دانستنیها ی تاریخ وجغرافیایی ایران وجهان
اشنایی کامل با شهرهای ایران وجهان- تاریخ ایران وجهان وهزاران جدول اماری 
قالب وبلاگ

جنگل های ایران

جنگلهاي ايران 
جنگل(Forest) منطقه وسیعی پوشیده از درختان، درختچه‌ها و گونه‌های علفی است که همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراک حیاتی گیاهی و جانوری را تشکیل داده و تحت تأثیر عوامل اقلیمی و خاکی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ کند. به عبارتي ديگر، زميني (اعم از خشكي و آبي) است كه عمدتاً از درخت و درختچه همراه با ساير رستني‌هاي خشبي و علفي خودرو پوشيده شده باشد مشروط به آن كه مساحت آن كمتر از نيم هكتار و تاج پوشش درختي آن به طور طبيعي كمتر از پنج درصد نباشد. برخی از فوايد درختان عبارتند از: توليد اكسيژن، جذب گرد و غبار، گاز كربنيك و ديگر گازهای شيميايی موجود در هوا، جلوگيری از نفوذ سر و صدا و تشديد آلودگی‌های صوتی در شهرها. جنگلداري(Forestry) هنر يا علم مربوط به مديريت جنگل‌ها كه شامل ايجاد جنگل از طريق كشت درختان و مراقبت از آنها، حفظ و نگهداري جنگل‌هاي موجود، كاربرد روش‌هاي فني در اصلاح يا احياي جنگل‌هاي مخروبه، بهره‌برداري صحيح از درختان موجود، حفاظت از حيوانات جنگلي،مهندسي جنگل و اقتصاد جنگل مي‌شود.
جنگل‌هاي ايران كه نزديك به 9 درصد از مساحت كشور را تشكيل مي‌دهند، از نظر مديريتي به دو گروه جنگل‌هاي شمال و جنگل‌هاي خارج از شمال تقسيم مي‌شوند. جنگل‌هاي شمال به تمام ناحيه رويشي هيركاني و خزري اطلاق مي‌شود؛ و جنگل‌هاي خارج از شمال نيز در 4 ناحيه رويشي ديگر قرار دارند.

مرتع(Range) زمینی با پوشش طبیعی که مستعد زراعت یا تولید چوب نیست در عوض می‌توان از آن برای چرای دام، آبخیزداری، توسعه حیات وحش یا تفرجگاه استفاده کرد. به عبارتي ديگر مرتع زميني است با پوشش نباتات طبيعي خودرو كه پوشش گياهي آن غالباً علفي چندساله، بوته اي، بعضاً درختچه‌اي و به ندرت داراي درختان پراكنده بوده و در فصل چرا عرفاً مورد تعليف دام قرار مي‌گيرد و همچنين داراي كاركردهاي متعددي از قبيل حفظ آب و خاك، ارزش‌هاي زيست محيطي و در صورت فراهم بودن شرايط يكي از منابع تأمين غذاي دام اهلي و وحوش مي باشد .مرتعداري(Range management)  عبارت است از اداره اکوسیستم مرتع به منظور استفاده بهینه از منابع و تولیدات و سرویس‌های آن با تأکید بر حفاظت آب و خاک و سرانجام محیط‌زیست.
بيش از 52 درصد از سطح كشور را مراتع تشكيل مي‌دهند. مراتع در حفظ خاك و جلوگيري از فرسايش، تنظيم گردش آب در طبيعت، تأمين علوفه مورد نياز دام، توليد محصولات دارويي و صنعتي، حفظ ذخاير ژنتيك گياهي و جانوري نقش اساسي دارند. در حال حاضر سرانه مرتع در كشور 3/1 هكتار و سرانه جهاني آن 82/0هكتار است.
25 درصد ارزش هر هكتار مرتع مربوط به توليد علوفه و 75 درصد آن مربوط به ارزش‌هاي زيست‌محيطي است. بنابراين حفظ، احياء و توسعه و بهره‌برداري از مراتع بيش از آنكه از ديدگاه تعليف دام داراي اهميت باشد از نظر زيست محيطي ارزشمند است.
بر اساس آخرين آمار معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزي، جمعيت دامي كشور حدود 124 ميليون واحد دامي اعلام شده كه حدود 83 ميليون واحد دامي آن وابسته به مرتع هستند. اين در صورتي است كه مراتع موجود كشور تنها مي‌تواند خوراك 27 ميليون واحد دامي در مدت 7 ماه يا 6/24 ميليون واحد دامي در مدت يكسال را تأمين نمايد. مطابق اين آمار در حال حاضر بيش از 2/2 برابر ظرفيت مجاز از مراتع كشور بهره‌برداري مي‌شود و معيشت بيش از 900 هزار خانوار روستايي و عشايري به بهره‌برداري از مراتع وابسته است

[ پنجشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 13:7 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگلها و مراتع

جنگلها و مراتع : بر اساس ساختار طبيعی استان آذربایجان غربی ، اكوسيستم های ويژه ای از تركيب گياهان در سطوح مختلف پوشش گياهی در اشکوب های مختلف توپوگرافيک به وجود آمده كه مهم ترين آن ها به شكل جنگل ها و مراتع خودنمايی می كنند . جنگل های این استان قسمت هايی از پيرانشهر ، بانه و مهاباد را پوشانده است ، ولی مناطق وسيع جنگلی بيش تر شامل زمین های كوهستانی سردشت است كه مساحت آن را بين 60 الی 80 هزارهكتار تخمين می زنند و به مرور از وسعت آن ها كاسته شده است . درختان جنگلی اين منطقه شامل درختان ميوه ای از قبيل: انگور، پسته وحشی، زالزالک، بادام كوهی و گونه های غير ميوه ای مانند: بلوط، افرا، سرخ دليک و سياه دليک است.

جنگلهای استان به دو دسته تقسیم می شود :

1- جنگل های طبیعی : هر چند که قسمتی از مهاباد و پیرانشهر پوشیده از مناطق جنگلی است ، ولی مناطق وسیع جنگلی شامل اراضی وسیع کوهستانی سردشت می باشد که مساحت آن را بین 60000 تا 80000 هکتار تخمین می زنند . البته مساحت اراضی جنگلی در گذشته بیشتر از امروز بوده است . درختان جنگلی این منطقه بر دو نوع تقسیم می شوند : درختان میوه ای و درختان غیر میوه ای . از درختان میوه ای ، انگور ، بنه ( پسته وحشی ) ، زالزالک و بادام کوهی را می توان نام برد .

2- جنگل های مصنوعی : کل مساحت جنگل های مصنوعی در استان به 320 هکتار در قطعات متفاوت می رسد که در شهرستان های مهاباد ، ماکو ، خوی ، و بقیه شهر ها به صورت قطعه های کوچک و بزرگ به وجود آمده است . در ارومیه از سال 1348 تاکنون 50 هکتار ، به نام جنگل های بهنق کاشته شده که غالبا درختان سرو و کاج و اقاقیا و نارون می باشند . به طور کلی در سال های اخیر ، جنگلکاری در استان در حال افزایش است .

حیات وحش در جنگل ها: در اثر نابودی جنگلها و منابع طبیعی ، به تدیج وضع حیات وحش منطقه نیز مختل گردیده است . حیوانات و پرندگان بومی جنگل به نقاط کوهستانی دور دست کوچ کرده اند . ولی گونه هایی از پرندگان مانند کبک در نواحی فوق دیده می شوند . از جانوران علف خوار ، بزرگ جثه ، یک نوع خرس قهوه ای در این جنگلها زندگی می نماید که هنوز از نظر زیست شناسی مورد مطالعه قرار نگرفته است. تغذیه این جانوران عموما از علوفه و میوه های درختان و در پاره ای موارد از باغ های انگور تامین می شود . از حیونات دیگر ، خرگوش ، کل ، بز کوهی و از پرندگان کبک در این منطقه وجود دارند .


حیات وحش

حیات وحش : استان آذربايجان غربی گونه های مختلفی از حيات وحش را در خود جای داده است . استان آذربايجان غربی به دليل موقعيت طبيعی و ساختار توپوگرافيک كه رودخانه ها ، تالاب ها ، مرداب ها ، درياچه های كوچک و بزرگ و سواحل زيادی را دربرگرفته ،‌ به عنوان يكی از زيستگاه های مهم حيات وحش و گونه های جانوری كشور شناخته شده است . پستاندارانی چون قوچ ، گوزن ، كل ، بز ، گراز ، خوک ، گرگ ،‌ خرس ، خرگوش و روباه ، پلنگ ، موش ، سنجاب و ... در اين استان پراكنده اند . ميش ارمنی و گوزن زرد ايرانی نيز از گونه های نادر موجود در اين استان هستند . فلامينگو ، غازهای وحشی ، قو ، درنا ، پليكان بيشه زار و مرغابی از پرندگان بومی اين استان هستند . هم چنین در استان آذربایجان غربی پرندگان مهاجری چون كبك معمولی ، قمری ، فاخته ، لاشخور (كركس) ، جغد و ... هم زندگی می کنند . پرندگانی چون : عقاب طلايی ، هدهد و بعضی از انواع مرغابی نيز در اين استان زندگی می کنند که معمولاً مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. ماهيان بومی رودخانه های اين استان عبارتند از : كپور ، سفيد ، اسپله و زرد ماهی كه طول بدن برخی از آن ها به يک متر نيز می رسد . برخی از گونه های پرندگان این استان بومی و برخی ديگر مهاجرتی هستند كه زمان مشخصی را در منطقه به سر می برند . بیشترین جانوران مهاجر استان را پرندگانی تشكيل می دهند كه جهت زمستان گذرانی به زيستگاه های استان روی آورده اند . تنوع گونه های جانوری و پرندگان بومی و مهاجر استان ، به اندازه ای دارای اهميت بين المللی است كه زيستگاه عمده آن ها (به غير از درياچه اروميه و جزاير آن) از طرف يونسكو به عنوان يكی از مهم ترين پناهگاه ها و زيستگاه های حيات وحش به ثبت رسيده و به عنوان پارک ملی اروميه معروف است .

به علت اهميت ملی ، منطقه ای و بين المللی زيستگاه های حيات وحش ، به منظور حفظ تعادل اكولوژيكی و اهميت و نقشی كه حيوانات و پرندگان در زنجيره حيات طبيعی ايفا می كنند ، كانون هايی از استان آذربایجان غربی به عنوان مناطق حفاظت شده شناسايی شده تا اقدامات لازم جهت جلوگيری از شكار بی رويه و انقراض نسل وحوش موجود در آن ها به عمل آيد . مهم ترین کانون های حفاظت شده عبارتند از : منطقه حفاظت شده پارک ملی اروميه ، منطقه حفاظت شده (مراكان) و منطقه حفاظت شده آغ گل.

[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ 22:2 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگل

مساحت جنگل ها وبيشه زار هاي طبيعي استان اردبيل بالغ بر 6/61968 هكتار برآورد مي گردد كه در سه ناحيه رويشي خزري ( هيركاني ) – ارسباراني و ايران- توراني واقع شده است . گونه هاي غالب جنگل هاي استان اردبيل را فندق ، ارس ، بلوط ، زبان گنجشك ، افرا تشكيل مي دهند . سرانه جنگل در استان اردبيل حدود 04/0 هكتار ( 400 متر مربع ) مي باشد . براي رسيدن به سطح سرانه جنگل در كشور استان اردبيل به بيش از 200 هزار هكتار جنگل كاري نياز دارد . در حال حاضر براي دو ناحيه رويشي ( خزري و ارسباراني ) جنگل هاي استان اردبيل طرح مطالعاتي تهيه شده است .  

ناحيه ي رويشي هيركاني در اردبيل ، مناطق فندقلو را شامل مي شود كه سطحي در حدود 6/5723 هكتار را در بر مي گيرد . اين ناحيه داراي تيپ هاي مختلف الف ) تيپ خالص فندق ب) تيپ راش- ممرز ستان ج) تيپ بلوط – ممرزستان د) تيپ فندق – ممرزستان مي باشد كه گونه هاي همراه آن عباتند از : ازگيل ، زالزالك ، شير خشت ، هفت كول ، سياه اربه ، ال اسبي جنگل هاي اين منطقه داراي تاج پوشش متفاوت در مناطق مختلف مي باشد كه حدود متوسط تاج پوشش 60-50 درصد مي باشد .

ناحيه ايران توراني در استان اردبيل مناطق جنگلي شهرستان هاي كوثر و خلخال را شامل  مي شود كه در دو منطقه ي ارسستان و پهن برگان واقع شده است . در منطقه ارسستان گونه غالب ارس بوده كه گونه هاي همراه عبارتند از : بنه ، بادام وحشي ، كيكم ، آلوچه وحشي ، تنگرس ، زالزالك و ...   در منطقه پهن برگان در بخش اندبيل خلخال گونه غالب بلوط به همراه گونه هاي : افرا، زبان گنجشك ، وليك و ... مي باشد .

مساحت اين جنگل ها در حدود 15/43029  هكتار مي باشد . ناحيه رويشي ارسباران شامل مناطقي در شهرستان هاي مشگين شهر ، پارس آباد و مغان و گرمي ميباشد . گونه ي غالب دراين مناطق گونه بلوط بوده كه همراه با گونه هاي زبان گنجشك افرا ، فندق ، وليك ، آلوچه و زالزالك به وفور يافت ميشود مساحت اين جنگل ها در شهرستان مشگين شهر 25/5212 هكتار ، در شهرستان گرمي هكتار4/722 ودر پارس آباد مغان 5/455 هكتار و در شهرستان بيله سوار 2/502 هكتار برآورد مي گردد  . اين جنگل ها به صورت پراكنده در اين مناطق قرار دارند كه خود دليل بر نابودي اين جنگل ها مي باشد . از جمله عوامل ديگر تخريب اين جنگل ها وجود دام در داخل جنگل ، استفاده بي رويه مردم از درختان ، تخريب اراضي جنگلي به منظور ايجاد اراضي زراعي و ... مي باشد .

 

                          آمار وضعيت جنگلها و بيشه زار هاي طبيعي استان اردبيل به تفكيك شهرستان ها

 

نام شهرستان

مساحت (هكتار)

انواع گونه هاي مهم

خلخال

15/43029

ارس ، بنه ، بادامكوهي

مشگين شهر

25/5212

بلوط ،فندق

پارس آباد

5/455

گز، بيد ، سنجد

گرمي

4/722

بلوط ،ون ، افرا،

بيله سوار

2/502

ارس ، گز ، بيد ، سنجد

[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ 21:7 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگل ها و مناطق حفاظت شده

پوشش گیاهی : استان کرمان دارای پوشش گیاهی خاص نواحی کویری است . در این منطقه جنگل قابل توجهی وجود ندارد و رستنی های آن نیز محدود به برخی گونه های بیابانی و کویری است . رستنی های استان کرمان را درختان ارژن و گز و برخی گیاهانی كه كاربرد دارويی و صنعتی دارند ، تشکیل می دهند . برخی از گیاهان چون گل گاوزبان و كتيرا نیز در كوه های شمالی استان کرمان می رويند .

در استان کرمان به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، طبیعی و شرایط اقلیمی ، گونه های مختلف حیوانات وحشی و اهلی در قسمت های کوهستانی و جلگه ای آن زندگی می کنند . به همین خاطر نیز مناطقی از محدوده استان تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته و از نظر صید و شکار جزو نواحی ممنوعه اعلام شده است . از مناطق حفاظت شده استان که ویژگی هایی در خور توجه دارند می توان به مناطق "خَبر" و "ارزوئیه بافت" اشاره کرد . در این نواحی پرندگانی نظیر کبک ، تیهو ، سینه سیاه و انواع قوش و شاهین و کبوتر زندگی می کنند . در نواحی سردسیری و گرمسیری استان نیز حیواناتی مانند پلنگ ، یوزپلنگ ، گرگ ، روباه ، خرس سیاه ، شغال ، کفتار ، خرگوش ، انواع مار ، کل ، بز ، میش و قوچ زندگی می کنند و در دشت ها گورخر وجود دارد .

منطقه پاسیب : منطقه پاسیب در نزدیكی چترود ( حد فاصل كرمان – زرند ) با كوه های زیبا و پوشش گیاهی متنوع است .

لوت زنگی آباد : لوت زنگی آباد واقع در جنوب شهرستان بم كه تنها زیستگا ه نوعی آهو است به نام چینكارا كه برای گردشگران خارجی به خصوص زیست شناسان و متخصصان بسیار جالب توجه خواهد بود .

منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر : منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر شامل 1200 راس آهو و تپه ماهورهای بسیار زیبا است .

دشت های بلورد سیرجان : زیستگاه تابستانی پرنده ای به نام هوبره است كه تعداد آن در دنیا كاهش یافته اما خوشبختانه در استان كرمان به تعداد زیاد دیده می شود .

تالاب جازموریان : تالاب جازموریان كه در فصل زمستان زیستگاه مناسبی برای هزاران پرنده مهاجر از جمله فلامینكو ، انواع غاز ، اردك و مرغابی وحشی و به ویژه محل مناسبی برای زمستان گذرانی هوبره است.

سایر مناطق حفاظت شده : پناهگاه حیات وحش مهرییه ، پناهگاه حیات وحش مهرییه كه جنگل های منحصر به فرد كهور دارد ، منطقه شكار ممنوع شهر بابك (گودچاه) ، منطقه شكار ممنوع انجرك رابر ، منطقه شكار ممنوع كوه شیر بم ، منطقه شكار ممنوع كوه نو درهنگ ، جنگل های بنه و بادام چاه زار سیرجان ، مناطق دیدنی زرند و كوهبنان از دیگر مناطق حفاظت شده استان کرمان است . 

[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ 20:57 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگل ها
وجود آب و هواي متفاوت در سطح استان سمنان سبب شده كه اين منطقه جنگل ها و مراتع متفاوت و زيبايي داشته باشد و مجموعه جاذبه هاي طبيعي خود را تكميل تر نمايد . پوشش گياهي استان سمنان را جنگل هاي طبيعي- كويري و جنگل هاي مصنوعي به همراه چشم انداز زيبايي از مراتع تشكيل مي دهند . از سوی دیگر استان سمنان به دليل موقعيت و امكانات مناسب طبيعی و وسعت كافی ، جايگاه مناسبی برای حيات وحش به شمار می آيد . اين گونه ها شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان كوهستاني و كويري و آبزيان پرورشي مي شوند . با توجه به تنوع آب و هوای استان می توان انواع حيوانات وحشی كمياب ، پرندگان ، خزندگان ، پستانداران را به صورت پراكنده در قسمت های ميانی (دشتی) و قسمت های جنوبی (كويری) مشاهده كرد . اين مناطق از لحاظ ضرورت حفظ و تكثير نسل جانوران وحشی و حفظ و احيا رستنی ها و وضع طبيعی آنها دارای اهميت خاصی هستند و تخت حفاظت قرار گرفته اند .
منطقه شکار ممنوع تپال : این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است . دره هاي طولاني و عميق ، صخره هاي بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پيوسته از جذابیت های آن است . قله بلند يخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره هاي افسانه اي خانه سوخته و خانه سيد ابهتي از آن جمله است . اهميت اين منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش می باشد . بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شكارگاهي معروف شناخته مي شود . زيبايي سنگ ها ، صخره ها و فرم زمين شناسي منطقه ، وجود چندین قلاده پلنگ، پرندگان كمياب ، كبك دري ، گله های قوچ و ميش و كل و بز اين كوهستان را به ذخيره گاه بسيار پر ارزشي تبديل كرده است . مساحت این منطقه سی هزار هكتار بوده و جزو مناطق شكار ممنوع است .
منطقه حفاظت شده پرور : منطقه حفاظت شده پرور در شمالي ترين نقاط استان سمنان و مرز اين استان با استان مازندران واقع است و داراي سيماي جذاب طبيعي و جلوه هاي زيبايياز شاهكارهاي خلقت است . كوههاي بلند و صخره هاي پوشيده از درختان ، جنگل هاي انبوه ،‌ دره هاي سرسبز و چشمه هاي شيرين ، رودها و جويبارهاي دائمي كه درجاي جاي منطقه وجود دارد . وجود حيات وحش و رويت آنها از جاده و به لحاظ برخورداري از امكانات اقامتي ، منطقه را به يكي از قطب هاي سياحتي و توريستي استان تبديل نموده است .
منطقه حفاظت شده خوارتوران : منطقه حفاظت شده خوارتوران در قسمت جنوب شرقی شاهرود قرار گرفته که از نظر وسعت مي‌توان آنرا بزرگترين منطقه حفاظت شده ايران ناميد. مساحت آن بيش از يك‌ميليون هکتار است و حيوانات عمده منطقه عبارتند از : خرگوش ، کبک ، تيهو ، هوبره ، تشی ، باقرقره ، شغال ، پلنگ ، گرگ ، کفتار ، قاراکل ، گورخر ، آهو ، جبير ، کل ، بز ، ميش و قوچ . اهميت اين منطقه به دليل وجود يک نوع گورخر معروف به نام گور خر ايرانی می باشد که همانگونه که از اسمش پيداست فقط در ايران يافت می شود .
منطقه حفاظت شده خوش ييلاق : منطقه حفاظت شده خوش ييلاق در قسمت شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مساحت آن در حدود 156 هکتار می باشد و حيوانات وحشی اين منطقه نيز عبارتند از آهو ، مرال، گورخر ، يوزپلنگ ، گربه وحشی ، قاراکل ، خرس ، روباه ، گرگ ، شغال ، تشی ، خرگوش ، ايبا ، هوبره، قرقاول ، تيهو و کبک
[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ 20:47 ] [ اطلس ایران وجهان ]
حیات وحش و جنگلهاو مراتع Minimize

استان زنجان به دليل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اكوسيستم هاى ويژه در منطقه و ارتباطات بيولوژيكى آن با استان هاى هم جوار ازغناى حيات وحش خوبى برخوردار است . در اين استان انواع پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، آبزيان ، دوزيستان ، حشرات و بندپايان يافت مى شوند . البته در گذشته اى نه چندان دور ، تنوع گونه ها و وضعيت جمعيت جانورى اين منطقه تا اندازه اى بوده كه يكى از مناطق مهم ايران در زمينه حيات وحش به شمار مى آمده است . در 30 سال گذشته روند تخريب ها و دگرگونى هاى انجام شده در قلمروهاى زيستگاهى به تدريج كاهش جمعيت وحوش را به دنبال داشته است به خصوص در10 سال اخير سير قهقرايى شديدی در ميزان جمعيت جانوران منطقه مشاهده می شود . گونه هاى جانورى كه در مناطق كوهستانى و سخت گذر و به دور از مکان های دسترسى انسان زندگى مى كنند ، مانند منطقه سرخ آباد و طارم عليا دگرگونى چندانى نيافته اند ولى از بين رفتن گونه يوزپلنگ و مشاهده نشدن آن در 20 سال گذشته در دشت قزوين و سطح استان زنجان و به حد صفر رسيدن هزاران راس جمعيت آهو در نقاط مركزى و خاورى استان ، نشانه يک روند نزولى براى اين منابع طبيعى و زنگ خطرى براى همه دوست داران طبيعت و حيات وحش است . در ايران تا كنون حدود 151 گونه از پستانداران شامل 140 گونه در خشكى و 11 گونه در آب ، شناسايى شده است . در حال حاضر بيش از 37 گونه از پستانداران ، 110 گونه از پرندگان ، 13 گونه از آبزيان ، 32 گونه از خزندگان و هفت گونه از دوزيستان و تنوع بسيار زيادى از حشرات ، حيات وحش استان زنجان را تشكيل مى دهند . از انواع پستانداران منطقه می توان به موارد زير اشاره كرد . گوسفند وحشى كه به نرآن قوچ و ماده آن ميش گفته مى شود ، در كوهستان ها زندگى مى كند و بيشتر در قسمت هاى جنوب باخترى و كوهپايه اى جنوبى استان ، البرز مركزى و در منطقه انگوران يافت مى شود . بز وحشى يا بز كوهى با نام محلى پازن در سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى شمالى به خصوص در نواحى طارم و در باختر استان در نواحى انگوران و ماه نشان ديده شده اند . يوزپلنگ كه سريع ترين حيوان جهان است و مى تواند با سرعتى معادل 110 كيلومتر در ساعت حركت كند ، بيشتر در زمين هاى باز و تپه اى كم ارتفاع و ميان بوته زارها زندگى مى كند . امروزه متاسفانه به دليل به هم خوردن چرخه غذايى مدت زيادى است كه هيچ يوزپلنگی در سطح استان مشاهده نشده است . پلنگ در نقاط جنگلى كوهستان ها و تا ارتفاع 3500 مترى ديده مى شود و پراكندگى آن در سطح استان بيشتر در اطراف طارم و كوه قافلان است . متاسفانه به علت عدم توجه از شمار اين حيوان ارزشمند روز به روز كاسته مى شود . آهو با نام محلى جيران از ديگر پستانداران با ارزش منطقه است كه زيستگاه عمده آن را دشت های سهرين و سارمساقلو تشکیل می دهد . آن چه كه در مورد اين گونه اهميت دارد اين است كه تمام زيستگاه هاى شمال باختر كشور يعنى دشت مغان و دشت هاى آذربايجان خاورى و باخترى از وجود اين حيوان تهى شده ولى در سطح استان زنجان از گونه هاى غالب به شمار آمده و اهميت زيادى دارد . گربه وحشى معروف به اروپايى معمولاً در جلگه ها و زمين هاى سبز و كم ارتفاع زندگى مى كند و پراكندگى آن در سطح استان زنجان بيشتر در اطراف انگوران و ابهر است . سياه گوش بيشتر شبيه گربه وحشى اروپايى است و تا ارتفاع 2500 مترى كوهستان ها ديده مى شود و از نظر پراكندگى در منطقه انگوران و طارم ديده شده است . خوک وحشى يا گراز با نام محلى دونقوز يا دووز ، بيشتر در جنگل هاى پست و بيشه زارها زندگى كرده و پراكندگى آن در سطح استان به خصوص در انگوران و طارم زياد است . كفتار نيز معمولاً در منطقه طارم وانگوران يافت مى شود . همستر خاكسترى نيز در سطح استان و به خصوص در اطراف شهر زنجان پراكنده شده است . گوركن با نام محلى پورسوخ كه در شرايط مختلف زيست ، مانند دره هاى تنگ و جلگه ها و زمين هاى نيمه بيابانى و كوهستانى زندگى مى كند ، بيشتر در اطراف شهر زنجان ديده مى شود . سمور ( با نام محلى دله ) كه در ايران بسيار كمياب بوده و بيشتر در جنگل ها و در ميان گياهان انبوه زندگى مى كند ، اين نوع سمورها ماهيان بيمار و ضعيف رودخانه ها را صيد كرده و دسته هاى ماهيان را از سرايت بيمارى مصون مى دارند . شنگ (با نام محلى سوايتى) از خانواده سمور است كه در اطراف رودخانه هاى استان زنجان فراوان است . خرس قهوه اى در تمام سطح استان و بيشتر در كوهستان هاى طارم و ماه نشان و به خصوص در منطقه حفاظت شده انگوران يافت مى شود . شغال در اطراف شهرستان طارم و مناطق شمال خاور استان ديده شده است ، موش دو پاى پنج انگشتى از تيره موش هاى جهنده بيشتر در تپه ماهورهاى استان وجود دارد . خفاش با نام محلى كوراشپلک كه در سطح استان و به خصوص ناحيه سرچم زنجان به وفور يافت مى شود ، بيشتر در غارها و شكاف ديوارها ديده مى شود .

[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ 20:38 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگل ها و پوشش های طبیعی

به سبب موقعيت خاص اقليمي و بارندگي به موقع و كافي از مناطق شمال غربي تا جنوب شرقي استان كرمانشاه يعني از ارتفاعات اورامانات تا منطقه زردلان و هليلان دره‌هاي پوشيده از جنگل و مراتع پر بركتي وجود دارد . اين دره ها چون داراي آب و هواي معتدل با مناظر زيباي طبيعي است براي اطراق و تفريح و وجود ايلات در حال كوچ از بهترين نقاط تفريحي ايران است و هميشه يكي از شكارگاه هاي تراز اول ايران محسوب مي شده است . جنگل هاي اين استان عموماً از جامعه بلوط بومي ايران تشكيل يافته و در حدود 60 درصد از اين جامعه را گونه هاي مختلف بلوط و 25 درصد آن را گونه هاي مختلف پسته هاي وحشي ( بنه ) و حدود 5 درصد انواع بادام كوهي و10 درصد بقيه را ديگر گونه ها تشكيل مي دهد . برخي از درختان و درختچه هاي جنگلي استان كرمانشاه عبارتند از : آلبالوي وحشي ، انجير ، اوجا ، بادام وحشي ، بلوط ، بيد ،پسته وحشي ، تمشك ، چنار ، زبان گنجشك ، صنوبر ، سرخ‌و‌ليك ، گردو ، زالزلك . بطور كلي مي توان نواحي جنگلي استان را چنين تقسيم نمود : 1 ـ جنگل هاي منطقه اسدآباد ـ كرمانشاه 2 ـ جنگل هاي منطقه كرمانشاه ـ ايلام 3 ـ جنگل هايي منطقه گيلان غرب ـ قصرشيرين 4 ـ جنگل هاي منطقه اسلام آباد ـ قصرشيرين .

پارك جنگلی طاق بستان : اين پارك در حاشيه شمالي شهر كرمانشاه و در دامنه كوه پرآو قرار دارد . عناصر طبيعي چون كوهستان ، چشمه ، فضاي سبز و درياچه هاي مصنوعي ، وجود نقش برجسته‌هايي از دوره ساساني در كنار زيبايي هاي طبيعي آن ، محيط جذاب و ديدني را به وجود آورده است . به علت موقعيت طبيعي و آب و هواي معتدل ، اين محل مورد توجه پادشاهان ساساني قرار گرفته و آنجا را براي تفريح و شكار گاه سلطنتي خود انتخاب كرده اند بطوريكه در دوطرف ايوان بزرگ طاق بستان ، صحنه هاي شكار شاه ساساني حجاري شده است . اين پارك به علت امكانات تفريحي و آثار تاريخي يكي از پرجاذبه ترين مناطق شهرستان كرمانشاه محسوب مي شود .

منطقه ريجاب و بان زرده : يكي از مناطق زيباي استان كرمانشاه منطقه ريجاب و بان زرده است كه در 120 كيلومتري شمال غربي شهرستان كرمانشاه واقع شده است . اطراف اين منطقه به وسيله كوه‌هاي سر به فلك كشيده دالاهو محصور شده است . اين كوه ها داراي قللي برفگير بوده كه دامنه هاي آن به وسيله جنگل پوشيده شده است . رودخانه زيباي سراب ريجاب كه سرچشمه رودخانه الوند مي باشد در اين منطقه جريان مي يابد . دره هاي اين منطقه به وسيله درختان انجير و گردو پوشيده شده است . حضور آثار تاريخي قلعه يزدگرد و زيارتگاه بابايادگار و ابودجانه بر زيبايي هاي اين منطقه افزوده است .

دشت اسلام آباد :اين دشت از طرف غرب بهوسيله ارتفاعات دالاهو محدود گرديده است . دامنه‌هاي اطراف اين دشت مشجر است . دشتاسلام آباد در حدود 460 كيلومتر مربع وسعت دارد .

دشت بيلوار :اين دشت از رسوبات رودخانه كامياران به وجود آمده است . اراضي ايندشت در حدود 11 هزار هكتار است .

دشت بين ارتفاعات الوند و كوه بيدسرخ :اين دشت به عرض 55 كيلومتر مي باشد كه ارتفاعات شمالي آن نسبتاًصعب العبور ولي از طرف جنوب به كلي باز و هموار است و به همين سبب راه هايي به طرفشهرستان هاي نهاوند و تويسركان از اين منطقه كشيده شده است .

دشت بينارتفاعات پاطاق و خسروي :ارتفاعات اين دشت از سطح دريا كم و به علتهمجواري با خاك عراق ، داراي هوايي نسبتاً گرم است . عرض اين دشت بين 20 تا 70كيلومتر است .

دشت دينور :اين دشت در جنوب سنقر قرارگرفته و مساحت اراضي آن حدود نه هزار هكتار است.

دشت صحنه :اين دشت از پاي ارتفاعات بيد سرخ آغاز و در ارتفاعات نعل شكن خاتمهمي يابد . عرض اين دشت در حدود 90 كيلو متر است .

دشت كرند :اين دشت در امتداد غربي دشت اسلام آباد غرب قرار دارد و مساحت اراضيآن در حدود نه هزار هكتار است .

دشت ماهيدشت :اين دشترا ارتفاعات نعل شكن در شرق و ارتفاعات حسن آباد چهار زبر در غرب احاطه كرده است . عرض آن 25 كيلومتر مي باشد و ازدو طرف كاملاً باز است . اين دشت از مناطق عمدهزراعي استان كرمانشاه محسوب مي شود .

دشت هرسين :دشتهرسين بين راه بيستون به نورآباد قرار گرفته ، مساحت اراضي آن حدود 15500 هكتار است.

استان کرمانشاه گونه های مختلفی از حيات وحش را در خود جای دادهاست . به علت تنوع اقليمی، وجود رودها و سراب ها و پوشش گياهی متنوع ، استانكرمانشاه همواره يكی از شكارگاه های طراز اول ايران و مامن مناسبی برای انواعپرندگان مهاجر و بومی است . به طوری كه فرمانروايان ساسانی نيز در شكارگاه هایگوناگون آن به شكار می پرداخته اند. نقش های كناره طاق بستان ، صحنه هايی از اينشكارگاه ها را نشان می دهد . مناطق صحنه ، كنار گاماسياب ، برتاج و الوند نمونههايی از شكارگاه های امروزی استان كرمانشاه هستند . در بيشه زارها و كوهستان هایاطراف كرمانشاه ، انواع پرندگان وحشی، اعم از بومی و مهاجر زندگی می كنند كه مهمترين آن ها عبارت اند از : كبک ، تيهو ، قمری ، كبوترچاهی ، انواع مرغابی ، درنا ،لک لک، حواصيل ، قرقاول ، شاهين ، عقاب ، كركس ، جغد و سار و هوبره و بلدرچين . ازجانوران وحشی استان كرمانشاه می توان به پلنگ ، خرس ، گرگ ، روباه ، شغال ، گراز ،خوک كل، بز ، قوچ ، ميش و بز كوهی اشاره كرد.

وزش بادهای مرطوب از طرف مديترانهو اقيانوس اطلس و ريزش برف و باران نسبتا فراوان ، باعث ذخيره آب های زيرزمينی و همچنين جريان های متعدد آبی در نواحی مختلف اين استان شده است كه تمام آن ها در نهايتبه خليج فارس و دريای عمان می ريزند . رودهای استان كرمانشاه بيشتر سيلابی و پر پيچو خم می باشند . اين رودها در مسير خود، دره های متعددی را پديد آورده و فاصلهنسبتاً زيادی از يكديگر دارند . برخی از اين رودها هم در استان كرمانشاه و هم درمحدوده استان های مجاور جاری هستند . مهم ترين رودخانه های استان عبارتند از : الوند ، آب کره پويان ، آب دالان ، آب زرشک ، آب سفيد برگ ، آب سيروان ، آب لرن ،آب تالان ، تنگاب ، جگيران ، جاميشان ، چم رش ، چم مره خل ، چم امام حسن ، چم دوآب، خرم رود ، خره بلان ، دياله ، دره گلال ، راز آور ، زرد آب ، زيمكان ، سرابكنگاور ، سيمره ، قايرنه ، قره چای ، قره سو ، كنگاكوش ، کفر آور ، کرند ، کفرآور ،گاماسياب ، گز رو ، گنبد رود ، گيلان ، گردی قاسمان ، گاوه رود ، گرد کانيه ،گفرآور ، ليله و نهر ديالا.
 
منبع- سایت میراث فرهنگی کرمانشاه
[ چهارشنبه پنجم آبان ۱۳۸۹ ] [ 11:42 ] [ اطلس ایران وجهان ]
آبشار شالورا

این آبشار در 65 كیلومتری غرب اصفهان و در نزدیكی روستای جو میهن قرار دارد.

آبشار كرد علیا

این آبشار كه در 90 كیلومتری غرب اصفهان و در ارتفاعات دالانكوه قرار دارد، از آب شدن برف های دالانكوه به وجود آمده است و در بهار منظره بسیار زیبایی ایجاد می كند.

چشمه آب معدنی ورتون

در 43 كیلومتری جاده اصفهان به یزد جاده ای فرعی وجود دارد كه پس از طی 18 كیلومتر به ناحیه ورتون می رسد. بعد از ورتون در فاصله 12 كیلومتری، چشمه های معدنی ورتون قرار گرفته اند. در این منطقه حمام هایی به سبك دوره صفویه است كه اكثراُ مخروبه اند و برخی از آنها كه سالم است مورد استفاده مردم قرار می گیرد. آب گرم ورتون از دسته آب های كلروره بی كربناته و سولفاته گرم است. خواص درمانی استحمام در این آب عبارت است از: تسكین دهندگی دردهای عصبی و رماتیسمی. این آب در صورت نوشیدن باعث ازدیاد ترشح معده می گردد. به سبب وجود سولفات سدیم در تركیب آن، این آب خاصیت ملین دارد و سرانجام وجود آهن در تركیب آن، در درمان كم خونی موْثر است

 منبع- پرتال اصفهان

[ پنجشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۹ ] [ 11:39 ] [ اطلس ایران وجهان ]
جنگل های شهرستان نور و ارزشهای توریستی آن

 

ذخایر جنگلی شهرستان نور بسیار وسیع و غنی است که اغلب از درختان ساحلی تا درختان سخت چوب و با ارزش تشکیل شده است. درگذشته های نه چندان دور سرتاسر نوار ساحلی پر از جنگلهای انبوهی بوده که حتی روستاهای ساحلی را نیز فرا گرفته بودند.
امروزه تمام نوار ساحلی، جلگه ها، تپه های مشرف به جلگه ها و حتی اراضی درون جنگل ها، از درختان انبوه و بلند خود خالی شده و به عنوان اراضی مزروعی آبی و دیمی مورد استفاده قرار می گیرد. درآغاز بهره برداری صنعتی از جنگل های نور، جاده های جنگلی زیادی احداث شده که امکان دسترسی به نواحی مختلف جنگل را میسر می سازد. علاوه بر جاده های شهرهای جنگلی، جاده های روستایی فراوانی نیز به طور مستقل یا پیوسته احداث گردیده اند که عمده آنها شوسه و برخی از آنها آسفالت می باشد. این جاده ها دسترسی به فضاهای جنگلی را تسهیل می کنند.
جنگلهای نور دارای چشم انداز مرتفع و دره ای با جنگلهای انبوه و متراکم که از تپه های بلند مشرف به جلگه تا دامنه های بلند دماوند گسترش یافته است. صخره های بلند، دره های عمیق، رودخانه های متعدد، چشمه سارهای بزرگ، آبشارهای بلند، پوشش گیاهی رنگارنگ، حیات وحش متنوع، آبهای گرم، ییلاقات کم نظیر، فضاهای ویژه روستایی و مناظر بدیع و دلپذیر از ویژگی های این مجموعه جنگلی است که قابلیتهای توریستی شگرفی را به نمایش گذاشته است. نبود دسترسیهای مناسب، بهره برداری توریستی از این جنگلها را محدود ساخته است.
بدون تردید، ارزشهای تفریحی و توریستی جنگلها امر روشنی است که نیاز به برهان ندارد. ولی جنگلهای نور با وجود امکانات شگرف و کم نظیر، از نظر بهره برداریهای توریستی و تفریحی بسیار ضعیف و منحصر به پارکهای جنگلی حواشی سواحل و جاده ها است. نبود تجهیزات، خدمات و مدیریت، مهمترین عوامل عدم بهره برداری های تفریحی و توریستی از جنگل هاست. جنگلهای نور در فصلی از سال چهره می آرایند و رنگی دگر می یابند، دارای بهاری سر سبز و با طراوت هستند که عطر گلهای وحشی آن سراسر مناطق جنگلی را فرا می گیرد. تابستانی خنک و متبوع را به ارمغان می آورند که سایه های گسترده و غیرقابل نفوذ آنها موجب تمدد اعصاب و آرامش درونی انسان می گردد. پاییز رنگارنگ آنها نیز ، تابلویی بدیع و مجسمی را به نمایش می گذارد. و در نهایت زمستان پوشیده از برف آن، خاصه در ارتفاعات، خالی از لطف نبوده و دارای زیبایی خاصی است

 منبع- میراث فرهنگی استان مازندران

[ پنجشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۹ ] [ 9:33 ] [ اطلس ایران وجهان ]
خمین

منطقه حفاظت شده هفتاد قله

این منطقه با 81125 هکتار مساحت در فواصل مکانی 30 کیلومتری شمال خمین، 15 کیلومتری شمال غربی محلات، 35 کیلومتری شمال غربی دلیجان و 25 کیلومتری شرق اراک واقع شده است. محیط پیرامونی منطقه حفاظت شده هفتاد قله حدود 140 کیلومتر بوده و دو منطقه امن شمالی با وسعتی حدود 7000 هکتار را شامل می شود.
 
 

کوه هفتاد قله با 2686 متر، بلندترین نقطه و دشت شمالی با 1677 متر ارتفاع از سطح دریا، پست ترین نقطه منطقه می باشد. دره ها و ارتفاعات هفتاد قله، برزرد، لته در، قنقال، سراب ازنا، برآفتاب کارچان، دم شیر و برف شاه از مهمترین مراکز و زیستگاههای حیات وحش منطقه هفتاد قله بشمار می روند. دو دره چکاب و لته در به دلیل ارتفاعات موجود و دارا بودن چشمه ها و منابع آبی از پوشش گیاهی و آب و هوای بسیار خوبی برخوردار بوده و توانسته اند بستر مناسبی را برای زندگی و حیات جانوری پدید آورند. همجواری منطقه هفتاد قله با کویر مرکزی و کویر میقان، گرمای طاقت فرسا در تابستان، بارش اندک و فقدان رودخانه دائمی از جمله عواملی است که باعث ایجاد محدودیت در تامین آب مورد نیاز منطقه شده است. با توجه به محدودیتهای مذکور، چشمه ها و منابع آبی هفتاد قله جنبه حیاتی پیدا نموده که از مهمترین آنها می توان به چشمه چکاب در انتهای دره چکاب و چشمه سیبک اشاره نمود. همچنین در سالهای اخیر در جهت تامین آب مورد نیاز پرندگان و پستانداران منطقه، تعدادی آبشخور ساخته شده است که تا حدودی در فصول گرم سال توانسته مشکلات کم آبی را کاهش دهد.

4 روستای خیرآباد، مشک آباد، عمرو آباد و لته در در درون محدوده منطقه حفاظت شده قرار گرفته و 8 روستای شاهسواران، انجدان، بزی جان، شانق، عیسی آباد، ورین سفلی، الگان و کهک نقاط مرزی منطقه را تشکیل می دهند. منطقه حفاظت شده هفتاد قله از نظر تنوع رسوبات و سنگ های آتشفشانی ، تنوع جانوری و راههای قابل دسترس از مهمترین مناطق طبیعی و اکوتوریستی کشور بشمار می رود. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که حدود 205 گونه گیاه نهاندانه از 41 خانواده در سه دوره رویش کامل در منطقه وجود دارد. عمده این گیاهان متعلق به خانواده های کاسنی، نعناع، شب بو، گندمیان، چتریان، پروانه آسا، میخک، گاوزبان، لاله، میمون و آلاله می باشند.
درمنه و گون که خاص استپ های بیابانی ایران است به طور قابل توجهی در ناحیه جنوب شرقی و دشت های منطقه هفتاد قله رشد نموده اند. همچنین از گیاهان مهاجمی مانند: چوبک، بوما دران، گل گندم، باد بر، کنگر وحشی و خوراکی، شیرین بیان، ورک، فرفیون، اسفند، گوش بره و تلخک و گیاهان دارویی و معطری مانند: شیرین بیان، سوسن بر، کاکوتی، مریم نخودی، شریر شاتره، ریواس، آلاله، بومادران، درمنه صخره ای، شکر تیغال، شنگ، خاکشیر، منداب، ازمک، چشم خروس دانه ریز، خوشک، چتر گندمی، بذر البنج، کمای ایرانی و شمعدانی که در منطقه رشد و نمو می نمایند، می توان نام برد.
تنوع جانوری منطقه هفتاد قله با توجه به محدودیت های موجود وتخریب های صورت گرفته هنوز از غنی ترین زیستگاههای کشور بشمار می رود. از مهمترین خزندگان این منطقه می توان به لاک پشت مهمیزدار، انواع سوسمار و مارمولک از خانواده لاسرتاها و آگاما، مارقیطانی، شتری، گورخری، تیرک مار، جعفری، دشتی، افعی سوسنی، تیرمار و گرزه مار اشاره نمود. از 502 گونه پرنده شناسایی شده در کشور 71 گونه از 26 خانواده در این منطقه زندگی می کنند که مهمترین آنها عبارتند از: دلیجه، عقاب طلایی، سارگپه، شاهین، هما، لیل، سنقر گندمی، انواع سنگ چشم، سسک، چکاوک، چلچله، دم جنبانک، توکا، زرد پره، سهره، کبک، تیهو، بلدرچین، کبوتر چاهی، کبوتر جنگلی، یاکریم، قمری، کوکر، باقرقره، جغد، زنبور خوار، سبز قبا، هدهد، دارکوب، چرخ ریسک، کمر کولی، گنجشک، سار، زاغی، و انواع کلاغ. شرایط جغرافیایی و پوشش گیاهی منطقه هفتادقله زیستگاه بسیار مناسبی را برای پستانداران بزرگ بومی ایران که در مناطق استپی مرکزی ایران زندگی می کنند، پدید آورده است. از راسته گوشتخواران می توان از پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، رودک(گورکن)، گرگ، روباه، شغال، کفتار، جوجه تیغی، تشی و از راسته علفخواران می توان از کل، بز، قوچ و میش، آهو، گراز و خرگوش نام برد.
منطقه حفاظت شده هفتاد قله تحت نظارت ادراه کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اداره می شود و ورود به آن نیاز به کسب مجوز از این اداره کل دارد.
کوه بوجه
در جنوب شهر خمین کوه مخروطی شکلی وجود دارد که به بوجه شهرت یافته است. این کوه مشرف به شهر خمین بوده و توسعه شهر تا دامنه های آن پیش رفته است. برای مردم خمین، بوجه فقط یک کوه نیست، بلکه مکانی برای بروز برخی رفتار های فرهنگی آنهاست. به طوری که داستانها و مراسم خاصی برای آن وجود دارد. از آن جمله مراسم سیزده بدر میباشد. قسمتی از دامنه کوه در حال حاضر به صورت پارک در آمده و در آن تاسیسات تفریحی رفاهی وجود دارد.
 
تفرجگاه های روستایی
علاوه بر کوه بوجه در شهر خمین، تفرجگاهها و چشم اندازهای طبیعی دیگری در سایر مناطق شهرستان وجود دارد که علاقه مندان به طبیعت را چه از اهالی شهرستان و چه افرادی را که به صورت عبوری از این مناطق می گذرند، را به خود جذب می کند. برخی از این مناطق عبارتند از :کوه هفت سواران، سد آشناخور و قره کهریز، کوه انگشت لیس و حسن فلک و الوند.
 
رودخانه خمین
 ارتفاعات جنوب غربی و غرب شهرستان خیمن سرچشمه رودخانه خمین را تشکیل می دهند . این سرشاخه ها در حوالی شهر خمین به هم الحاق شده ، سپس با رودخانه خرقاب ، تشکیل رودخانه لعل بار را در شهرستان محلات می دهند . حواشی این رودخانه در زمان آبدهی جهت گذران اوقات فراغت مردم منطقه ، مورد استفاده قرار می گیرد .
 
سراب رضا آباد
در دامنه ارتفاعات ویل آب و در منطقه ییلاقی رضا آباد شهرستان خمین چشمه و سراب رضا آباد قرار دارد. این چشمه از بریدگی و شکاف صخره به بیرون جاری است. آب این چشمه مورد استفاده مزارع کشاورزی پایین دست قلعه آشناخور قرار می گیرد.
سراسر صخره و ارتفاعات بالای چشمه پوشیده از بوته های گون و گلهای وحشی می باشد. شقایق وحشی، گلهای لاله واژگون و بوته های سوسن و سنبل بویژه در فصل بهار چشم انداز بسیار زیبایی به ارتفاعات اطراف چشمه می دهد. در مسیر جریان آب چشمه انواع خزه و جلبک می روید که جلوه خاصی به این مسیر داده است.
راه دسترسی: جاده خمین به الیگودرز، جاده نور و نصرآباد، قلعه آشناخور سراب رضا آباد. جاده تا آشناخور آسفالته و مابقی خاکی است. از جاده اصلی تا سراب حدود 10 کیلومتر است با وسیله نقلیه سواری قابل دسترسی می باشد.
از کنار رودخانه کوچکی که از روی جاده می گذرد بایستی حدود 300 متر را پیاده طی کرد تا به سرچشمه رسید.
 
گل و گلکاری
زمینهای صاف و هموار، منابع آب غنی و آب و هوای مناسب  شرایط لازم طبیعی پرورش گل را در خمین فراهم آورده است. در حال حاضر تعدادی از مردم این شهرستان به پرورش گل اشتغال دارند. در سال جاری در حدود 120 هکتار زمین زیر کشت و  پرورش گلهایی به شرح زیر می باشد:
20 هکتار رز
18هکتار گلایل در فضای گلخانه ای
80 هکتار گلایل در فضای باز
2% هکتار شب بو
1 هکتار داودی
نیم هکتار زنبق.
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ ] [ 13:17 ] [ اطلس ایران وجهان ]

١٩-١- تعداد ومساحت مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست در پايان اسفند ١٣٨٧ ( هكتار )

استان

چمع

پارك ملي

پناهگاه حيات وحش

منطقه حفاظت شده

اثر طبيعي ملي

.تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

تعداد

مساحت

كل كشور..............

١٩١

١٢٦٩٦٢٣٠

٢٣

١٩٦٨١٣٧

٣٥

٣٧٤١٣٨٦

١١١

٦٩٦٢٢٣٢

٢٢

٢٤٤٧٦

آذربايجان شرقي ..............

٣

١٧٨٦٣٢

٠(١)

٠(١)

١

٩٦٩٥٢

١

٨٠٦٥٤

١

١٠٢٦

آذربايجان غربي ..............

٤

٦٩٠٩٣٧

١(١)

٥٧٥٥١٧(١)

٠

٠

٢

١١٥٤١٨

١

٢

اردبيل..............

٣

١٢٦٢٧

٠

٠

٠

٠

١(٣)

٤٧٦٧(٣)

٢

٧٨٦٠

اصفهان..............

٦

٤٥٦٤٦٨

٢(١)

٧٧١٦٦(١)

٣(٢)

٢٦٤٧٢٢(٢)

١

١١٤٥٨٠

٠

٠

ايلام..............

٤

٨٩١٣١

٠

٠

٠

٠

٣

٨٧٦٤٨

١

١٤٨٣

بوشهر..............

٧

١٥٣٤٧٧

٢

٦٨١٢١

١

٢٠٨٢

٢

٧٧٧٦٨

٢

٥٥٠٦

تهران..............

٦

٥١٢٣٨٢

٣(١)

٤٦٩٥٣(١)

٠

٠

٣(٣)

٤٦٥٤٢٩(٣)

٠

٠

چهار محال و بختياري ..............

٧

١٥٧٨١٤

١

٤٣٧٢

٠

٠

٥

١٥٣٠٦٢

١

٣٨٠

خراسان جنوبي ..............

٤

٢٧٠٧١٧

٠

٠

٠

٠

٤

٢٧٠٧١٧

٠

٠

خراسان رضوي..............

١٥

٥٨٩٦٩٨

١

٣٥٥٤٠

٢

٦٩١٩٧

١١

٤٨٤٤٦١

١

٥٠٠

خراسان شمالي ..............

٧

١٩٤٠٤٩

٢(١)

١٥٢٦٨(١)

١

٨٤٤٣٥

٤

٩٤٣٤٦

٠

٠

خوزستان..............

٩

٤٨٨٢٥٤

٠

٠

٣

٣٣٩٢٥٣

٦

١٤٩٠٠١

٠

٠

زنجان..............

٣

٢٤٤٦١٠

٠

٠

١

٢٩٨١٢

٢

٢١٤٧٩٨

٠

٠

سمنان..............

٦

٢٠٩٨٣٥٥

٢(١)

٥٤٣٢٨٥(١)

٢

٤٥٣٣٨٧

٢(٣)

١١٠١٦٨٣(٣)

٠

٠

سيستان و بلوچستان..............

٧

٨٨٦٠١٨

٠

٠

١

٢٩٣٠٣١

٤

٥٩٢٧٥٧

٢

٢٣٠

فارس..............

١١

١٢٦٠١٥٢

٣

٢٤٧٠٩٧

١

٢٤٢٢٢٣

٧(٣)

٧٧٠٨٣٢(٣)

٠

٠

قزوين..............

١

٢٥٣٤٤

٠

٠

٠

٠

١

٢٥٣٤٤

٠

٠

قم ..............

٠

٠

٠

٠

٠

٠

٠(٣)

٠(٣)

٠

٠

كردستان..............

٣

١١٣٢١٩

٠

٠

٠

٠

٣

١١٣٢١٩

٠

٠

كرمان..............

٥

٣٤٤٢٦٩

١

١٤٩٩٨٢

٢

٣٣٧٥٣

١

١٦٠٥٣٤

١

//

كرمانشاه..............

٥

١٦١٦٤٤

٠

٠

١

٤٠٦٥١

٣

١٢٠٩٩٢

١

١

كهگيلويه و بوير احمد..............

٦

١٩٣١٧٢

٠

٠

٠

٠

٦

١٩٣١٧٢

٠

٠

گلستان..............

٤

١٣٥٨٢٥

١(١)

٨٧٤٠٢(١)

٠

٠

٣

٤٨٤٢٣

٠

٠

گيلان..............

١٤

١٣٢٠٠٩

١

٣١٧٦

٥

٣٣١٨

٦(٣)

١٢٥٥١٤(٣)

٢

١

لرستان..............

٣

١٦٧١٨٤

٠

٠

٠

٠

٢

١٦٧١٨٣

١

١

مازندران..............

٢١

٤٧٣٧٧٠

٢

٣٣٤٧٢

٥

٨٤٩٤٤

١١(٣)

٣٤٩٨٣١(٣)

٣

٥٥٢٣

مركزي..............

٥

١٣٣٩١٠

٠

٠

٢(٢)

٢٧٨٥١(٢)

٢

١٠٦٠٥٥

١

٤

هرمزگان..............

١٠

٢٩٢٠٢٠

٠

٠

١

٩٨

٨(٣)

٢٨٩٩٦٦(٣)

١

١٩٥٦

همدان..............

٣

٣٢٨٨٩

٠

٠

٠

٠

٣

٣٢٨٨٩

٠

٠

يزد..............

٩

٢٢٠٧٦٥٤

١

٨٠٧٨٦

٣

١٦٧٥٦٧٧

٤

٤٥١١٨٩

١

٢

١) پارك‌ ملي اروميه با مساحت ٥٧٥٥١٧ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي آذربايجان شرقي وآذربايجان غربي )، كويربا مساحت ٤٤٢٢١٢ هكتار(مشترك بين استان‌هاي اصفهان وسمنان )و گلستان با مساحت ٨٧٤٠٢ هكتار( مشترك بين استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي ) مي باشد . كه از نظر تعداد به ترتيب در استان آذربايجان غربي ، سمنان و گلستان منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

٢) پناهگاه حيات وحش موته با مساحت ٢٠٤٣٥٠ هكتار( مشترك بين استان‌‌هاي اصفهان و مركزي )مي‌باشد . كه از نظر تعداد در استان اصفهان منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

٣) مناطق حفاظت شده البرز مركزي با مساحت ٣٩٨٨٢٠ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي تهران ومازندران )، هرمد با مساحت ٢٠٩٦٧١ هكتار (مشترك بين استان‌هاي فارس و هرمزگان )،ليسار با مساحت ٣١١٤٢ هكتار ( مشترك بين استان‌هاي اردبيل و گيلان) و كوير با مساحت ٢٤٨٩٥٧ هكتار( مشترك بين استان تهران ،سمنان و قم )مي‌باشد . كه از نظر تعداد به ترتيب در استان تهران،فارس، گيلان و تهران منظور و مساحت هر كدام بطور مجزا در استان مربوطه محاسبه شده است .

مأخذ- سازمان حفاظت محيط زيست . دفتر زيستگاه‌ها و امور مناطق .

[ دوشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۹ ] [ 11:38 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده هرمد


منطقه حفاظت شده هرمد در استان فارس بين 15/27 تا 45/27 عرض شمالي و 42/54 تا 27/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 207961 هكتار است.
پوشش گياهي: سرو كوهي (ارس), زيتون, بنه (پسته وحشي), بادام وحشي, كهور, ‌آكاسيا, ‌كنار,‌ قيچ, گون,‌ استبرق,‌ درمنه و‌ كلاه ميرحسن.
پستانداران: قوچ لارستان, قوچ و ميش,‌ كل و بز,‌ پلنگ,‌ جبير, ‌گرگ,‌ گراز, ‌شغال, ‌روباه,‌ تشي, ‌خرگوش و ‌گربه وحشي.
پرندگان: كبك,‌ تيهو,‌ هوبره,‌ كوكر,‌ نوعي كبوتر,‌ قمري,‌ جغد,‌ بادخورك,‌ هدهد,‌ انواع عقابها و لاشخورها.
خزندگان: مار جعفري,‌ تير مار,‌ مار شاخدار,‌ يله مار,‌ قمچه مار,‌ مار پلنگي, ‌مار شتري و ‌مار قطايي.
.

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 23:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]

کویر مسیله  

 

وسعت کویر مسيله بيش ازده هزار هکتار می باشد ودرحال حاضر قسمتهای عمده آن پوشيده ازدرختان گز وتاغ می باشد ودرحقيقت يکی ازمراکز کويری جنگلی ايران محسوب می شوند بدليل ارتفاع پايين دشت مذکور ( حدود 800 متر ازسطح دريا) ازساير نقاط اطراف شيب ملايم دشتها وارتفاعات شهرقم واراضی شمالی دشت مذکور به طرف دشت می باشد همچنين درياچه نمک و کویر مسيله مصب دو رودخانه مهم مرکزی ايران يعنی رودخانه قمرود ( اناربار) ورودخانه قره چای می باشد.درروزگار نه چندان دور حدود 50 سال پيش دشت مذکور دارای يکی ازبهترين مراتع استپی ودشتی بوده به گونه ای که محل چرای اسبهای دولتی درآن زمان بوده ونيز رمه های بزرگ گوسفند وشتر دردشت مذکور به چرا پرداخته اند علاوه برمراتع خوب درسالهای گذشته دشت مسيله يکی ازبزرگترين توليد کنندگان غلات (گندم ، جو و...) دربخش مرکزی ايران بوده است.
کویر مسیله


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 23:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ
 

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ در استان كهكيلويه و بويراحمد بين25/30 الي 42/30 عرض شمالي و 22/50 الي 39/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 36234 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط,بادام كوهي,‌بنه,‌ ارژن,‌كنار,زالزالك, سرو كوهي,‌آلبالو وحشي,‌گون,‌كنگر,‌ شيرين بيان, كاسني و‌آتريپلكس .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و ميش, كفتار,‌ روباه و گرگ.

پرندگان : كركس,‌ دليجه,‌ جغد,‌سبز قبا,‌شاهين و بلبل .

خزندگان : افعي جعفري,‌ افعي شاخدار و انواع مارمولك ,‌سوسمار و سمندرمعمولي.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]
 

منطقه حفاظت شده ميان جنگل فسا
 

منطقه حفاظت شده ميانجنگل فسا در استان فارس بين 14/29 الي 57/ 28عرض شمالي و 16/53 شرقي واقع شده است. مساحت آن 56528 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پسته وحشي,‌بادام كوهي,‌ارژن,‌كيكم,‌ اورس و زالزالك .

پستانداران: كل و بز‌ ,‌ آهو,‌ پلنگ,‌ گرگ,‌ گربه وحشي,‌قوچ و ميش.

پرندگان : بلدرچين‌ , كبك,‌تيهو و هوبره
 

 
 

  ميان جنگل فسا

 

 

 

 

  منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده بافق
 

منطقه حفاظت شده بافق در استان يزد بين45/31 الي 12/31 عرض شمالي و 40/55 الي 50/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 88527 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: سرو كوهي,‌ كلاه ميرحسن,‌ بادام كوهي,‌بنه ,‌قيچ,‌تاغ و چوبك .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ وميش,‌آهو,‌ جبير, ‌یوزپلنگ, گرگ و شغال

پرندگان : هوبره ,‌زاغ بور,‌ دليجه, سارگپه و تيهو.

خزندگان : كورمار و مارجعفري.
منطقه حفاظت شده بافقمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده سالوك
 

منطقه حفاظت شده سالوك در استان خراسان بين15/37 تا 07/37 عرض شمالي و 17/57 تا 03/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 11670 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس,‌زرشك ,‌ افدرا,‌گوجه وحشي,‌درمنه ,‌گون و كلاه ميرحسن.

پستانداران: آهو, گرگ,‌ قوچ وميش, كل وبز, پلنگ,‌كفتار, روباه ,‌خوك وحشي, شغال ,تشي, خرگوش, سمور, سنجاب زميني وگوركن .
منطقه حفاظت شده سالوك
پرندگان : كوكر,چكاوك, كبك,‌تيهو,‌باقرقره ,‌سسك و ‌جغد .

 سالوك در شمال غربي اسفراين قرار دارد و در اين منطقه دره‌هاي زيبا و ديدني زاري، جوزي و چهار برج جنگل‌هاي پراكنده مشهود است. اين منطقه زيستگاه پرندگان و حيوانات بسياري همچون آهو، قوچ، ميش است و جاذبه‌هاي گياهي مانند گلابي و آلوچه وحشي، زرشك، قره‌ميغ، ريخوك، زالزالك، نسترن وحشي، افرا كركو، گز انجير و گردو است. دره توي سالوك با طول حدود ‪ ۱۵‬كيلومتر داراي ‪ ۱۵‬چشمه دايمي به صورت نهر است كه منظره‌هاي بسيار زيبا و ديدني را بوجود آورده است.

دژ قديمي معروف به قلعه سالوك يا صعلوك از بناهاي است. اين قلعه تاريخي در شمال منطقه حفاظت شده سالوك واقع شده و در انتهاي دره زاري و بر فراز صخره‌هاي صعب‌العبور سالوك بنا شده است. وجود غارهاي مهم از جمله غار رختيان و غار پلنگ تخته ني در سالوك و غار پيش قلعه در پارك ملي و حفاظت شده ساريگل از مناطقي هستند كه گردشگران و طبيعت دوستان را به سوي خود جذب مي‌كند. منطقه حفاظت شده سالوك

غار پيش قلعه در منطقه ساريگل واقع بوده و بخاطر اينكه در ديواره صخره قرار دارد ورود به اين مكان مستلزم وسايل و تجهيزات است و بر اساس شنيده‌ها اين غار از عمق بسيار زيادي برخوردار بوده و در گذشته مردم براي پيدا كردن آثار باستاني به داخل آن مي‌رفته‌اند و اعتقاد دارند كه در اين غار آثار باستاني فراواني وجود دارد.
 
وجود چشمه‌هاي فراوان مانند چشمه سياه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفيدارلي، چشمه بازي گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراين كه غبار خستگي را از تن رهگذران مي‌زدايد
.

 
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده دز 
 

منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بين57/32 الي 36/31 عرض شمالي و 32/48 الي 10/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 17533 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پده,گز, سريم, بنگله, علف مار و تمشك .

پستانداران: گوزن زرد, كفتار,‌ گرگ و گرازسد دز - منطقه حفاظت شده دز

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده كرخه 
 

منطقه حفاظت شده كرخه در استان خوزستان بين40/31 عرض شمالي و 25/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در 13995 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, پده ,‌جاز و سريم.

پستانداران : گوزن زرد ايراني ,‌گرگ ,‌ روباه , گربه جنگلي , خدنگ ,‌شغال ,‌ كفتار ,‌ تشي ,‌شنگ ,‌گراز و انواع پرندگان و جوندگان.
منطقه حفاظت شده كرخه
گوزن زرد ایرانی یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که این گونه را می‌توان تنها در حاشیه دز استان خوزستان یافت.
دو نوار باریک حاشیه دز و کرخه باقی‌مانده جنگل‌های 400 هزار ساله بین النهرین هستند. جنگل‌های نمونه حمیدیه در اطراف دزفول از جمله این جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای دادند.
این منطقه از قدیم الایام زیستگاه گوزن زرد بوده که زیر نظر اداره محیط زیست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هایی از گوزن‌های زرد وجود دارند که به دلیل تکثیر در دهه 40 به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپایی اختلاط پیدا کردند و هم اکنون این گونه‌ها با اختلاطی جزیی در زیرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ایرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.
این نوع گوزن طبق IUCN اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخریب زیستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبیل عوامل انسانی و طبیعی این گونه را تهدید می‌کند.
گوزن‌های زرد ایرانی پستانداران بسیار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حیوان احساس ناامنی کند جفت گیری صورت نمی‌گیرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌یابد.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زیاد عشایر و بی توجهی آنها به اهمیت مساله باعث شده تا این گونه در معرض نابودی بیشتری قرار دارد. 
 منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده فارور
 

منطقه حفاظت شده فاروردر استان هرمزگان بين20/26 الي 15/26 عرض شمالي و 33/54 الي 31/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در3080 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: آكاسيا ,‌ كهور و كنار .

پستانداران: جبير.

پرندگان : بلبل خرما,‌ زرد پره سرزيتوني ,‌ چك چك و دليجه.

 
جزيره فارور در استان هرمزگان گنبدى سربرآورده از آبهاى نيلگون خليج
هميشه فارس محسوب مىشود که از تپه ماهورهاى کوچک و بزرگ تشکيل شده است .
اين جزيره غيرمسکونى و مملو از مرغان دريايى داراى منابع آبى بسيارمحدود
است بطوريکه آب آشاميدنى پرندگان و وحوش موجود درآن با استفاده از سه حلقه
چاه تامين مىشود.
گزارش ايرنا از هرمزگان حاکى است که ، جزيره فاروربه دليل واقع شدن در
مسير مهاجرت پرندگان ، داراى سواحلى با چشم اندازهاى بسيار زيبا در فصلهاى
مختلف سال به ويژه پاييز و زمستان است .
پرستوى دريايى و عقاب ماهىگير از مهمترين پرندگان جزيره فارور بشمار
مىروند، همانجايى که عقاب ماهيگيرآشيانه سازى کرده و جبيرها نيز در حال
چرا هستند.
بلبلخرما، چاخلق ، پرى شاهرخ ، دليجه ، سنگ چشم ، زرده پر،سرزيتونى، چک چک و
غراب گردن قهوه اى ازديگر پرندگان ساکن اين جزيره غير مسکونى هستند.
جبير(نوعى آهو) که از ساليان قبل دراين جزيره رهاشده ، به دليل حمايتهايى
که از آن بعمل آمده بعنوان تنها پستاندارساکن اين جزيره زيبا جمعيت آن به
نحو قابل توجهى افزايش يافته است .
جزيره ۲ هزار۶۲۰و هکتارى فارور از نظر لانه سازى عقابماهيگير و حفظ جمعيت
جبير بسيار حائز اهميت است .
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

 
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ
 

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ در استان ايلام بين30/33 الي 50/33 عرض شمالي و 15/46 الي 40/46 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 29146 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط , بنه,‌ كيكم,‌ زالزالك ,‌ بادام كوهي ,‌ داغداغان .

پستانداران: كل,‌بز,‌ گراز,‌خرس قهوه اي ,‌ پلنگ,‌كفتار,‌ تشي,‌ گرگ, روباه,‌ شغال .
 
قله کوه مانشتمنطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده باشگل در استان قزوين بين14/36 الي 3/36 عرض شمالي و 28/49 الي 43/49 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 25190 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بروموس ها و گونها ,‌بومادران ,‌ كلاه ميرحسن و‌شيرين بيان .

پستانداران: گرگ,روباه معمولي,شغال, گراز, خرگوش و آهو.

پرندگان : كبك ,تيهو,‌ كوكر,‌ جغد و‌ بلدرچين .


 منطقه حفاظت شده باشگل -  سيده سميه موسوي فرد


منطقه حفاظت شده باشگل با مساحت ۲۵ هزار و ۱۲۵ هكتار بخشي از حوزه استحفاظي شهرستان تاكستان است كه نام آن از روستاي متروكه باشگل كه در مركز منطقه قرارداد، گرفته شده است. با توجه به اهميت زيستگاهي و جمعيت هاي حيات وحش موجود در اين ناحيه، اين منطقه از سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه حفاظت شده به فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست كشور اضافه شد. براي دسترسي به اين ناحيه، شبكه اي از راه هاي ارتباطي در منطقه وجود دارد كه به يكديگر متصل بوده و با ساير راه هاي موجود در ناحيه در ارتباط اند. پوشش گياهي منطقه باشگل از نوع فلور ايراني- توراني و شامل گونه هاي مختلف بويژه گونه هايي از خانواده گون، گرامينه، كمپوزيته وگونه هاي اسپرس، گل گندم، بومادران، خارشتر، ورك، شيرين بيان، و... است. همچنين درختچه و بوته هايي از انواع بنه و بادام كوهي نيز در منطقه ديده مي شود. باشگل فاقد هرگونه رودخانه دائمي پرآب است. با اين وجود، در محدوده منطقه، چشمه هاي دائمي كه در تمام فصول سال آب دارند وجود دارد كه از معروفترين آنها چشمه باشگل، بانچال و نيكچه را مي توان نام برد. هرچند كه محدوديتي از نظر آب براي وحوش منطقه ديده نمي شود، با اين حال استقرار آنها در اين منطقه در فصول پرآب به حداكثر مي رسد و ساخت چند آبشخور توسط اداره كل حفاظت محيط زيست قزوين در اين زيستگاه نيز شرايط ويژه اي را براي افزايش حيات وحش و تنوع گونه اي موجود در آن به همراه داشته است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده اشترانكوه
 

منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان 28/33 تا 12/33 عرض شمالي و 25/49 تا 58/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 98250 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, درمنه, چوبك , آويشن و كلاه مير حسن .

پستانداران: كل و بز , قوچ و ميش , خرس قهوه اي ,‌پلنگ ,‌ گربه جنگلي ,گرگ,‌شغال و روباه. سفر به درياچه گهر و ديدن زيباييهاي منطقه اشترانكوه كه اين درياچه را در خود محصور كرده است، اين روزها آرزوي بسياري از گردشگراني است كه مناطق سردسير كشور را براي گشت و گذار و لذت بردن از زيباييهاي طبيعت انتخاب مي‌كنند.

دریاچه گهر - اشترانکوه   دریاچه گهر - اشترانکوه


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:57 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده ملوسان

 

منطقه ممنوعه ملوسان در 24 كيلومتري شمال غربي نهاوند واقع كه در قريب 12 سال است بواسه حضور گونه قوچ و ميش بعنوان ممنوعه شناخته شده كه داراي يك واحد پاسگاه محيط باني و وسعتي به مساحت 10000 هكتار كه از شمال به روستاي سياهدره و گل زرد تويسركان و از جنوب به روستاهاي ده سرخه و ملوسان و طائمه و از غرب به روستاها قشلاق نجف و از شرق به روستاي بابا كمال شهرستان تويسركان متصل مي باشد . بلندترين ارتفاع اين منطقه 2850 متر بوده كه داراي دره ها و پناهگاههاي فراوان مي باشد كه عبارتند از :
دره تابستاني -0 دره بادام – چوله زرده – درچشمه توشكه – دره جرخه دان كه در اين منطقه چشمه هاي دائمي و فصلي متعددي وجود دارند كه به تعدادي از آنها اشاره كه عبارتند از :
چشمه فر اسماعيل خاني – جشمه ايساب بالا و پايين – چشمه گروكانه و ...
و چشمه هاي فصلي عبارتند از : چشمه مرتاك – و ... كه منطقه داراي گونه هاي گياهان كه به شرح زير مي باشد :
كا – تلخه – پيوار – ريواس – كنگر – شكروك – انواع بزريشه – پياز – زول – يونجه – بله گوشه و درختچه هاي عبارتند از : انجير – بدام كوهي – زالزالك – ون – تاك – انواع گون ها كه به واسطه پوشش گياهي فرسايش خاك در منطقه بسيار كم است.
منطقه ملوسان بوسيله جاده‌اسفالته كرمانشاه در 18 كيلومتري نهاوند از طريق دو محور با ارتفاعات ملوسان مشخص مي گردد اول از محوز مقابل روستاي وشه به جاده اسفالته به طرف روستاي طائمه واز طريق روستاي طائمه با ارتفاعات ملوسان راه مي يابد دوم از طريق جاده كرمانشاه بالا تركل حاجي عليمراد به جاده وسج كه پس از گذشتن ار روستاي وسج به روستا و ارتفاعات ملوسان راه مي يابد.

منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایرانفون منطقه عبارتند از :
قوچ و ميش وحشي – گرگ – شغال – كفتار – روباه – تشي – كل و بز – گراز – رودك – مار – باقرقره – كبوتر – جنگلي – كبك – تيهو – عقاب طلائي – سنگ چشم – خرگوش

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:57 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده البرز مركزي

 

اين منطقه درمجاورت و شمال تهران بزرگ بين استانهاي مازندران و تهران و در محدوده شهرستانهاي تهران ,شميرانات كرج ,چالوس ,نوشهر ونور و بين 51 تا 36/51 طول شرقي و 45/35 تا 35/36 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن 410790 هكتار مي باشد.

منطقه حفاظت شده البرز مركزي

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:57 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده لشگردر 
 

منطقه حفاظت شده لشگر در در استان همدان بين48/49 طول جغرافيايي و 17/34 عرض جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 16071 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, كنگر,‌آويشن‌ ,‌ فرفيون ,‌بادام وحشي,‌نسترن وحشي,‌ جو,‌ گندم ,‌گردو و سيب.

پستانداران: قوچ و ميش,‌گراز,‌ روباه و گرگ.


منطقه حفاظت شده لشگردر - شرکت مهندسی نبض سبز

منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتي در حدود 16000 هكتار در شرق و جنوب شرقي ملاير قرار دارد اين منطقه به سبب ويژگيهاي طبيعي داراي تنوع گياهي و جانوري مناسبي بوده و از اكوسيستمهاي پويا و كمتر دست خورده استان همدان محسوب مي شود بلندترين ارتفاع منطقه 2758 متر از سطح دريا ارتفاع دارد . اين منطقه به جهت برخوردار بودن از شرايط لازم ابتدا در بهمن ماه سال 1363 به عنوان منطقه شكار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرايط اكو لوژيكي و خصوصا زيستي در اسفندماه سال 1369 با جهد كوشش مجموعه پرسنل اداره كل حفاظت محيط زيست همدان با تصويب شورايعالي حفاظت محيط زيست عنوان « منطقه حفاظت شده را از آن خود كرد . اين منطقه به لحاظ موقعيت طبيعي و توپوگرافي داراي سه وضعيت كوهستاني . تپه ماهوري و نسبتا دشتي مي باشد . مناطق كوهستاني زيستگاه كل و بز و مناطق تپه ماهوري زيستگاه گونه حمايت شده قوچ و ميش ارمني مي باشد و مناطق دشتي نيز به سبب تغيير نوع كاربري زمين از جانب روستائيان به صورت كشت باغات انگور درآمده است . (گونه هاي جانوري ) منطقه حفاظت شده لشگردر به سبب سيماي كوهستاني عدم دسترسي سهل و آسان به تپه ماهورهاي قابل توجه و پوشش گياهي نسبتا مناسب از ديرباز وحوش قابل ملاحظه اي بوده است گرچه جمعيت آنان در ساليان اخير سير نزولي شديد را طي كرده است اما پس از اعلام به عنوان حفاظت شده و حفظ و حراست آن احياء جمعيت وحوش روند مطلوبي را طي نموده است . از پستانداران منطقه مي توان پازن . گوسفند وحشي . گرگ . شغال . روباه . تشي . خرگوش . گوركن . كفتار و رودك و از پرندگان كبك . تيهو . باقرقره . عقاب طلايي . فاخته . دليجه . كمر كلي .پری شاهرخ. چکچك . و از خزندگان انواع مار را مي توان نام برد .

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:56 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت

 

اين منطقه با مساحت 12991 هكتار واقع در استان خوزستان در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه كوهستاني برف‌گير و ارتفاع آن بين 780 تا 3200 متر از سطح درياست. متوسط دما و بارندگي ساليانه 22 درجه سانتيگراد و 550 ميليمتر موجب تشكيل اقليم نيمه‌مرطوب معتدل در ناحيه شده‌اند. رودخانه پرآب كارون در شرق منطقه جريان دارد. منطقه با پوشش جنگلي بسيار خوب و زيبا از غناي زيستي جانوري و گياهي خوبي برخوردار است. بلوط ايراني گونه درختي شاخص و غالب منطقه به شمار مي‌رود. علاوه بر آن گونه‌هاي بنه، كلخنگ، انجير، كيكم و ... در منطقه مي‌رويند. گونه‌هاي مهم جانوري منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه‌اي، سنجاب ايراني، كبك، تيهو، كمركلي، سنگ‌چشم، داركوب و ... جلوه‌هاي زيباي طبيعي، وجود رودخانه كارون در نزديكي منطقه و راه‌هاي دسترسي مناسب، زمينه فعاليت‌هاي گردشگري را در منطقه فراهم نموده‌اند.منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت
 

كوهستان مونگشت در شهرستان‌هاي لردگان و ايذه، مركب از كوه‌هاي تنوش، ناشليل، زردحلقه، نشا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، كله، كلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترين قله اين كوهستان سه هزار و ششصد و سيزده متر ارتفاع دارد كه در 55 كيلومتري جنوب شرقي ايذه و در پنجاه و دو كيلومتري گرمان و در سيزده كيلومتري شمال غربي روستاي ليراب واقع شده است. رودخانه‌هاي هلايجان، آب زردك، صيدون از دامنه‌هاي غربي، ليراب و سمه از دامنه جنوبي، خرسان و كارون از دامنه‌هاي شرقي اين كوهستان سرچشمه مي‌گيرند. بخش عظيمي از اين كوهستان را جنگل‌هاي نسبتاً انبوه پوشانيده و در انتهاي آن درياچه‌اي به نام «بوندان» ايجاد شده است.

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:56 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده کبیر کوه

 

منطقه حفاظت شده کبیر کوه با وسعتی در حدود 1665 هکتار در استان ایلام واقع شده است. حيات وحش این منطقه عبارتند از كل و بز ، خرس و پلنگ و در زيستگاههاي جنوبي و نواحي دشتي و تپه ماهورها حيواناتي نظير قوچ، ميش و آهو نیز زيست مي‌كنند.
كبيركوه مهمترين و بزرگترين رشته كوه استان ايلام است كه در محل به نامهاى «كَوِر» يا «كَوَرْ» معروف است . طول اين رشته كوه 160 كيلومتر است كه در جهت شمال غربى ـ جنوب شرقى به صورت ديوارى منظم امتداد دارد . بلندترين قله كبيركوه «كان صيفى» نام دارد كه در ناحيه «ورزين يا ورزرين» واقع شده است . اين قله 3050 متر از سطح دريا ارتفاع دارد .
شهرستانهاى دهلران ، مهران ، آبدانان در غرب كبيركوه قرار دارند و درهشهر در شرق اين رشته واقع است . شهرستانهاى ايلام ، شيروان و چرداول و ايوان در كوهستانهاى شمال و شمال شرقى استان واقع شدهاند .

منطقه حفاظت شده کبیر کوه   منطقه حفاظت شده کبیر کوه

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:56 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده حرای خوران
 

منطقه حفاظت شده حرای خوران در استان هرمزگان بين45/26 عرض جغرافيايي و40/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 2518 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .

پستانداران: گربه وحشي و گرگ.

پرندگان : ‌مرغابي ها ,اگرتها,‌‌مرغابي ها, سليم خرچنگ خور,‌ پرستوي دريايي,‌‌ حواصيل هندي ,عقاب دم سفيد وحو‌اصيل بزرگ .

خزندگان : لاك پشت ‌سبز.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:56 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده بزمان، ايرانشهر

 

اين منطقه به وسعت ۶۸۸‚۳۲۴ هکتار، منطقهٔ کوهستانى بزمان، تپه‌ماهورها و دشت‌هاى اطراف اين کوه را در بر مى‌‌گيرد. اين منطقه داراى کوهى نسبتاً مرتفع (۳۴۹۷ متر) با دره‌هاى آب شيرين و پوشش گياهى نسبتاً مناسب است. جوامع گياهى مشرف بر دامنه‌ها خرزهره، داز، قيچ، درمنه و انواع گَوَن است. حيوانات وحشى که در اين منطقه زندگى مى‌کنند عبارتند از : کبک، کبک چيل، تيهو، دراج، خرگوش، کل، بز، قوچ، ميش. منطقه حفاظت شده بزمان، ايرانشهر

علاوه بر گونه‌هاى مختلف وحوش فوق‌الذکر، نوعى خرس سياه آسيايى که کوچکتر از خرس قهوه‌اى است در سيستان و بلوچستان زندگى مى‌کند. دهانه غارهايى که به احتمال زياد مى‌توان وجود خرس را در آنها حدس زد اکثراً حدود ۷۰ سانتى‌متر است که خود خرس سياه نيز به زحمت مى‌تواند داخل آن شود، ‌ به همين دليل دسترسى انسان به حيوان و عبور آن از اين گونه غارها، کار ساده‌اى نيست. کوه‌هاى سياه بزمان، بيرک‌، تفتان، سراوان، اطراف خاش، کارواندر، اسفندک و تپه‌ماهورهاى اطراف رود ماشکيل از جمله زيستگاه‌هاى اصلى اين گونه خرس به شمار مى‌آيد. پوشش گياهى اين مناطق زيستگاه مناسبى را براى گونهٔ در معرض انقراض و با ارزش خرس سياه در اين ارتفاعات فراهم آورده است. پوشش گياهى غالب زيستگاه‌هاى خرس در اين منطقه شامل : ارجن، کهور، کنار، داز، خرما، زرشک، زارچ، زالزالک، گز، توسکا، زيتون وحشى، انواع گون و درمنه، اورس، بيد، تنگرس و نسترن وحشى مى‌باشد که ميوهٔ بيشتر اين درختان، غذاى عمده خرس‌هاى سياه را تشکيل مى‌دهد. خرس‌ها به خرما و داز علاقه‌اى وافر دارند.
پرنده زيبايى به نام مينا با رنگ‌هاى سبز، آبى و سبزقبا نيز در بلوچستان به وفور يافت م

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:49 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده هامون، زابل

 

اين منطقه با ۰۶۲‚۲۰۱ هکتار وسعت شامل دشت هامون، درياچه يا تالاب هامون و رودخانه هيرمند مى‌شود. اهميت اين منطقه بيش‌تر به دليل زيستگاه انواع حيات وحش، امکان پرورش‌ ماهى، وجود انواع پرندگان و تأمين علوفهٔ دام‌ها از نيزارها و استفاده از نى‌ها جهت حصيربافى مى‌باشد. پرندگان و جانوران وحشى اين منطقه عبارت‌اند از: پليکان و فلامينگو، پرندگان مهاجر آبى، تيهو، زنگوله بال، کورکر (باقرقره)، خرگوش، شغال، کفتار، کاراکال، يوزپلنگ، گراز و آهو.
مراتع و نيزارهاى اطراف درياچه اغلب اوقات سرسبز و متراکم هستند و زيبايى خيره‌کننده‌اى به اين منطقه مى‌بخشند. اين اکوسيستم يکى از زيباترين تالاب‌هاى ايرانى است.
تالاب بين‌المللي هامون يكي از مهم‌ترين تالاب‌هاي دنيا به شمار مي‌رود كه در منطقه كويري و بياباني شرق كشورمان واقع شده است.

تالاب هامون كه بيش از چهار هزار كيلومتر مربع وسعت دارد از سه بخش پوزك در شمال شرقي ، صابوري در شمال غربي و هامون هيرمند در مغرب و جنوب غربي سيستان تشكيل شده است.
دریاچه هامون

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:49 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده سبزكوه


منطقه حفاظت شده سبزكوه در استان چهارمحال و بختياري، بين 27/31 تا 52/31 عرض شمالي و 20/50 تا 09/51 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن 54291 هكتار است.
پوشش گياهي: بلوط، گلخونك، ‌پسته وحشي، آلبالوي وحشي،‌ ارس، ‌بادام وحشي،‌ ارژن، زالزالك، ‌گرامينه، ‌لگومينوز
پستانداران: كل و بز، ‌قوچ و ميش، ‌پلنگ،‌ خرس قهوه اي،‌ خوك وحشي،‌ تشي،‌ خرگوش، ‌گرگ، شغال
پرندگان: كبك دري، تيهو، پرندگان شكاري
منطقه حفاظت شده پرور :
 

منطقه حفاظت شده سبزكوه - dezpart.com


موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده سبز کوه بین شهرستانهای بروجن ،لردگان و اردل واقع شده است که در سال 1365 منطقه شکار ممنوع و در سال 1369 منطقه حفاظت شده اعلام شد.منطقه مذکور در 135 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.سیمای طبیعی منطقه کاملا کوهستانی است.حداکثر ارتفاع آن 3870 متر از سطح دریا و دارای دره های عمیق ، آبشارهای متعدد و آب و هوای متعدد و آب وهوای متنوع می باشد.

پوشش گیاهی

بالغ بر 25 هزار هکتار از این منطقه پوشیده از جنگل بلوط بوده و سایر گونه های درختی از جمله کلخونک،پسته وحشی ،آلبالوی وحشی ،بادام وحشی ،زالزالکو ... را نیز داراست

گونه های جانوری

جانوران وحشی قابل ذکر منطقه عبارتند از :کلو بز،قوچو میش،پلنگ ،خرس قهو ه ای ، خوک وحشی ،گرگ،خرگوش و ... از پرندگان :کبک دری ، تیهوو انواع پرندگان شکاری را می توان نام برد

اهمیت منطقه از لحاظ گردشگری

این منطق به دلیل شرایط تقریبا طبیعی خود و برخورداری از تنوع زیستگاهی جانوری و گیاهیفدارای ارزشهای پزو هشی زیاددر زمسنه های مختلف و دارای ارزشهای اقتصادی زیاد از دیدگاه گردشگری است

از نقاط دیدنی و گردشگری این منطقه می توان به چشمه تنگ زیدان و آبشار آن با ارتفاع بیش از یکصد متر ،روستای دورک شاپوری ،باغات انبوه انار،روستا و امامزاده سرپیر فرود خانه های دوپلان و کره بس و نیز محل تلاقی این دو رودخانه در نزدیکی روستای معدن اشاره کرد

ضمنا آبشار دره عشق با ارتفاع بیش از یکصد متر که بین روستاهای دورک شاپوری و دره عشق در مرز دو منطقه حفاظت شده سبزکوه و جنگلی هلن واقع شده اس

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

.

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:49 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده کالمند  بهادران - اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد


منطقه كالمند - بهادران در سال 1355 به دليل تخم گذاري پرنده با ارزش و كمياب هوبره و همچنين برخورداري از وضعيت اكولوژيكي مناسب جهت ادامه حيات گونه هاي ارزشمند جانوري و گياهي مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شكار ممنوع و از تاريخ اول خرداد ماه سال 1370 با تصويب شوراي عالي محيط زيست رسماً در زمره مناطق چهار گانه تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته و به عنوان حفاظت شده اعلام گرديد.
موقعيت جغرافيايي، سيماي طبيعي و اقليم
اين منطقه در حد فاصل 54 درجه و 20 دقيقه تا 55 درجه و 15 دقيقه طول جفرافيايي و 31 درجه و 5 دقيقه تا 31 درجه و 35 دقيقه عرض جفرافيايي واقع شده است.

كالمند در 20 كيلومتري شهرستان مهريز و 50 كيلومتري مركز استان و بهادران در 85 كيلومتري بزد قرار گرفته است.

وسعت اين منطقه حدود 250000 هكتار برآورد شده كه بيش از نيمي از مساحت آن را نقاط دشتي و مابقي را ارتفاعات صعب العبور، كوهپايه ها و تپه ماهور ها تشكيل داده است. بلندترين نقطه منطقه مزبور در كوه مذوار با ارتفاع 3290 متر و پست ترين نقطه آن در كفه مهدي آباد 1400متر از سطح دريا ارتفاع دارد.

ميزان بارندگي در نقاط مختلف اين مظقه متفاوت بوده و از حداقل 50 تا حداكثر 150 ميلي متر در سال متغير مي باشد.

منابع آب
منابع آبي موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران به دليل وسعت زياد و كويري بودن آن جوابگوي نياز حيات وحش منطقه نبوده است. سنگآب هاي موجود در منطقه كه در اثر انحلال آهكي به طور طبيعي تشكيل شده اند، از نظر ذخيره و ظرفيت نگهداري آب متفاوت و ميزان آب آنها تحت تاثير نزولات جوي بوده و در سال هاي اخير كمبود بارشهاي جوي موجب گرديده تا ذخيره آبي چشمه ها و سنگآب هاي منطقه بسيار كم شود.

در اين راستا اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد با حفر چند حلقه چاه، نصب چند عدد تلمبه بادي، تعمير و مرمت سنگآب ها و ايجاد مخازن آب متعدد زيرزميني اين امكان را فراهم آورده كه حتي در ماه هاي گرم سال نيز گياهان و جانوران وحشي منطقه با مشكل كم آبي مواجه نباشند.

فلور گياهي
كنترل مستمر منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران، اعلام يك پنجم منطقه به عنوان محدوده امن و اجراي قانون تعليف احشام موجب گرديده تا جوامع گياهي منطته مركب از انواع فرم هاي رويشي اعم از يكساله علفي، چندساله علفي، بوته ها، درختان و درختچه ها كه در گذشته سير قهقرايي را طي مي كرده اكنون از وفور نسبي برخوردار باشند. طبق مطالعات انجام شده در تابستان 1379 تعداد 115 گونه گياهي در منطقه شناسايي شد كه به عنوان نمونه مي توان به گونه هاي زير اشاره نمود: گون، اسفناج وحشي، تره تيزك، كاكوتي، فرفيون، گل گندم، شقايق كوهي، انغوزه، زنبق صحرايي، مليكا، خارشتر، كلاه ميرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبيل، تاغ، قيچ، پرند، گز، گل كتاني، بابونه اي، شب بوي صحرايي، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شيرينك، بادام كوهي، انجير وحشي، كسور و بنه.

فون جانوري
منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران با توجه به وجود ارتفاعات، تپه ماهور ها و دشت ها زيستگاه و مامن مناسبي جهت زندگي انواع گونه هاي جانوري مي باشد. در ارتفاعات منطقه گله هاي متعدد كل و بز و قوج و ميش مشاهده شده و در قسمتهاي دشتي تعداد زيادي آهو كه حدود 2000 راس تخمين زده مي شود نظر هر بيننده اي را به سوي خود جلب مي كند.

درقسمت هاي شمال و شمال شرقي منطقه كه از اقليم خشك تري برخوردارند تعدادي جبير زيست مي نمايند. همچنين جانوراني از قبيل يوزپلنگ، كاراكال، پلنگ، كفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندي همچون زاغ بور، هوبره، كبك، تيهو، باقرقره و خزندگاني مانند بزمچه و مار در منطقه موجود مي باشند.

لازم به ذكر و تشكر است از محيط بانان نمونه منطقه كه شبانه روز از اين حيات وحش پاسداري مي كنند.

مركز تكثير و پرورش گورخر
كمتر از نيم قرن پيش حدود دو سوم خاك كشور ايران زيستگاه گورخر ايران بود كه بر اثر شكار بي رويه و تعارضات انساني، وجود اين گونه فقط منحصر به دو منطقه توران و بهرام گور شد. درسال 1376 اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد طرح اسارت، انتقال و رهاسازي گورخر ايران را در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران راه اندازي كرد كه خوشبختانه اين طرح با موفقيت روبرو و در حال حاضر 8 راس گورخر در اين منطقه زيست و با توجه به روند تكثير پيش بيني مي شود كه در آينده نزديك در مناطق مختلف استان رهاسازي گردند.

قابليت هاي منطقه
نقاط ديدني، چشم انداز ها و مناظر طبيعي اين منطقه، وجود حيوانات با ارزش و حمايت شده اي چون آهو، جبير و پرندگان نادر و كميابي مانند زاغ بور و هوبره، با ارزش بن المللي اشان بر اهميت اين اكوسيستم كويري افزوده است. گياهان و جانوران موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران كه به نحو مطلوبي خود را با شرايط سخت كويري تطابق داده اند مي توانند به عنوان نمونه مورد مطالعه وتحقيق مراكز آموزشي و تحقيقاتي قرار گيرند. در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه عليرغم وجود تعداد زيادي از آبادي ها و چاه هاي كشاورزي در منطقه اين مسيله در روند حفاظت تاثير منفي چنداني نداشته كه اين امر را بايستي مرهون همراهي و همدلي مردم و فرهنگ غني و شناخت عميق آنها نسبت به حفاظت از گونه هاي وحش دانست.

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:48 ] [ اطلس ایران وجهان ]

پارک جنگلی سی‌سنگان با مساحت ‪ ۶۰۲‬هکتار در‪ ۲۷‬کیلومتری شرق نوشهر واقع است و از نظر پوشش گیاهی و جذب گردشگر، از پارکهای شاخص کشور محسوب می‌شود.

این پارک جنگلی که در سال ‪ ۱۳۴۴‬احداث شد از ساحل دریای خزر تا ارتفاع ‪ ۵۰‬متری از سطح دریا امتداد دارد و دارای آب و هوای مرطوب، با زمستان ملایم و میانگین بارندگی سالانه ۱۱۰۰ ‬میلی متر است.

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران در گفتگو با ایرنا درباره اهمیت پارک جنگلی سی‌سنگان گفت: این پارک یک جنگل نمونه و طبیعی از جنگل‌های جلگه‌ای شمال ایران است که ترکیب و تنوع گونه‌های درختی آن جذابیت دارد.

"یوسف گرجی بحری" افزود: دراین پارک جنگلی درختان بلوط با قطر بیش از دو متر و همچنین گونه‌های شمشاد و افرا دیده می‌شود و مساحت قابل توجه و در کنار  دریا بودن، به آن زیبایی کم نظیری داده است.

وی با بیان اینکه پارک جنگلی نیازی جدید در زندگی شهرنشینی است، خاطر نشان کرد: تنوع گونه‌ای و طبیعی بودن در پارک جنگلی سی‌سنگان، در مقایسه با پارک جنگلی نور و موارد مشابه بیشتر است و اشکوب‌بندی بالاتری دارد.

این پژوهشگر تأکید کرد: قسمت جنوبی پارک جنگلی سی‌سنگان بکرتر است و هیچ نوع مداخله پرورشی و قطع درخت در آن انجام نشده است.

گرجی درباره وضعیت گردشگری این پارک جنگلی گفت: تأسیسات بهداشتی و جمع‌آوری زباله در پارک سی‌سنگان، وضع مطلوب ندارد و به ویژه در روزهای شلوغ، زباله در همه جای آن دیده می‌شود.

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران اضافه کرد: بعضی از گردشگران به دلیل ناآگاهی، نهال‌های شمشاد را که درختی با ارزش و بسیار کند رشد است، می‌کنند و با آن آتش درست می‌کنند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:48 ] [ اطلس ایران وجهان ]
ذخیره گاه جنگلی سفید پلت صَفرابسته

این جنگل یکی از معدود رویشگاه های گونه کمیاب سفید پلت (Populus caspica Bornm) است و با مساحت 198 هکتار در کنار جاده آسفالته به بندر کیاشهر انشعابی از کیلومتر 12 جاده رشت – لاهیجان، درداخل پارک جنگلی صفرابسته  همراه با مجموعه متنوعی از تالاب ها و گونه های گیاهی رطوبت پسند قرار دارد.

 2- ذخیره گاه جنگلی شمشاد گیسُم

برای محافظت از گونه شمشاد (Buxus hyrcana Pojark) این ذخیره گاه 171 هکتاری در داخل پارک جنگلی گیسُم انتخاب شده است.tree


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:48 ] [ اطلس ایران وجهان ]
ذخیره گاه جنگلی سرخدار گزو

    به مساحت 300 هکتار برای حفظ گونه سرخدار.

 

2- ذخیره گاه سفید پلت پارک جنگلی نور

      این ذخیره گاه  550  هکتاری  در  داخل  پارک جنگلی  نور  برای  محافظت  از گونه  با   ارزش  سفید پلت (Populus caspica Bornm) ایجاد شده است.

 

3- ذخیره گاه جنگلی شمشاد خیبوس- انجیلی 

    با مساحت 604 هکتار در طرح جنگلداری صنایع چوب و کاغذ مازندران برای حفظ گونه شمشاد (Buxus hyrcana Pojark)  در سال 1371 احداث شده، گونه های همراه آن، راش (Fagus orientalis Lipsky)  و کیکم (Acer monspessulanum L) است.

 

4- ذخیره گاه جنگلی شمشاد پارک جنگلی میرزا کوچک خان

    این ذخیره گاه 250 هکتاری در داخل پارک جنگلی میرزا کوچک خان جنگلی در آمل برای مراقبت از گونه شمشاد در نظر گرفته شده است


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:48 ] [ اطلس ایران وجهان ]

۱- ذخیره گاه جنگلی زربین حسن آباد

    این جنگل ها در کیلومتر 5/14تا 5/19 جاده چالوس – تهران در طرفین جاده  به طول تقریبی 5 کیلومتر و همچنین دریال های طرفین رودخانه حسن آباد و جاده دوآب - گلندرود و در طول تقریبی 12 کیلومتر با مساحت 7397 هکتار پراکنش دارد.

از آن جایی  که گونه  زربین (Mill.) Gord)  (Cupressus sempervirens L. var. horizontalisدر ایران ایستگاه های محدودی دارد و گونه ای در حال انقراض محسوب می شود این جنگل از آخرین  بقایای گونه زربین محسوب می شود و ارزش فراوانی دارد. طرح  ذخیره‏گاه زربین با مساحت کل  7397  هکتار، دارای حدود  2375 هکتار جنگل پهن برگ، 2266 هکتار زربین طبیعی، 700 هکتار فضای باز، 631 هکتار جنگل کاری کاج سیاه و کاج اِلدار وکاج بروسیا، 877 هکتار جنگل کاری زربین، 418 هکتار زمین های کشاورزی و باغی و آبادی ها، 70 هکتار جنگل کاری آمیخته سرو نقره ای و زربین و 60 هکتار حریم رودخانه چالوس است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:47 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده فارور
 

منطقه حفاظت شده فاروردر استان هرمزگان بين20/26 الي 15/26 عرض شمالي و 33/54 الي 31/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در3080 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: آكاسيا ,‌ كهور و كنار .

پستانداران: جبير.

پرندگان : بلبل خرما,‌ زرد پره سرزيتوني ,‌ چك چك و دليجه.

 
جزيره فارور در استان هرمزگان گنبدى سربرآورده از آبهاى نيلگون خليج
هميشه فارس محسوب مىشود که از تپه ماهورهاى کوچک و بزرگ تشکيل شده است .
اين جزيره غيرمسکونى و مملو از مرغان دريايى داراى منابع آبى بسيارمحدود
است بطوريکه آب آشاميدنى پرندگان و وحوش موجود درآن با استفاده از سه حلقه
چاه تامين مىشود.
گزارش ايرنا از هرمزگان حاکى است که ، جزيره فاروربه دليل واقع شدن در
مسير مهاجرت پرندگان ، داراى سواحلى با چشم اندازهاى بسيار زيبا در فصلهاى
مختلف سال به ويژه پاييز و زمستان است .
پرستوى دريايى و عقاب ماهىگير از مهمترين پرندگان جزيره فارور بشمار
مىروند، همانجايى که عقاب ماهيگيرآشيانه سازى کرده و جبيرها نيز در حال
چرا هستند.
بلبلخرما، چاخلق ، پرى شاهرخ ، دليجه ، سنگ چشم ، زرده پر،سرزيتونى، چک چک و
غراب گردن قهوه اى ازديگر پرندگان ساکن اين جزيره غير مسکونى هستند.
جبير(نوعى آهو) که از ساليان قبل دراين جزيره رهاشده ، به دليل حمايتهايى
که از آن بعمل آمده بعنوان تنها پستاندارساکن اين جزيره زيبا جمعيت آن به
نحو قابل توجهى افزايش يافته است .
جزيره ۲ هزار۶۲۰و هکتارى فارور از نظر لانه سازى عقابماهيگير و حفظ جمعيت
جبير بسيار حائز اهميت است .
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:47 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ
 

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ در استان ايلام بين30/33 الي 50/33 عرض شمالي و 15/46 الي 40/46 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 29146 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط , بنه,‌ كيكم,‌ زالزالك ,‌ بادام كوهي ,‌ داغداغان .

پستانداران: كل,‌بز,‌ گراز,‌خرس قهوه اي ,‌ پلنگ,‌كفتار,‌ تشي,‌ گرگ, روباه,‌ شغال .
 
قله کوه مانشتمنطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:47 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده كرخه 
 

منطقه حفاظت شده كرخه در استان خوزستان بين40/31 عرض شمالي و 25/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در 13995 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, پده ,‌جاز و سريم.

پستانداران : گوزن زرد ايراني ,‌گرگ ,‌ روباه , گربه جنگلي , خدنگ ,‌شغال ,‌ كفتار ,‌ تشي ,‌شنگ ,‌گراز و انواع پرندگان و جوندگان.
منطقه حفاظت شده كرخه
گوزن زرد ایرانی یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که این گونه را می‌توان تنها در حاشیه دز استان خوزستان یافت.
دو نوار باریک حاشیه دز و کرخه باقی‌مانده جنگل‌های 400 هزار ساله بین النهرین هستند. جنگل‌های نمونه حمیدیه در اطراف دزفول از جمله این جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای دادند.
این منطقه از قدیم الایام زیستگاه گوزن زرد بوده که زیر نظر اداره محیط زیست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هایی از گوزن‌های زرد وجود دارند که به دلیل تکثیر در دهه 40 به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپایی اختلاط پیدا کردند و هم اکنون این گونه‌ها با اختلاطی جزیی در زیرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ایرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.
این نوع گوزن طبق IUCN اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخریب زیستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبیل عوامل انسانی و طبیعی این گونه را تهدید می‌کند.
گوزن‌های زرد ایرانی پستانداران بسیار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حیوان احساس ناامنی کند جفت گیری صورت نمی‌گیرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌یابد.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زیاد عشایر و بی توجهی آنها به اهمیت مساله باعث شده تا این گونه در معرض نابودی بیشتری قرار دارد. 
 منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:47 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده دز 
 

منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بين57/32 الي 36/31 عرض شمالي و 32/48 الي 10/48 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 17533 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پده,گز, سريم, بنگله, علف مار و تمشك .

پستانداران: گوزن زرد, كفتار,‌ گرگ و گراز

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:46 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده لشگردر 
 

منطقه حفاظت شده لشگر در در استان همدان بين48/49 طول جغرافيايي و 17/34 عرض جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 16071 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, كنگر,‌آويشن‌ ,‌ فرفيون ,‌بادام وحشي,‌نسترن وحشي,‌ جو,‌ گندم ,‌گردو و سيب.

پستانداران: قوچ و ميش,‌گراز,‌ روباه و گرگ.


منطقه حفاظت شده لشگردر - شرکت مهندسی نبض سبز

منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتي در حدود 16000 هكتار در شرق و جنوب شرقي ملاير قرار دارد اين منطقه به سبب ويژگيهاي طبيعي داراي تنوع گياهي و جانوري مناسبي بوده و از اكوسيستمهاي پويا و كمتر دست خورده استان همدان محسوب مي شود بلندترين ارتفاع منطقه 2758 متر از سطح دريا ارتفاع دارد . اين منطقه به جهت برخوردار بودن از شرايط لازم ابتدا در بهمن ماه سال 1363 به عنوان منطقه شكار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرايط اكو لوژيكي و خصوصا زيستي در اسفندماه سال 1369 با جهد كوشش مجموعه پرسنل اداره كل حفاظت محيط زيست همدان با تصويب شورايعالي حفاظت محيط زيست عنوان « منطقه حفاظت شده را از آن خود كرد . اين منطقه به لحاظ موقعيت طبيعي و توپوگرافي داراي سه وضعيت كوهستاني . تپه ماهوري و نسبتا دشتي مي باشد . مناطق كوهستاني زيستگاه كل و بز و مناطق تپه ماهوري زيستگاه گونه حمايت شده قوچ و ميش ارمني مي باشد و مناطق دشتي نيز به سبب تغيير نوع كاربري زمين از جانب روستائيان به صورت كشت باغات انگور درآمده است . (گونه هاي جانوري ) منطقه حفاظت شده لشگردر به سبب سيماي كوهستاني عدم دسترسي سهل و آسان به تپه ماهورهاي قابل توجه و پوشش گياهي نسبتا مناسب از ديرباز وحوش قابل ملاحظه اي بوده است گرچه جمعيت آنان در ساليان اخير سير نزولي شديد را طي كرده است اما پس از اعلام به عنوان حفاظت شده و حفظ و حراست آن احياء جمعيت وحوش روند مطلوبي را طي نموده است . از پستانداران منطقه مي توان پازن . گوسفند وحشي . گرگ . شغال . روباه . تشي . خرگوش . گوركن . كفتار و رودك و از پرندگان كبك . تيهو . باقرقره . عقاب طلايي . فاخته . دليجه . كمر كلي .پری شاهرخ. چکچك . و از خزندگان انواع مار را مي توان نام برد .

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:46 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده بافق
 

منطقه حفاظت شده بافق در استان يزد بين45/31 الي 12/31 عرض شمالي و 40/55 الي 50/55 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 88527 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: سرو كوهي,‌ كلاه ميرحسن,‌ بادام كوهي,‌بنه ,‌قيچ,‌تاغ و چوبك .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ وميش,‌آهو,‌ جبير, ‌یوزپلنگ, گرگ و شغال

پرندگان : هوبره ,‌زاغ بور,‌ دليجه, سارگپه و تيهو.

خزندگان : كورمار و مارجعفري.
منطقه حفاظت شده بافقمنبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:46 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده سالوك
 

منطقه حفاظت شده سالوك در استان خراسان بين15/37 تا 07/37 عرض شمالي و 17/57 تا 03/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 11670 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس,‌زرشك ,‌ افدرا,‌گوجه وحشي,‌درمنه ,‌گون و كلاه ميرحسن.

پستانداران: آهو, گرگ,‌ قوچ وميش, كل وبز, پلنگ,‌كفتار, روباه ,‌خوك وحشي, شغال ,تشي, خرگوش, سمور, سنجاب زميني وگوركن .
منطقه حفاظت شده سالوك
پرندگان : كوكر,چكاوك, كبك,‌تيهو,‌باقرقره ,‌سسك و ‌جغد .

 سالوك در شمال غربي اسفراين قرار دارد و در اين منطقه دره‌هاي زيبا و ديدني زاري، جوزي و چهار برج جنگل‌هاي پراكنده مشهود است. اين منطقه زيستگاه پرندگان و حيوانات بسياري همچون آهو، قوچ، ميش است و جاذبه‌هاي گياهي مانند گلابي و آلوچه وحشي، زرشك، قره‌ميغ، ريخوك، زالزالك، نسترن وحشي، افرا كركو، گز انجير و گردو است. دره توي سالوك با طول حدود ‪ ۱۵‬كيلومتر داراي ‪ ۱۵‬چشمه دايمي به صورت نهر است كه منظره‌هاي بسيار زيبا و ديدني را بوجود آورده است.

دژ قديمي معروف به قلعه سالوك يا صعلوك از بناهاي است. اين قلعه تاريخي در شمال منطقه حفاظت شده سالوك واقع شده و در انتهاي دره زاري و بر فراز صخره‌هاي صعب‌العبور سالوك بنا شده است. وجود غارهاي مهم از جمله غار رختيان و غار پلنگ تخته ني در سالوك و غار پيش قلعه در پارك ملي و حفاظت شده ساريگل از مناطقي هستند كه گردشگران و طبيعت دوستان را به سوي خود جذب مي‌كند. منطقه حفاظت شده سالوك

غار پيش قلعه در منطقه ساريگل واقع بوده و بخاطر اينكه در ديواره صخره قرار دارد ورود به اين مكان مستلزم وسايل و تجهيزات است و بر اساس شنيده‌ها اين غار از عمق بسيار زيادي برخوردار بوده و در گذشته مردم براي پيدا كردن آثار باستاني به داخل آن مي‌رفته‌اند و اعتقاد دارند كه در اين غار آثار باستاني فراواني وجود دارد.
 
وجود چشمه‌هاي فراوان مانند چشمه سياه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفيدارلي، چشمه بازي گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراين كه غبار خستگي را از تن رهگذران مي‌زدايد
.

 
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:45 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ
 

منطقه حفاظت شده كوه خيزوسرخ در استان كهكيلويه و بويراحمد بين25/30 الي 42/30 عرض شمالي و 22/50 الي 39/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 36234 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: بلوط,بادام كوهي,‌بنه,‌ ارژن,‌كنار,زالزالك, سرو كوهي,‌آلبالو وحشي,‌گون,‌كنگر,‌ شيرين بيان, كاسني و‌آتريپلكس .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و ميش, كفتار,‌ روباه و گرگ.

پرندگان : كركس,‌ دليجه,‌ جغد,‌سبز قبا,‌شاهين و بلبل .

خزندگان : افعي جعفري,‌ افعي شاخدار و انواع مارمولك ,‌سوسمار و سمندرمعمولي.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:45 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده ميان جنگل فسا
 

منطقه حفاظت شده ميانجنگل فسا در استان فارس بين 14/29 الي 57/ 28عرض شمالي و 16/53 شرقي واقع شده است. مساحت آن 56528 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: پسته وحشي,‌بادام كوهي,‌ارژن,‌كيكم,‌ اورس و زالزالك .

پستانداران: كل و بز‌ ,‌ آهو,‌ پلنگ,‌ گرگ,‌ گربه وحشي,‌قوچ و ميش.

پرندگان : بلدرچين‌ , كبك,‌تيهو و هوبره
 

 
 

  ميان جنگل فسا

 

 

 

 

  منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

 

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:45 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده حرای خوران
 

منطقه حفاظت شده حرای خوران در استان هرمزگان بين45/26 عرض جغرافيايي و40/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن 2518 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گز, ني, لويي و جگن .

پستانداران: گربه وحشي و گرگ.

پرندگان : ‌مرغابي ها ,اگرتها,‌‌مرغابي ها, سليم خرچنگ خور,‌ پرستوي دريايي,‌‌ حواصيل هندي ,عقاب دم سفيد وحو‌اصيل بزرگ .

خزندگان : لاك پشت ‌سبز.
منبع  برگرفته :سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]
ذخیره گاه جنگلی نوش فاضل آباد  سورکش

این جنگل در 23 کیلومتری جنوب فاضل آباد گرگان ( سورکش واقع در دره کتول ) در منطقه ای به وسعت 195 هکتار گسترش دارد و از شمال به کوه قزقلعه یا جنگل پلنگ آرام، از جنوب به کوه الستان، از شرق به جنگل کرکوچال (تپه میدان و مزرعه)، از غرب به کوه سوراخ دار کشیده می شود. عملیات اجرایی آن از سال 1369 آغاز شده و از اولین ذخیره گاه های جنگلی کشور است.

این ذخیره گاه در طول شرقی 54 درجه و 49 دقیقه و عرض شمالی 36 درجه و 44 دقیقه قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 900 تا 1450 متر و میانگین بارندگی سالانه آن 600 میلی متر و میانگین دمای سالانه آن 23 درجه سانتی گراد است. 


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده جهان نما


منطقه حفاظت شده جهانما در استان گلستان بين42/36 عرض شمالي و 12/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 38403 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,‌مرال,‌خرس قهوه اي ,‌ گرگ و شوكا.
 

منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته مي‌تواند در همه فصول پذيراي ايرانگردان و گردشگران باشد.

اين منطقه با وسعتي بيش از ‪ ۳۰‬هزار هكتار در جنوب شرقي شهرستان كردكوي در ارتفاعي بين ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متري از سطح دريا واقع شده است.

وجود دهكده‌هاي ييلاقي قديمي، آثار تاريخي و باستاني، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمياب و نوع پوشش گياهي از جمله جاذبه‌هاي اين منطقه است.

"مزدك دريابيگي" در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در اين منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده‌هاي ييلاقي قديمي وجود دارد كه از جمله دو روستاي كفشگيري و سعدآباد است.

كفشگيري محله و سعدآبادمحله در شمال غربي منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز داراي منازلي با معماري سنتي است.

شغل مردم روستاهاي منطقه عمدتا دامداري وكشاورزي بوده و گليم، پاپيچ‌هاي سنتي و وسايل تزئيني كوچك از جمله صنايع دستي آنان به شمار مي‌رود.

همچنين وجود برج ‪ ۳۵‬متري رادكان معروف به "ميل رادكان" درحاشيه اين منطقه ارزش گردشگري آن را دو چندان كرده است.

اين منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوي واقع است، گفته مي‌شود مدفن يكي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است.

آثار باستاني زيادي نيز در روستاهاي حاجي‌آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زيارت و ديگر محدوده‌هاي منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.

از نظر وضعيت جغرافيايي بيشتر منطقه جهان نما كوهستاني بوده و ارتفاع منطقه آن از ‪ ۶۰۰‬متر در مرز شمالي اطراف شصت كلا تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستاي زيارت مي‌باشد.

كوههاي معروف اين منطقه دوكالي درغرب، شاه‌پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌هاي مهم آن شامل مغزي در غرب ، جلينك بلينگ در جنوب، سفيددره در مركز و تركت در شمال است.

با وجود كوهستاني بودن اين منطقه چشمه‌هاي زيادي در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پيرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والديگاه، امام وردي، چهارسرا، چشمه‌هاي اطراف محلات جلينگ بلينگ، حاجي آباد، مرادچشمه، تاجين چشمه و چشمه آبگرم زيارت است.

همچنين رودخانه‌هايي دراين منطقه جاري است كه از جمله مي‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسير به نام رادكان وارد استان مازندران مي‌شود، رودخانه فصلي سفيددره نيز در مركز اين منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنين آبشار زيارت وجود دارد كه در حدود پنج كيلومتري روستاي زيارت و در شمال شرقي اين منطقه است.

جهان‌نما در طبقه بندي جغرافيايي گياهي ايران جز بخش فرعي هيركان قرار گرفته كه اين بخش جنگل‌هاي شمال كشور را در برگرفته است.

پوشش گياهي منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است.

مهمترين گونه‌هاي گياهي آن سرخدار، ارس، سروكوهي، پيرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بيد، هفت كول، نمدار، سياه‌تلو وگونه‌هاي علفي وبوته‌اي گل گاوزبان، سريش، فستوك، يونجه، گل قاصد، مريم گلي، شكرتيغال، اسپرس بوته‌اي، چوبك و درمنه است.

منطقه تركت و پيرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترين زيستگاه حيات وحش ازجمله مرال، شوكا، خرس و گرگ است.

اين منطقه به دليل شرايط خاص داراي حيات وحش غني شامل گونه‌هاي كمياب و درمعرض خطر است كه برخي گونه‌هاي مهم آن خرس قهوه‌اي، روباه، شوكا، خوك وحشي، گربه جنگلي. سياه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومي و مهاجر اين منطقه نيز از ديگر زيباييها بوده كه از جمله انواع دليجه، عقاب، سارگيه، قرقي، كبك، تيهو، بلدرچين، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلي، شاهين، فاخته و توكا مي‌باشد.

از سوي ديگر براساس آمارهاي ارايه شده متوسط بارندگي در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬ميلي متر اعلام شده است.

براين اساس زمستان اين منطقه سرد و در تابستان هواي مطبوع و خنكي دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان يكي از عوامل تلطيف هواي است.

گفتني است ميل رادكان، جاده شاه عباسي، شهر باستاني تميشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهيم و چهاركوه، دهكده‌هاي ييلاقي درازنو و جهان نما و پارك جنگلي امام رضا(ع) از ديگر مناطق گردشگري شهرستان كردكوي است.

بخش شمال اين شهرستان از زمين‌هاي جلگه‌اي هموار با شيب ملايم تشكيل شده و به زمين‌هاي بندرتركمن، رودخانه قره‌سو و خليج گرگان منتهي مي‌شود.

بخش جنوبي آن نيز از ارتفاعات البرز شرقي تشكيل شده كه حداكثر ارتفاع آن از سطح دريا در برخي از مناطق به سه هزار و ‪ ۵۰۰‬متر مي‌رسد.

پوشش گياهي اين شهرستان متنوع است، در كوهپايه‌ها زمين‌هاي زراعتي همراه با چمنزارها گسترش يافته و تا ارتفاع دو هزار و ‪ ۴۰۰‬متري را هم جنگل‌هاي انبوه پوشانده است.

شهرستان كردكوي با يك بخش مركزي و سه دهستان بيش از ‪ ۷۰‬هزار نفر دارد و كشاورزي در اقتصاد اين شهرستان نقش عمده‌اي دارا مي‌باشد. منطقه حفاظت شده جهان نما

كردكوي در غرب استان گلستان با مساحتي حدود ‪ ۸۱۵‬كيلومترمربع از شمال به بندرتركمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.  روستای جهان نما

در مجموع ‪ ۱۹۲‬هزار و ‪ ۹۳۲‬هكتار ، معادل ‪ ، ۹/۴۴‬درصد مساحت كل استان را مناطق حفاظت شده تشكيل مي‌دهد .

بخشي از اين مناطق شامل پارك ملي گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب‌هاي بين‌المللي "آلاگل"، "آلماگل"، "آجي‌گل" و "گميشان" هستند كه در جاي جاي استان گسترده شده است.

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده هفتاد قله


منطقه حفاظت شده هفتاد قله در 25 كيلومتري شمال شرقي اراك و بين شهرستانهاي اراك , محلات و خمين در 55/33 تا 18/34 عرض شمالي و 57/49 تا 32/50 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 97407 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: كاسني, نعناع, شب بو, تنگرس,‌ نسترن ,‌ لرك, فرفيون و اسپند .
پستانداران: كل و بز ,‌قوچ و ميش ,‌ پلنگ , كفتار, شغال,‌ گرگ , گوركن, خرگوش , ‌تشي و‌ روباه .
پرندگان : كبك ,‌ تيهو,‌ بلدرچين ,‌باقرقره , كبوتر چاهي , كبوتر كوهي ,‌ عقاب طلايي ,‌ سارگپه , هما, كركس ,‌دال ,‌شاهين , بحري , ليل ‌,‌ بوتيمار و حواصيل .
خزندگان : چند نوع افعي, مارآبي و لاك پشت .
 


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده سفيدكوه


منطقه حفاظت شده سفيدكوه در استان لرستان بين18/48 تا 43/47 عرض طول شرقي و 49/33 تا 29/33 عرض شرقي واقع شده است. مساحت آن 71477 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: بلوط ,‌ارژن,‌ كيكم ,‌انجير وحشي,‌ زالزالك ,‌آلبالوي وحشي,‌گلابي وحشي,‌ بنه ,‌ گون ,‌درمنه, چوبك و آويشن.
پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و ميش ,‌خرس قهوه اي , پلنگ ,‌گراز و گرگ.

منبع- سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده بيجار


منطقه حفاظت شده بيجار دراستان كردستان و در موقعيت 36 تا 73/36 عرض شمالي و 25/47 تا 53/47 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 31612 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: درختچه بادام كوهي ,‌گون , درمنه ,‌ آويشن ,‌بابونه ,‌بومادران و‌كاكوتي. منطقه حفاظت شده بيجار
پستانداران: قوچ و ميش ارمني , رودك ,‌ خارپشت و جرد ايراني .
 

منطقه حفاظت شده بيجار -

منطقه حفاظت شده بیجار در شمال بیجار و جنوب شرقی شهرستان تكاب قرار گرفته است . رودخانه قزل اوزن حد جنوبی منطقه را طی می كند . در شمال منطقه رودخانه قم چقا جریان دارد . این منطقه به لحاظ جغرافیایی در طول 51'.4E وْ 47 تا.25'.8E ْ47 و.12'.9N ْ36 تا.59'.5N ْ35 قرار گرفته است .

وضعیت توپوگرافی
تقریبا نیمی از منطقه را اراضی با شیب كمتر از 12% تشكیل می دهد و بقیه منطقه اغلب به صورت تپه ماهوری می باشد و ارتفاع حداقل و حداكثر منطقه به ترتیب 1533 و 2187 متر می باشد .


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 22:43 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده جنگل‌هاى حرا (مانگرو)، جزيره قشم

 

گونهٔ‌ جنگلى حرا (مانگرو) از ويژگى‌هاى اکوسيستم سواحل جنوبى ايران است که به طور پراکنده، از تنگهٔ هرمز به سمت شرق و اقيانوس هند، در سواحل عمان، پديد آمده‌اند. اين جنگل‌ها در سواحل خليج‌فارس، در اطراف بندر لافت، شمال جزيرهٔ قشم، ‌ بندر خمير و در کانون‌هاى متراکم ديده مى‌شوند. ابوعلى‌سينا، دانشمند بزرگ ايرانى، درخت اين جنگل‌ها را حرا ناميده است.

جنگل حرا در اطراف جزيرهٔ قشم‌، در نوارى به عرض ۵۰ تا ۵۰۰ متر کشيده شده و محدوده‌‌اى برابر با ۱۵۰ کيلومتر و مساحتى معادل ۸۲۳۶ هکتار را در بر گرفته است. اگر آب‌هاى نواحى باتلاقى و مساحت نقاط خالى منظور نشود، مساحت واقعى اين جنگل در حدود ۶۰۱۲ هکتار مى‌باشد. وسيع‌ترين قسمت جنگل‌هاى حرا در آب‌هاى بندر لافت و بندر پل در شمال غربى جزيرهٔ قشم، و در فاصلهٔ‌ ۱۴۰ کيلومترى غرب بندرعباس قرار دارد.
منطقه حفاظت شده جنگل‌هاى حرا (مانگرو)


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:27 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه شكار ممنوع تپال با وسعتي برابر 30 هزار هكتار در شمال غربي شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه اي است كوهستاني و دشتي كه در مجاورت شاهرود واقع شده است .
منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه تپال با چشم اندازهاي بسيار زيبا از دير زمان محل مناسبي جهت زيستگاه وحوش و محل مناسبي جهت بازديد دوستداران طبيعت به شمار مي رود .
اين منطقه كه تا قبل از سال 1373 از نظر حيات وحش دچار آسيبهاي جدي شده بود جهت احيا ء آن طبق آگهي روزنامه رسمي به مدت 5 سال از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت كه پس از انقضاي اين مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال ديگر منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد هاست اين منطقه به لحاظ نزديكي و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعيت خاصي برخوردار بوده و دسترسي به اين منطقه براي گردشگران و دوستداران طبيعت با كمترين زمان و هزينه امكان پذير مي باشد .
از گونه هاي بارز حيات وحش اين منطقه مي توان قوچ و ميش ،‌كل و بز ، آهو ، خرس قهوه اي ، پلنگ ، كبك ، كيهو ،‌كبك دري ، شغال ، و انواع پرندگان وحشي را مي توان نام برد.

 

منطقه شكار ممنوع تپال با وسعتي برابر 30 هزار هكتار در شمال غربي شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه اي است كوهستاني و دشتي كه در مجاورت شاهرود واقع شده است .


منطقه تپال با چشم اندازهاي بسيار زيبا از دير زمان محل مناسبي جهت زيستگاه وحوش و محل مناسبي جهت بازديد دوستداران طبيعت به شمار مي رود .
اين منطقه كه تا قبل از سال 1373 از نظر حيات وحش دچار آسيبهاي جدي شده بود جهت احيا ء آن طبق آگهي روزنامه رسمي به مدت 5 سال از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت كه پس از انقضاي اين مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال ديگر منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد هاست اين منطقه به لحاظ نزديكي و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعيت خاصي برخوردار بوده و دسترسي به اين منطقه براي گردشگران و دوستداران طبيعت با كمترين زمان و هزينه امكان پذير مي باشد .
از گونه هاي بارز حيات وحش اين منطقه مي توان قوچ و ميش ،‌كل و بز ، آهو ، خرس قهوه اي ، پلنگ ، كبك ، كيهو ،‌كبك دري ، شغال ، و انواع پرندگان وحشي را مي توان نام برد.
منبع- سایت کویرها وبیابانهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:25 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه شكار ممنوع تپال با وسعتي برابر 30 هزار هكتار در شمال غربي شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه اي است كوهستاني و دشتي كه در مجاورت شاهرود واقع شده است .
منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه تپال با چشم اندازهاي بسيار زيبا از دير زمان محل مناسبي جهت زيستگاه وحوش و محل مناسبي جهت بازديد دوستداران طبيعت به شمار مي رود .
اين منطقه كه تا قبل از سال 1373 از نظر حيات وحش دچار آسيبهاي جدي شده بود جهت احيا ء آن طبق آگهي روزنامه رسمي به مدت 5 سال از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت كه پس از انقضاي اين مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال ديگر منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد هاست اين منطقه به لحاظ نزديكي و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعيت خاصي برخوردار بوده و دسترسي به اين منطقه براي گردشگران و دوستداران طبيعت با كمترين زمان و هزينه امكان پذير مي باشد .
از گونه هاي بارز حيات وحش اين منطقه مي توان قوچ و ميش ،‌كل و بز ، آهو ، خرس قهوه اي ، پلنگ ، كبك ، كيهو ،‌كبك دري ، شغال ، و انواع پرندگان وحشي را مي توان نام برد.

 

منطقه شكار ممنوع تپال با وسعتي برابر 30 هزار هكتار در شمال غربي شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه اي است كوهستاني و دشتي كه در مجاورت شاهرود واقع شده است .


منطقه تپال با چشم اندازهاي بسيار زيبا از دير زمان محل مناسبي جهت زيستگاه وحوش و محل مناسبي جهت بازديد دوستداران طبيعت به شمار مي رود .
اين منطقه كه تا قبل از سال 1373 از نظر حيات وحش دچار آسيبهاي جدي شده بود جهت احيا ء آن طبق آگهي روزنامه رسمي به مدت 5 سال از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت كه پس از انقضاي اين مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال ديگر منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد هاست اين منطقه به لحاظ نزديكي و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعيت خاصي برخوردار بوده و دسترسي به اين منطقه براي گردشگران و دوستداران طبيعت با كمترين زمان و هزينه امكان پذير مي باشد .
از گونه هاي بارز حيات وحش اين منطقه مي توان قوچ و ميش ،‌كل و بز ، آهو ، خرس قهوه اي ، پلنگ ، كبك ، كيهو ،‌كبك دري ، شغال ، و انواع پرندگان وحشي را مي توان نام برد.
منبع- سایت کویرها وبیابانهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:25 ] [ اطلس ایران وجهان ]

پناهگاه حيات وحش جزيره شتور
 

اين جزيره در فاصله 5/1 كيلومتري جنوب شرقي جزيره لاوان واقع شده است و مساحت آن 4/1 كيلومت مبربع و ارتفاع آن از سطح دريا حدود 10متر استا . تنها ارتفاعاتي كه در اين جزيره به وجود آمده اند دو رشته از تپه هاي شني در شمال وجنوب جزيره است . پوشش گياهي اين تپه ها ،‌به ويژه در مناطق پست جزيره از گياهان « شور پسند » و مقاوم در مقابل كم آبي است كه به طور پراكنده رشد كرده انيد . حد اكثر ارتفاع اين گياهان يك متر است جزيره شتور جزيره اي است غير مسكوني كه هيچگونه فعاليتي در آن ديده نميشود .
پرندگان موجود آن شامل چهار گونه پرستوي ديايي است كه در جزيره توليد مثل ميكنند . در اين جزيرهرتعداد زيادي مار سمي ساه رنگ و كوچك كه معمولاً‌زير شن مخفي مي شوند مشاها-ده شده ا ست و به همين جهت به جزيره ماران نيز معروف است . همچنين لاك پشتهاي دريايي در سواحل آن تخم گذاري ميكنند .
صيادان و بوميان جزاير اطراف در هنگام طوفاني بودن دريا و همچنيني براي جمع آوري لاك پشت ها و تخم پرندگان دريايي به اين جزيره مسافرت ميكنند . شتور با اين كه مساحت بسيار كمي دارد از مهمترين و بارزش ترين زيستگاههاي پرندگان و لاك پشت هاي دريايي در خليج فارس و درياي عمان است . تحقيقات و پژوهشهاي علمي در خصوص حيات وحش جزيره ،‌جانوارن مختلفي از جمله پرستوي دريايي پشت دودي ،‌پرستوي درييايي تيره ،‌پرستوي دريايي كاكلي كوچك ، بالان گلوسياه ،‌اگرت ساحلي ،‌چكاوك كاكلي ، عقاب ماهيگير ،‌سليم شني ،‌حواصيل ساحلي ،‌جوتصيل ارغواني ،‌لاك پشتهاي ديايي ،‌لاك پشت سرخ و سبز و عقابي و چرمي را مورد بررسي و شناسائي قرارداده است . میانکاله


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده مند


منطقه حفاظت شده مند در استان بوشهر بين5/27 تا 10/28 عرض شمالي و 15/51 تا 6/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 49951 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: حرا, گز و‌ كهور.
پرندگان : گيلانشاه خالدار و هوبره .
منطقه حفاظت شده حله :
منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر بين4/29 تا 17/29 عرض شمالي و 30/50 تا 15/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در 44708 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني و نخل مرداب.
پرندگان : پليكان پا خاكستري ,اردك مرمري , گيلانشاه خالدار,‌ درنا, انواع مرغابي سانان,‌ اگرتها,‌حواصيلها,‌كاكاييها و پرستوهاي دريايي .


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده ارژن


منطقه حفاظت شده ارژن در استان فارس، بين 30/29 عرض شمالي و 52 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن 59 هزار و 784 هكتار است.
پوشش گياهي: ني، جگن، بوريا، كوشيا، ‌درختان بلوط، ‌بادام،‌ زالزالك، داغداغان
پستانداران: گربه وحشي، گرگ
پرندگان: اردك سرسبز، ‌خوتكا، نوك پهن، ‌آنقوت، ‌گيلار، ‌فيلوش، ‌چنگر، يلوه آبي، ‌حواصيل،‌ اگرتها، ‌اكراس، ‌اكراس سياه، ‌طاووسك، ‌پليكان خاكستري ،‌ اردك مرمري، اردك سرسفيد، ‌عقاب شاهي، ‌اردك سرسفيد،‌ فلامينگو، د‌رنا، كفچه نوك، كاكايي سرسياه
دشت ارژندریاچه پریشان - دشت ارژن

 

اين منطقه كه بعنوان ذخيره گاه زيستكره از سوى يونسكو انتخاب شده در 60 كيلومترى غرب شيراز قرار گرفته و 52800 هكتار مساحت دارد. اين منطقه شامل دشت وسيع ارژن و تالاب بين المللى پريشان است.
گونه هاى غالب گياهى منطقه را نى، جگن، بلوط و بادام تشكيل ميدهد و گونه هاى مهم جانورى آن شامل پرندگان آبزى و كنار آبزى از جمله پليكان پا خاكسترى، اردك سر سفيد و عقاب شاهى است. تعدادى گوزن زرد ايرانى نيز به اين منطقه آورده شده اند. اين منطقه به دليل آنكه زيستگاه مناسبى براى زمستان گذرانى و زادآورى بسيارى از پرندگان است داراى اهميت بين المللى است. اين منطقه را زيستگاه شير ايرانى، كه منقرض شده است، ميدانند

منبع -سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده بيستون


منطقه حفاظت شده بيستون در استان كرمانشاه، بين 30/34 عرض شمالي و 50/46 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن در 54 هزار و 950 هكتار است.
پوشش گياهي: بلوط، آلبالو وحشي،‌ زالزالك، ‌گلابي وحشي، بنه
پستانداران: كل و بز، گرگ، ‌پلنگ، گوركن

 منطقه حفاظت شده بيستونمنبع -سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:23 ] [ اطلس ایران وجهان ]
منطقه حفاظت شده جاجرود


منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران، بين 47/35 تا 31/35 عرض شمالي و 57/51 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن 55 هزار و 77 هكتار است.
پوشش گياهي: خارشتر، گز، تاغ، اسكنبيل، كاروانكش، جغجغه، گون، درمنه، زالزالك،‌ گوجه وحشي،‌ زرشك، انجير
پستانداران: كل و بز، ‌قوچ و ميش، ‌آهو، ‌پلنگ، ‌خوك،‌ كاراكال، سياه گوش
پرندگان: كبك، تيهو،‌ باقرقره، ‌اردك سرسبز منطقه حفاظت شده جاجرود

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:23 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده پرور


منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان، بين 06/35 تا 53/35 عرض شمالي و 19/53 تا 47/53 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن66 هزار و 626 هكتار است.
پوشش گياهي: ارس، مايمرز، بنه (پسته وحشي)، آنقوزه، گون،‌ باريجه، بلوط، ‌راش، ‌ممرز، ‌گلابي، آويشن،‌ زرشك
پستانداران: مرال، ‌شوكا،‌ پلنگ، يوزپلنگ، خرس قهوه اي
پرندگان: كبك دري، ‌هوبره، ‌تيهو

 

  منطقه حفاظت شده پرورمنطقه حفاظت شده پرور

منطقه حفاظت شده پرور:


منطقه حفاظت شده پرور در 40 کيلومتری سنگسر واقع است که به لحاظ قرار گرفتن در ميان دو اکوسيستم مناطق بياباني جنوب استان سمنان و مناطق جنگلي استان مازندران و متأثر شدن از اين دو اکوسيستم داراي سيماي جذاب طبيعي و جلوه هاي زيبايي از شاهکارهاي خلقت است.
منطقه حفاظت شده پرور با تأثير پذيري از محيط اطراف خود و پوشش گياهي متنوع، زيستگاه خوبي را براي گونه هاي مختلف گياهي و جانوري فراهم آورده، پوشش گياهي بارز منطقه شامل بلوط، افرا، راش، وليک، اورس، گلابي وحشي، درمنه، آويشن، انواع گون، انواع گرامينه، ممرز، زرشک و گل گاوزبان است.
پستانداران بارز منطقه شامل: مارال، کل و بز، قوچ و ميش، شوکا، آهو، خرس قهوه اي، پلنگ، گراز، يوزپلنگ، شغال، خوک، سمور، روباه و انواع گربه وحشي مي باشد. انواع پرندگان شکاري، کبک، تيهو، کبک دري،قرقاول، هوبره و ... پرندگان منطقه را تشکيل مي دهند.
 منبع -سایت بیابانها وکویرهای ایران

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:23 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقه حفاظت شده ليسار


منطقه حفاظت شده ليسار در استان گيلان بين57/37 تا 03/38 عرض جغرافيايي و 61 تا 30/61 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در حدود 31044هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: راش ,‌ ممرز,‌خرمالو,‌بلوط,‌تمشك ,‌ توسكا,‌آزاد و شمشاد.
پستانداران: شوكا,‌خرس قهوه اي ,‌گراز,‌خرگوش,‌مرال ,‌كل و بز.
پرندگان : قرقاول و كبك دري.
منطقه حفاظت شده ليسار

[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:22 ] [ اطلس ایران وجهان ]

منطقهٔ حفاظت شدهٔ گنو، بندر‌عباس

 

اين منطقهٔ حفاظت‌شده در ۲۹ کيلومترى شمال غربى شهرستان بندرعباس واقع شده است. اين کوه در مقايسه با آب و هواى گرم بندرعباس داراى آب و هواى نسبتاً معتدل است و به همين مناسبت از اهميت خاصى برخوردار مى‌‌باشد. پوشش گياهى آن بسيار جالب و قابل‌توجه است؛ به طورى که ادارهٔ‌ محيط زيست هرمزگان براى حفظ و حراست از آن‌ها تمام پوشش گياهى اين منطقه را مورد حفاظت و کنترل خود در آورده است.
تنوع پوشش گياهى اين کوه، از دامنه تا قلهٔ کوه، مشتمل بر انواع درختان گرمسيرى، ‌ استپ بيابانى، استپ کوهپايه‌‌اى و گونه‌هاى گياهى نواحى سردسيرى است. در دامنهٔ کوه، ابتدا بوته‌هاى پراکنده‌اى رشد کرده‌اند که انواع خانوادهٔ گندميان، گون و تک درخت‌هاى مغير (مغيلان) در ميان آن‌ها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گياهان تغيير مى‌کند؛ به طورى که در ارتفاع ۱۸۰۰ مترى، بادام وحشى گونهٔ غالب را تشکيل مى‌دهد؛ در حالى که ديگر گونه‌هاى ياد شده، ‌ در ارتفاع ۲۳۰۰ مترى مشاهده مى‌شوند. به علت کاهش دما، درختان سردسيرى نظير کاج، سرو، زيتون وحشى و شمشاد وحشى به صورت انبوه روييده‌اند. انبوهيِ اين درختان در استان هرمزگان تعجب‌آور است. درختان اين ناحيه هرازگاهى در اثر صاعقه در وسعت زيادى آتش مى‌‌گيرند. از گياهان ديگر ارتفاعات گنو، انواع گياهان دارويى است که مورد توجه محققان و پژوهشگران مى‌باشندمنطقهٔ حفاظت شدهٔ گنو، بندر‌عباسمنطقهٔ حفاظت شدهٔ گنو، بندر‌عباس


[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:22 ] [ اطلس ایران وجهان ]
 منطقه از نظر تنوع جانوران وحشى منحصر به فرد است و داراى ميش و قوچ، کل، بز وحشى، آهو، جبير و پلنگ است. جبير را آهوى هندى و آهوى کويرى نيز مى‌نامند. جبير کمى کوچکتر از آهو با پوست اُخرايى رنگ است که رنگ سفيدى در زير شکم دارد. شاخ آن مستقيم با انحنايى در طرف جلو است که پيچ قلاب مانند نوک شاخ آهوى ايرانى را ندارد.

 

 

منطقه حفاظت شده نايبند

منطقه حفاظت شده نايبند بصورت دماغه اي در آبهاي خليج فارس با ارتفاع صفر تا حداكثر 46 متر از سطح دريا واقع شده است .
ناى‌بند، بوشهرناى‌بند، بوشهر


ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:22 ] [ اطلس ایران وجهان ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

این سایت درسال1389با هدف ارائه مقالات ومطالب مختلف در زمینه اقلیم وطبیعت ابران اغاز به کارکرد ودرابتدا سعی وافری شد که مقالات مختلف وکاملی درمورد شهرستانهای مختلف ایران از لحاض طبیعت وفرهنگ واداب ورسوم و جمعیت -اثار باستانی-وقابلیتهای اقتصادی وصنعتی وکشاورزی ارائه دهد بدنبال ان در ادامه کار به بررسی کشورهای مختلف جهان پرداخت وطی مقالات مختلف کلیه کشورهای جهان از لحاض طبیعت وفرهنگ واقتصاد و.. . موردبررسی قرار گرفت وشناخت کلی از کشورهای جهان وحتی شهرهای مهم ان به ما ارائه دهد دراین میان سعی شد که با ارائه مقالات مستند وقابل اعتماد کشورهای مختلف وایران را از لحاض صنعتی واقتصادی واموزش و... مورد برسی قرار گیرد واخرین امار مقایسه ای از این کشورها ارائه شود بدنبال ان تاریخ پرافتخار ایران از دوران مادها تا عصرحاضر مورد برسی قرارگرفت دربخشی دیگر از مطالب سایت مطالب کاملی درزمینه مذهب وزندگی پیامبران وامامان وحوداث مربوط به عصر ان بزرگوران ارائه شد دربخشهای دیگر سایت صدها مقاله درزمینه اشنایی با شرکتهای صنعتی ایران وجهان واخرین اختراعات واکتشافات جهان درحوزهای مختلف علم واخرین رکوردهای ورزشی وبرترین های جهان پرداخته است دراین میان باید از مطالب زیبایی دیگر مانند روزشمار حوادث جنگ تحمیلی نام برد بهرحال امید ان است که مطالب سایت که بازحمات فراوان درسالهای اخیر از طریق جمع اوری از صدها سایت دیگر تهیه شده بتواند بخشی از نیاز خوانندگان را رفع کند دراینجا جادارد ازسایتهای مانند همشهری انلاین تیبان- ایران تراول- ویکی بدیا- مرجع شهرهای ایران- کویرها وبیابانها- تاریخ معاصر-پورتال جهاد کشاورزی- ایران اکتور- میراث فرهنگی استانها- پورتال استانها- سایت مرکز امار ایران- وسایت هواشناسی استانها - وسایتهای خبری عصر ایران-انتخاب - خبرانلاین اشاره کرد که از مطالب زیبا ومستند انها استفاده شده واز انان سپاسگزارم دراینجا باید گفت کلیه مطالب سایت بدون هیچگون تحریفی یا تغییری دران ارایه شود واینجانب مسولیتی درزمینه مطالب ارایه شده سایت از لحاض صحت یا کذب بودن ان ندارم وبا توجه موثق بودن منابع باید به ان اعتمادکرد
موضوعات وب
امکانات وب
.gigfa.com/zibasaz/2.js'> WebGozar.com Counter code -->