مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

سال ۱۹۱۶ م ملی گرایان ایرلندی در دوبلین واقع در ایرلند، قیام عید پاک را ترتیب دادند. این شورش با شکست مواجه شد، اما موج مخالفتهای گسترده علیه حکومت بریتانیا در ایرلند را به راه انداخت. در سال ۱۹۱۹ مجلس ایرلند حکومت این کشور را «جمهوری» اعلام کرد، و متعاقب آن ۳ سال جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا در گرفت. در سال ۱۹۲۲ ایرلند جنوبی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، به عنوان دولت آزاد ایرلند به استقلال واقعی رسید. شش استان در شمال ایرلند جزء پادشاهی متحد باقی ماندند که ایرلند شمالی است.

اقلیت پروتستان در شمال ایرلند، نیروی قدرتمندی را در مجلس بریتانیا تشکیل می‌دادند و هر گونه تلاش در جهت تأسیس خود مختاری برای ایرلند را مانع می‌شدند. پروتستانها می‌ترسیدند که موقعیت ممتار خود را در مجلس ایرلند که اکثریت آن را کاتولیکها تشکیل می‌دادند، از دست بدهند.

در سال ۱۹۱۹ م جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا شروع شد. ارتش جمهوریخواه ایرلند خواستار آن بود که ایرلند که اکثرا کاتولیک بودند تبدیل به یک جمهوری مستقل گردد. با این وجود، اکثریت پروتستانها در شش استان آلستر واقع در شمال ایرلند خواستار آن بودند که جزئی از بریتانیای کبیر باشند. در سال ۱۹۲۱ اعضای ارتش جمهوریخواه ایرلند با امضاء نمودن قراردادی، با بریتانیا صلح کردند. ایرلند جنوبی مبدل به یک کشور خود مختار به نام «جمهوری ایرلند» شد.

 سیاست

پایتخت
 - مختصات جغرافیایی
شهر دوبلین
بزرگ‌ترین شهر دوبلین
زبان رسمی ایرلندی
نوع حکومت جمهوری
مری مک آلیس
؟ (CDU)
'
یریتانیای کبیر
مساحت
 - کل
 
 - آب‌ها (٪)
 
‪۷۰٬۲۷۳ km² ‫(
۱۲۰ام)

۲٫۰۰
جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت
 
‪۴٬۲۳۹٬۱۰۰ ‫(۲۰۶ام)
‪۶۰/km² ‫(؟)
واحد پول یورو (€)۱ (‏Euro)
منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)
CET (UTC+0)
DST
دامنه اینترنتی
پیش‌شماره تلفن
+۳۵۳

+ نوشته شده در  2010/5/24ساعت 14:45  توسط اطلس ایران وجهان  |