مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

جغرافیای استان خراسان شمالی

Image

اقلیم مدیترانه خراسان شمالی که تفاوت چشمگیری با سرزمینهای مجاور خویش از نظر برخورداری از مواهب طبیعی دارد، در حقیقت دروازه شمالی خراسان قدیمی محسوب می شود. خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ , شاه جهان در جنوب و مجموعاً سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها می باشد که شرایط بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامپروری دارد.استان خراسان شمالی حدود 28100 کیلومتر مربع وسعت دارد که از 14 استان کشورمان و 51 کشور دنیا بزرگتر است جمعیت این استان نیز از 7 استان کشور بیشتر می باشد.خراسان شمالی از شمال به کشور ترکمنستان 270 کیلومتر مرز مشترک دارد همچنین از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از مغرب به استان گلستان و از سمت جنوب غربی با استان سمنان همسایه می باشد.

آب و هوای این استان متنوع ولی در مجموع معتدل كوهستانی است كه رشته كوه كپه داغ در قسمت شمالی و كوه های آلاداغ و شاه جهان در جنوب استان دشت های مركزی را احاطه نموده اند كه زمینه بسیار مناسبی برای کشاورزی و دامپروری ، تولید میوه در این استان ایجاد شده است.

وجود تنها رودخانه دائمی و پرآب شرق ایران اترك و سرشاخ های متعدد آن و چشمه سارهای این استان و احداث چهار سد بزرگ به نام های بیدو از اسفراین و شورك و بارزوی شیروان و شیرین دره مانه و سملقان در تامین منابع آب این استان اهمیت ویژه ای دارند. میزان بارندگی در این استان در نواحی مختلف 200تا 500 میلی متر متغییر است.

تنوع اقلیم های مختلف در استان خراسان شمالی به دلیل وجود كوهستان ها و جنگل ها و مراتع وسیع و منابع آب سرشار بسیار چشمگیر می باشد.

اقلیم مدیترانه خراسان شمالی که تفاوت چشمگیری با سرزمینهای مجاور خویش از نظر برخورداری از مواهب طبیعی دارد، در حقیقت دروازه شمالی خراسان قدیمی محسوب می شود. خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ , شاه جهان در جنوب و مجموعاً سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها می باشد که شرایط بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامپروری دارد.استان خراسان شمالی حدود 28100 کیلومتر مربع وسعت دارد که از 14 استان کشورمان و 51 کشور دنیا بزرگتر است جمعیت این استان نیز از 7 استان کشور بیشتر می باشد.خراسان شمالی از شمال به کشور ترکمنستان 270 کیلومتر مرز مشترک دارد همچنین از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از مغرب به استان گلستان و از سمت جنوب غربی با استان سمنان همسایه می باشد.

جمعیت و مساحت: مساحت استان خراسان شمالی در حدود 28.100 کیلومتر مربع است که از 14 استان کشور و نیز از 51 کشور دنیا بزرگتر است. جمعیت استان با رشد تقریبی 1.8% تا سال 84 بالغ بر 850.000 نفر برآورد می شود که از این حیث از 7 استان کشور پرجمعیت تر است.

تقسیمات : استان خراسان شمالی دارای 6 شهرستان 15 بخش و 40 دهستان و بیش از 1000 روستای  دارای سکنه  می باشد. جمعیت شهرستان های این استان در سال 84 بدین شرح است:

بجنورد 328.000 نفر، شیروان 164.000 نفر، اسفراین 137.000 نفر، مانه وسملقان 95.000 نفر، فاروج 70.000 نفر و جاجرم 61.000 نفر می باشند.

موقعیت جغرافیایی : استان خراسان شمالی از شمال با کشور ترکمنستان (با 270 کیلومتر مرز مشترک) از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از جنوب غربی با استان سمنان . از مغرب با استان گلستان هم مرز است.

آب و هوا : آب و هوای این استان متنوع ولی در مجموع معتدل کوهستانی است که رشته کوه کپه داغ در قسمت شمالی و کوه های آلاداغ و شاه جهان در جنوب استان دشت های مرکزی را احاطه نموده اند که زمینه بسیار مناسبی برای کشاورزی و دامپروری ، تولید میوه در این استان ایجاد شده است.

منابع آب: وجود تنها رودخانه دائمی و پرآب شرق ایران اترک و سرشاخ های متعدد آن و چشمه سارهای این استان و احداث چهار سد بزرگ به نام های بیدو از اسفراین و شورک و بارزوی شیروان و شیرین دره مانه و سملقان در تامین منابع آب این استان اهمیت ویژه ای دارند. میزان بارندگی در این استان در نواحی مختلف 200تا 500 میلی متر متغییر است.

تنوع اقلیم های مختلف در استان خراسان شمالی به دلیل وجود کوهستان ها و جنگل ها و مراتع وسیع و منابع آب سرشار بسیار چشمگیر می باشد.

مناظر طبیعی و ییلاق ها: بخش قابل توجه ای از پارک ملی گلستان و روستای زیبای درکش در مانه و سملقان و روستای اسفیدان ومهنان در بجنورد و زوارم و گلیان در شیروان و روئین و ساره ران در اسفراین و مایوان و خسرویه در فاروج از نقاط تفریحی و ییلاقی استان خراسان شمالی محسوب      می شوند. همچنین تفریگاه معروف بش قارداش در 5 کیلومتری جنوب بجنورد و پارک زیبای باباامان در 7 کیلومتری شرق بجنورد و شیرکوه شیروان و پارک های بزرگ قائم و ملت در اسفراین نیز مسافران و زائران شیفته امام رضا(ع) را برای اقامت شبانه به سوی خود می کشانند. چشمه آب گرم ایوب پیغمبر در دهستان گیفان نیز از خواص طبی ویژه ای برخوردار است.

 

+ نوشته شده در  2010/9/6ساعت 21:55  توسط اطلس ایران وجهان  |