نواحى انگوران و ماه نشان ديده شده اند . يوزپلنگ كه سريع ترين حيوان جهان است و مى تواند با سرعتى معادل 110 كيلومتر در ساعت حركت كند ، بيشتر در زمين هاى باز و تپه اى كم ارتفاع و ميان بوته زارها زندگى مى كند . امروزه متاسفانه به دليل به هم خوردن چرخه غذايى مدت زيادى است كه هيچ يوزپلنگی در سطح استان مشاهده نشده است . پلنگ در نقاط جنگلى كوهستان ها و تا ارتفاع 3500 مترى ديده مى شود و پراكندگى آن در سطح استان بيشتر در اطراف طارم و كوه قافلان است . متاسفانه به علت عدم توجه از شمار اين حيوان ارزشمند روز به روز كاسته مى شود . آهو با نام محلى جيران از ديگر پستانداران با ارزش منطقه است كه زيستگاه عمده آن را دشت های سهرين و سارمساقلو تشکیل می دهد . آن چه كه در مورد اين گونه اهميت دارد اين است كه تمام زيستگاه هاى شمال باختر كشور يعنى دشت مغان و دشت هاى آذربايجان خاورى و باخترى از وجود اين حيوان تهى شده ولى در سطح استان زنجان از گونه هاى غالب به شمار آمده و اهميت زيادى دارد . گربه وحشى معروف به اروپايى معمولاً در جلگه ها و زمين هاى سبز و كم ارتفاع زندگى مى كند و پراكندگى آن در سطح استان زنجان بيشتر در اطراف انگوران و ابهر است . سياه گوش بيشتر شبيه گربه وحشى اروپايى است و تا ارتفاع 2500 مترى كوهستان ها ديده مى شود و از نظر پراكندگى در منطقه انگوران و طارم ديده شده است . خوک وحشى يا گراز با نام محلى دونقوز يا دووز ، بيشتر در جنگل هاى پست و بيشه زارها زندگى كرده و پراكندگى آن در سطح استان به خصوص در انگوران و طارم زياد است . كفتار نيز معمولاً در منطقه طارم وانگوران يافت مى شود . همستر خاكسترى نيز در سطح استان و به خصوص در اطراف شهر زنجان پراكنده شده است . گوركن با نام محلى پورسوخ كه در شرايط مختلف زيست ، مانند دره هاى تنگ و جلگه ها و زمين هاى نيمه بيابانى و كوهستانى زندگى مى كند ، بيشتر در اطراف شهر زنجان ديده مى شود . سمور ( با نام محلى دله ) كه در ايران بسيار كمياب بوده و بيشتر در جنگل ها و در ميان گياهان انبوه زندگى مى كند ، اين نوع سمورها ماهيان بيمار و ضعيف رودخانه ها را صيد كرده و دسته هاى ماهيان را از سرايت بيمارى مصون مى دارند . شنگ (با نام محلى سوايتى) از خانواده سمور است كه در اطراف رودخانه هاى استان زنجان فراوان است . خرس قهوه اى در تمام سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى طارم و ماه نشان و به خصوص در منطقه حفاظت شده انگوران يافت مى شود . شغال در اطراف شهرستان طارم و مناطق شمال خاور استان ديده شده است ، موش دو پاى پنج انگشتى از تيره موش هاى جهنده بيشتر در تپه ماهورهاى استان وجود دارد . خفاش با نام محلى كوراشپلک كه در سطح استان و به خصوص ناحيه سرچم زنجان به وفور يافت مى شود ، بيشتر در غارها و شكاف ديوارها ديده مى شود .

+ نوشته شده در  2010/11/11ساعت 20:38  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگل ها و پوشش های طبیعی

به سبب موقعيت خاص اقليمي و بارندگي به موقع و كافي از مناطق شمال غربي تا جنوب شرقي استان كرمانشاه يعني از ارتفاعات اورامانات تا منطقه زردلان و هليلان دره‌هاي پوشيده از جنگل و مراتع پر بركتي وجود دارد . اين دره ها چون داراي آب و هواي معتدل با مناظر زيباي طبيعي است براي اطراق و تفريح و وجود ايلات در حال كوچ از بهترين نقاط تفريحي ايران است و هميشه يكي از شكارگاه هاي تراز اول ايران محسوب مي شده است . جنگل هاي اين استان عموماً از جامعه بلوط بومي ايران تشكيل يافته و در حدود 60 درصد از اين جامعه را گونه هاي مختلف بلوط و 25 درصد آن را گونه هاي مختلف پسته هاي وحشي ( بنه ) و حدود 5 درصد انواع بادام كوهي و10 درصد بقيه را ديگر گونه ها تشكيل مي دهد . برخي از درختان و درختچه هاي جنگلي استان كرمانشاه عبارتند از : آلبالوي وحشي ، انجير ، اوجا ، بادام وحشي ، بلوط ، بيد ،پسته وحشي ، تمشك ، چنار ، زبان گنجشك ، صنوبر ، سرخ‌و‌ليك ، گردو ، زالزلك . بطور كلي مي توان نواحي جنگلي استان را چنين تقسيم نمود : 1 ـ جنگل هاي منطقه اسدآباد ـ كرمانشاه 2 ـ جنگل هاي منطقه كرمانشاه ـ ايلام 3 ـ جنگل هايي منطقه گيلان غرب ـ قصرشيرين 4 ـ جنگل هاي منطقه اسلام آباد ـ قصرشيرين .

پارك جنگلی طاق بستان : اين پارك در حاشيه شمالي شهر كرمانشاه و در دامنه كوه پرآو قرار دارد . عناصر طبيعي چون كوهستان ، چشمه ، فضاي سبز و درياچه هاي مصنوعي ، وجود نقش برجسته‌هايي از دوره ساساني در كنار زيبايي هاي طبيعي آن ، محيط جذاب و ديدني را به وجود آورده است . به علت موقعيت طبيعي و آب و هواي معتدل ، اين محل مورد توجه پادشاهان ساساني قرار گرفته و آنجا را براي تفريح و شكار گاه سلطنتي خود انتخاب كرده اند بطوريكه در دوطرف ايوان بزرگ طاق بستان ، صحنه هاي شكار شاه ساساني حجاري شده است . اين پارك به علت امكانات تفريحي و آثار تاريخي يكي از پرجاذبه ترين مناطق شهرستان كرمانشاه محسوب مي شود .

منطقه ريجاب و بان زرده : يكي از مناطق زيباي استان كرمانشاه منطقه ريجاب و بان زرده است كه در 120 كيلومتري شمال غربي شهرستان كرمانشاه واقع شده است . اطراف اين منطقه به وسيله كوه‌هاي سر به فلك كشيده دالاهو محصور شده است . اين كوه ها داراي قللي برفگير بوده كه دامنه هاي آن به وسيله جنگل پوشيده شده است . رودخانه زيباي سراب ريجاب كه سرچشمه رودخانه الوند مي باشد در اين منطقه جريان مي يابد . دره هاي اين منطقه به وسيله درختان انجير و گردو پوشيده شده است . حضور آثار تاريخي قلعه يزدگرد و زيارتگاه بابايادگار و ابودجانه بر زيبايي هاي اين منطقه افزوده است .

دشت اسلام آباد :اين دشت از طرف غرب بهوسيله ارتفاعات دالاهو محدود گرديده است . دامنه‌هاي اطراف اين دشت مشجر است . دشتاسلام آباد در حدود 460 كيلومتر مربع وسعت دارد .

دشت بيلوار :اين دشت از رسوبات رودخانه كامياران به وجود آمده است . اراضي ايندشت در حدود 11 هزار هكتار است .

دشت بين ارتفاعات الوند و كوه بيدسرخ :اين دشت به عرض 55 كيلومتر مي باشد كه ارتفاعات شمالي آن نسبتاًصعب العبور ولي از طرف جنوب به كلي باز و هموار است و به همين سبب راه هايي به طرفشهرستان هاي نهاوند و تويسركان از اين منطقه كشيده شده است .

دشت بينارتفاعات پاطاق و خسروي :ارتفاعات اين دشت از سطح دريا كم و به علتهمجواري با خاك عراق ، داراي هوايي نسبتاً گرم است . عرض اين دشت بين 20 تا 70كيلومتر است .

دشت دينور :اين دشت در جنوب سنقر قرارگرفته و مساحت اراضي آن حدود نه هزار هكتار است.

دشت صحنه :اين دشت از پاي ارتفاعات بيد سرخ آغاز و در ارتفاعات نعل شكن خاتمهمي يابد . عرض اين دشت در حدود 90 كيلو متر است .

دشت كرند :اين دشت در امتداد غربي دشت اسلام آباد غرب قرار دارد و مساحت اراضيآن در حدود نه هزار هكتار است .

دشت ماهيدشت :اين دشترا ارتفاعات نعل شكن در شرق و ارتفاعات حسن آباد چهار زبر در غرب احاطه كرده است . عرض آن 25 كيلومتر مي باشد و ازدو طرف كاملاً باز است . اين دشت از مناطق عمدهزراعي استان كرمانشاه محسوب مي شود .

دشت هرسين :دشتهرسين بين راه بيستون به نورآباد قرار گرفته ، مساحت اراضي آن حدود 15500 هكتار است.

استان کرمانشاه گونه های مختلفی از حيات وحش را در خود جای دادهاست . به علت تنوع اقليمی، وجود رودها و سراب ها و پوشش گياهی متنوع ، استانكرمانشاه همواره يكی از شكارگاه های طراز اول ايران و مامن مناسبی برای انواعپرندگان مهاجر و بومی است . به طوری كه فرمانروايان ساسانی نيز در شكارگاه هایگوناگون آن به شكار می پرداخته اند. نقش های كناره طاق بستان ، صحنه هايی از اينشكارگاه ها را نشان می دهد . مناطق صحنه ، كنار گاماسياب ، برتاج و الوند نمونههايی از شكارگاه های امروزی استان كرمانشاه هستند . در بيشه زارها و كوهستان هایاطراف كرمانشاه ، انواع پرندگان وحشی، اعم از بومی و مهاجر زندگی می كنند كه مهمترين آن ها عبارت اند از : كبک ، تيهو ، قمری ، كبوترچاهی ، انواع مرغابی ، درنا ،لک لک، حواصيل ، قرقاول ، شاهين ، عقاب ، كركس ، جغد و سار و هوبره و بلدرچين . ازجانوران وحشی استان كرمانشاه می توان به پلنگ ، خرس ، گرگ ، روباه ، شغال ، گراز ،خوک كل، بز ، قوچ ، ميش و بز كوهی اشاره كرد.

وزش بادهای مرطوب از طرف مديترانهو اقيانوس اطلس و ريزش برف و باران نسبتا فراوان ، باعث ذخيره آب های زيرزمينی و همچنين جريان های متعدد آبی در نواحی مختلف اين استان شده است كه تمام آن ها در نهايتبه خليج فارس و دريای عمان می ريزند . رودهای استان كرمانشاه بيشتر سيلابی و پر پيچو خم می باشند . اين رودها در مسير خود، دره های متعددی را پديد آورده و فاصلهنسبتاً زيادی از يكديگر دارند . برخی از اين رودها هم در استان كرمانشاه و هم درمحدوده استان های مجاور جاری هستند . مهم ترين رودخانه های استان عبارتند از : الوند ، آب کره پويان ، آب دالان ، آب زرشک ، آب سفيد برگ ، آب سيروان ، آب لرن ،آب تالان ، تنگاب ، جگيران ، جاميشان ، چم رش ، چم مره خل ، چم امام حسن ، چم دوآب، خرم رود ، خره بلان ، دياله ، دره گلال ، راز آور ، زرد آب ، زيمكان ، سرابكنگاور ، سيمره ، قايرنه ، قره چای ، قره سو ، كنگاكوش ، کفر آور ، کرند ، کفرآور ،گاماسياب ، گز رو ، گنبد رود ، گيلان ، گردی قاسمان ، گاوه رود ، گرد کانيه ،گفرآور ، ليله و نهر ديالا.
 
منبع- سایت میراث فرهنگی کرمانشاه
+ نوشته شده در  2010/10/27ساعت 11:42  توسط اطلس ایران وجهان  | 

آبشار شالورا

این آبشار در 65 كیلومتری غرب اصفهان و در نزدیكی روستای جو میهن قرار دارد.

آبشار كرد علیا

این آبشار كه در 90 كیلومتری غرب اصفهان و در ارتفاعات دالانكوه قرار دارد، از آب شدن برف های دالانكوه به وجود آمده است و در بهار منظره بسیار زیبایی ایجاد می كند.

چشمه آب معدنی ورتون

در 43 كیلومتری جاده اصفهان به یزد جاده ای فرعی وجود دارد كه پس از طی 18 كیلومتر به ناحیه ورتون می رسد. بعد از ورتون در فاصله 12 كیلومتری، چشمه های معدنی ورتون قرار گرفته اند. در این منطقه حمام هایی به سبك دوره صفویه است كه اكثراُ مخروبه اند و برخی از آنها كه سالم است مورد استفاده مردم قرار می گیرد. آب گرم ورتون از دسته آب های كلروره بی كربناته و سولفاته گرم است. خواص درمانی استحمام در این آب عبارت است از: تسكین دهندگی دردهای عصبی و رماتیسمی. این آب در صورت نوشیدن باعث ازدیاد ترشح معده می گردد. به سبب وجود سولفات سدیم در تركیب آن، این آب خاصیت ملین دارد و سرانجام وجود آهن در تركیب آن، در درمان كم خونی موْثر است

 منبع- پرتال اصفهان

+ نوشته شده در  2010/10/21ساعت 11:39  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جنگل های شهرستان نور و ارزشهای توریستی آن

 

ذخایر جنگلی شهرستان نور بسیار وسیع و غنی است که اغلب از درختان ساحلی تا درختان سخت چوب و با ارزش تشکیل شده است. درگذشته های نه چندان دور سرتاسر نوار ساحلی پر از جنگلهای انبوهی بوده که حتی روستاهای ساحلی را نیز فرا گرفته بودند.
امروزه تمام نوار ساحلی، جلگه ها، تپه های مشرف به جلگه ها و حتی اراضی درون جنگل ها، از درختان انبوه و بلند خود خالی شده و به عنوان اراضی مزروعی آبی و دیمی مورد استفاده قرار می گیرد. درآغاز بهره برداری صنعتی از جنگل های نور، جاده های جنگلی زیادی احداث شده که امکان دسترسی به نواحی مختلف جنگل را میسر می سازد. علاوه بر جاده های شهرهای جنگلی، جاده های روستایی فراوانی نیز به طور مستقل یا پیوسته احداث گردیده اند که عمده آنها شوسه و برخی از آنها آسفالت می باشد. این جاده ها دسترسی به فضاهای جنگلی را تسهیل می کنند.
جنگلهای نور دارای چشم انداز مرتفع و دره ای با جنگلهای انبوه و متراکم که از تپه های بلند مشرف به جلگه تا دامنه های بلند دماوند گسترش یافته است. صخره های بلند، دره های عمیق، رودخانه های متعدد، چشمه سارهای بزرگ، آبشارهای بلند، پوشش گیاهی رنگارنگ، حیات وحش متنوع، آبهای گرم، ییلاقات کم نظیر، فضاهای ویژه روستایی و مناظر بدیع و دلپذیر از ویژگی های این مجموعه جنگلی است که قابلیتهای توریستی شگرفی را به نمایش گذاشته است. نبود دسترسیهای مناسب، بهره برداری توریستی از این جنگلها را محدود ساخته است.
بدون تردید، ارزشهای تفریحی و توریستی جنگلها امر روشنی است که نیاز به برهان ندارد. ولی جنگلهای نور با وجود امکانات شگرف و کم نظیر، از نظر بهره برداریهای توریستی و تفریحی بسیار ضعیف و منحصر به پارکهای جنگلی حواشی سواحل و جاده ها است. نبود تجهیزات، خدمات و مدیریت، مهمترین عوامل عدم بهره برداری های تفریحی و توریستی از جنگل هاست. جنگلهای نور در فصلی از سال چهره می آرایند و رنگی دگر می یابند، دارای بهاری سر سبز و با طراوت هستند که عطر گلهای وحشی آن سراسر مناطق جنگلی را فرا می گیرد. تابستانی خنک و متبوع را به ارمغان می آورند که سایه های گسترده و غیرقابل نفوذ آنها موجب تمدد اعصاب و آرامش درونی انسان می گردد. پاییز رنگارنگ آنها نیز ، تابلویی بدیع و مجسمی را به نمایش می گذارد. و در نهایت زمستان پوشیده از برف آن، خاصه در ارتفاعات، خالی از لطف نبوده و دارای زیبایی خاصی است

 منبع- میراث فرهنگی استان مازندران

+ نوشته شده در  2010/10/21ساعت 9:33  توسط اطلس ایران وجهان  | 

خمین

منطقه حفاظت شده هفتاد قله

این منطقه با 81125 هکتار مساحت در فواصل مکانی 30 کیلومتری شمال خمین، 15 کیلومتری شمال غربی محلات، 35 کیلومتری شمال غربی دلیجان و 25 کیلومتری شرق اراک واقع شده است. محیط پیرامونی منطقه حفاظت شده هفتاد قله حدود 140 کیلومتر بوده و دو منطقه امن شمالی با وسعتی حدود 7000 هکتار را شامل می شود.
 
 

کوه هفتاد قله با 2686 متر، بلندترین نقطه و دشت شمالی با 1677 متر ارتفاع از سطح دریا، پست ترین نقطه منطقه می باشد. دره ها و ارتفاعات هفتاد قله، برزرد، لته در، قنقال، سراب ازنا، برآفتاب کارچان، دم شیر و برف شاه از مهمترین مراکز و زیستگاههای حیات وحش منطقه هفتاد قله بشمار می روند. دو دره چکاب و لته در به دلیل ارتفاعات موجود و دارا بودن چشمه ها و منابع آبی از پوشش گیاهی و آب و هوای بسیار خوبی برخوردار بوده و توانسته اند بستر مناسبی را برای زندگی و حیات جانوری پدید آورند. همجواری منطقه هفتاد قله با کویر مرکزی و کویر میقان، گرمای طاقت فرسا در تابستان، بارش اندک و فقدان رودخانه دائمی از جمله عواملی است که باعث ایجاد محدودیت در تامین آب مورد نیاز منطقه شده است. با توجه به محدودیتهای مذکور، چشمه ها و منابع آبی هفتاد قله جنبه حیاتی پیدا نموده که از مهمترین آنها می توان به چشمه چکاب در انتهای دره چکاب و چشمه سیبک اشاره نمود. همچنین در سالهای اخیر در جهت تامین آب مورد نیاز پرندگان و پستانداران منطقه، تعدادی آبشخور ساخته شده است که تا حدودی در فصول گرم سال توانسته مشکلات کم آبی را کاهش دهد.

4 روستای خیرآباد، مشک آباد، عمرو آباد و لته در در درون محدوده منطقه حفاظت شده قرار گرفته و 8 روستای شاهسواران، انجدان، بزی جان، شانق، عیسی آباد، ورین سفلی، الگان و کهک نقاط مرزی منطقه را تشکیل می دهند. منطقه حفاظت شده هفتاد قله از نظر تنوع رسوبات و سنگ های آتشفشانی ، تنوع جانوری و راههای قابل دسترس از مهمترین مناطق طبیعی و اکوتوریستی کشور بشمار می رود. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که حدود 205 گونه گیاه نهاندانه از 41 خانواده در سه دوره رویش کامل در منطقه وجود دارد. عمده این گیاهان متعلق به خانواده های کاسنی، نعناع، شب بو، گندمیان، چتریان، پروانه آسا، میخک، گاوزبان، لاله، میمون و آلاله می باشند.
درمنه و گون که خاص استپ های بیابانی ایران است به طور قابل توجهی در ناحیه جنوب شرقی و دشت های منطقه هفتاد قله رشد نموده اند. همچنین از گیاهان مهاجمی مانند: چوبک، بوما دران، گل گندم، باد بر، کنگر وحشی و خوراکی، شیرین بیان، ورک، فرفیون، اسفند، گوش بره و تلخک و گیاهان دارویی و معطری مانند: شیرین بیان، سوسن بر، کاکوتی، مریم نخودی، شریر شاتره، ریواس، آلاله، بومادران، درمنه صخره ای، شکر تیغال، شنگ، خاکشیر، منداب، ازمک، چشم خروس دانه ریز، خوشک، چتر گندمی، بذر البنج، کمای ایرانی و شمعدانی که در منطقه رشد و نمو می نمایند، می توان نام برد.
تنوع جانوری منطقه هفتاد قله با توجه به محدودیت های موجود وتخریب های صورت گرفته هنوز از غنی ترین زیستگاههای کشور بشمار می رود. از مهمترین خزندگان این منطقه می توان به لاک پشت مهمیزدار، انواع سوسمار و مارمولک از خانواده لاسرتاها و آگاما، مارقیطانی، شتری، گورخری، تیرک مار، جعفری، دشتی، افعی سوسنی، تیرمار و گرزه مار اشاره نمود. از 502 گونه پرنده شناسایی شده در کشور 71 گونه از 26 خانواده در این منطقه زندگی می کنند که مهمترین آنها عبارتند از: دلیجه، عقاب طلایی، سارگپه، شاهین، هما، لیل، سنقر گندمی، انواع سنگ چشم، سسک، چکاوک، چلچله، دم جنبانک، توکا، زرد پره، سهره، کبک، تیهو، بلدرچین، کبوتر چاهی، کبوتر جنگلی، یاکریم، قمری، کوکر، باقرقره، جغد، زنبور خوار، سبز قبا، هدهد، دارکوب، چرخ ریسک، کمر کولی، گنجشک، سار، زاغی، و انواع کلاغ. شرایط جغرافیایی و پوشش گیاهی منطقه هفتادقله زیستگاه بسیار مناسبی را برای پستانداران بزرگ بومی ایران که در مناطق استپی مرکزی ایران زندگی می کنند، پدید آورده است. از راسته گوشتخواران می توان از پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، رودک(گورکن)، گرگ، روباه، شغال، کفتار، جوجه تیغی، تشی و از راسته علفخواران می توان از کل، بز، قوچ و میش، آهو، گراز و خرگوش نام برد.
منطقه حفاظت شده هفتاد قله تحت نظارت ادراه کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اداره می شود و ورود به آن نیاز به کسب مجوز از این اداره کل دارد.
کوه بوجه
در جنوب شهر خمین کوه مخروطی شکلی وجود دارد که به بوجه شهرت یافته است. این کوه مشرف به شهر خمین بوده و توسعه شهر تا دامنه های آن پیش رفته است. برای مردم خمین، بوجه فقط یک کوه نیست، بلکه مکانی برای بروز برخی رفتار های فرهنگی آنهاست. به طوری که داستانها و مراسم خاصی برای آن وجود دارد. از آن جمله مراسم سیزده بدر میباشد. قسمتی از دامنه کوه در حال حاضر به صورت پارک در آمده و در آن تاسیسات تفریحی رفاهی وجود دارد.
 
تفرجگاه های روستایی
علاوه بر کوه بوجه در شهر خمین، تفرجگاهها و چشم اندازهای طبیعی دیگری در سایر مناطق شهرستان وجود دارد که علاقه مندان به طبیعت را چه از اهالی شهرستان و چه افرادی را که به صورت عبوری از این مناطق می گذرند، را به خود جذب می کند. برخی از این مناطق عبارتند از :کوه هفت سواران، سد آشناخور و قره کهریز، کوه انگشت لیس و حسن فلک و الوند.
 
رودخانه خمین
 ارتفاعات جنوب غربی و غرب شهرستان خیمن سرچشمه رودخانه خمین را تشکیل می دهند . این سرشاخه ها در حوالی شهر خمین به هم الحاق شده ، سپس با رودخانه خرقاب ، تشکیل رودخانه لعل بار را در شهرستان محلات می دهند . حواشی این رودخانه در زمان آبدهی جهت گذران اوقات فراغت مردم منطقه ، مورد استفاده قرار می گیرد .
 
سراب رضا آباد
در دامنه ارتفاعات ویل آب و در منطقه ییلاقی رضا آباد شهرستان خمین چشمه و سراب رضا آباد قرار دارد. این چشمه از بریدگی و شکاف صخره به بیرون جاری است. آب این چشمه مورد استفاده مزارع کشاورزی پایین دست قلعه آشناخور قرار می گیرد.
سراسر صخره و ارتفاعات بالای چشمه پوشیده از بوته های گون و گلهای وحشی می باشد. شقایق وحشی، گلهای لاله واژگون و بوته های سوسن و سنبل بویژه در فصل بهار چشم انداز بسیار زیبایی به ارتفاعات اطراف چشمه می دهد. در مسیر جریان آب چشمه انواع خزه و جلبک می روید که جلوه خاصی به این مسیر داده است.
راه دسترسی: جاده خمین به الیگودرز، جاده نور و نصرآباد، قلعه آشناخور سراب رضا آباد. جاده تا آشناخور آسفالته و مابقی خاکی است. از جاده اصلی تا سراب حدود 10 کیلومتر است با وسیله نقلیه سواری قابل دسترسی می باشد.
از کنار رودخانه کوچکی که از روی جاده می گذرد بایستی حدود 300 متر را پیاده طی کرد تا به سرچشمه رسید.
 
گل و گلکاری
زمینهای صاف و هموار، منابع آب غنی و آب و هوای مناسب  شرایط لازم طبیعی پرورش گل را در خمین فراهم آورده است. در حال حاضر تعدادی از مردم این شهرستان به پرورش گل اشتغال دارند. در سال جاری در حدود 120 هکتار زمین زیر کشت و  پرورش گلهایی به شرح زیر می باشد:
20 هکتار رز
18هکتار گلایل در فضای گلخانه ای
80 هکتار گلایل در فضای باز
2% هکتار شب بو
1 هکتار داودی
نیم هکتار زنبق.
+ نوشته شده در  2010/10/20ساعت 13:17  توسط اطلس ایران وجهان  | 

١٩-١- تعداد ومساحت مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست در پايان اسفند ١٣٨٧ ( هكتار )

استان

چمع

پارك ملي

پناهگاه حيات وحش

منطقه حفاظت شده

اثر طبيعي ملي

.تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

كل كشور..............

١٩١

١٢٦٩٦٢٣٠

٢٣

١٩٦٨١٣٧

٣٥

٣٧٤١٣٨٦

١١١

٦٩٦٢٢٣٢

٢٢

٢٤٤٧٦

آذربايجان شرقي ..............

٣

١٧٨٦٣٢

٠(١)

٠(١)

١

٩٦٩٥٢

١

٨٠٦٥٤

١

١٠٢٦

آذربايجان غربي ..............

٤

٦٩٠٩٣٧

١(١)

٥٧٥٥١٧(١)

٠

٠

٢

١١٥٤١٨

١

٢

اردبيل..............

٣

١٢٦٢٧

٠

٠

٠

٠

١(٣)

٤٧٦٧(٣)

٢

٧٨٦٠

اصفهان..............

٦

٤٥٦٤٦٨

٢(١)

٧٧١٦٦(١)

٣(٢)

٢٦٤٧٢٢(٢)

١

١١٤٥٨٠

٠

٠

ايلام..............

٤

٨٩١٣١

٠

٠

٠

٠

٣

٨٧٦٤٨

١

١٤٨٣

بوشهر..............

٧

١٥٣٤٧٧

٢

٦٨١٢١

١

٢٠٨٢

٢

٧٧٧٦٨

٢

٥٥٠٦

تهران..............

٦

٥١٢٣٨٢

٣(١)

٤٦٩٥٣(١)

٠

٠

٣(٣)

٤٦٥٤٢٩(٣)

٠

٠

چهار محال و بختياري ..............

٧

١٥٧٨١٤

١

٤٣٧٢

٠

٠

٥

١٥٣٠٦٢

١

٣٨٠

خراسان جنوبي ..............

٤

٢٧٠٧١٧

٠

٠

٠

٠

٤

٢٧٠٧١٧

٠

٠

خراسان رضوي..............

١٥

٥٨٩٦٩٨

١

٣٥٥٤٠

٢

٦٩١٩٧

١١

٤٨٤٤٦١

١

٥٠٠

خراسان شمالي ..............

٧

١٩٤٠٤٩

٢(١)

١٥٢٦٨(١)

١

٨٤٤٣٥

٤

٩٤٣٤٦

٠

٠

خوزستان..............

٩

٤٨٨٢٥٤

٠

٠

٣

٣٣٩٢٥٣

٦

١٤٩٠٠١

٠

٠

زنجان..............

٣

٢٤٤٦١٠

٠

٠

١

٢٩٨١٢

٢

٢١٤٧٩٨

٠

٠

سمنان..............

٦

٢٠٩٨٣٥٥

٢(١)

٥٤٣٢٨٥(١)

٢

٤٥٣٣٨٧

٢(٣)

١١٠١٦٨٣(٣)

٠

٠

سيستان و بلوچستان..............

٧

٨٨٦٠١٨

٠

٠

١

٢٩٣٠٣١

٤

٥٩٢٧٥٧

٢

٢٣٠

فارس..............

١١

١٢٦٠١٥٢

٣

٢٤٧٠٩٧

١

٢٤٢٢٢٣

٧(٣)

٧٧٠٨٣٢(٣)

٠

٠

قزوين..............

١

٢٥٣٤٤

٠

٠

٠

٠

١

٢٥٣٤٤

٠

٠

قم ..............

٠

٠

٠

٠

٠

٠

٠(٣)

٠(٣)

٠

٠

كردستان..............

٣

١١٣٢١٩

٠

٠

٠

٠

٣

١١٣٢١٩

٠

٠

كرمان..............

٥

٣٤٤٢٦٩

١

١٤٩٩٨٢

٢

٣٣٧٥٣

١

١٦٠٥٣٤

١

//

كرمانشاه..............

٥

١٦١٦٤٤

٠

٠

١

٤٠٦٥١

٣

١٢٠٩٩٢

١

١

كهگيلويه و بوير احمد..............

٦

١٩٣١٧٢

٠

٠

٠

٠

٦

١٩٣١٧٢

٠

٠

گلستان..............

٤

١٣٥٨٢٥

١(١)

٨٧٤٠٢(١)

٠

٠

٣

٤٨٤٢٣

٠

٠

گيلان..............

١٤

١٣٢٠٠٩

١

٣١٧٦

٥

٣٣١٨

٦(٣)

١٢٥٥١٤(٣)

٢

١

لرستان..............

٣

١٦٧١٨٤

٠

٠

٠

٠

٢

١٦٧١٨٣

١

١

مازندران..............

٢١

٤٧٣٧٧٠

٢

٣٣٤٧٢

٥

٨٤٩٤٤

١١(٣)

٣٤٩٨٣١(٣)

٣

٥٥٢٣

مركزي..............

٥

١٣٣٩١٠

٠

٠

٢(٢)

٢٧٨٥١(٢)

٢

١٠٦٠٥٥

١

٤

هرمزگان..............

١٠

٢٩٢٠٢٠

٠

٠

١

٩٨

٨(٣)

٢٨٩٩٦٦(٣)

١

١٩٥٦

همدان..............

٣

٣٢٨٨٩

٠

٠

٠

٠

٣

٣٢٨٨٩

٠

٠

يزد..............

٩

٢٢٠٧٦٥٤

١

٨٠٧٨٦

٣

١٦٧٥٦٧٧

٤

٤٥١١٨٩

١

٢

١) پارك‌ ملي اروميه با مساحت ٥٧٥٥١٧ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي آذربايجان شرقي وآذربايجان غربي )، كويربا مساحت ٤٤٢٢١٢ هكتار(مشترك بين استان‌هاي اصفهان وسمنان )و گلستان با مساحت ٨٧٤٠٢ هكتار( مشترك بين استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي ) مي باشد . كه از نظر تعداد به ترتيب در استان آذربايجان غربي ، سمنان و گلستان منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

٢) پناهگاه حيات وحش موته با مساحت ٢٠٤٣٥٠ هكتار( مشترك بين استان‌‌هاي اصفهان و مركزي )مي‌باشد . كه از نظر تعداد در استان اصفهان منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

٣) مناطق حفاظت شده البرز مركزي با مساحت ٣٩٨٨٢٠ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي تهران ومازندران )، هرمد با مساحت ٢٠٩٦٧١ هكتار (مشترك بين استان‌هاي فارس و هرمزگان )،ليسار با مساحت ٣١١٤٢ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي اردبيل و گيلان) و كوير با مساحت ٢٤٨٩٥٧ هكتار( مشترك بين استان تهران ،سمنان و قم )مي‌باشد . كه از نظر تعداد به ترتيب در استان تهران،فارس، گيلان و تهران منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

مأخذ- سازمان حفاظت محيط زيست . دفتر زيستگاه‌ها و امور مناطق .

+ نوشته شده در  2010/10/18ساعت 11:38  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده هرمد


منطقه حفاظت شده هرمد در استان فارس بين 15/27 تا 45/27 عرض شمالي و 42/54 تا 27/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 207961 هكتار است.
پوشش گياهي: سرو كوهي (ارس), زيتون, بنه (پسته وحشي), بادام وحشي, كهور, ‌آكاسيا, ‌كنار,‌ قيچ, گون,‌ استبرق,‌ درمنه و‌ كلاه ميرحسن.
پستانداران: قوچ لارستان, قوچ و ميش,‌ كل و بز,‌ پلنگ,‌ جبير, ‌گرگ,‌ گراز, ‌شغال, ‌روباه,‌ تشي, ‌خرگوش و ‌گربه وحشي.
پرندگان: كبك,‌ تيهو,‌ هوبره,‌ كوكر,‌ نوعي كبوتر,‌ قمري,‌ جغد,‌ بادخورك,‌ هدهد,‌ انواع عقابها و لاشخورها.
خزندگان: مار جعفري,‌ تير مار,‌ مار شاخدار,‌ يله مار,‌ قمچه مار,‌ مار پلنگي, ‌مار شتري و ‌مار قطايي.
.

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 23:0  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کویر مسیله  

 

وسعت کویر مسيله بيش ازده هزار هکتار می باشد ودرحال حاضر قسمتهای عمده آن پوشيده ازدرختان گز وتاغ می باشد ودرحقيقت يکی ازمراکز کويری جنگلی ايران محسوب می شوند بدليل ارتفاع پايين دشت مذکور ( حدود 800 متر ازسطح دريا) ازساير نقاط اطراف شيب ملايم دشتها وارتفاعات شهرقم واراضی شمالی دشت مذکور به طرف دشت می باشد همچنين درياچه نمک و کویر مسيله مصب دو رودخانه مهم مرکزی ايران يعنی رودخانه قمرود ( اناربار) ورودخانه قره چای می باشد.درروزگار نه چندان دور حدود 50 سال پيش دشت مذکور دارای يکی ازبهترين مراتع استپی ودشتی بوده به گونه ای که محل چرای اسبهای دولتی درآن زمان بوده ونيز رمه های بزرگ گوسفند وشتر دردشت مذکور به چرا پرداخته اند علاوه برمراتع خوب درسالهای گذشته دشت مسيله يکی ازبزرگترين توليد کنندگان غلات (گندم ، جو و...) دربخش مرکزی ايران بوده است.
کویر مسیله


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 23:0  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ
 

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ در استان كهكيلويه و بويراحمد بين25/30 الي 42/30 عرض شمالي و 22/50 الي 39/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 36234 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط,بادام كوهي,‌بنه,‌ ارژن,‌كنار,زالزالك, سرو كوهي,‌آلبالو وحشي,‌گون,‌كنگر,‌ شيرين بيان, كاسني و‌آتريپلكس .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و ميش, كفتار,‌ روباه و گرگ.

پرندگان : كركس,‌ دليجه,‌ جغد,‌سبز قبا,‌شاهين و بلبل .

خزندگان : افعي جعفري,‌ افعي شاخدار و انواع مارمولك ,‌سوسمار و سمندرمعمولي.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

منطقه حفاظت شده ميان جنگل فسا
 

منطقه حفاظت شده ميانجنگل فسا در استان فارس بين 14/29 الي 57/ 28عرض شمالي و 16/53 شرقي واقع شده است. مساحت آن 56528 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پسته وحشي,‌بادام كوهي,‌ارژن,‌كيكم,‌ اورس و زالزالك .

پستانداران: كل و بز‌ ,‌ آهو,‌ پلنگ,‌ گرگ,‌ گربه وحشي,‌قوچ و ميش.

پرندگان : بلدرچين‌ , كبك,‌تيهو و هوبره
 

 
 

  ميان جنگل فسا

 

 

 

 

  منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده بافق
 

منطقه حفاظت شده بافق در استان يزد بين45/31 الي 12/31 عرض شمالي و 40/55 الي 50/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 88527 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: سرو كوهي,‌ كلاه ميرحسن,‌ بادام كوهي,‌بنه ,‌قيچ,‌تاغ و چوبك .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ وميش,‌آهو,‌ جبير, ‌یوزپلنگ, گرگ و شغال

پرندگان : هوبره ,‌زاغ بور,‌ دليجه, سارگپه و تيهو.

خزندگان : كورمار و مارجعفري.
منطقه حفاظت شده بافقمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده سالوك
 

منطقه حفاظت شده سالوك در استان خراسان بين15/37 تا 07/37 عرض شمالي و 17/57 تا 03/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 11670 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس,‌زرشك ,‌ افدرا,‌گوجه وحشي,‌درمنه ,‌گون و كلاه ميرحسن.

پستانداران: آهو, گرگ,‌ قوچ وميش, كل وبز, پلنگ,‌كفتار, روباه ,‌خوك وحشي, شغال ,تشي, خرگوش, سمور, سنجاب زميني وگوركن .
منطقه حفاظت شده سالوك
پرندگان : كوكر,چكاوك, كبك,‌تيهو,‌باقرقره ,‌سسك و ‌جغد .

 سالوك در شمال غربي اسفراين قرار دارد و در اين منطقه دره‌هاي زيبا و ديدني زاري، جوزي و چهار برج جنگل‌هاي پراكنده مشهود است. اين منطقه زيستگاه پرندگان و حيوانات بسياري همچون آهو، قوچ، ميش است و جاذبه‌هاي گياهي مانند گلابي و آلوچه وحشي، زرشك، قره‌ميغ، ريخوك، زالزالك، نسترن وحشي، افرا كركو، گز انجير و گردو است. دره توي سالوك با طول حدود ‪ ۱۵‬كيلومتر داراي ‪ ۱۵‬چشمه دايمي به صورت نهر است كه منظره‌هاي بسيار زيبا و ديدني را بوجود آورده است.

دژ قديمي معروف به قلعه سالوك يا صعلوك از بناهاي است. اين قلعه تاريخي در شمال منطقه حفاظت شده سالوك واقع شده و در انتهاي دره زاري و بر فراز صخره‌هاي صعب‌العبور سالوك بنا شده است. وجود غارهاي مهم از جمله غار رختيان و غار پلنگ تخته ني در سالوك و غار پيش قلعه در پارك ملي و حفاظت شده ساريگل از مناطقي هستند كه گردشگران و طبيعت دوستان را به سوي خود جذب مي‌كند. منطقه حفاظت شده سالوك

غار پيش قلعه در منطقه ساريگل واقع بوده و بخاطر اينكه در ديواره صخره قرار دارد ورود به اين مكان مستلزم وسايل و تجهيزات است و بر اساس شنيده‌ها اين غار از عمق بسيار زيادي برخوردار بوده و در گذشته مردم براي پيدا كردن آثار باستاني به داخل آن مي‌رفته‌اند و اعتقاد دارند كه در اين غار آثار باستاني فراواني وجود دارد.
 
وجود چشمه‌هاي فراوان مانند چشمه سياه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفيدارلي، چشمه بازي گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراين كه غبار خستگي را از تن رهگذران مي‌زدايد
.

 
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:59  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده دز 
 

منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بين57/32 الي 36/31 عرض شمالي و 32/48 الي 10/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 17533 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پده,گز, سريم, بنگله, علف مار و تمشك .

پستانداران: گوزن زرد, كفتار,‌ گرگ و گرازسد دز - منطقه حفاظت شده دز

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده كرخه 
 

منطقه حفاظت شده كرخه در استان خوزستان بين40/31 عرض شمالي و 25/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در 13995 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, پده ,‌جاز و سريم.

پستانداران : گوزن زرد ايراني ,‌گرگ ,‌ روباه , گربه جنگلي , خدنگ ,‌شغال ,‌ كفتار ,‌ تشي ,‌شنگ ,‌گراز و انواع پرندگان و جوندگان.
منطقه حفاظت شده كرخه
گوزن زرد ایرانی یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که این گونه را می‌توان تنها در حاشیه دز استان خوزستان یافت.
دو نوار باریک حاشیه دز و کرخه باقی‌مانده جنگل‌های 400 هزار ساله بین النهرین هستند. جنگل‌های نمونه حمیدیه در اطراف دزفول از جمله این جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای دادند.
این منطقه از قدیم الایام زیستگاه گوزن زرد بوده که زیر نظر اداره محیط زیست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هایی از گوزن‌های زرد وجود دارند که به دلیل تکثیر در دهه 40 به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپایی اختلاط پیدا کردند و هم اکنون این گونه‌ها با اختلاطی جزیی در زیرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ایرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.
این نوع گوزن طبق IUCN اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخریب زیستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبیل عوامل انسانی و طبیعی این گونه را تهدید می‌کند.
گوزن‌های زرد ایرانی پستانداران بسیار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حیوان احساس ناامنی کند جفت گیری صورت نمی‌گیرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌یابد.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زیاد عشایر و بی توجهی آنها به اهمیت مساله باعث شده تا این گونه در معرض نابودی بیشتری قرار دارد. 
 منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده فارور
 

منطقه حفاظت شده فاروردر استان هرمزگان بين20/26 الي 15/26 عرض شمالي و 33/54 الي 31/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در3080 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: آكاسيا ,‌ كهور و كنار .

پستانداران: جبير.

پرندگان : بلبل خرما,‌ زرد پره سرزيتوني ,‌ چك چك و دليجه.

 
جزيره فارور در استان هرمزگان گنبدى سربرآورده از آبهاى نيلگون خليج
هميشه فارس محسوب مىشود که از تپه ماهورهاى کوچک و بزرگ تشکيل شده است .
اين جزيره غيرمسکونى و مملو از مرغان دريايى داراى منابع آبى بسيارمحدود
است بطوريکه آب آشاميدنى پرندگان و وحوش موجود درآن با استفاده از سه حلقه
چاه تامين مىشود.
گزارش ايرنا از هرمزگان حاکى است که ، جزيره فاروربه دليل واقع شدن در
مسير مهاجرت پرندگان ، داراى سواحلى با چشم اندازهاى بسيار زيبا در فصلهاى
مختلف سال به ويژه پاييز و زمستان است .
پرستوى دريايى و عقاب ماهىگير از مهمترين پرندگان جزيره فارور بشمار
مىروند، همانجايى که عقاب ماهيگيرآشيانه سازى کرده و جبيرها نيز در حال
چرا هستند.
بلبلخرما، چاخلق ، پرى شاهرخ ، دليجه ، سنگ چشم ، زرده پر،سرزيتونى، چک چک و
غراب گردن قهوه اى ازديگر پرندگان ساکن اين جزيره غير مسکونى هستند.
جبير(نوعى آهو) که از ساليان قبل دراين جزيره رهاشده ، به دليل حمايتهايى
که از آن بعمل آمده بعنوان تنها پستاندارساکن اين جزيره زيبا جمعيت آن به
نحو قابل توجهى افزايش يافته است .
جزيره ۲ هزار۶۲۰و هکتارى فارور از نظر لانه سازى عقابماهيگير و حفظ جمعيت
جبير بسيار حائز اهميت است .
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

 
+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ
 

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ در استان ايلام بين30/33 الي 50/33 عرض شمالي و 15/46 الي 40/46 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 29146 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط , بنه,‌ كيكم,‌ زالزالك ,‌ بادام كوهي ,‌ داغداغان .

پستانداران: كل,‌بز,‌ گراز,‌خرس قهوه اي ,‌ پلنگ,‌كفتار,‌ تشي,‌ گرگ, روباه,‌ شغال .
 
قله کوه مانشتمنطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده باشگل در استان قزوين بين14/36 الي 3/36 عرض شمالي و 28/49 الي 43/49 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 25190 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بروموس ها و گونها ,‌بومادران ,‌ كلاه ميرحسن و‌شيرين بيان .

پستانداران: گرگ,روباه معمولي,شغال, گراز, خرگوش و آهو.

پرندگان : كبك ,تيهو,‌ كوكر,‌ جغد و‌ بلدرچين .


 منطقه حفاظت شده باشگل -  سيده سميه موسوي فرد


منطقه حفاظت شده باشگل با مساحت ۲۵ هزار و ۱۲۵ هكتار بخشي از حوزه استحفاظي شهرستان تاكستان است كه نام آن از روستاي متروكه باشگل كه در مركز منطقه قرارداد، گرفته شده است. با توجه به اهميت زيستگاهي و جمعيت هاي حيات وحش موجود در اين ناحيه، اين منطقه از سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه حفاظت شده به فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست كشور اضافه شد. براي دسترسي به اين ناحيه، شبكه اي از راه هاي ارتباطي در منطقه وجود دارد كه به يكديگر متصل بوده و با ساير راه هاي موجود در ناحيه در ارتباط اند. پوشش گياهي منطقه باشگل از نوع فلور ايراني- توراني و شامل گونه هاي مختلف بويژه گونه هايي از خانواده گون، گرامينه، كمپوزيته وگونه هاي اسپرس، گل گندم، بومادران، خارشتر، ورك، شيرين بيان، و... است. همچنين درختچه و بوته هايي از انواع بنه و بادام كوهي نيز در منطقه ديده مي شود. باشگل فاقد هرگونه رودخانه دائمي پرآب است. با اين وجود، در محدوده منطقه، چشمه هاي دائمي كه در تمام فصول سال آب دارند وجود دارد كه از معروفترين آنها چشمه باشگل، بانچال و نيكچه را مي توان نام برد. هرچند كه محدوديتي از نظر آب براي وحوش منطقه ديده نمي شود، با اين حال استقرار آنها در اين منطقه در فصول پرآب به حداكثر مي رسد و ساخت چند آبشخور توسط اداره كل حفاظت محيط زيست قزوين در اين زيستگاه نيز شرايط ويژه اي را براي افزايش حيات وحش و تنوع گونه اي موجود در آن به همراه داشته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:58  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده اشترانكوه
 

منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان 28/33 تا 12/33 عرض شمالي و 25/49 تا 58/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 98250 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, درمنه, چوبك , آويشن و كلاه مير حسن .

پستانداران: كل و بز , قوچ و ميش , خرس قهوه اي ,‌پلنگ ,‌ گربه جنگلي ,گرگ,‌شغال و روباه. سفر به درياچه گهر و ديدن زيباييهاي منطقه اشترانكوه كه اين درياچه را در خود محصور كرده است، اين روزها آرزوي بسياري از گردشگراني است كه مناطق سردسير كشور را براي گشت و گذار و لذت بردن از زيباييهاي طبيعت انتخاب مي‌كنند.

دریاچه گهر - اشترانکوه   دریاچه گهر - اشترانکوه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده ملوسان

 

منطقه ممنوعه ملوسان در 24 كيلومتري شمال غربي نهاوند واقع كه در قريب 12 سال است بواسه حضور گونه قوچ و ميش بعنوان ممنوعه شناخته شده كه داراي يك واحد پاسگاه محيط باني و وسعتي به مساحت 10000 هكتار كه از شمال به روستاي سياهدره و گل زرد تويسركان و از جنوب به روستاهاي ده سرخه و ملوسان و طائمه و از غرب به روستاها قشلاق نجف و از شرق به روستاي بابا كمال شهرستان تويسركان متصل مي باشد . بلندترين ارتفاع اين منطقه 2850 متر بوده كه داراي دره ها و پناهگاههاي فراوان مي باشد كه عبارتند از :
دره تابستاني -0 دره بادام – چوله زرده – درچشمه توشكه – دره جرخه دان كه در اين منطقه چشمه هاي دائمي و فصلي متعددي وجود دارند كه به تعدادي از آنها اشاره كه عبارتند از :
چشمه فر اسماعيل خاني – جشمه ايساب بالا و پايين – چشمه گروكانه و ...
و چشمه هاي فصلي عبارتند از : چشمه مرتاك – و ... كه منطقه داراي گونه هاي گياهان كه به شرح زير مي باشد :
كا – تلخه – پيوار – ريواس – كنگر – شكروك – انواع بزريشه – پياز – زول – يونجه – بله گوشه و درختچه هاي عبارتند از : انجير – بدام كوهي – زالزالك – ون – تاك – انواع گون ها كه به واسطه پوشش گياهي فرسايش خاك در منطقه بسيار كم است.
منطقه ملوسان بوسيله جاده‌اسفالته كرمانشاه در 18 كيلومتري نهاوند از طريق دو محور با ارتفاعات ملوسان مشخص مي گردد اول از محوز مقابل روستاي وشه به جاده اسفالته به طرف روستاي طائمه واز طريق روستاي طائمه با ارتفاعات ملوسان راه مي يابد دوم از طريق جاده كرمانشاه بالا تركل حاجي عليمراد به جاده وسج كه پس از گذشتن ار روستاي وسج به روستا و ارتفاعات ملوسان راه مي يابد.

منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایرانفون منطقه عبارتند از :
قوچ و ميش وحشي – گرگ – شغال – كفتار – روباه – تشي – كل و بز – گراز – رودك – مار – باقرقره – كبوتر – جنگلي – كبك – تيهو – عقاب طلائي – سنگ چشم – خرگوش

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده البرز مركزي

 

اين منطقه درمجاورت و شمال تهران بزرگ بين استانهاي مازندران و تهران و در محدوده شهرستانهاي تهران ,شميرانات كرج ,چالوس ,نوشهر ونور و بين 51 تا 36/51 طول شرقي و 45/35 تا 35/36 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن 410790 هكتار مي باشد.

منطقه حفاظت شده البرز مركزي

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:57  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده لشگردر 
 

منطقه حفاظت شده لشگر در در استان همدان بين48/49 طول جغرافيايي و 17/34 عرض جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 16071 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, كنگر,‌آويشن‌ ,‌ فرفيون ,‌بادام وحشي,‌نسترن وحشي,‌ جو,‌ گندم ,‌گردو و سيب.

پستانداران: قوچ و ميش,‌گراز,‌ روباه و گرگ.


منطقه حفاظت شده لشگردر - شرکت مهندسی نبض سبز

منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتي در حدود 16000 هكتار در شرق و جنوب شرقي ملاير قرار دارد اين منطقه به سبب ويژگيهاي طبيعي داراي تنوع گياهي و جانوري مناسبي بوده و از اكوسيستمهاي پويا و كمتر دست خورده استان همدان محسوب مي شود بلندترين ارتفاع منطقه 2758 متر از سطح دريا ارتفاع دارد . اين منطقه به جهت برخوردار بودن از شرايط لازم ابتدا در بهمن ماه سال 1363 به عنوان منطقه شكار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرايط اكو لوژيكي و خصوصا زيستي در اسفندماه سال 1369 با جهد كوشش مجموعه پرسنل اداره كل حفاظت محيط زيست همدان با تصويب شورايعالي حفاظت محيط زيست عنوان « منطقه حفاظت شده را از آن خود كرد . اين منطقه به لحاظ موقعيت طبيعي و توپوگرافي داراي سه وضعيت كوهستاني . تپه ماهوري و نسبتا دشتي مي باشد . مناطق كوهستاني زيستگاه كل و بز و مناطق تپه ماهوري زيستگاه گونه حمايت شده قوچ و ميش ارمني مي باشد و مناطق دشتي نيز به سبب تغيير نوع كاربري زمين از جانب روستائيان به صورت كشت باغات انگور درآمده است . (گونه هاي جانوري ) منطقه حفاظت شده لشگردر به سبب سيماي كوهستاني عدم دسترسي سهل و آسان به تپه ماهورهاي قابل توجه و پوشش گياهي نسبتا مناسب از ديرباز وحوش قابل ملاحظه اي بوده است گرچه جمعيت آنان در ساليان اخير سير نزولي شديد را طي كرده است اما پس از اعلام به عنوان حفاظت شده و حفظ و حراست آن احياء جمعيت وحوش روند مطلوبي را طي نموده است . از پستانداران منطقه مي توان پازن . گوسفند وحشي . گرگ . شغال . روباه . تشي . خرگوش . گوركن . كفتار و رودك و از پرندگان كبك . تيهو . باقرقره . عقاب طلايي . فاخته . دليجه . كمر كلي .پری شاهرخ. چکچك . و از خزندگان انواع مار را مي توان نام برد .

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت

 

اين منطقه با مساحت 12991 هكتار واقع در استان خوزستان در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه كوهستاني برف‌گير و ارتفاع آن بين 780 تا 3200 متر از سطح درياست. متوسط دما و بارندگي ساليانه 22 درجه سانتيگراد و 550 ميليمتر موجب تشكيل اقليم نيمه‌مرطوب معتدل در ناحيه شده‌اند. رودخانه پرآب كارون در شرق منطقه جريان دارد. منطقه با پوشش جنگلي بسيار خوب و زيبا از غناي زيستي جانوري و گياهي خوبي برخوردار است. بلوط ايراني گونه درختي شاخص و غالب منطقه به شمار مي‌رود. علاوه بر آن گونه‌هاي بنه، كلخنگ، انجير، كيكم و ... در منطقه مي‌رويند. گونه‌هاي مهم جانوري منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه‌اي، سنجاب ايراني، كبك، تيهو، كمركلي، سنگ‌چشم، داركوب و ... جلوه‌هاي زيباي طبيعي، وجود رودخانه كارون در نزديكي منطقه و راه‌هاي دسترسي مناسب، زمينه فعاليت‌هاي گردشگري را در منطقه فراهم نموده‌اند.منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت
 

كوهستان مونگشت در شهرستان‌هاي لردگان و ايذه، مركب از كوه‌هاي تنوش، ناشليل، زردحلقه، نشا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، كله، كلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترين قله اين كوهستان سه هزار و ششصد و سيزده متر ارتفاع دارد كه در 55 كيلومتري جنوب شرقي ايذه و در پنجاه و دو كيلومتري گرمان و در سيزده كيلومتري شمال غربي روستاي ليراب واقع شده است. رودخانه‌هاي هلايجان، آب زردك، صيدون از دامنه‌هاي غربي، ليراب و سمه از دامنه جنوبي، خرسان و كارون از دامنه‌هاي شرقي اين كوهستان سرچشمه مي‌گيرند. بخش عظيمي از اين كوهستان را جنگل‌هاي نسبتاً انبوه پوشانيده و در انتهاي آن درياچه‌اي به نام «بوندان» ايجاد شده است.

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده کبیر کوه

 

منطقه حفاظت شده کبیر کوه با وسعتی در حدود 1665 هکتار در استان ایلام واقع شده است. حيات وحش این منطقه عبارتند از كل و بز ، خرس و پلنگ و در زيستگاههاي جنوبي و نواحي دشتي و تپه ماهورها حيواناتي نظير قوچ، ميش و آهو نیز زيست مي‌كنند.
كبيركوه مهمترين و بزرگترين رشته كوه استان ايلام است كه در محل به نامهاى «كَوِر» يا «كَوَرْ» معروف است . طول اين رشته كوه 160 كيلومتر است كه در جهت شمال غربى ـ جنوب شرقى به صورت ديوارى منظم امتداد دارد . بلندترين قله كبيركوه «كان صيفى» نام دارد كه در ناحيه «ورزين يا ورزرين» واقع شده است . اين قله 3050 متر از سطح دريا ارتفاع دارد .
شهرستانهاى دهلران ، مهران ، آبدانان در غرب كبيركوه قرار دارند و درهشهر در شرق اين رشته واقع است . شهرستانهاى ايلام ، شيروان و چرداول و ايوان در كوهستانهاى شمال و شمال شرقى استان واقع شدهاند .

منطقه حفاظت شده کبیر کوه   منطقه حفاظت شده کبیر کوه

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده حرای خوران
 

منطقه حفاظت شده حرای خوران در استان هرمزگان بين45/26 عرض جغرافيايي و40/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 2518 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .

پستانداران: گربه وحشي و گرگ.

پرندگان : ‌مرغابي ها ,اگرتها,‌‌مرغابي ها, سليم خرچنگ خور,‌ پرستوي دريايي,‌‌ حواصيل هندي ,عقاب دم سفيد وحو‌اصيل بزرگ .

خزندگان : لاك پشت ‌سبز.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:56  توسط اطلس ایران وجهان  | 

منطقه حفاظت شده بزمان، ايرانشهر

 

اين منطقه به وسعت ۶۸۸‚۳۲۴ هکتار، منطقهٔ کوهستانى بزمان، تپه‌ماهورها و دشت‌هاى اطراف اين کوه را در بر مى‌‌گيرد. اين منطقه داراى کوهى نسبتاً مرتفع (۳۴۹۷ متر) با دره‌هاى آب شيرين و پوشش گياهى نسبتاً مناسب است. جوامع گياهى مشرف بر دامنه‌ها خرزهره، داز، قيچ، درمنه و انواع گَوَن است. حيوانات وحشى که در اين منطقه زندگى مى‌کنند عبارتند از : کبک، کبک چيل، تيهو، دراج، خرگوش، کل، بز، قوچ، ميش. منطقه حفاظت شده بزمان، ايرانشهر

علاوه بر گونه‌هاى مختلف وحوش فوق‌الذکر، نوعى خرس سياه آسيايى که کوچکتر از خرس قهوه‌اى است در سيستان و بلوچستان زندگى مى‌کند. دهانه غارهايى که به احتمال زياد مى‌توان وجود خرس را در آنها حدس زد اکثراً حدود ۷۰ سانتى‌متر است که خود خرس سياه نيز به زحمت مى‌تواند داخل آن شود، ‌ به همين دليل دسترسى انسان به حيوان و عبور آن از اين گونه غارها، کار ساده‌اى نيست. کوه‌هاى سياه بزمان، بيرک‌، تفتان، سراوان، اطراف خاش، کارواندر، اسفندک و تپه‌ماهورهاى اطراف رود ماشکيل از جمله زيستگاه‌هاى اصلى اين گونه خرس به شمار مى‌آيد. پوشش گياهى اين مناطق زيستگاه مناسبى را براى گونهٔ در معرض انقراض و با ارزش خرس سياه در اين ارتفاعات فراهم آورده است. پوشش گياهى غالب زيستگاه‌هاى خرس در اين منطقه شامل : ارجن، کهور، کنار، داز، خرما، زرشک، زارچ، زالزالک، گز، توسکا، زيتون وحشى، انواع گون و درمنه، اورس، بيد، تنگرس و نسترن وحشى مى‌باشد که ميوهٔ بيشتر اين درختان، غذاى عمده خرس‌هاى سياه را تشکيل مى‌دهد. خرس‌ها به خرما و داز علاقه‌اى وافر دارند.
پرنده زيبايى به نام مينا با رنگ‌هاى سبز، آبى و سبزقبا نيز در بلوچستان به وفور يافت م

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

+ نوشته شده در  2010/7/27ساعت 22:49  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مطالب قدیمی‌تر